Şimdi Ara

CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.984
Cevap
29
Favori
116.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    canon 50mm 1.8 mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: komod

Tekrar Merhaba Arkadaşlar...

öncelikle bir test videosu paylaşmak istedim hiç bir ayar yapmadan çektim..

http://www.youtube.com/embed/cXlDmdOVwHs

şimdi arkadaşlar... mega acemi olduğum için bir türlü ayarları tutturamıyorum :)
    zaten şimdi açıkça göreceksiniz

1 resim benim manuel modda çetiğim 2. ise otomatik modda çektiğim.. her zaman makina benden iyimi olacak :)

1
     CANON EOS 70D SAHİPLERİ KULÜBÜ

2

Son olarak akşam sahile inip gece çekim yapmayı deneyeceğim şunlara dikkat et gibi öneriniz var mı?

@otmotvmhndsi
    @EmreFB1907

bu sekılde foto nasıl koycaz konuya bende bı kactane cektım bugun paylasım sızlerle videoda cektım

• ewsd212 E kullanıcısına yanıt
    image ye basıyorsun ya yukarıdan

Onun yerine s image ' ye basacaksın .
  • bi sürü çektim ama tripodla çekmemeramen çoğu titremiş :(

bunlar elle tutulanlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komod -- 12 Ekim 2013; 2:17:12 >

• komod kullanıcısına yanıt
    Elindeki lens bu çekimler için tam anlamıyla uygun değil hocam . Diyafram değeri 18 mm ' de f/3.5 olan bir lens, birde sen zoom yapmışsın diyafram iyice kısılmış , 5.6 ' ya kadar yolu var .

Bunu uzun pozlama süresiyle aşmaya çalışmışsın . Ama bu lensin verebileceği en iyi performans belkide bunlar.

iso 400 ' de yapmışsın çekimleri ., 800 yada 1200 ' e kadar çıkmayı deneyebilirdin .

Mesela senin yaptığın gibi pozlama süresi kullanılarak , diyafram ayarını yapıp canon 50 mm f1.4 ile iso 100 ' de şu şekilde çekim yapabilirsin gece .

Yada şu şekilde keskin sonuçlar alabilirsin

Bu lenslede yeri gelir güzel gece pozu yakalabilirsin. Ama çektiğin 100 taneden 20 tanesi güzel çıkarken , diğer 80 tanesi çöpe gider. Emeğine , resimlerine yazık olur . Bu sebeple bu şartlara daha uygun bir lensle çalışmalısın .

Sana birkaç performans lensi aldırsak , güzel paylaşımlar yapacaksın bu belli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Gate -- 12 Ekim 2013; 3:29:12 >

• Eklediğin fotoğrafları elde etmek için 50 mm 1.4 e gerek yok. İlla 50 mm hızlı diyafram lens almak gerekliymiş gibi bir senaryo yazıyorsun gibi hissediyorum genel olarak. Eklediğin ilk fotoğraf f 11 de 30 sn pozlanmış. 2.ci fotoğraf ise f6.3 te 10 sn.

Dolayısıyla elinizdeki lens ile aynı sonuçları alabilirsiniz @komod

Yukarı eklenmiş fotoğraflar iso 400 de, eğer tripod imkanı mevuctsa iso 800 lere çıkmak delice! Eğer hareketli nesne çekmiyorsanız. iso yu minimumda tutup alan derinliği anlamında(eğer manzara ise) f8-13 arasında 10-30 sn civarında pozlamalarla ile güzel sonuçlar alırsınız.

Titremiş fotoğraflardan kurtulmanın en güzel yolu(tripod ile beraber) ; vizörden netlemeyi yaptıktan sonra lensi manuel focus'a getirip, odak noktasını değiştirmeden live view moduna geçmek (böylece ayna yukarı kalkmış olucak ve kamera içi sallantı en aza inmiş olucak) ve self-timer'ı 2n sn ayarlayıp makinanın fotoğrafı kendi kendine çekmesini sağlamak. Uzun pozlamalarda tripotunuz olsa bile shuttera siz basıyorsanız illaki titreme olacaktır!

Kolay gelsin.

@komod

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otmotvmhndsi -- 12 Ekim 2013; 3:46:28 >

• otmotvmhndsi O kullanıcısına yanıt
    Yukardaki arkadaş fazlasıyla senin dediklerini yapmış ve çekilen resimler ortada. Kaş yapayım derken , arkadaşın başarısız olduğu söylemeye çalışmışsın .

