Şimdi Ara

Kurutma ve çamaşır makinasi ayrı mı kombo cihazlar mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
3.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ben burada çok yeniyim, önceden okuyup takip ederdim, yazmak için kısmet bugüneymiş.

Evliliğim yanaşıyor, eşyalarımı alıyorum ve bu arada çamaşır makinası kafamı çok kurcalıyor :)

İlk önce kurutmalı çamaşır makinası satın alma fikriyle yola çıktım, çünkü evde çamaşır kurutmak için balkon, vb. yer yok. Sonra farketttim ki aslında iyi kurutma performansını alabilmek ancak yıkama ve kurutma ayri iki makinayla olabiliyor.

İkisi birarada olan ürünlerde, yıkama iyi olabiliyor fakat kurutma pek başarılı olarak anlatılmıyor.

Teknolojilerine bakınca iyi kurutma makinalarının ısı pompası ile çalıştığını gördüm. Hem performans hem de enerji verimliligi açısından ısı pompası kullanan ürünler hava/su yoğuşturmalı ürünlere göre önemli avantajlara sahip. Fakat kurutmalı çamasir makinasi kombo olanlarda ısı pompası kullanılan bir marka veya ürün göremedim.

Aslinda iki makinayi üst üste kullanabileceğim yer var.

Yanlız fiyatlara bakıyorum, artan döviz kurlarıyla fiyatlar uçmus galiba. Toplam 5.000 tl 5.500 tl civarinda bir bütçeyi göze aldim :) Bunlar uzun vadeli ürünler kaliteli bir ürüne, bütçeme para vermeyi göze aldım.

1- Sorum iu, sizce hakikaten iki ayrı makina mı almalıyım? Tavsiyeniz hangi marka ve model olur bu fiyat araliginda, Mesela Bosch, Electrolux, Aeg markalarinin toplam bu fiyatlarda olan yıkama ve kurutma modelleri memnun eder mi?

2- Eğer tek kombo makinalar da performanslo olarak çalışıyorsa, hangilerini önerirsiniz? Ben şu ürünleri gördüm, Bosch WVG30440 TR, Electrolux EW8W2168LW veya AEG L87695WD2, bunlar iyi midir veya farkli alternatif olabilir mi?

Biraz uzun oldur, ama kısacası, bugüne kadar hiç çamaşır makinası kullanmamış biri olarak, sizin tavsiyelerinize açığım.

• Merhaba, tespitleriniz doğru. Aslında bu konular forumda çok tartışıldı, ancak sayfa düzeni gereği eski bilgileri düzgün şekilde aramak ve bulmak maalesef zor.

Kurutma makinelerinde ısı pompası (kompresör sistemi) kullanıldığından ve tambur çamaşır makinelerinin 2 katı kadar büyük olduğundan kapasite, süre, enerji ve yıpratmama konularında büyük avantajı var.

Aslında dünyada ısı pompalı kurutmalı çamaşır makinesi 5 yıldır AEG'de var. Ancak ülkemizde maalesef yok. Isı pompalı kurutma makinesinin de mucidi AEG zaten. Ülkemizde olsaydı süre ve kapasite dezavantajı dışında alınabilecek en mantıklı çözüm olurdu. Çünkü makinede tiftik filtresi var ve düşük ısı ile kuruttuğundan giysileri yıpratmıyor.

Eğer kurutmalı çamaşır makinesi alırsanız aşağıdaki dezavantajları yaşarsınız:

-Yıkama+kurutma ortalama 5-6 saat sürer. Üstelik en fazla 6-7 kg giysi yıkayıp kurutabilirsiniz.
    -Giysilerin tiftikleri giysilerde ve makinenin kazanı ve lastiğinde kalır. Temizlemeniz gerekir.
    -Kurutma makinesi ortalama 55 derece ile kuruturken kurutmalı çamaşır makinesi 100 derece civarında ısı ile kurutur. Yıpranma 2 kat artar.
    -Yoğuşma işlemi için su harcarsınız

Bu yüzden önerim kurutma makinesini ayrı almanız yönünde olur. Çamaşır makinenizi ise muhakkak 1400-1600 devirli olarak seçmekte fayda vardır.

Kurutma makinesini ayrı alırsanız aşağıdaki avantajları yaşarsınız:
    -Çamaşır makinesinde ortalama 2 saatte yıkanan giysi kurutma makinesinde 1,5 saatte kurur. Zamandan yarı yarıya tasarruf edersiniz.
    -Bir makinede yıkarken diğerinde kurutabilirsiniz.
    -Giysilerdeki tiftikler ve tüyler tamamen arındırılır ve filtrede toplanır. Ki bence en önemli detay bu.
    -Kurutma ısısı yarı yarıya azaldığından ve giysiler 2 kat daha büyük kazanda kuruduğundan kırışmalar ve yıpranmalar çok daha azdır.
    -Ekstra su harcamazsınız, enerjiden de ciddi tasarruf edersiniz. Ayrı kullanımda çamaşır makinesi 1 kw, kurutma makinesi 2 kw civarı harcar.(ortalama) Ancak kurutmalı çamaşır makinesi toplamda 6 kw harcar.

• Merhaba,
    Candoğan bey gayet iyi açıklamış ve sizde konu hakkında araştırma yapmışsınız bu yüzden o konu hakkında yazmaya gerek yok bence =)
    Ayrı ayrı yerimiz mevcutsa en mantıklısı İkisi bir arada olan cihaza bulaşmamak olur.

