Şimdi Ara

CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.984
Cevap
29
Favori
116.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • klas foto dan aldım.. acil gerekliydi bekleyemedim.. :) 3.890 tl 12 taksit aldım

canon eos 70d + 18-135 lens ile beraber..

yanında çanta sd kart ve UV filtre birlikte
    kutu içeriği standart..
  • quote:

Orijinalden alıntı: EmreFB1907

Siz yollasanızda biz baksak

istek sizden destek bizden :)

CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komod -- 12 Ekim 2013; 22:45:06 >

• komod kullanıcısına yanıt
    Hocam resimlerin çoğu 135 mm civarında çekilmiş , acemisiniz . Bu sebeple çokta başarısız diyemeyiz .

Bu makinenin yanına bütçe varsa mutlaka 50 mm f1.4 lens alınmalı. Bütçe yoksada 50 mm f1.8 lens almalısınız .

Kedi , köpek , portre tarzı resim çekmeyi seviyorsunuz sanırım . Sizin resimlerinizde diyaframın yetersizliğinden dolayı arkayı flu yaparken noise oluşmuş , alan derinliği ve keskinlik yetersiz kalmış . Bu tarz resimler çekmeyi seviyorsanız yukardaki lenslerden birini alın derim .

f1.4 lensle çekmiş olsanız alttaki gibi , noise olmadan keskin resimler elde ederdiniz , çektiğiniz nesneyi arka plandan rahatlıkla ayırırdınız Mesela köpek resminde , yeterli ışığı yakalayıp , 135 mm ' de bunu yapmışsınız. Kalitelide denilebilir. Ama kedi resimlerinde çok fazla noise var, diyaframınız , ışığınız kısaca lensiniz yetersiz kalmış

Hocam birde resimleri image yerine simage koyuyla koyarsak , sayfa düzeni bozulmaz .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Gate -- 9 Ekim 2013; 5:10:01 >

• Birde hocam , arkası flu resimler çekmeyi sevdiğinizi düşündüğüm için size 50mm f1.4 yada 50mm f1.8 lens almalısınız dedim . Onlar olunca bu işi çok kolay yaparsınız .

f1.8 olanı 250 lira civarı . f1.4 olanı ise , 850 lira civarı .

Şimdi diyeceksiniz neden bu kadar fark var. Bana f1.4 lazım değil , f1.8 ' i alırım .

Birkaç cümlede farkıda anlatayım

- f1.8 olan lens , çok kalitesiz bir plastik malzemeden yapılmış . f1.4 olan ise daha kaliteli .

- f1.8 olan lens , çok sesli çalışıyor . Netlerken plastiğimsi garip sesler çıkartıyor. f1.4 ' te ise usm motoru var çok daha sessiz .

- f1.8 özellikle ışığın azaldığı ortamlarda netlemekte zorlanıyor . f1.4 daha başarılı . Işığın iyice azaldığı ortamlarda f1.4 büyük bir avantaj .

- Bu lensleri almak demek , resimleri devamlı 1.8 ' de yada 1.4 ' te çekmeniz anlamına gelmiyor . Zaten ikiside üzerinde yazan değerlere iniyor ama , o değerlerdeyken iyi resim çekemiyor .

Altta sana örnek olarak vereyim . İkiside f2.0 diyaframa alınarak çekilmiş . Resimlerin üst taraflarına yazdım bilgiyi , Aynı değerler ve şartlar olmasına rağmen sağ taraftakiler daha düzgün gördüğün gibi

Buda ikisinide f1.8 ' e alarak yapılan çekim .

Farkı zaten gözünlede görebiliyorsun . Sana kısaca şöyle özetleyeyim , bu tip lenslerde güzel çekim yapabilmek için üzerinde yazılan diyafram değerini en az 2-3 kademe üste çıkarmak gerekiyor ki tatmin edici sonuç alabilesin. Yani bu , 1.4 olan lensi 2.0 ' a , 1.8 olan lenside 2.8 ' e getirmek anlamına geliyor. Mecbur kalmadıkça bu değerlerin altına inmemek , onun yerine iso ' yu yükseltmek en güzeli Tabi çekim yapacağınız ortama , nesneye göre değişecek bu . Zamanla el alışacak , göz zevkine uygun fotolar elde edeceksiniz . Ortamı gördüğünüz an , kafanızda iso ' yu diyaframı belirler hale geleceksiniz

Yeterki uygun ekipman elinizde bulunsun ve siz bu işi hobi edinin .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Gate -- 9 Ekim 2013; 5:12:13 >

• hemen cekıp koyım dedım fazla ugrasmadan

[simage]
    [/simage]

[simage]
    [/simage]

• Öncelikle ilginize ve açıklamalarınız için çok teşekkürler...

