Şimdi Ara

Bu ülkede ikinci el arabanın para etmemesi gerektiğini nasl öğreteceğiz bu millete? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
159
Cevap
1
Favori
13.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
139 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    benim ev satılık mesela koyduğum fiyatta gayet yüksek
    evin kirası satış bedelini 30 yılda amorti etmiyor

ne yapayım ?
    8 sene önce çok ucuza aldım şimdi bu fiyatta çok yüksek olmaz mı diyeyim ?
    piyasası neyse oradan vermek istiyorum haliyle

bu herkes için böyle
    araba için değil sadece bir çok örnek verilebilir.
  • 2006 model civiclere 50 bin veren insanların kafa yapısını çözdüğümüz an hedefe bir adım yaklaşabiliriz.

Öncelik, bilinçlenme olmalı, bazı takıntılardan, ön yargılardan kurtulunmalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yerli araba ucuz ve kaliteli olursa ikinci eller ellerinde patlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

quote:

Orijinalden alıntı: genckaptan

Sifir araba fiyatlari zamlanmadigi zaman...

hah işte bu zihniyetten dolayı o fiyatlar yüksek
    kardeş , laptop fiyatları da yükseliyor dolara bağlı olarak, hadi 2 bin liraya aldığın laptopu bir sene sonra 1500 liraya satmaya çalış bakalım alan olacak mı?? kimse vermez o parayı, neden? eskiyen malın fiyatı muhakkak düşer , ama araba bu böyle değil, çünkü 2015 model aldığın arabayı, 2018i zamlandı diye 5-10 bin kar koyarak satmaya çalışıyorsun

Araba ile laptop aynı şey değil, kaldı ki ülkedeki çoğu insan için otomobil demek yatırım demek. Ne yazık ki çoğu kişinin bakış açısı bu.

niye aynı şey değil ? aynı şey olmamasını nedeni , vatandaştan kaynaklı

• quote:

Orijinalden alıntı: orcnd

ikinci el araç değerlerinde hiçbir sorun yok.
    hatta birçok modern ülkeden daha iyi fiyatlama yapılan bir ülkeyiz.
    çünkü rekabet çok fazla buda fiyatlama ve finansmanda kaliteyi arttırıyor.

sorun paramızın değerinin olmaması. araçların hepsinin değeri euro cinsinden hesaplanıp çevriliyor.
    bizim paramız da euro karşısında sürekli değer kaybediyor.

paramızın değer kaybetmesine sebep olanlar başımızdan gitmedikçe bu durum düzelmez.

Paranın değer kaybetmesine ve vergiler... Hoştur 1.6 binelim vergi az olsun(yüzde 60-70 arası totalde) lakin kur çok belini bükü milletin.. doktor 5 sene önce 4 bin alıyordu 2000 dolar civarında şimdi 5.5 alıyor (asistan hekim) dolara çevirince ele geçen belli.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• konuyu açan arkadaşın anlatmak istediğiyle başlık uyumsuz olmuş sanırım. kimseye 100 bine aldığın arabayı seneye 50 bine sat demiyordur, eleştirisi cacığı çıkmış arabalara 30-40 bin yada sıfırına yakın fiyat çekenleredir. sonuçta piyasamız bozuk, pek çok insan az çok makul sayılabilecek fiyattan arabasını satıyor lafımız yok ama sen kalkıp 20 yaşında hondaya 40 bin 30 yaşında tofaşa 20 bin yada 5 yaşında arabaya sıfırına yakın fiyat çekersen işte bu kabul edilemez..
    geçenlerde denk geldim adamın biri 2004 model benzinli hyundai accent arabasını keyifli keyifli anlatarak bitiremiyordu, daha 35 bin km de imiş, orjinalmiş 40 bin liradan aşağıya vermem filan diyordu, arabaya şöyle bir baktım, km doğru mudur bilemem ama araba hiçte diri durmuyordu, hiç kullanılmasa bile 14 yaşında araba zaman aşımından çöker, km çokta önemli değil. bende dedim buna 40 bin tl verenin aklına şaşayım, altı üstü hyundai, piyasa şartlarına göre 25 bin tl anca eder yada etmez dedim, bozuldu, arabası bulunmaz hint kumaşı değil ama zekası geri olmalı ki öyle sanıyordur. herşeyin bir mantığı olmalı. adama gidipte bu tenekeyi 10 bine satmalısın demiyoruz ama ederini iste, saçmalamanın manası yok. böyle insan da çok var, kendi kendilerine takılsınlar.

