Şimdi Ara

CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.984
Cevap
29
Favori
116.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Bildiğimiz gibi Canon'un Yeni Makinelerinden Olan 70D nin Sayfasıdır.

Burada Çektiğimiz fotoğrafları, Yeni öğrendiğimiz bilgileri, Anlıyamadığımız Soruları, Lens Tavsiyelerini Burada paylaşabilirsiniz.

Yönetici:ozphoto
    Moderatör:pacodecalli

Yeni üye olan arkadaşlar Listeye Ücretsiz olarak Eklenecektir sadece foruma Cevap yazmanız yeterlidir. Yeni alanlar için Hayırlı olsun. Bol Çekimler.

• Senın ıcın menuyu kısaca bır ozet gecıyım.Aslında cokta karısık olmayan bır makıne oldugunu anlayacaksın.Hemde yeni alan kısıler ıcın klavuz nıtelıgınde olur.

1)En basıt seklıyle makınanın cektıgı fotograf formatıdır.Raw,jpeg yada her ıkısını bırden aynı anda cekebılırsın.(Raw cekmen onerılır)
    2)Vizorde cızgıler olusur.
    3)Makınenın ıcınde basıt bır su terazısı vardır.Bu secenegı acarsan vızorde yatay su terazısı gorunur.
    4)Makınanın netleme yaparken cıkardıgı bıp sesını acıp kapatır.
    5)Hafıza kartı olmadıgı zaman fotograf cekmenızı saglar(Ama makınenın kendı hafızası olmadıgı ıcın fotografı kaydetmez)
    6)Fotograf cekıldıkten sonra cekılen fotograf makınede bellı bır sure gosterılır.Bunun suresını ayarlar.

1)Adı ustunde lensden kaynaklanan hataları otomatık duzeltıyor.Detaya gırmeye gerek yok.
    2)Buradan dahılı flash'ı ttl yada manuel olarak ayarlayabılırsın.Baska bır flash'ı kablosuz caktırabılırsın.Vs.
    3)Fotografta gozlerın kırmızı parlamasını onler.Makıne fotograf cekerken turuncu bır ısık yakar.
    4)Dslr makıneler aynalı makınelerdır.Vızorden gordugun goruntuyu, objektfıfden sana ayna vasıtasıyla yansıtır.Her fotograf cekıldıgınde bu ayna acılıp kapanır ve bellı bır tıtresım yapar.Bu da uzun pozlamalarda netlık kaybına neden olur.Bu yuzden 1/20 nın altındakı enstantene surelerınde ayna kılıdının kullanılması gerekır.(Canlı ızleme modunda kullanılmaz)

1)Fotografı cekerken normalden daha fazla yada daha az pozlamak ıstedıgımızde bu secenek kullanılır.Hdr yapılırkende bu secenekden faydalanılır.Aynı anda serı cekım ıle 3 ayrı pozlanmıs fotograf cekılerek bırlestırılır.Mesela (-1,0,+1) gibi.
    2)Bu secenek ıle kullanacagımız ıso degerını ve otomatık modda kullanılacak ıso aralıgını secıyoruz.
    3)Jpeg formatında cekerken ıyılestırme yapıyor.Ben kapalı tutuyorum.Raw cek hepsını sonradan ısle.
    4)Adındanda anlasılacagı uzere beyaz ayarını secıyoruz.Kelvın olarakda gırılebılıyor.Mesela gun ısıgı 5400 kelvın.Ben otoda kullanıyorum genelde.Sıkıntı olursada raw cektıgım ıcın pc de duzeltıyorum.
    5)Beyaz ayarını kedın ayarlıyorsun.Beyaz yada %18 grı kagıdın fotografını cekıp beyaz ayarını bulundugun ortama gore daha ıyı ayarlıyorsun.Internetten arastırabılırsın.
    6)Beyaz ayarı ıcın daha ınce bır ayar.Bende cok kullanmadım acıkcası.
    7)Adındanda anlasılabılecegı gıbı renk uzayını ayarlıyorAdobe rgb daha genıs renk yelpazesıne sahıp.