( güzel resimler demektense doğru yolu gösteren eğitici bilgiler vermeniz çok daha yapıcı olmuş.)

resimleri simage olarak eklemeye çalıştığımda sorun çıkmıştı.. yeniden deniyorum..

Acemi olduğum kesin :P

Sizlerinde yardımı ile doğru yolu bulacağım :)

üstat yanlış lens seçtiğim doğrudur tavsiye ettiğiniz lensi enkısa zamanda almaya çalışacağım..

şimdi iki sorum olacak

1.. 18-135 lensi çöpe mi atayım yada nerelerde kullanmam gerekiyor..

2.. birde 50mm sabit lensler var onlardan mı alsam?

bu arda gece gündüz eğitim videoları izliyorum kafa allak bullak oldu :)

@EmreFB1907

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komod -- 9 Ekim 2013; 15:18:59 >
  • Dostum makinen hayırlı olsun. Ben de alacağım için yakından takip ediyorum. Resimlerin kötü olması ise hep 135mm olarak çekmişsin ondan kaynaklanıyor ve biraz da acemilik var tabi. Senden en kısa zamanda mümkünse kısanında kısası bir zamanda dış mekan çekimleri bekliyoruz. Ayrıca dış mekanda 2-3 dakikalık bir video çekersen tadından yenmez 50mm lens alman şart. Bütçen müsaitse Canon 50mm 1.4 USM lens çok kaliteli bir lenstir. Yok artık daha fazla para veremem diyorsan da Canon'un 50mm 1.8 lensini deneyebilirsin, yaklaşık 200TL civarındadır. Fakat aradaki kalite farkları çok fazla. Yukarıda Emre'ninde paylaştığı resimlerde açıkça gözüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: komod

Öncelikle ilginize ve açıklamalarınız için çok teşekkürler...

( güzel resimler demektense doğru yolu gösteren eğitici bilgiler vermeniz çok daha yapıcı olmuş.)

resimleri simage olarak eklemeye çalıştığımda sorun çıkmıştı.. yeniden deniyorum..

Acemi olduğum kesin :P

Sizlerinde yardımı ile doğru yolu bulacağım :)

üstat yanlış lens seçtiğim doğrudur tavsiye ettiğiniz lensi enkısa zamanda almaya çalışacağım..

şimdi iki sorum olacak

1.. 18-135 lensi çöpe mi atayım yada nerelerde kullanmam gerekiyor..

2.. birde 50mm sabit lensler var onlardan mı alsam?

bu arda gece gündüz eğitim videoları izliyorum kafa allak bullak oldu :)

@EmreFB1907

18 - 135 güzel bir lens hocam .

Bu aralıkta bu kaliteyi veren başka lens yok . Nikon ' un 18 - 105 ' iyle benzer performans sergiliyor ama , 135 mm ' e kadar çıkıyor .

Ondan ötesi bu lensin stm motoru çok çok iyi . İnanılmaz sessiz çalışıyor. Piyasada bu kadar sessiz çalışan başka lens yok , diğer lenslerle(Nikon 18-105'de dahil) video çekerseniz , arkaya müzik gömmek zorunda kalırsınız. Çünkü inanılmaz sesler çıkıyor .

Bu videoda bunu anlatıyor. Focus hızına ve sessizliğe dikkat et .

Canon ' un Usm lensleri normalde piyasadaki en sessiz lenslerdendi . Stm lensler ise neredeyse sıfır sese yaklaştı . En sessiz lens ise 18 - 135 stm şu anda. Alttaki videoda sallanan birşeyi çekiyorlar . Sesi mümkünse iyice aç .

Kısacası ana lens anlamında piyasadaki en iyi lenslerden . Aralığı çok iyi , bu aralığa rağmen performansı güzel . Çok sessiz ve hızlı çalışıyor .

• 50 mm lensler özelliklerne göre en uygun fiyatlı lensler. 35 mm , 50 mm , 85 mm gibi sabit lensler prime lensler olarak geçiyor .

En basit Canon kullanıcısında bile 50 mm f1.8 bulunuyor sanırım , f/p lensi olması açısından .

