Şimdi Ara

Çıldırmak Üzereyim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
5.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni taşındığım evde alt katta beyaz eşya dükkanı var. Yan daire ile aramda bina boşlukları v.s. derken en fazla 2 duvar var yani yan dairedeki ısı da beni etkilemiyor. Ev 2 oda 1 salon. Toplamda 5 petek baymak eco 240 fi marka kombi bulunuyor. Ev ön cepheye bakıyor haliyle soğuk rüzgar alan bir yerde. Fakat evin ön cephesi yalıtım yapılmış, yan cephesinde yok. Yan cephede 2 bina arası 5-7 metre olduğu için yan bina rüzgarı kesiyor bir şekilde.

Genelde işteyken kombiyi kapalı bırakıyorum akşam geldiğimde açıyorum sabah uyanana kadar çalışıyor işe giderken yine kapatıyorum. Fakat çok soğuk günlerde düşük derecede (30'da) açık bıraktığım oluyor.

Şimdi illallah ettiren bir sorunum var. Kombi sürekli 40 derecede yanıyor. Fakat evin içi ne soğuk nede sıcak oluyor. Yani bir önceki evimde 40 derece kombi yakarken evin içinde tişörtle oturabiliyordum şimdi ise sanki evin içinde inceden rüzgar esiyor burnumun ucu donuyor kazak anca ısıtıyor. Ev içerisinde kapılar sürekli kapalı tüm petekler yanıyor. Petek borularını mesafeleri bakımları vs. iyi peteklere iyi ısı veriyor, ısıtıyor..

Bu noktada ikinci bir ısıtma yöntemini de dahil etsem mi (mesala elektrikli ısıtıcı v.b.), yoksa kombi derecesini 40 değilde 50 yapsam mı, hangisini yapsam daha hesaplı olur veya bunları yapmadan ekstra birşeyler yapabilir miyim gibi arayışlara düştüm. Sizin bana tavsiye edebileceğiniz birşey varmı dır ?

(Not:ev kiralık o yüzden klima taktırıp masraf etmek istemiyorum, akabinde 1-2 yıl sonra tekrar ev değiştireceğim eve ısıtma ile ilgili de masraf yapmak istemiyorum geçici çözüm olsun hesaplı olsun burnumun ucu ısınsın istiyorum.)

• Messie kullanıcısına yanıt
    Hocam kombiyi 24 saat açık bırakın bence.Düşük seviyede tabi.Ben öyle yapıyorum devamlı 1 de duruyor baktık çok soğuk oluyor 2 ye alıyoruz.
    Muhtemelen ewin koruması az kombiyi kapadığında ew soğuyor ve ısıtıcam diye uğraşıyosun sabah gene kapatınca soğuyor ve bu döngü devam edip duruyor.
    Tüm gün açık tut bakalım değişim olacakmı
  • ev yeni bin isede ısınamazsınız 1 iki yıl..
    kombi derecenizi 50 yapın.Ama seneyede mutlaka içten yalıtım yaptırın.Dıştan yapmak daha iyi tabii
  • işte sizi üşüten evin içinde inceden esen rüzgar. buda evinizin yalıtımsızlığından kaynaklanıyor, duvarlardan gelen soğuk hava sıcak hava ile yer değiştiriyor, içeride esinti oluşturuyor.

bir nebze azaltmak için odanın sıcaklığını yükseltmelisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Messie

Yeni taşındığım evde alt katta beyaz eşya dükkanı var. Yan daire ile aramda bina boşlukları v.s. derken en fazla 2 duvar var yani yan dairedeki ısı da beni etkilemiyor. Ev 2 oda 1 salon. Toplamda 5 petek baymak eco 240 fi marka kombi bulunuyor. Ev ön cepheye bakıyor haliyle soğuk rüzgar alan bir yerde. Fakat evin ön cephesi yalıtım yapılmış, yan cephesinde yok. Yan cephede 2 bina arası 5-7 metre olduğu için yan bina rüzgarı kesiyor bir şekilde.

Genelde işteyken kombiyi kapalı bırakıyorum akşam geldiğimde açıyorum sabah uyanana kadar çalışıyor işe giderken yine kapatıyorum. Fakat çok soğuk günlerde düşük derecede (30'da) açık bıraktığım oluyor.

Şimdi illallah ettiren bir sorunum var. Kombi sürekli 40 derecede yanıyor. Fakat evin içi ne soğuk nede sıcak oluyor. Yani bir önceki evimde 40 derece kombi yakarken evin içinde tişörtle oturabiliyordum şimdi ise sanki evin içinde inceden rüzgar esiyor burnumun ucu donuyor kazak anca ısıtıyor. Ev içerisinde kapılar sürekli kapalı tüm petekler yanıyor. Petek borularını mesafeleri bakımları vs. iyi peteklere iyi ısı veriyor, ısıtıyor..

