Şimdi Ara

Motor Aküsünü Evde Nasıl Sarj Ederim. [Resimli]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
53.318
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    üzerinde bunlar yazıyor.
    12V7Ah/10HR
    Modeli YTX7A-BS(GEL)
    Arkadaşlar sarj edebilirmiyim evde? Ayarlı adaptör falan var ama?
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Motor Aküsünü Evde Nasıl Sarj Ederim. [Resimli]

• Zayıflamış derken Marş mı basmıyor yoksa Ömrümü azaldı Onu anlayamadım.Sonuçta Sorunsuz Çalışan bir taşıtta Dinamodan şarj olduğu için Bitme söz konusu değil.Ama bir kereye mahsus azaldı elimde de bulunsun sonuçta gerekli bir şey diye düşünüyorsanız.Piyasada Smps 1-2-3A auto modlu Şarj cihazları mevcuttur.50-60tl arası bir fiyata bulabilirsiniz.Normal adaptörle sağlıklı olmaz.Sonuçta zaten jel akü ziyan olmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan123123 -- 11 Ekim 2012; 23:30:15 >
  • 13-14 volt civarı bir gerilmle şarj edemilirsin.ha birde şarj edeceğin kaynakta en az akü amperinin 1/10 u kadar olması lazım.yani kaynağın en az 0,7 amper verebilmesi lazım.düz hesap 1 amper diyelim.bu şekilde şarj edebilirsin..
  • arkadaşlar
    input 220v
    power 9w
    output 5-6-7-9-12V
    current dc 500mA
    yazan ayarlı adaptörüm ile fişe takıp sarj edemezmiyim yani :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poyri

arkadaşlar
    input 220v
    power 9w
    output 5-6-7-9-12V
    current dc 500mA

O adaptörle şarj edemezsin.
    O akü en ideal 14,5V ve 0,7 amper max. akımla şarj edilmeli.Ör;15V-1amper çıkışlı bir adaptör olsaydı güzel şarj ederdi.Araya bir adet seri tek diyot atacaktınız tamamdır.Kolay gelsin.
  • buradaki devreyi yapabilirsin maliyeti 5 lira ben kullanıyorum........http://320volt.com/12-volt-7-amper-aku-sarj-devresi/
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekrem3457

buradaki devreyi yapabilirsin maliyeti 5 lira ben kullanıyorum........http://320volt.com/12-volt-7-amper-aku-sarj-devresi/

Tamam hocam tesekkurler eve gidince bakacagim simdi acilmiyor sayfa
  • 12 v 500 ma adaptörle şarj edebilirsin ama 2-3 gün sürer bi problem olmaz
  • İlk bağladığında 700mA'den daha fazla akım çekecektir. Bu nedenle akü tamamen bitikse adaptörü yakarsın. Araya direnç eklersen şarj edebilirsin.
  • Eveet,hani derler ya sakalımız yok ki sözümüz tutulsun diye.Yukarda gerekli öz açıklamayı yaptım. 12 V ile şarj eder diyenler için,ya da son noktayı koyması için Bu konuda Bölüm yöneticimiz Kenan beyi açıklama yapmak üzere bu bölüme davet ediyorum.
    Buyurun Kenan bey,
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Eveet,hani derler ya sakalımız yok ki sözümüz tutulsun diye.Yukarda gerekli öz açıklamayı yaptım. 12 V ile şarj eder diyenler için,ya da son noktayı koyması için Bu konuda Bölüm yöneticimiz Kenan beyi açıklama yapmak üzere bu bölüme davet ediyorum.
    Buyurun Kenan bey,

Hocam o 12v 500 ma lık ayarlı adaptörleri 12v kademesinde boşta 18-19 v ölçtüm...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Poyri

arkadaşlar
    input 220v
    power 9w
    output 5-6-7-9-12V
    current dc 500mA

O adaptörle şarj edemezsin.
    O akü en ideal 14,5V ve 0,7 amper max. akımla şarj edilmeli.Ör;15V-1amper çıkışlı bir adaptör olsaydı güzel şarj ederdi.Araya bir adet seri tek diyot atacaktınız tamamdır.Kolay gelsin.

