Şimdi Ara

Bu ülkede ikinci el arabanın para etmemesi gerektiğini nasl öğreteceğiz bu millete? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
1
Favori
13.171
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
139 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Gerek yok dolandirildikca zamanla kendileri anlarlar zaten merak etme

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • o hor gördüğünüz araçlara mahkum olursunuz birgün.. bu kadar efelenmeyin
  • Ben 2016'da 48 bin liraya aldığım arabamı 19 ay sonra 55 bin liraya sattım.
    Hem kullanıp hem de 7 bin lira kar ettim gibi gözüküyor ama dolar kuruna göre düşünürsem 6 bin lira euro veya altın fiyatına göre hesaplarsam 5 bin küsür lira zarardayım.
    Hadi onları geçtim en basitinden ekmek fiyat ile kıyaslarsam, o zaman 48 bin liraya 48 bin ekmek alabiliyorken şimdi 55 bin liraya 44 bin ekmek alabiliyorum.
    Yani en kötü ihtimalle 4 bin lira kaybım var.
    İki senelik bir süreçte bu kadar değer kaybını kabul edilebilir buldum ve sorun etmedim.
    Fakat dışardan bakıldığında aldığı arabayı biraz daha kullanıp daha pahalıya sattı gibi gözüküyor.
    Bu çelişkiyi sadece arabalarda değil ev fiyatlarında da görebilirsiniz. Hatta tüm 2. el eşya ticaretinde.
    Yani demem o ki, günümüzün ekonomik şartları böyle ve malesef paramız her geçen gün değer kaybediyor.
    Benim maaşım 2013 te 2500 dolar seviyelerindeyken şu anda 1500 doların altında gitgide fakirleşiyoruz.

• üstadım ne olur herşeyi acıtasyona bağlamayın. muhtac olurmuşuz da,mahkum olurmuşuz da, o da gidiyo o da gidiyo israfmışta bilmem ne. siz kendiniz hor görmeyin madem, arkadaşlar fikrini beyan etmiş bu konuda sizinde fikriniz varsa söyleyin acıtasyon yapmayın lütfen. herkes daha iyi bir yaşam standardını isteme özgürlüğüne sahip olmalıdır bu ülkede. bunu isteyenleri ötekileştiremezsiniz. aksine sizin de istemeniz lazım. sorgulamanız lazım. neden? diye.
    30 yıllık araba nasıl 8-9 tane asgari ücret fiyatına satılabilir diye?
    nasıl bir piyasa bu?

birşeyler istemek suç değildir. kimse kimseyi daha insanca yaşamak, rahat yaşamak istiyor diye suçlayamaz,ötekileştiremez.
    konu o aracı hor görmek değil veya kötülemek değil. aracın neden o kadar fazla ettiği?(8-9 tane asgari ücret)
  • 50 - 60 bin tl lik araç alamayan adamda bir zahmet 15 - 30 milyara araç almasın.
  • Bak sana yemin ediyorum o 10 yıl ve daha yaşlı araca muhtaç olsam o arabayı sürmem çünkü bildiğin tabut o araçlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

Bak sana yemin ediyorum o 10 yıl ve daha yaşlı araca muhtaç olsam o arabayı sürmem çünkü bildiğin tabut o araçlar

İkinci el Clio almıştım yolda giderken birdenbire bütün elektrik kesildi arabayı zorla kenara çektim yaptırdıktan sonra bir keresinde de yandı gitti canımı kurtardigima sukrediyorum

• Bu araçlara elbette bu paralar verilmez. Bir de sıfır araö fiyatlarına bakın. 100 bin altına nerdeyse sıfır araba yok. 45 bine aldığım arabanın sıfırı o zamanlar 70 bindi. Şimdi 150 bin. Arada 3 sene oldu. Ben bu arabamı aldığım fiyata nasıl satarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: 7dreaMSoLdier_

Tamam bu konuda şaşırmışlara denk gelebiliriz efsane kasa bilmem ne övmeler falan ama belli bir fiyata alan ne yapsın tutsun ya bu dogru deil deyip 30 bin tl piyasası olan aracını 15 bin tl yemi versin

Kim bunu yapar? hickimse ...

Sonucta bir piyasa var

Ve temizligine göre fiyat iner cıkar modelin

Asıl sorumlu sıfır arac fiyatları devletin koydugu vergi ...

sıfır arac fiyatları düşsün bakalım piyasa nasıl düşüyor güm diye gerisi boş

Oyle diyorsunda. Daha 2gun once baktim. Bir aracin 2016versiyonunda full donanim. 120 yazmis. Bir de 2018 sifir modelin full modeline bakiyorum 115 bin tl. Butun hersey ayni bu arada dizel otomatik vsvs. Bu ne simdi. Yani 2.elin 2016 aracin sifir 2018modeli nasil geciyor. Hadi diyelim aracta 2 3ekstra daha birsey olsun da. Sifir fiyata satar gibi araba satiyor. 2.el kullanmis etmis. 30 40bin km gitmis. Bunun adi cakalliktir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagleoneye -- 20 Şubat 2018; 11:25:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

Bak sana yemin ediyorum o 10 yıl ve daha yaşlı araca muhtaç olsam o arabayı sürmem çünkü bildiğin tabut o araçlar

Bizde eski araba alma hastaligi var.