Bu noktada ikinci bir ısıtma yöntemini de dahil etsem mi (mesala elektrikli ısıtıcı v.b.), yoksa kombi derecesini 40 değilde 50 yapsam mı, hangisini yapsam daha hesaplı olur veya bunları yapmadan ekstra birşeyler yapabilir miyim gibi arayışlara düştüm. Sizin bana tavsiye edebileceğiniz birşey varmı dır ?

(Not:ev kiralık o yüzden klima taktırıp masraf etmek istemiyorum, akabinde 1-2 yıl sonra tekrar ev değiştireceğim eve ısıtma ile ilgili de masraf yapmak istemiyorum geçici çözüm olsun hesaplı olsun burnumun ucu ısınsın istiyorum.)

nerde ikamet ediyorsunuz? ben izmirdeyim kışın geçen seneki evimde 50-55 derecenin altına düşmüyordum. gece yatarken 45 dece ve oda termostatı 18 derece ayarlı, catı katı..gecen yıl 250 tl, gün boyu da açık kombi..gün içinde de 45 drc...40 drc az bence..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hernan77 -- 8 Aralık 2013; 20:45:05 >

• Dostum kombilerin yıllık bakımı vardır biliyordursun sanırım. kombinin basıncını alman gerekiyor.

yani, kombinin ucundaki küçük vida benzeri aparatı tornavida yardımıyla biraz çevir, su gelene kadar bekle biraz aksın geri çevir ve kapat. hepsine bu işlemi uygula. anladığım kadarıyla senin böyle bi problemin var. Kolay gelsin..
    Soyle birsey farkettim bizim dogalgaz yeni geldi 15 gundur kullanıyoruz. Ben kuzey cephe altim üstüm bos
    Karsim guney cephe alti dolgu ustu bos daire
    Karsi komsum her gün 6 7 saat gordugum kadarı ile kombiyi kapatıyor ben se 47 der3cede 24 saat acik kullanıyorum.

Sayaclarimiz yeni oldugundan 0 m3 tu suan bu sabah baktim ben 87 m3 tuketmisim onlar sa 77 m3 birde benim kombi onlarinkinden 2 gun once acildi onlarin servisi gec geldi yani sabah kapama aksam acma cok bir avantaji yok aksine konforu bozuluyor insanin hemde grip oluyorsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustafa1403 kullanıcısına yanıt
    Aynı durum bazı odaları kapatınca ortaya çıkıyor. Geçen yıl alt çaprazımdaki komşum sadece 2 odayı yakarak aylık 100 TL fatura öderken, ben tüm odalar açık şeklinde 120 TL ödedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KrM's

Hocam kombiyi 24 saat açık bırakın bence.Düşük seviyede tabi.Ben öyle yapıyorum devamlı 1 de duruyor baktık çok soğuk oluyor 2 ye alıyoruz.
    Muhtemelen ewin koruması az kombiyi kapadığında ew soğuyor ve ısıtıcam diye uğraşıyosun sabah gene kapatınca soğuyor ve bu döngü devam edip duruyor.
    Tüm gün açık tut bakalım değişim olacakmı

Şu an öyle yapıyoruz ama 1 saat kapatalım sanki hiç açmamışız gibi oluyor. Gece gündüz bıraktım yanıyor gözden çıkardım faturayı enfazla diyorum 250-300 gelsin ama ben bu parayıda vereceksem bari ısınayım istiyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: computeron

ev yeni bin isede ısınamazsınız 1 iki yıl..

quote:

Orijinalden alıntı: ekostu@mynet.com

kombi derecenizi 50 yapın.Ama seneyede mutlaka içten yalıtım yaptırın.Dıştan yapmak daha iyi tabii

quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

işte sizi üşüten evin içinde inceden esen rüzgar. buda evinizin yalıtımsızlığından kaynaklanıyor, duvarlardan gelen soğuk hava sıcak hava ile yer değiştiriyor, içeride esinti oluşturuyor.

bir nebze azaltmak için odanın sıcaklığını yükseltmelisiniz.

quote:

Orijinalden alıntı: zerdustc

Dostum kombilerin yıllık bakımı vardır biliyordursun sanırım. kombinin basıncını alman gerekiyor.

yani, kombinin ucundaki küçük vida benzeri aparatı tornavida yardımıyla biraz çevir, su gelene kadar bekle biraz aksın geri çevir ve kapat. hepsine bu işlemi uygula. anladığım kadarıyla senin böyle bi problemin var. Kolay gelsin..

Ev yeni değil nerden baksanız 15+ yıllık. Ev sahibi ön cephe için dış yalıtım yapmış. Fakat onun dışında birtek yan cephemiz açık orasıda fazla rüzgar almıyor dolu olduğu için. Ev kira olduğu için oturup milletin evine masraf etmek istemiyorum hoş giderken yanımda götüremeyeceğim ev sahibi de masrafı karşılayacak tip değil. O yüzden evde bu tarz değişim yerine geçici çözüm yollarına gidiyorum.