Ama sessiz çalışan , kaliteli malzemeden yapılmış , resimleri daha kaliteli bir lens istiyorsanız canon 50 mm 1.4 ' ü almalısınız . Hem resim , hemde kullanım açısından farkı mutlaka hissedersiniz .

Dahada iyisini isterseniz , 1200 civarına sigma 50 mm 1.4 lens var . f2.8' e kadar canon'dan gözle görülür seviyede daha başarılı . f2.8'den sonra ise benzer performansı sergiliyorlar .

Ana lensiniz 18 - 135 olurken , performans lensiniz alacağınız prime lens olur . İlerde 55-250 yada 70-300 alırsanızda seri tamamlanmış olur. Elinizde her ortamda sizi öne çıkaracak , ömürlük bir setiniz olur

Konuyu dahada açalım , ufakça kullanım alanlarından bahsedelim . İşin en başında olan arkadaşlarımıza ufak bir rehber olsun

50 mm f1.4 yada f1.8 ile : En önemli detay olarak portre çekimlerinizi bununla yapacaksınız , kedinizi , köpeğinizi , her türlü objenizi bununla çekeceksiniz . Lens size zahmet vermeden alan derinliği yaratıp , arkayı müthiş şekilde flu yapacak . Çektiğiniz nesneyi arka plandan koparıp ön plana alacak . Ayrıca gece ve az ışıklı ortam çekimlerinizi bu lens ile yapacaksınız .

18 - 135 Stm ile : Bu lensi tak-gez olarak kullanacaksınız . Üzerindeyken belli mesafeye kadar zoom yapabileceksiniz . Örneğin bir düğüne gittiniz , toplu fotoğrafları bu lensle çekeceksiniz . Çayıra pikniğe gittiniz , ana lensiniz bu olacak . Bu çekimleri 50 mm f1.4 ile yapamazsınız . Çünkü 50 mm biraz dar kalır . Kadraja 8 kişiyi sığdırayım derseniz , pencereden çıkmanız gerekebilir. Elinizde mutlaka bu lens mutlaka olmalı , bu yoksa en azından 18 - 55 olmalı . Çünkü bu, en fazla ihtiyacınız olacak aralık . ( Çok daha kaliteli lensler var ama fiyatları 2000 ' leri aşıyor , para kazanmadığımız bu tarz ihtiyaç yada anı çekimleri için kit lensimiz yeterli )

55 - 250 yada 70-300 ile : 18-135 ' in eksik kaldığı yerde , bunu takacaksınız. Uzaktaki nesnelere , kuşlara , hayvanlara zoom yapacaksınız . Konsere gittiniz , arkada kaldınız . Hemen yapacaksınız zoomu herkesin önüne geçeceksiniz . Bu lens biraz ekstraya giriyor . Hemen alınması gereken bir lens değil , sadece zevke ve bütçeye kalıyor .

Makro lensler : Bu lensleri genellikle , bu işten para kazanan profesyoneller yada Makroyu hobi edinmiş arkadaşlar alıyor . Diğer lenslerimizle , ufak tefek makrolar çekebiliyoruz . Ama makro lenslerle bir sineğin gözünü bile çekebiliriz . Bu görevi görmesi açısından 18 - 135 ' i terste bağlayabilirsiniz . Ancak şunu belirtmeliyim , eğer makro işine merak sararsanız mutlaka harici flaşınız olmalı . Çünkü objeye ciddi şekilde yaklaşacaksınız . yukardan yada yandan bir flash desteği olmazsa kapkaranlık bir görüntü çıkabilir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Gate -- 9 Ekim 2013; 20:59:11 >

• tekrar açıklamalarınız için teşekkürler..

bu açıklamalardan sonra stm 18-135 lensi mi sevmeye başladım.

makro lenslerde aklıma takılan bişey oldu 18-135 ters bağlarsan demişsin bu mümkün mü :) ve nasıl olur :)

@EmreFB1907
  • Bir sorum olacak :)

Canon 50 mm 1.4 mü
    Tamron 17-50mm 2.8 mi daha çok işimi görür.
  • Bir sorum olacak :)

Canon 50 mm 1.4 mü
  • quote:

Bir sorum olacak :)

Canon 50 mm 1.4 mü

Tamron 17-50 2.8 + Canon 50 1.8 derim ancak kendim bile 1.8 i ne zaman kullandim diye dusunuyorum ancak 1 stop isik ekstra gerekirse 2.8 e gore ki oda ancak gece!