1)Bu ayar cektıgın fotografın renk doygunlugunu,keskınlıgını vs ayarlıyor.Standart ayarda yada otomatıkde kullanabılırsın.
    2)Bu ayarda dusuk enstantenelerde jpeg cekerken fotografta gren duzeltme yapıyor.Raw cekıp lightroom ıle ıslemek daha mantıklı.
    3)İso artıkca fotografdakı grenlenmeler artar.Jpeg cekerken bunu duzeltmeye calısıyor.Buradada raw konusundakı dusuncelerım gecerlı.
    4)Jpeg cekerken fotografdakı aydınlık alanların daha ıyı cıkmasını saglar.Ama grenlenme yapıyor.Yıne raw dıyorum.
    5)Sensorun yada lensın ıcındekı fotografda belırgın olarak cıkan tozları makınaya tanıtarak toz yokmus gıbı cekıyorsun.
    6)Fotograf cekım teknıgı denebılır.Mesela kanepede oturuyorsun.Once sagda ıken foto cekıyorsun sonra ortada ve sonra solda.Bu uc fotografı bırlestırıyorsun.Koltukta 3 tane sen beraber oturuyor oluyorsunuz
    7)Hdr bir cekım teknıgıdır.Makınanın dınamık aralıgının yetmedıgı yerlerde kullanılır.Internetten kolayca ogrenebılırsın.

1)Liveview dedıgımız mod.Vizor yerıne lcd yı kullanarak fotograf cekıyorsun.
    2)Makinenın nasıl af yapacagını secıyorsun.Tek nokta,19 nokta,vızor netleme ve dokundugun yere netleme seklınde 4 secenek var.
    3)Af nın sureklımı yoksa sadece denklandore basıncamı yapılacagını secıyorsun.
    4)Dokundugun yerı denklansore basmadan cekmesını saglıyorsun.
    5)Lcd nın goruntu formatını degıstırıyor.
    6)Pozlama sımulasyonunu acıp kapatıyor.Sadece canlı cekım modunda gecerlı.Pozlama telafısını fotografı cekmeden lcd de sımule edıyor.

1)Sessız cekım modları.Mod 1 normal.Mod 2 serı cekımı ıptal edıyor.
    2)Fotograf cekerken af yaptıktan sonra yıldız tusuna basarsan ısık olcumunu kılıtler.Bu ayarda onun suresını ayarlıyor.

1)Secılen fotografların yanlıslıkla karttan sılınmesını engellıyor.
    2)Cekılen fotografları cevırıyor.
    3)Fotografları sılıyor.
    4)Wi-fi bir yazıcıdan kablosuz cıktı alıyor.
    5)Fotograflarla ılgılı notlar yazabılıyorsun.
    6)Cektıgın fotograflara ınstagram usulu efektler eklıyor.
    7)Makınada raw fotografları basıtce ısleyebılıyorsun.

1)Fotgrafları ıstedıgın boyuta kucultuyor.
    2)Fotagraflara begendıgın oranda yıldız verebılıyorsun.
    3)Muzıklı slayt sov yapıyor.
    4)Ikıncı lcd nın onundekı tekerlegın her turunda kac fotograf degıstırecegını ayarlıyor.

1)Cektıgımız fotograflara bakarken detay kabı yasanan(patlamıs dedıgımız) yerlerı uyarıyor.
    2)Cektıgımız fotograflara bakarken netlenen kısımları gosterıyor.
    3)Cektıgımız fotograflara bakarken ızgaralı sekılde gosterıyor.
    4)Histogramın parlaklıgımı yoksa renklerımı gosterecegını secıyorsun.
    5)Hatırlamıyorum ama cok gereksız bır seydı.
    6)Uyumlu bır tv den fotograf makınasını kontrol edebılıyorsun.(İleri,geri,yakınlas,uzaklas vs)

1)Hafıza kartında, fotografların kaydedılecegı klasoru olusturuyorsun.
    2)Fotografların ısmını degıstırıyor.
    3)Dik cekılen fotografları otomatık olarak döndürüyor.
    4)Hafıza kartını siliyor.

1)Makınanın hıc bır tusuna basılmadıgı taktırde otomatık kapanacagı sure secılıyor.
    2)Lcd ekranın parlaklık ayarı.
    3)Vizorden fotograf cekerken denklansore yarım bastıgınızda lcd ekranı kapatıyor.
    4)Tarih saat ayarı.
    5)Dil ayarı.
    6)Sonradan satın alıp takabılecegınız gps alıcısını ayarlıyor.

1)Pal yada ntsc ayarı.Turkıyede pal kullanılır.
    2)Menude bazı ayarlarda yardım secenegı cıkıyor.Bu secenegı acıp kapıyor.
    3)Dokunmatıgı kapatıp acıyor.
    4)Info dumesının fonksıyonlarını ayarlıyor.
    5)Wi-fi yı acıp kapıyor.
    6)Wi-fi eslestırme ayarları mevcut.

