Şimdi Ara

radyatör ve kombi ısı hesabı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
78.727
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar.bir konuda yardımınızı rica edeceğim. yardımcı olursanız sevinirim. soru şu 22PKKP 600 lük bir radyatör 20 C de 2228 kcal ısı veriyor.24 C de 2034 kcal ısı veriyor.yani 20 C ortam sıcaklığı için 2228 kcal istenirken , 24 C sıcaklık için 2034 kcal mı isteniyor. bu işte bir terslik yok mu. 24 C için 20 C den daha fazla kcal'e ihtiyaç yokmudur. benmi yanlış yorumluyorum.bilen varsa açıklamasını yaparsanız çok memnun olacağım.aslında bunu şunun için soruyorum.biz doğalgaza geçiyoruz.malum kombi alacağız.kaloriferli sistemde 55-58 C su sıcaklığında dışarısı -15 -20 civarında iken evin ısısı 24-25 C oluyor.petek boyu 14 m. ev 165 m2 bürüt.kombi seçerken evin ısı ihtiyacını bu verilere göre hesaplamak istemiştim.buna göre kombi seçimi yapacaktım.demirdöküm nitromix 24000 kcal alacaktım ama bu kadar kaloriye ihtiyacım yoktur diye 20000 kcal almaya niyetlendim.20000 kcal kombi yeterli gelirmi diye bildiğim kadar hesap yapacaktım.teşekkür ederim .

• Petek ölçüleri iyi hesap edilmiş yoğuşmalı kombi tercihinizde yerinde olmuş 20000 lik kombi en fazla 11-12 metre peteği besler, bu nedenle size 24000 lik modeli ancak yeterli olur. Nitromiks 28kw modeli almalısınız.
  • yorumunuz için teşekkür ederim.yani 20000 kcal kombi 14 m peteği 55-60 derece sıcaklığa çıkaramaz mı? bunun için mi 24000 kcal kombi gerekir diyorsunuz. yanlış anlamadıysam.yoksa 20000 kcal kombi 14 m peteğin sıcaklığını 80-90 C sıcaklığa çıkarmak için yeterli gelmeyip 24000 kcal kombi gerekli diyorsunuz. birde iki kombinin aynı sıcaklık değerlerinde yaktığı yakıt , aylık olarak ne kadar farklı olabilir sizce .50 tl gibi aylık yakıt farkı olurmu acaba.yoksa 10- 20 tl gibi mi .iyi günler.
  • Kombi 55-60 dereceyi geçince yakıt anormal artar, pompası yeterli gelmeyebilir yüksek derece yakarsanız kombi çabuk yıpranır.

Isı ihtiyacı 14 mt x 1500 = 21000 kcal.... 24 kw belki yeterli gelir ancak bence risk almaya değmez, belki petek ilave etmek gerekebilir. Tüketim çok fazla fark etmez harcama ısı ihtiyacına göre şekilleneceği için belkide fark olmayacak, olsa bile 10-20 TL fark eder. Fazla ince hesaba gerek yok bence. 24 kw (20.000) bir araç bu rampayı çıkamıyorsa istediği kadar az yaksın bir faydası olmaz. 28 kw (24000 kcal) gerekiyorsa onu almak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: refik yılmaz

merhaba arkadaşlar.bir konuda yardımınızı rica edeceğim. yardımcı olursanız sevinirim. soru şu 22PKKP 600 lük bir radyatör 20 C de 2228 kcal ısı veriyor.24 C de 2034 kcal ısı veriyor.yani 20 C ortam sıcaklığı için 2228 kcal istenirken , 24 C sıcaklık için 2034 kcal mı isteniyor. bu işte bir terslik yok mu. 24 C için 20 C den daha fazla kcal'e ihtiyaç yokmudur. benmi yanlış yorumluyorum.bilen varsa açıklamasını yaparsanız çok memnun olacağım.aslında bunu şunun için soruyorum.biz doğalgaza geçiyoruz.malum kombi alacağız.kaloriferli sistemde 55-58 C su sıcaklığında dışarısı -15 -20 civarında iken evin ısısı 24-25 C oluyor.petek boyu 14 m. ev 165 m2 bürüt.kombi seçerken evin ısı ihtiyacını bu verilere göre hesaplamak istemiştim.buna göre kombi seçimi yapacaktım.demirdöküm nitromix 24000 kcal alacaktım ama bu kadar kaloriye ihtiyacım yoktur diye 20000 kcal almaya niyetlendim.20000 kcal kombi yeterli gelirmi diye bildiğim kadar hesap yapacaktım.teşekkür ederim .