Bugün mutfak tarafında baca deliğinden balkon pimapen kapılarından v.b. yerlerden ince hava girdiğini gördüm buraları takviye ederek onarma yoluna gidicem (ince yapışkan bez gibi bişi yapıştırılıyordu yanlış hatırlamıyorsam onlardan alıp yapıştırcam ara yerlere) Onun dışında kapı altı rüzgarlıklar v.b. yollara gidicem.

Evi tutalı 4-5 ay oldu. Tutar tutmaz kombi bakımı yaptırdım peteklere de baktılar gelen elemanlar. Bence kombide de sorun yok gibi gözüküyor çünkü ısıtıyor aslında.

İstanbulda ikamet ediyorum kavacık civarlarında. Bugün itibari ile kombiyi önce 24 saat 40 derece çalıştırıp yakıt tüketimine ertesi gün 50 derecede çalıştırıp 1 günlük yakıt tüketimine bakacağım. Şayet küçük çaplı onarım bakım işlerimden sonra biraz daha iyi sonuç alırsam yine burada bilgi veriyor olacağım.

Ama ayda 250-300 TL fatura verip ısınamıyorsam ya bu evi yakıcam öyle ısınacam yada lanet olsun deyip ikinci bir sistemi daha dahil edicem ki bu noktada doğalgazla birlikte klima çalıştırmak daha hesaplı gibi gözüküyor en azından yazında kullanırım diyorum.

Kuzeyde olmanıza ve 7/24 kullanımınıza rağmen hemen hemen aynı sarfiyat enteresan...

Sizin kombi premiks yoğuşmalıydı sanırım belki komşunuzunki konvansiyoneldir veya eski (premiks olmayan) yoğuşmalıdır...

Ve de kombiyi yüksek kazan sıcaklığında kullanıyordur. Evlerin içi kaçar derece oluyor?...
  • Soyle soyleyim 27.11.13 aksami bina yoneticisi olarak gazi actim saat 5 gibi binanin ana vanasini ve ilk ben kendi kombimi actim servis siz acin biz yarin kombi garantisini imzalariz dedi bende actim digerleri demirdokum klasik kombi ve servisleri 29 unda geldi acti.

Ben bi ara binadaki tum sayaclara baktim

10 numara 80 m3
    7 numara 77 m3
    6 numara 75 m3
    2 numara ben yani 45 m3
    1 numara 37 m3 tu

Cift rakamlar kuzey tek rakamlar guney
    10 dairleik binada 5 kisi oturuyoruz ve ne tesaduf ki herkesin alti ustu bos
    Yukarda yazdiklarim bir haftalik yada 6 gunlukken bakmistim.

Bi onceki mesajda yazdigim ise sabah baktigimiz.

Ha birde benim termostatik vanam var onlarin hic bir ekstra vana cam balkon yok
    Benim balkonda cam balkon oda isi kaybini iyi engelliyor.

Ic sicakliklara gelirsek 1 numara cimrinin onde gideni ondan surekli kapatip aciyor max 20 derece ev sicakligi kombi de tahminim gormedim ama 40 felandir.
    10 numara nasil yakiyor bilmiyorum
    6 numara 40 derece 24 saat acik
    7 numarayada bu hafta sonu oturmaya gidecegiz bakacam artik.
    Ama bize kim geldiyse sizin ev cok sicak diyolar saaten 4 aylik kizim var mecbur 22 derece altina dusurmemeye calisiyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa1403 -- 9 Aralık 2013; 12:31:07 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

7/24 50C'deki sarfiyat 7/24 40C'daki sarfiyattan fazla olur, bu kesin...

7/24 50C'de yakmak yerine, gündüz 40C veya min. kaçsa o, akşam gelince 50C, gece yatarken yine min. yapın. 7/24 50C'den az 7/24 40C'dan fazla fatura ödersiniz ama ısıyı konfor ihtiyacına göre yönetmiş olursunuz...
    Farkın en önemli nedeni sizin bilinçli kullanıcı olarak; premiks yoğuşmalı kombi ve termostatik vana kullanmanızdır. Tesisat kaliteleri de farklıysa o da etkiler...
  • memint M kullanıcısına yanıt
    Evet bu şekilde yapıyordum arada bir. Eğer her ikisi arasında para olarak 50-75 TL arası oynuyorsa sürekli 50 yapabilirim veya gündüz 40'da bırakabilirim. Şayet fatura daha üstlere çıkıyorsa gündüz 30 derece akşam geldikten yatağa yatana kadar 50 derece yattıktan sonra yine 30 derece yapabilirim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.