• Sıfır araç artarsa benim 2. El aracımda artar kardeşim sen istedigin kadar kıvran para etmez de eder kardeşim sıfır arabalar arabada benim 2. El at Arabası mı? Madem 2. El pahalı git sıfır al o zaman buralarda tatava yapma

• Adam istesin sen vermedikçe o düşmek zorunda, ama veren var ki adam da satıyor. Arz-talep meselesi. 20 bin liraya alan varken ne yapsın 10 bine mi satsın?
  • istetmesi hiç takılmadı geyiğide ayrı muamma..

araç 20 yıllık.

bir lastiğin kauçuk hamuru bir kaç yılda çatlayıp deforme olur zaten.yanak yapıp kullanılamaz hale gelir.
  • Bizim uyanıklar satarken kökler, alırken "efendim bu araç bu parayı etmez" alma ozaman arkadaş, zorla mı satıyorlar.

• Ne zaman ki sıfır araba fiyatları düşer, ki bu da euro, dolar ve vergilerin düşmesiyle olur, o zaman ikinci el araçlar para etmez. Bu da benim gibi birçok insanın çok hoşuna gider.

• Toplu halde ülkede indirime gidilmesi gerekiyor.

• eski arabalardan alınan vergi artırılsın.adam 100L MTV veriyor bu ne en büyük
    korkularımdan biri 10 binlik arabanın vurması her zaman kaçıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uzakdağ

konuyu açan arkadaşın anlatmak istediğiyle başlık uyumsuz olmuş sanırım. kimseye 100 bine aldığın arabayı seneye 50 bine sat demiyordur, eleştirisi cacığı çıkmış arabalara 30-40 bin yada sıfırına yakın fiyat çekenleredir. sonuçta piyasamız bozuk, pek çok insan az çok makul sayılabilecek fiyattan arabasını satıyor lafımız yok ama sen kalkıp 20 yaşında hondaya 40 bin 30 yaşında tofaşa 20 bin yada 5 yaşında arabaya sıfırına yakın fiyat çekersen işte bu kabul edilemez..
    geçenlerde denk geldim adamın biri 2004 model benzinli hyundai accent arabasını keyifli keyifli anlatarak bitiremiyordu, daha 35 bin km de imiş, orjinalmiş 40 bin liradan aşağıya vermem filan diyordu, arabaya şöyle bir baktım, km doğru mudur bilemem ama araba hiçte diri durmuyordu, hiç kullanılmasa bile 14 yaşında araba zaman aşımından çöker, km çokta önemli değil. bende dedim buna 40 bin tl verenin aklına şaşayım, altı üstü hyundai, piyasa şartlarına göre 25 bin tl anca eder yada etmez dedim, bozuldu, arabası bulunmaz hint kumaşı değil ama zekası geri olmalı ki öyle sanıyordur. herşeyin bir mantığı olmalı. adama gidipte bu tenekeyi 10 bine satmalısın demiyoruz ama ederini iste, saçmalamanın manası yok. böyle insan da çok var, kendi kendilerine takılsınlar.

2005 accent arabamız vardı 1 yaşında aldı babam çok temizdi araba daha üstünde yeni kokusu duruyordu sanırım 30 bin civarı km yapmıştı aldığımız para 15 bin tl idi 15 BİN TL. şimdi bu parayı gene 2005 accent almak istesen alamıyorsun saçmalık resmen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crazy Goat -- 18 Şubat 2018; 23:46:19 >

• Arkadaşlar 0 arabanın pahalı olması değil bence 2.eldeki fiyatların yüksek olmasının sebebi.