Senin mantığınla kimse lens almasın . Herkes kit lensle , gece gündüz harikalar yaratsın

Aynı diyaframdaki keskinlik farklarından haberin yok . Sadece sayılara takılmışsın . 70d'ninde yüksek isolardaki başarımından haberin yok sanırım bir Nikon fanı olaraktan .

Sanada kolay gelsin dostum , senin sayende tek lensle harikalar yaratabileceğiz .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Golden Gate -- 12 Ekim 2013; 4:07:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EmreFB1907

Yukardaki arkadaş fazlasıyla senin dediklerini yapmış ve çekilen resimler ortada. Kaş yapayım derken , arkadaşın başarısız olduğu söylemeye çalışmışsın .

Senin mantığınla kimse lens almasın . Herkes kit lensle , gece gündüz harikalar yaratsın

Aynı diyaframdaki keskinlik farklarından haberin yok . Sadece sayılara takılmışsın . 70d'ninde yüksek isolardaki başarımından haberin yok sanırım bir Nikon fanı olaraktan .

Sanada kolay gelsin dostum , senin sayende tek lensle harikalar yaratabileceğiz .

Konu dağılmasın diye kısa cevap vereceğim...

Hayırdır? Gocunmuşsun. Nikon fanı değilim, 70D nin iso performansı iyidir kötüdür farketmez. Sadece örnek gösterdiğin fotoğrafların bile exif bilgilerine bakmadan millete nasıl fotoğraf çekeceğini söylüyorsun. Dikkat et -> Sen söylüyorsun, ben öneriyorum. "Bence şöyle yapsanız daha iyi olur çünkü ben böyle daha iyi sonuç aldım " diyorum. Sen ise, daha elinde makina yok birde kalkmış benimle ağız dalaşına giriyorsun. Lütfen! Amacım kimseyle kapışmak değil, ancak daha makinayı yeni almış birisine 50 mm 1,4 USM önerirsen tabiki karşı çıkarım.

Fotoğrafa çeken arkadaşıda aşağılamak gibi bir amacım yoktu ayrıca. Bunu bana söylerken gocunma aşaması senin aklında bitmiş, bana karşı atağa geçmişsin...

Sen önce kendi paranı kazan, makinanı al, sonra anlarsın ne demek istediğimi. Bizde biliyoruz 24-70 2.8 almayı!

• otmotvmhndsi O kullanıcısına yanıt
    Yukardaki arkadaş fotoğrafa meraklı bir arkadaş . Keskin fotoğraflar, arkası flu fotoğraflar, portre tarzı fotoğraflar ve düşük ışıkta fotoğraf çekmeyi seviyor.

Mesela sadece gece rahat fotoğraf çekmek değil yani . Canon f1.4 öneririm , 800 liralık bir lens. Parası yoksa gider f1.8 ' i alır 200 liraya . Uçuk fiyatlarda alınmayacak bir lens önermedim . Sizde var bir sıkıntı . O lens arkadaşın tam aradığı lens.

Sizin bahsettiğiniz Nikon lens ise 4000 lira ! . Bir tutmanız çok garip .

Başkada cevap vermeyin . Kolay gelsin arkadaşım .
  • Tamam arkadaşı tanıyorsan ne ala...

Cevap verip vermeme olayı yok burada... Hala triplere giriyor "kolay gelsin arkadaşım" yazıyorsun.

Burada yapıcı, üretici paylaşımlar yapmak için buradayım, ve seninde bu amaçla burada olduğuna inanmak istiyorum. Onun için böyle klavye delikanlılığı yapma, efendi gibi yorumlarına devam et, edelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otmotvmhndsi -- 12 Ekim 2013; 5:33:59 >
  • vaktim yoktu biraz aceleci olarak cektım videoyu özenmeden

ayrıca bu video 650mb yer kaplamış

http://www.youtube.com/watch?v=6DeLV4aRJ2U
  • Sakin olun arkadaşlar :)

Bu arda forum da kimseyi tanımıyorum...

ikinizin de önerileriniz için teşekkürler...

benim acemi olduğum kesin bunun aksini söylemiyorum zaten
    öğrenmem gereken çok şey var... kendimi geliştirmemin yanı sıra.. lens seçiminde yanlış görünüyor sanırım..