Merhabalar,

Isı dağıtıcısı olarak sıcak sulu ısıtmada kullanılan peteklerin marka/model/tip/profil özelliklerine göre içinden geçen suyun sıcaklığı ve oda sıcaklığına bağlı olarak ısıl değerleri değişir. Verdiğiniz örnekte PKKP 22/600 panel radyatörün 1metresinin içinden ortalama 80C sıcak su varken 20C ve 24C oda sıcaklığında verdiği ısı miktarlarını belirtmişsiniz. 20C oda sıcaklığında ısıl değerin daha fazla olmasının nedeni, petek sıcaklığı ile oda sıcaklığı arasındaki farkın 24C oda sıcaklığına göre daha büyük olmasıdır. Birinci durumda 60C, ikincisinde 56C fark oluşur. Esasen oda sıcaklığı ne kadar düşükse peteğin vereceği ısı o ölçüde büyük olur. Buradan 20C olan bir odanın 24C'ye ulaşamayacağı sonucu çıkmaz. Zira ısı miktarı oda sıcaklığı ıükseldikçe azalmakla birlikte sürekli bir ısı transferi oluşmaktadır. Sadece ısınma hızı yavaşlar. Yani 80C petekle ısıtılan bir odanın sıcaklığı 16C'den 20C'ye sözgelimi 1 saatte geliyorsa 20'den 24C'ye 2 saatte gelir. Tabi petek boyu ve dış ortam sıcaklığı da bu süreye etki eder.
    Kombi kapasitesi belirlenmesi işi pratik olarak, mevcut petek boyu ve peteğin içinden geçecek suyun sıcaklığı birlikte değerlendirilerek yapılabilir. Daha önce en fazla 55-58C petek sıcaklığı ile -20C'lerde bile 24-25C oda sıcaklığı sağladığınıza göre, sizin bu soğuklarda ısı ihtiyacınız (yani maks.ısı ihtiyacı) 65C/50C gidiş/dönüş kalorifer sisteminde 1m peteğin vereceği yaklaşık 1100kcal/h ısı değerinden hareket ederek toplamda 14m x 1100kcal/h.m = 15400kcal/h olacaktır. Dolayısıyla bu ısıl ihtiyacı karşılayabilecek kombiler 20000kcal/h (24Kw) düzeyindeki kombiler olacaktır. Siz de zaten bu tespiti yapmışsınız. Hatta 22Kw (18000kcal/h) kombiler bile yeterli olur. (65/50 sisteminde ortalama petek sıcaklığı 57,5C'dir)

İyi forumlar...

• verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. kızmazsan bir soru daha soracağım. 20000 kcal herhangi bir kombinin pompası 14 m peteğin devirdaimini karşılayabilecek güçtemidir ? veya yavaş- orta - hızlı sirkülasyon sağlamak için ayarları varmıdır. incelediğim kadarı ile herhangi marka bir kombinin ister 20000 lik olsun ister 25000lik olsun pompaları aynı gibi.( harcadığı elektrik tüketiminden yola çıkarak bu yorumu yaptım.) dolayısı ile gücü yeterli gelir gibi , siz bu konuda ne dersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: refik yılmaz

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. kızmazsan bir soru daha soracağım. 20000 kcal herhangi bir kombinin pompası 14 m peteğin devirdaimini karşılayabilecek güçtemidir ? veya yavaş- orta - hızlı sirkülasyon sağlamak için ayarları varmıdır. incelediğim kadarı ile herhangi marka bir kombinin ister 20000 lik olsun ister 25000lik olsun pompaları aynı gibi.( harcadığı elektrik tüketiminden yola çıkarak bu yorumu yaptım.) dolayısı ile gücü yeterli gelir gibi , siz bu konuda ne dersiniz.

Kombiler doğrudan petek boyunu ölçemeyecekleri için devridaim yeterliliğini birkaç değişkene göre değerlendirmek gerekir:
    1. Petek ve tesisattaki toplam su hacmi (1m 22/600 panel ortalama 5,6lt su alır, borular ise toplam suyun %10-20'sini taşır)
    2. Tesisat borusu çapı ve toplam köşe dönüş sayısının oluşturduğu karşı dirençlerin düzeyi,
    3. Su basma yüksekliği.
    Kombi sirküle motoru karşısındaki bu engelleri aşacak güç kademesine getirilerek kombinin yeterli devridaim yapması sağlanır. Pompalar genellikle 3 ayrı güç kademesine sahiptir.