10 yaşında 20 yaşındaki arabalara çok fazla para veriyoruz saçma bir şekilde. arz bu şekilde olunca piyasa düşmüyor. örneğin;

adamın almanyada 100 bin tl ye aldığı 1.6 litre benzinli araba türkiyede 200 bin tl olsun.

aynı araba 20 yaşında almanyada 5.000 tl ediyorken türkiyede 10 bin tl olması lazım mantıken, ama almanyada 10000 tl turkiyede 40 bin tl ediyor. bizim halk maddi durumdan dolayı ikinci el piyasasını şişiyor bana sorarsanız.
  • Hazır böyle bi konu açılmışken ben de şu linki paylaşmak istedim:
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-turkiyede-tek-daha-45-000-km-hatasiz-528015158/detay

Tamamen sahtekar, bu aracı arkadaşım daha 1 hafta önce sattı 28.500 TL'ye, aracın kilometresi orjinal gerçekten çok binmemişler ama hatasız falan değil ve bu araç Eskişehir'de kullanılıyordu sonra Ankara'da, aracın satışı İstanbul'da oldu ve nasıl olduysa bi anda Kastamonu'ya gitmiş. Arkadaşa gösterdik bunu kesin bizim araba diyor arka bagajın önünde göçük var ondan tanıdım dedi ben de yuvarlak içine aldım.

Bu ülkede ikinci el arabanın para etmemesi gerektiğini nasl öğreteceğiz bu millete?

Lastikleri belki yeni takmış olabilirler ama pek sanmam bide 0 falan demişler, arka tamponda çok çizik vardı kapıların altında da vardı biraz onları gidermişler heralde bu 1 hafta içinde, aracın hasar kaydı var zaten plakayı da kapatmışlar gördüğünüz gibi, araç 26 plakalı ama gerisini hatırlamıyorum.

1 hafta içinde 5500 TL kar yapmaya çalışıyorlar 10 yıllık arabadan ve üstüne sahtekarlıktan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SultanAhmet96 -- 19 Şubat 2018; 0:13:5 >

• Paradan 6 sıfır atınca ekonominin iyi olduğuna, paranızın kıymetli olduğuna inananlardanmisiniz? Değilseniz iyi.

Bakın 2012 yılında 19500 dolara yani 36500 tl ye Astra H kasa essentia comfort aldım. Zamanında en dolu kasası idi. Şimdi opel Astra K kasa excellence donanım 123 bin, en boşu 88700 tl.

Aracın yurtdışı fiyatı çok değişmemiş ama bizim devletimiz vergi koya koya fiyatları yükseltti. Bakın 20 bin dolar bugün 3.75 ten 75.000 tl yapar ve en dolu kasa ile arasında 46,000 tl fark var. Yani bu para devlete gidiyor. Tamam devletimiz alsın ama bu kadar da acımasız olmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: kayake

siz ucuza satarak baslayabilirsiniz.

diger taraftan ulkemizde kisi basina dusen arac sayisi avrupa ortalamasinin cok altinda dolayisiyla hala talebin arza gore cok guclu oldugu bir piyasadan bahsediyoruz, tahmini olarak 25 sene sonra universite ogrencileri birkac aylik harcliklarini biriktirip ayaklarini yerden kesecek bir arac alabilir hale gelecektir.

kaynak :https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_vehicles_per_capita

Bunları yazmak için girmiştim ama siz gayet güzel yazmissiniz.

Sıfır yada ikinci el araç fiyatlarının yüksek yahut düşük oluşunu belirleyen tek şey arz talep dengesidir. Hadi sıfır araçta vergi, döviz kuru vb. şeyler de etkendir ama kimse bir aracı 100 bine satabiliyorken nasılsa sermayesini kurtarıyor diye 60 bine satmaz. Ama alan sayısı düşsün onarac nasıl 65 bine düşüyor görün.

İkinci el araçlarda ise sıfır araç fiyatlarının artışı kısmen etki etse de esas etken arz talep meselesidir. Avrupa'da 250 euro dan satılan araçlar bizde 20 bin civarında gidiyorsa tek sebep araçların alıcısının gereğinden çok çok fazla oluşudur.

• Şu konuda bile sıfır veya 2. el al-sat-kar ediciler kendilerini nasıl belli ediyor. Bizim millete müstahak kardeşim.. Çünkü zamanında bunu yapanlar, başkalarına da öğretti.. miras bıraktı. Tepki o zaman koyulacaktı. Arkadaşın birisi PC örneği vermiş çok doğru ama; inanın orada da durum aynı. 1. Nesil işlemcili dahili ekran kartlı laptop'a utanmadan markası SONY taş gibi diyerek faiş fiyatlar istiyorlar. Böyle bir saçmalık olamalı ama var.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.