Siemens düşünürseniz düşündüğünüz meblağlarda aşağıdaki kombinasyonu yapabilirsiniz, dilerseniz ürün bilgisi ve net fiyat konusunda görüşmek isterseniz Serdar Çetin 05533976676 dan bana ulaşabilirsiniz.
    Saygılar.

WM10T480TR Çamaşır
    WT45W410TR Kurutma
  • candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bilgiler için çok teşekkürler Candoğan Bey ve Serdar Bey. Söylediklerinizden anladığım kombo cihazların düşük performansından şüphelenmek normalmiş. Yıkama ve kurutma için ayrı makinalar kullanılmasının giysileri daha az yıpratması ve ciddi enerji tasarrufu sağlaması benim için önemli avantajlar. İlk başta daha çok bütçe ayıracağım gibi gözüküyor, zaman içinde tasarruflu olmasıyla kendini amorti eder.

Söylediğiniz bir tavsiye dikkatimi çekti. Kurutma makinası alacaksam, yüksek devirli çamaşır makinası tercih etmemi öneriyorsunuz, 1400 - 1600 devir. Sebebi nedir acaba? Yıkama sonucu daha iyi sıkma işlemi yapılınca, giysiler kurutma makinası için daha mı iyi hazırlanıyor, kurutma işlemi daha mı rahat veya verimli oluyor? Giysiler daha mı az kırışıkl oluyor? Bunu sormamın sebebi, ürün bakmaya gittiğim beyaz eşya bayisindeki satıcı "kurutma makinası alacaksanız, çamaşır makinasının devri çok önemli değil 1000 devir alsanız dahi yeter, nasıl olsa kurutulacak" dedi. Sanki söylediğinizin tam tersi gibi. Gerçi bu kişinin söylediği benim pek aklıma yatmadı.

Bu iki makinayı herhalde aynı marka takım almak mantıklı olur. Yerim var ama çok da büyük değil, aynı marka olunca üst üste kullanılabiliyor herhalde.

Hangi ikili kombinasyonu önerirsiniz, evde iki kişiyiz, tahminen 7 kg veya 8 kg ürünler yeterli olur diye düşünüyorum, haklı mıyım?

Bosch grubu, AEG / Electrolux ürünleri yıkama, kurutma için başarılı mıdır? veya başka alternatif var mıdır?

• sonmakinaci S kullanıcısına yanıt
    Yüksek devirde sıkılan çamaşırlar, kurutma makinesinde daha kısa sürede kurur. Bu da kurutma makinesinin vereceği zararı, yıpranmayı en aza indirir. Tabi bu dediğim pamuklu çamaşırlar için geçerli. Yünlü bir kazağı, trikoyu, yüksek devirde sıkmamalısınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonmakinaci

Merhaba,

Bilgiler için çok teşekkürler Candoğan Bey ve Serdar Bey. Söylediklerinizden anladığım kombo cihazların düşük performansından şüphelenmek normalmiş. Yıkama ve kurutma için ayrı makinalar kullanılmasının giysileri daha az yıpratması ve ciddi enerji tasarrufu sağlaması benim için önemli avantajlar. İlk başta daha çok bütçe ayıracağım gibi gözüküyor, zaman içinde tasarruflu olmasıyla kendini amorti eder.

Söylediğiniz bir tavsiye dikkatimi çekti. Kurutma makinası alacaksam, yüksek devirli çamaşır makinası tercih etmemi öneriyorsunuz, 1400 - 1600 devir. Sebebi nedir acaba? Yıkama sonucu daha iyi sıkma işlemi yapılınca, giysiler kurutma makinası için daha mı iyi hazırlanıyor, kurutma işlemi daha mı rahat veya verimli oluyor? Giysiler daha mı az kırışıkl oluyor? Bunu sormamın sebebi, ürün bakmaya gittiğim beyaz eşya bayisindeki satıcı "kurutma makinası alacaksanız, çamaşır makinasının devri çok önemli değil 1000 devir alsanız dahi yeter, nasıl olsa kurutulacak" dedi. Sanki söylediğinizin tam tersi gibi. Gerçi bu kişinin söylediği benim pek aklıma yatmadı.

Bu iki makinayı herhalde aynı marka takım almak mantıklı olur. Yerim var ama çok da büyük değil, aynı marka olunca üst üste kullanılabiliyor herhalde.

Hangi ikili kombinasyonu önerirsiniz, evde iki kişiyiz, tahminen 7 kg veya 8 kg ürünler yeterli olur diye düşünüyorum, haklı mıyım?

Bosch grubu, AEG / Electrolux ürünleri yıkama, kurutma için başarılı mıdır? veya başka alternatif var mıdır?
    Emrah Bey'in dediği gibi iyi sıkılmış çamaşırlar kurutma makinesinde çabucak kurur. Süreden ve enerjiden tasarruf edersiniz, giysileriniz ve makineniz daha az yıpranır.

Kurutma makinesinin yıpratıcı etkisi sıkmanın verdiği yıpratıcı etkiden fazladır.

Size satış yapmaya çalışan eleman 1000 devirli makineyi vermeye çalışmış ya da mantık yokluğu yaşayarak konuşmuş. Şimdiki satışçıların cahilliği çıldırtıyor insanı zaten. Bireysel olarak araştırmadan doğru bilgiye ulaşmak çok zor.

Siz saçlarınızı fön makinesi ile kurutmadan önce havlu ile suyunu mu alırsınız, yoksa su damlayan saçlarınıza fön mü tutarsınız? Tamamen aynı mantık.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.