1)Otomatık sensor temızlemeyı acıp kapıyor ve elle temızlemek ıcın aynayı kaldırıyor.
    2)Kalan pıl mıktarı ve kac fotograf cekıldıgını gosterıyor.
    3)Logo.
    4)Mod kadranındakı C secenegıne ozel ayar atıyorsunuz.Mesela f16 - 1/125 - iso 100 gibi.
    5)Makıneyı fabrıka ayarlarına getırıyor.
    6)Fotografına telıf ıcın bılgı notu eklıyor.
    7)Fotograf makınasının yazılım surumu.

1)Bu menude objektıf kalıbrasyonu,af takıp hızı,af nokta gorunumu gıbı bırcok ınce yar var sonra anlatırım.

1)Bu menude ise, senın sık kullandıgın menu ayarlarını ekleyıp pratık bır sekılde erısmenı saglıyor.

1)Daha once anlatmıstım.
    2)Video cekerken sureklı af yaparak netleme kacırmıyor.
    3)Daha once anlatmıstım.
    4)Daha once anlatmıstım.

1)Videoda ızgara gorunumunu acıyor.
    2)Video kayıt cozunurlugunu secıyor.1080p 30 kare ve 720p 60 kare kayıt yapılabılıyor.ALL-I modu cok az kalıte kaybı ıle vıdeo cekme secenegı.IPB-I ıse daha cok kalıte kaybı ıle video cekme secenegı(Pal modunda 1080p 25 fps ALL-I modunda cekmenı onerırım)
    3)Video esnasında dijital yakınlastırma yaparak video ceker.
    4)Videoda ses sevıyesını otomatık yada elle ayarlayabılırsın.
    5)Videonun karta yazılırken ısmının neye gore belırlenecegını ayarlar.
    6)4 sanıyelık kısa vıdeolar ceker.

Not:Soldan saga ve yukarıdan asagıya anlatacam.

Q menusu quıck menu dıye gecer.Menudekı onemlı ayarlar hızlıca erısmek ıcın burada bulunur.

1)Hangı modda oldugunu gosterıyor.Mesela ben fotografda dıyafram oncelıklı moddaymısım.Mod kadranından degıstırebılırsın.
    2)Enstantene suresını gosterıyor.Bos olmasının nedenı Av modunda enstanteneyı makına kendı verıyor.M ve Tv modunda degıstırebılırsın.
    3)Diyafram.
    4)Iso.
    6)Flash pozlama telafısı.
    7)Wi-fi acık-kapalı.
    8)Fotograf stılı.
    9)Beyaz ayarı.
    10)Detaylı beyaz ayarı.
    11)Uzun pozlama kumlama gıderme.
    12)Makınenın dumelerıne farklı ozellıkler atama.
    13)Focus modu:One Shot sabıt nesneler cekılırken kullanılır.AI Servo ıse hareketlı nesnelerı cekerken kullanacaksın.AI Focus ıse One Shot modundan AI Servo moduna otomatık gecmesını saglar.
    14)Vizor af modları:Tek nokta,9 nokta,19 nokta.
    15)Drive modu(one shot,serı cekım,sessız cekım,serı sessız cekım,2 sanıye,10 sn vs)
    16)Ölçüm modu:Genel,spot,orta agırlıklı,kısmı.Bunları nerde kullanmak gerektıgını ınternetten bulabılırsın.
    17)Fotograf kayıt formatı.

Valla bunları beden baska kımse sana tek tek yazmaz.Bak degerımı bıl haBen bunları ogrenmek ıcın 300 sayfalık ıngılızce kullanma kılavuzu ıle cebellestım
  • Forumumuz hayırlı olsun 2 günlük 70d kullanıcısı olarak çok memnun olduğumu söylemeliyim.. özellikle video çekmek için aldım makinayı ve yeni dual pixel sensör ile gerçekten video çekmek çok keyifli.. soruları olanlara elimden geldiğince cevaplar verebilirim.. sevgiler saygılar :)

Not: Bu arada makinayı alma aşamasında benimle mesajlaşıp bana yol gösteren yardımcı olan sevgili kardeşim ozphoto ya ayrıca teşekkür ediyorum.. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pacodecalli -- 6 Eylül 2013; 15:41:29 >
  • pacodecalli P kullanıcısına yanıt
    hocam hayırlı olsun gule gule kullanın nerden kaca aldınız makıneyı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: landscapee

Teşekkür ederim.. Makinayı body aldım hayyam klasfoto.. 3000 tl :)
  • Arkadaşlar makinalarınız hayırlı-uğurlu, sorunsuz ve uzun ömürlü olurlar dilerim ki... örnek fotoğraflar paylaşabilir misiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Arkadaşlar makinalarınız hayırlı-uğurlu, sorunsuz ve uzun ömürlü olurlar dilerim ki... örnek fotoğraflar paylaşabilir misiniz ?

