Şimdi Ara

Çifte vatandaşlık ile araç alınabilir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
15.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Sizlere müsaitseniz bir sorum olacaktı.

Ben Tunus ve Türkiye vatandaşıyım.
    5 yaşımdan beri Türkiye'de yaşıyorum ve şuan uzman çavuş olarak görev yapıyorum.
    Aklıma takılan şey ise ben bugün Tunus'a gitsem oradan araç alabilir miyim?
    Alabilirsem Türkiye ' ye getirip kullanabilir miyim?

1 dolar 2,5 Tunus Dinarı
    1 dolar 4,5 Türk lirası

Hal böyleyken ve vergi rekortmeni iken artık 40 takla açar olduk.

Yapabilirsek aklıma koydum ucakla gidip alacağım araçla süre süre gelirim.
    Yol rotam bile güzel
    Tunus İtalya Yunanistan Bulgaristan İstanbul :)

• Tunus'ta mal mülk edinip Türkiye'de kullanmayı düşünüyorsunuz, devlet buna vergi koyunca da serzenişte bulunuyorsunuz.

Üstelik Devlet kılıfına uydurmuş ne demek inanamıyorum., çatlayacağım sinirden...

Bunları söyleyen de bu ülkede uzman çavuşluk yapıp can ve mal güvenliğimizi sağlıyor; yazıklar olsun.

Siyasete girmezdim de halk böyle iken yöneteni ne olsun. İnşallah vergilere zam gelir de hiç alamazsınız.
  • Alıp getirebilirsin ama araç en fazla 180 gün burda kalabilir sonra bi 180 de tunusta kalması lazım. Keşke serbest bıraksalar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asdasdqwertyveyaalxyvance -- 8 Temmuz 2018; 1:26:25 >
  • Nette satilik araclar var yabancidan yabanciya diye ucuza onlarda durum nasil ? Tr de kullanabilirsin tr plakali oluyorlar
  • Nette satilik araclar var yabancidan yabanciya diye ucuza onlarda durum nasil ? Tr de kullanabilirsin tr plakali oluyorlar
  • tunusta ucuzsa neden geri geliyorsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

Nette satilik araclar var yabancidan yabanciya diye ucuza onlarda durum nasil ? Tr de kullanabilirsin tr plakali oluyorlar
    cevabı sual de gizli , bu araclar yabancıdan yabancıya ,
    Turkiyede çalışıp ,çalışma izni olan yabancılar alabiliyor bu aracları ,
    bildiğim kadarıyla bu araclar vergisiz satın alınabiliyor ,
  • Yabancıdan yabancıya satılan araçlar için, senin de yabancı olman ve Türkiye'de çalışma iznine sahip olman gerekiyor. Çifte vatandaşlık işe yaramaz.
    Ayrıca, gördüğün o araçları satın almakla bitmiyor. Piyasada gördüğün M ile başlayan tüm araçlar gibi, senin de Turing'e teminat yatırman gerekiyor ve o teminatla birlikte olunca, otomobilin fiyatı Türkiye'deki fiyatına yaklaşıyor.

Örnekle açıklayayım;

2012 model 100.000 km'yi devirmiş bir Volvo S80 (1.6D) ortalama 11.000 Euro'ya Almanya'dan alınabiliyor.
    Bu aracın Türkiye'deki kasko bedeli yaklaşık 110.000 TL, yani Turing'e yatıracağın teminat, 1600 cc'ye kadar olan, 110.000 TL kasko bedeline sahip araç teminatıdır.
    Bu teminat, 35.000 TL (Eğer iktidarımız buna da bir güncelleme getirmediyse) olacaktır.
    Tabii bir de kasko, sigorta ve aracın ne kadar temiz olduğuna dair girilen risk de var.

Özetle; Tunus'tan değil de Almanya'dan bir Volvo S80 D2 alırsan, başlangıçta 60.000 TL araç bedeli, 35.000 TL teminat bedeli, kasko bedeli, sigorta bedeli, binlerce km için yakıt harcaması yapacaksın.

Ayrıca, aracı Türkiye'de satmak istersen mutlaka bir yabancı bulacaksın ve ikna edeceksin. Eğer ki yurtdışına götürmeye karar verirsen, yıllanmış olan aracın çok fazla değer kaybedecek.

Euro 3,5-4 lira iken az da olsa mantıklı bir işti. Ama artık Türkiye'de araçlar ikinci elde daha ucuza gelme noktasında.

Not: Aracı aldığında ise, senden ve birinci derece akrabalarından başkası da kullanamayacak, ki zaten bahsettiğim bu konu vatandaşlık nedeniyle baştan sana uymuyor.