18-135 lensi elimden çıkartayım mı?

hadi çıkarttık diyelim çantam da

potre ve geniş açı için 50 mm 1.8 mi alayım yoksa tamron 17-50 mi?
    uzak mesafe için öneriniz ne olurdu ..

yada şöyle sorayım

canon eos 70d body niz var

makul fiyatlarla hangi lensleri alırdınız. (yamur,çamur,bulutlu,uzak,yakın,gece,gündüz,potre vs) hepsinde ne gerekliyse işte..

@otmotvmhndsi
    @EmreFB1907

• Birde sizin kendi çektiginiz mümkünse 70d lie fotoları paylaşırsanız sevinirim...

@EmreFB1907
    @ewsd212
    @otmotvmhndsi
    @ozphoto
    @pacodecalli
  • dostum bende dslr yok ama baya bi takipcisiyim hersaeyin...

simcik dostum 18-135i elinden cikarma sebebi su tak gez lenslerle hafifde olsa zoom yapabildiğin icin seni tatmin eder. 17-50mm alirsan cok az zoom olur.ha keskinlikb akımından fark olabilir onu bilemem...

Arka planı oldurmek ve arkayı flu cıkarmak icin diyaframı duusk ve sabit lensler kullanıyorlar daha cok..Mesela bi insan resmi cekeceksin ve arka planı tamamen oldurmek istiyosun o zaman f degeri ne kadar 1 e yaklasırsa o kadar iyi olur....Sen yanına f1.8 al kesin zaten cok pahali deil..Elindeki lens kotu lens deil onu atma...

uzun pozlamaya al isoyu dusuk tut once.. tripoda koy ve 10 -15 sn uzun pozlama yap....ayarlardan 2 sn gecikmeli ayarla ki tusa bastıktan sonra 2 sn sonra cekime baslasın titreme onlensin
  • quote:

Sakin olun arkadaşlar :)

Bu arda forum da kimseyi tanımıyorum...

ikinizin de önerileriniz için teşekkürler...

benim acemi olduğum kesin bunun aksini söylemiyorum zaten
    öğrenmem gereken çok şey var... kendimi geliştirmemin yanı sıra.. lens seçiminde yanlış görünüyor sanırım..

18-135 lensi elimden çıkartayım mı?

hadi çıkarttık diyelim çantam da

potre ve geniş açı için 50 mm 1.8 mi alayım yoksa tamron 17-50 mi?
    uzak mesafe için öneriniz ne olurdu ..

yada şöyle sorayım

canon eos 70d body niz var

makul fiyatlarla hangi lensleri alırdınız. (yamur,çamur,bulutlu,uzak,yakın,gece,gündüz,potre vs) hepsinde ne gerekliyse işte..

@otmotvmhndsi
    @EmreFB1907

yanlız degılsın :)) aynı durmdayım bende acemıyım ve lens alcam hıslerıme tercuman olmussun

• quote:

Orijinalden alıntı: gunesindostu

dostum bende dslr yok ama baya bi takipcisiyim hersaeyin...

simcik dostum 18-135i elinden cikarma sebebi su tak gez lenslerle hafifde olsa zoom yapabildiğin icin seni tatmin eder. 17-50mm alirsan cok az zoom olur.ha keskinlikb akımından fark olabilir onu bilemem...

Arka planı oldurmek ve arkayı flu cıkarmak icin diyaframı duusk ve sabit lensler kullanıyorlar daha cok..Mesela bi insan resmi cekeceksin ve arka planı tamamen oldurmek istiyosun o zaman f degeri ne kadar 1 e yaklasırsa o kadar iyi olur....Sen yanına f1.8 al kesin zaten cok pahali deil..Elindeki lens kotu lens deil onu atma...

uzun pozlamaya al isoyu dusuk tut once.. tripoda koy ve 10 -15 sn uzun pozlama yap....ayarlardan 2 sn gecikmeli ayarla ki tusa bastıktan sonra 2 sn sonra cekime baslasın titreme onlensin

Cevapların için çok teşekkürler çok açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş..

mesela 2 sn gecikmeli çektiğini bilmiyordum :)

• komod kullanıcısına yanıt
    D7100 konusundan fotoğraflarıma bakabilirsiniz, ancak 70D sahibi değilim.