Evinizdeki 14m 22/600 peteğin içerdiği su yaklaşık 77lt + 13lt borularda dolaşan su = 90lt sisteminizdeki su hacmi olup tesisatta sirkülasyonu zorlaştırıcı bariz bir sebep yoksa pompa 1. veya 2. güç kademesinde rahatlıkla 2. kat da dahil sirküle eder. Ayrıca sizin de gözlemlediğiniz gibi 24-30Kw aralığındaki kombilerde pompa güçleri hemen hemen aynıdır. Bu düzeydeki kombiler düzgün tesisata sahip sistemlerde 140-150lt suyu devridaim ettirebilirler.

İyi forumlar...

• Arkadaşlar baba evime döndüm.Tadilat yaptırırken kombi taktırmadım.Isıtmada klima,banyoda şofben,ocakta d.gaz ile idare ediyordum ama banyoda şofben zehirlenmelerini okuyunca ve eşimde az daha bu sebeple zehirlenince kombiye karar verdim.Sizlerin bilginize şu sebeple ihtiyacım var:1_Evim 60m2 36m2 salon+açıkmutfak+hol,11ve10m2 odalar3m2banyo. Balkonları içeri aldığım için mecburen y.odama koyacağım.Evim ara kat önü arkası yanları bina hiçbirşey yanmasada 19c den aşağı düşmüyor 7000bthu klimayı çok soğuklarda açıyoruz.Sizden istediğim kombi tavsiyesi içn yardım.Boyutunun küçük olması,sessiz olması,banyo suyunu içinde ön ısıtmalı modeller varmış doğru ise elbet çok önemli.Petek içinde alm.düşünüyorum+bakır boru tesisatı.Evim İst.Pendikte,tasarruflu yakıt için term.vana oda term.hatta petek bağlantısı için bile bilgiye ihtiyacım var.Eski evine tess.yapan firmanın işi çok kötü olmuştu y.odam ve banyom 11yıl boyunca ısınmadı hep elktr.ocağı ile takviye ettim.Düzeltmesi için birçok tesisatçı geldi ama gömme olduğu için tekrar tüm zeminler kırılacak deyince evi sattım kurtuldum.Tanıdık firma ve

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• lardacetin L kullanıcısına yanıt
    Size Termo Teknik Logic yoğuşmalı kombi önerebilirim. İstediğiniz tüm özellikler cihazda mevcut. Ebatları.(Y*G*D) 700*395*278 mm. 33,4 dB çok sessiz. iki sıcak su musluğunu aynı anda besliyor. Ön ısıtma anahtarı var ve sık sıcak su kullanmadığınız durumlarda isterseniz iptal edebiliyorsunuz.

Tesisat için çok tecrübeli bir firma ile görüşmenizde fayda var. En kısa yoldan, en az dirsekle suyun kombi radyatörler arasında gidiş/dönüşünün sağlanması lazım. Tesisatı yoğuşmalı cihaza göre kurarken radyatörleri buna göre seçilmesini sağlayın. Yoğuşmalı cihazlarda en üst verim gidiş suyu sıcaklığının 50 derecenin üzerine çıkmadığı sistemlerdir. Evinizin küçük olması yoğuşmalı cihaz kullanmanıza kesinlikle mani değil butür söylemleri dikkate almayınız.

Radyatörler ( genelde tesisat üzerinde sonda yer alanlar ) tesisat çapları ve kurulum hataları ( yanlış montaj/kaynak ) sonucu oluşur. Bakır boru iyi bir tercih fakat pahalı. Termostatik vana veya oda termostatı muhakkak kullanın.

• VERDİĞİNİZ BİLGİLER ÇOK DOĞRU VE FAYDALI TEŞEKKÜR EDER İŞLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM.

• 120 m2 zeminden dublex yalıtımı iyi olmayan bir ev için 24 kw kombi yeterli gelir mi? 10-11 mt petek olacak... Kombinin kw olarak daha yüksek olması faturayı etkiler mi? Mümkün olan en düşük kw ı mı seçmeli?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.