Sadece diyot yetmez Mehmet Ali Abi dirençte koyması gerekir. İlk bağladığında fazla akım çekecektir çünkü.
  • O adaptörleri 5 metre şerit ledi günde 5-6 saat çalışması için taktım.1 yıldır yanmadı 1.5 amper çekiyor ledler,sönük yanıyor , adaptör 500 ma
  • Buğra bey,eyvallah kaynak gerilimi söylediğim gibi 15V için ayrıca uygun direnç gerekli değil ama olabilir.Ama kaynak çıkışı sabit 12V için şarj olur diyenlere benim asıl sözüm.Bunun açıklaması olamaz arkadaşlar.Haa bakın 20playback'e boşta çalışma diyor,peki bütün adaptörler böylemi değil,birde şarj edilir demek yanlışa teşvik yada yönlendirmek demektir.

Her neyse umarım 12V ile akü şarjı konusunu Kenan bey anlatır.
    15V gerilimde 1 seri diyot sonu 14,3-14,4V sabit çıkış elde ederiz.Bu volta binaen besleme kaynağı ne kadar güçlü olursa olsun dirençsiz olarak akü max. şarj akımıyla şarj edilir.Zararsızdır,bilhassa şu anda düz teknik Rüzgâr enerjisi için yaptığımız şarj üniteleri bu mantıkla çalışır.
    Mantık;voltaj ile akım kontrolu mantığıdır.Ayrıca bir direnç atmak yada diyotsuz direnç atmak iş değildir hocam.
    İşte sulu kuru jel max. şarj akımı şarj gerilimi kontrolu ile yapılır.Jel tekniğindeki akülerin bir miktar yüksek gerilimde şarj edilebilmesini umarım herkes anlamıştır.Ör;sulu aküyü 13,8 V max. voltajda,jel aküyü 14,4-14,5 V max. voltajda şarj etme mantığı gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 12 Ekim 2012; 21:15:02 >

• quote:

Buğra bey,eyvallah kaynak gerilimi söylediğim gibi 15V için ayrıca uygun direnç gerekli değil ama olabilir.Ama kaynak çıkışı sabit 12V için şarj olur diyenlere benim asıl sözüm.Bunun açıklaması olamaz arkadaşlar.Haa bakın 20playback'e boşta çalışma diyor,peki bütün adaptörler böylemi değil,birde şarj edilir demek yanlışa teşvik yada yönlendirmek demektir.

15V gerilimde 1 seri diyot sonu 14,3-14,4V sabit çıkış elde ederiz.Bu volta binaen besleme kaynağı ne kadar güçlü olursa olsun dirençsiz olarak akü max. şarj akımıyla şarj edilir.Zararsızdır,bilhassa şu anda düz teknik Rüzgâr enerjisi için yaptığımız şarj üniteleri bu mantıkla çalışır.
    Mantık;voltaj ile akım kontrolu mantığıdır.Ayrıca bir direnç atmak yada diyotsuz direnç atmak iş değildir hocam.
    İşte sulu kuru jel max. şarj akımı şarj gerilimi kontrolu ile yapılır.Jel tekniğindeki akülerin bir miktar yüksek gerilimde şarj edilebilmesini umarım herkes anlamıştır.Ör;sulu aküyü 13,8 V max. voltajda,jel aküyü 14,4-14,5 V max. voltajda şarj etme mantığı gibi.

Sn.malisert ve Sn.boşyok
    Daha önce 7 Amperlik kuru aküye benzer şekilde sabit gerilim şarjı yapmıştım şarja ilk bağladığımda 2,5 Amper civarı akım çekti güç kaynağını yanmaktan son anda kurtardım bu sebeple arkadaşı uyardım. Zaten akülerin şarj karakteristiğine bakarsanız ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

• Evet anladım hocam, bu ilk anda kısa süreli yüksek akım çekmesi akü için normal ama kaynağıda buna göre seçmek gerekir.
    Aslında en ideal çözüm;akım ve voltaj kontrollu şarj devresi olmalı,Ör;LM723'lü devre gibi,sonrasında voltaj kontrollu devre,tek sakıncası aküyü devamlı max. akımla şarj eder.