Ancak şunu söyliyeyim, özellikle video çekimlerinde STM in ne kadar sessiz olduğu ortada. Dolayısıyla elinizden 18-135 STM i çıkartmak. Hele hele daha acemi aşamasında çok yanlış bence.

Kit lenslerin asıl amacı, geniş bir yelpaze sunarak, fotoğrafçının kendi stilini az çok ortaya çıkartmasını amaçlamaktadır.

Siz şimdi 3-6 ay arası başka lens kullanmadan bu lens ile devam edin. Sonra bakın ne tarz fotoğraflar çekiyorsunuz, Kit lens hangi ihtiyaçlarınızı karşılamıyor. Ona göre tercih yapın ileriki lens çekimlerinde. Örneğin fotoğrafçı vardır sadece manzara çalışır, fotoğrafçı vardır sadece portre çeker, fotoğrafçı vardır makro çeker...

Yani siz 6 ay içinde önce i makinaya alışın kendinizi tatmin eden fotoğraflara ulaştıktan sonra, aklınızda oluşturduğunuz ancak elinizdeki lens ile o amaca ulaşamadığınızı anladığınız anda lensler almaya başlayın.

50 mm 1.8 i hemen alabilirsiniz nitekim 200TL civarında. Ancak 1000tl ve üzeri verilecek paralar sizin için şu anda erken. Yanlış anlamayın herkes bu şekilde başladı, kimse anasının karnından fotoğrafçı doğmadı. Zaten işin güzelliğide burda. Fotoğrafı fotoğraf yapan lens değil, fotoğrafçıdır.

Kolay gelsin. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otmotvmhndsi -- 12 Ekim 2013; 18:43:45 >

• Bu açıklama iyi geldi ....

makinadan lensten ve özellikle kendimden soguyacaktım :)

Ben bunun yanına başlangıç olarak 50 mm 1.8 alayım kafayıda fazla zorlamayayım..

Son bi sorum olacak ... daha önce bi kaçdefa tamron 17-50 kullanmıştım çokta hoşuma gitmişti..

50mm 1.8 ile onun yanına yaklaşırmıyım? çok farklı lensler mi?

@otmotvmhndsi
  • quote:

Bu açıklama iyi geldi ....

makinadan lensten ve özellikle kendimden soguyacaktım :)

Ben bunun yanına başlangıç olarak 50 mm 1.8 alayım kafayıda fazla zorlamayayım..

Son bi sorum olacak ... daha önce bi kaçdefa tamron 17-50 kullanmıştım çokta hoşuma gitmişti..

50mm 1.8 ile onun yanına yaklaşırmıyım? çok farklı lensler mi?

@otmotvmhndsi

Hayir hocam su asamada hissedeceginiz bir kalite farki olmayacaktir. 17-50 nin avantaji 17 de 2.8 e sahip. Siz ise 18-135 uzerinde 18 de 3.5 diyaframa sahipsiniz. Yani genis acida 1 stop yani 2 kat fazla isik avantaji var. 50 mm aldiginizda anlayacaksiniz ki 50 de sokak bina cekilmiyor. cunku crop sesorlu makinada 50 mm lens 80 mm e denk geldiginden canon icin sokakta cekeyim derseniz zor. Dolayisiyla surekli lens degistirmwk zorunda kalirsiniz. 17-50 2.8 ise size daha esnek kullanim araligi sunacaktir. 1 stop isik cok farketmez. Özellikle raw cekip islerseniz duzeltmrdi kolay olur. Ancak istediginiz kareyi yakalayamaz ya da istediginizi 50 mm lens ile kareye sigdirip cekemezseniz bi anlami kalmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Tekrar Merhaba Arkadaşlar...

öncelikle bir test videosu paylaşmak istedim hiç bir ayar yapmadan çektim..

şimdi arkadaşlar... mega acemi olduğum için bir türlü ayarları tutturamıyorum :)
    zaten şimdi açıkça göreceksiniz

1 resim benim manuel modda çetiğim 2. ise otomatik modda çektiğim.. her zaman makina benden iyimi olacak :)

1

2

Son olarak akşam sahile inip gece çekim yapmayı deneyeceğim şunlara dikkat et gibi öneriniz var mı?

@otmotvmhndsi
    @EmreFB1907

vıdeoyu bu sekıl nasılkoydun kardes

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.