Bence ilk basta sadece 17-50 2.8 i alin kesmezse portre icin 50 yerine 85 1.8 alirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: pacodecalli

quote:

Orijinalden alıntı: landscapee

hocam hayırlı olsun gule gule kullanın nerden kaca aldınız makıneyı ?

Teşekkür ederim.. Makinayı body aldım hayyam klasfoto.. 3000 tl :)

Merhabalar pacodecalli makineyi iyi gunlerde kullanmaniz dilegiyle.
    Herhangi bir sorunda bize mail - telefon veya online destek uzerinden ulasabilirsiniz.

quote:

klas foto dan aldım.. acil gerekliydi bekleyemedim.. :) 3.890 tl 12 taksit aldım

canon eos 70d + 18-135 lens ile beraber..

yanında çanta sd kart ve UV filtre birlikte
    kutu içeriği standart..

Alisverisinizde Bizi Tercih Ettiginiz icin Tesekkur Ederiz.

quote:

Orijinalden alıntı: EmreFB1907

quote:

Orijinalden alıntı: pacodecalli

quote:

Orijinalden alıntı: landscapee

hocam hayırlı olsun gule gule kullanın nerden kaca aldınız makıneyı ?

Teşekkür ederim.. Makinayı body aldım hayyam klasfoto.. 3000 tl :)

Body olarak pahalıya almışsınız hocam .

Canon Eurasia garantili internette 3000 Tl ' ye mevcut zaten .

Birde bence bu alet 18 - 135 stm ile alınmalı. Çünkü o kit lens kaçırlmaması gereken bir lens. Makineyle alınca 3500 civarına veriyorlar . Lensin tek satış fiyatı ise 1200 Tl

Satin alinan makineler zaten 2 Yil "Canon EurAsia" Garantili Olup Faturalidir.
    Suan Spotlari Turkiyede Cok Az Sayida Mevcut Onlarda Faturali Fiyatlarina Cok Yakin.
    Hele Taksit ile Almak Istenirse Resmi Garantili Fiyatlarin Cok Ustune Cikar.

Bu Aya Ozel Garanti - Yapikredi - Finansbank - Axess ve Maximum Kartlara 12 Ay Taksit Imkani Bulunmaktadir.

• Klasfoto dan Kubilay beye göstermiş olduğu ilgi alaka için ayrıca teşekkür etmek isterim...
    %100 müşteri memnuniyeti sağlıyor..

@klasfoto

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tekrar Merhaba Arkadaşlar...

öncelikle bir test videosu paylaşmak istedim hiç bir ayar yapmadan çektim..

şimdi arkadaşlar... mega acemi olduğum için bir türlü ayarları tutturamıyorum :)
    zaten şimdi açıkça göreceksiniz

1 resim benim manuel modda çetiğim 2. ise otomatik modda çektiğim.. her zaman makina benden iyimi olacak :)

1

2

Son olarak akşam sahile inip gece çekim yapmayı deneyeceğim şunlara dikkat et gibi öneriniz var mı?

@otmotvmhndsi
    @EmreFB1907

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komod -- 12 Ekim 2013; 17:32:27 >

Akşam çekim yapacaksan elindeki lens seni biraz üzebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Gate -- 11 Ekim 2013; 19:44:50 >
  • hadi yaaaa :((

@EmreFB1907

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komod -- 11 Ekim 2013; 21:07:47 >
    Canını sıkma, yeni makineler otomatik modda ciddi anlamda iyi çekim yapıyor . Eskiden dslr'lar ayar girmeden yanlış çekimler yapardı , ama şimdi otomatiktede kullansan güzel kareler elde edersin .

Kit lensle fazla manuel işine girilmiyor aslında . Kit lensi makine çok iyi tanıyor , senin yapabileceğin en iyi ayarı yapıp çekiveriyor . Sadece göründüğünden farklı çıkmasını istediğin zamanlarda manuel ayar girmek gerekiyor .

Asıl manuel sana 1.8 yada 1.4 açık diyaframlı bir lens aldığında lazım olacak . Çünkü arka plan fluluğunu , etraftaki detaylandırmayı, kısaca resmin niteliğini sen belirleyeceksin . O noktada manuel ayarının sonucunu gözünle görebileceksin . O resimler senin başarın olacak .
  • takippp
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.