• 1 yil icinde baska bir ulkede en az 6 ay kalmaniz gerekiyor. Bu sarti saglarsaniz getireceginiz araci turkiyede 2 yil tutabilirsiniz.
  • webbie kullanıcısına yanıt
    Peki yabancidan yabanciya satilan araclarda Almanya dogumlu diyelim Turkiye vatandasligi yok veya sonradan aldi. Yani ailesi Turk zamaninda Almanya ya gidenlerden,sonra tr ye gelmisler. Bu gibi durumlarda gene ayni kosullara mi tabi ?

O zaman en mantiklisi gurcistandan alip 2 yilda getir gotur yapman oyle yapanlar vardi bir ara. Orada da dusuk hacimli araba yok,yakittan zarar ediyorsun bu seferde
  • quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

Peki yabancidan yabanciya satilan araclarda Almanya dogumlu diyelim Turkiye vatandasligi yok veya sonradan aldi. Yani ailesi Turk zamaninda Almanya ya gidenlerden,sonra tr ye gelmisler. Bu gibi durumlarda gene ayni kosullara mi tabi ?

O zaman en mantiklisi gurcistandan alip 2 yilda getir gotur yapman oyle yapanlar vardi bir ara. Orada da dusuk hacimli araba yok,yakittan zarar ediyorsun bu seferde
    Anne-baba önemli değil; önemli olan, aracı alacak olan kişinin vatandaşlık ve çalışma durumudur. Yani annesi ve babası ya da her ikisinden birinin Türk vatandaşı olması değil, şahsın Türk vatandaşı olması önemli. Sonradan Türk vatandaşlığına geçmiş olması ya da çifte vatandaş olması durumunda, misafir araç hakkı olmuyor.

Gürcistan'dan getirilen araçlarla ilgili olarak çok fazla yasal sorunla karşılaşıldığını biliyorum. Eğer niyet Gürcistan'sa çok dikkatli olmak gerekir.

• tafo0911 T kullanıcısına yanıt
    Abi nasıl kalayım 6 ay dışarıda ben tunusta mal mülk edinemeyecekmiyim buna ne karışıyor devlet anlamıyorum.

Devletimiz vergileri koymuş hiç bir açık kalmasın diyede her işide kılıfına uydurmuş.

Helal olsun.
  • Monkey D. Dragon kullanıcısına yanıt
    Tunus'ta mal mülk edinip Türkiye'de kullanmayı düşünüyorsunuz, devlet buna vergi koyunca da serzenişte bulunuyorsunuz.

Üstelik Devlet kılıfına uydurmuş ne demek inanamıyorum., çatlayacağım sinirden...

Bunları söyleyen de bu ülkede uzman çavuşluk yapıp can ve mal güvenliğimizi sağlıyor; yazıklar olsun.

Siyasete girmezdim de halk böyle iken yöneteni ne olsun. İnşallah vergilere zam gelir de hiç alamazsınız.
  • armutsever A kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım benim her ay maaşımdan 1800 lira vergi kesiliyor.
    Aldıgım 60 bin liralık arabanın 25 bin lirası vergi
    Aldığımız yakıtın yarısından fazlası verhi
    yahu sen ödediğin kdv nin bile ötv sini ödüyorsun yani verginin vergisi

buna zerzeniş edemiyecekmiyiz susalım mı.

Bu güne kadar vergilerimi gayet düzenli ödedim hiç bir zaman ödememezlik yapmadım.
    Benim kızdığım olay ben hakkımla 2 ci vatandaşı olduğum ülkede edindiğim mal mülk için o ülkede vergi vermişim.
    Neden bir daha vergi ödemek zorunda kalıyorum. Yada yok sen bunu bu ülkede kullanamazsın diyor.

Vergi aldı diyelim ama izin vermiyor getirmene yahu.

Benim dediğimde neye kızdın çokmu memnunsun yakıt fiyatlarından 1 araba alırken 1 tanede devlete almaktan.

ben hiç vergi ödemeyelim demiyorum ama el insaf artık bunalıyor insan.

55 bin euro ya halk arabası dedikleri arabayı alan ab vatandasının bindiği arabaya biz ülkemizde vip gözüyle bakıyoruz.

sinirlendim gene bu ülkenin millet vekili bile yabancı uyruklu eşinin üstüne lüks araba alıp kullanıyor sen bana laf ediyorsun.

uzman çavuşum evet dağlarda sur da nusaybinde licede tuncelide bingölde elazıgda sürekli dağ tepe dolaştım.
    Maaşımdan her ay 1800 lira vergi ve kesinti yapılıyor ve ben bir şeyler istediğimde senin gözünde vatan hainimi oluyorum.

Ya zengin bir ailenin ferdisin yada bir kesim siyasi görüşü destekliyorsun.

• Yok, olmuyor öyle.

Çifte vatandaş arkadaşlar var, olsa Almanyadan alıp buradaki babasına getirecekti kullansın diye ama olmadı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.