Sizin dirençli şarja gelirsek tek artısı evet yüksek akıma engel olur,eyvallah güzel ama sonrasında hadi unutup gittiniz kaynağınız 18 V. ise eninde sonunda akü gerilimi 18 V'a gelecektir.Çünkü akü doldukça akım düşecek,akım düştükçe direncin voltaj sınırlamasıda azalacaktır.

Sabit voltajla(ör;13,8V)evet ilk etapta yüksek akım çeker bu esnada akünün voltajı hızla yükselir,bu yükselme 13,8 V'dan yukarı gidemeyecek çünkü besleme voltajı bu.İşte bu aşamadan sonra devamlı max. kapasite de ama aküyü bozmadan zarar vermeden şarj devam eder.
    Bütün ana başlık voltaj sınırlamasından geçiyor.

• quote:

Evet anladım hocam, bu ilk anda kısa süreli yüksek akım çekmesi akü için normal ama kaynağıda buna göre seçmek gerekir.
    Aslında en ideal çözüm;akım ve voltaj kontrollu şarj devresi olmalı,Ör;LM723'lü devre gibi,sonrasında voltaj kontrollu devre,tek sakıncası aküyü devamlı max. akımla şarj eder.

Sizin dirençli şarja gelirsek tek artısı evet yüksek akıma engel olur,eyvallah güzel ama sonrasında hadi unutup gittiniz kaynağınız 18 V. ise eninde sonunda akü gerilimi 18 V'a gelecektir.Çünkü akü doldukça akım düşecek,akım düştükçe direncin voltaj sınırlamasıda azalacaktır.

Sabit voltajla(ör;13,8V)evet ilk etapta yüksek akım çeker bu esnada akünün voltajı hızla yükselir,bu yükselme 13,8 V'dan yukarı gidemeyecek çünkü besleme voltajı bu.İşte bu aşamadan sonra devamlı max. kapasite de ama aküyü bozmadan zarar vermeden şarj devam eder.
    Bütün ana başlık voltaj sınırlamasından geçiyor.

+1

smps şerit led adaptörüyle de şarj edebilirsin. Aküye bağla ve 0.7-1 A değer görene kadar voltaj ayarını arttır. 6-7 saat dursa canavar gibi marş yapar.

• quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Buğra bey,eyvallah kaynak gerilimi söylediğim gibi 15V için ayrıca uygun direnç gerekli değil ama olabilir.Ama kaynak çıkışı sabit 12V için şarj olur diyenlere benim asıl sözüm.Bunun açıklaması olamaz arkadaşlar.Haa bakın 20playback'e boşta çalışma diyor,peki bütün adaptörler böylemi değil,birde şarj edilir demek yanlışa teşvik yada yönlendirmek demektir.

Sn.malisert ve Sn.boşyok
    Daha önce 7 Amperlik kuru aküye benzer şekilde sabit gerilim şarjı yapmıştım şarja ilk bağladığımda 2,5 Amper civarı akım çekti güç kaynağını yanmaktan son anda kurtardım bu sebeple arkadaşı uyardım. Zaten akülerin şarj karakteristiğine bakarsanız ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Adaptörü 500 miliamperlik olduğunu unutmayalım. Kısa devre bile etseniz 2,5 amper vermez kendi güç kaynağınızla kıyaslamayın.
    Akü şarjımı ya pilsan ın 12 voltluk otomatik şarjörü ile ya da 30 volt 5 amper ayarlı güç kaynağım var 14.4 volt ve akünün % 10 nu akıma ayarlıyorum. Dolana kadar kalıyor unutsam bile akü yada güç kaynağı zarar görmüyor.
    Selamlar.

2,5 Amper kendi güç kaynağım içindi hocam doğrudur, ancak bu adaptörde 1 Amper çıkış verirse yanacaktır. O anlamda söyledim.

• merhaba arkadaşlar, ben yeni akü aldım şarj cihazım yok motor ne kadar kullanırım onu da kestiremiyorum. bu yüzden şarj etmeden aküyü bağlasam ne olur? ne dersiniz?
  • Merhaba arkadaşlar.

12 V 1.6a adaptör ile motorsiklet aküsü şarj olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Snl99 -- 17 Şubat 2024; 23:1:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.