çok teşekkürler dostum fotoğraf için almadım ben ama tabiki çektiklerimi paylaşırım sizlerle :)
  • Tmm guzel hos elinize sağlıkda hic paylasım yok

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende gün itibariyle 70D kullanıcısı oldum foto cekip koyayım ben
  • quote:

Orijinalden alıntı: pacodecalli

quote:

aldıgınız body i bende gorum bana pahalı geldıgı ıcın almamıstım gırıste az ılerde soldakı canon tükanı dımı?
  • Bende askerlik dönüşü bu makineyi almayı düşünüyorum.

Aldığınız fiyatlar , kullandığınız set . Çektiğiniz çeşitli resimleri , kolaylıklarını falan paylaşırsanız çok mutlu olurum. 70d'nin pek kullanıcısı yok malum
  • quote:

Orijinalden alıntı: pacodecalli

quote:

Body olarak pahalıya almışsınız hocam .

Canon Eurasia garantili internette 3000 Tl ' ye mevcut zaten .

Birde bence bu alet 18 - 135 stm ile alınmalı. Çünkü o kit lens kaçırlmaması gereken bir lens. Makineyle alınca 3500 civarına veriyorlar . Lensin tek satış fiyatı ise 1200 Tl

•  CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ
  • ewsd212 E kullanıcısına yanıt
    Cihazınız hayırlı olsun hocam . Çok güzel gözüküyor .

Ekran kalitesi , ele geliş kalitesi gibi konular hakkında ilk izlenimlerinizi paylaşabilirmisiniz.

Birde kit lensle almışsınız , aldığınız fiyat nedir .
  • saol kardeşim ben çinden aldırttım 18-55 le aldı arkadas bana 2500e geldi yanında bıkac hedıyesıde vardı tripot ekran temızleme seti yedek batarya ve kart okuyucu.

ben cok buyuk ve elıme sıgmaz agır dıyordum ama elıme aldıktan sonra son derece hafif zarif duruyor elıme tam oturuyor hayran kaldım ;) darısı basına
  • ilk fotoğraf

CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ
  • quote:

Orijinalden alıntı: ewsd212

saol kardeşim ben çinden aldırttım 18-55 le aldı arkadas bana 2500e geldi yanında bıkac hedıyesıde vardı tripot ekran temızleme seti yedek batarya ve kart okuyucu.

ben cok buyuk ve elıme sıgmaz agır dıyordum ama elıme aldıktan sonra son derece hafif zarif duruyor elıme tam oturuyor hayran kaldım ;) darısı basına

Eğer yenilenmiş ürün değilse güzel fiyat hocam . Body ortalama 2100-2200 civarına gelmiş .

Bende 18 - 135 Stm ile canon garantili 3300 civarına düşürebilme gayretindeyim . Şu an için pek mümkün görünmüyor ama mart-nisan gibi şansımı deneyeceğim.

Abd'den getirtme şansım var ama , ipad ve iphone getirteceğim . Arkadaşa extra yük olmasın diye burdan alacağım

• yok yenılenmıs değil buranın teknsası gıbı bır yerden alındı urun hersey normal faturalı vs.

bence sen genede soyle yuk olsada fazla agır değil
  • Beni de yazın bu güzel kulübe.. :)

18-135 kit ile birlikte aldım ben...

yalnız ya ben çok acemiyim ki.. umarım sorun bendedir istediğim performansı alamadım daha...

kullanana arkadaşlar örnek foto yayınlarsa sevinirim..
  • komod kullanıcısına yanıt
    Siz yollasanızda biz baksak
  • quote:

Orijinalden alıntı: komod

Beni de yazın bu güzel kulübe.. :)

18-135 kit ile birlikte aldım ben...

yalnız ya ben çok acemiyim ki.. umarım sorun bendedir istediğim performansı alamadım daha...

kullanana arkadaşlar örnek foto yayınlarsa sevinirim..

dostum kaca nerden aldın kutu içeriğini falan yazda dusunen arkadaslara yardımcı olmus oluruz
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.