Adama diyorum bu arac 15senelik. Nesine mis gibi butun araclara tas cikartir hic bir aracin yerini tutmaz diyor.

• 2008 yilinda 14 bin tl ye zar zor sattigimiz 2001 model 1.6 ies civic suan 30 bin tl ye yakin fiyata satiliyor ve satiyorda resmen rezil bi durum ulke sadece araba degil elektronik esyada ayni pc ve telefon fiyatlari maglum sua bi oyun laptopu en az 4000 tl yazik cidden

• 3 ay önce hyundai yeni i20 alalım dedik

hyundai' e gittik sıfır fiyatı aldık.

elit full olan modelin fiyatını bana 77.000-80.000 tl olarak verdiler.

aynı aracı 2015 modelinden alırsam vergisi sigortası vs. 63-64 binlere geliyordu.

şimdi ne yapmak lazımdı?

satarken 5-10 bin tl düşeceğin araça 80 bin vermek mi mantıklı?

yoksa 62 bine alıp piyasasına göre 3-4 sene sonra 68 e satmak mı mantıklı?

hal böyle olunca 2. el fiyatları da artıyor tabi.

sıfır araçların fiyatı düşerse ancak o zaman 2. el düşer
  • sıfır arabaya da teneke diyebildiğimiz zaman

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Onurmsq

quote:

Orijinalden alıntı: 7dreaMSoLdier_

Tamam bu konuda şaşırmışlara denk gelebiliriz efsane kasa bilmem ne övmeler falan ama belli bir fiyata alan ne yapsın tutsun ya bu dogru deil deyip 30 bin tl piyasası olan aracını 15 bin tl yemi versin

Kim bunu yapar? hickimse ...

Sonucta bir piyasa var

Ve temizligine göre fiyat iner cıkar modelin

Asıl sorumlu sıfır arac fiyatları devletin koydugu vergi ...

sıfır arac fiyatları düşsün bakalım piyasa nasıl düşüyor güm diye gerisi boş

Oyle diyorsunda. Daha 2gun once baktim. Bir aracin 2016versiyonunda full donanim. 120 yazmis. Bir de 2018 sifir modelin full modeline bakiyorum 115 bin tl. Butun hersey ayni bu arada dizel otomatik vsvs. Bu ne simdi. Yani 2.elin 2016 aracin sifir 2018modeli nasil geciyor. Hadi diyelim aracta 2 3ekstra daha birsey olsun da. Sifir fiyata satar gibi araba satiyor. 2.el kullanmis etmis. 30 40bin km gitmis. Bunun adi cakalliktir

Bu konuda şaşırmışlara denk gelebiliriz kısmı mesajımda var

Sizin söylediklerinizlede aşşagı yukarı aynıdır .

• cengizhan66 kullanıcısına yanıt
    20 yaşında arabanın kaportasını soysan şasisinde çürümüş, korozyona uğramış onlarca yer bulursun. Herşeyin bir ömrü var. Arabanın yürümesi, çalışması, hurdanın 20.000TL etmesini gerektirmez. Yedek parçasını artık fabrikası bile üretmiyor. Ama araba ateş pahası.
  • TulparHAN kullanıcısına yanıt
    150.000 liralık araç alacak param var. Gösteriş meraklısı olsam 1 dk düşünmem alırım. Ama neden alayım?

Araba bir noktadan 1 noktaya gitmek için bir araç sadece. Gece sokağa bırakıyorsun. Çarpıyorlar, vuruyorlar, kırıyorlar, molotof atıyorlar. Ya ben sokağa bırakacağım şey için aylarca taksidini ödeyecem diye niye sıkıntı çekeyim?

2006 model Corsa var. 210.000 km'ye geldi. Araba fatmagüle döndü. Gelen vurdu, giden vurdu. Ama şu an satılığa çıkarsam 22-23'e iteleyeceğim onlarca gerizekalı bulurum.

Sattıktan sonra ne yapacam peki? 50-60 binlik araba diyorsun.

Ne alabilirim, Clio 4. Ne farkı var Corsa'dan? Daha yeni ve düşük kilometreli? Eeeeee konfor farkı var mı? Ne kadar farkı olabilir dandik bir B sınıfı araç işte Clio da. Ne fazla sunabilir bana?
  • biraz daha ekleyip 90bin tl ye 560 sel alabilirsin emin ol o senin butun dusunceni dunya bakisini deyistircektir
  • Orcunsau kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğim şeyin gösteriş ile alakası yok.
    Artık 40-45 bin tl den aşşa arabaya binmen pek mantıklı değil kaza esnasında daha güvenilir.
  • Orcunsau kullanıcısına yanıt
    İşte o 1-1.5 yillik asgari ucrete sifir araba alinabilmesi mümkün olmalı iken, maalesef bu ülkenin bakani tv ye cikip 45 asgari ucrete araba veriyoruz diye boburlenerek anlatmasi konunun vehametini anlamamiz için yeterlidir diye dusunuyorum. Çözüum belli aslinda ama uygulayabilecek yürek hiçbirinde yok maalesef. Çünkü birçoğu alışmış bedava yasamaya.Neyse konu baska yerlere kayiyor ama yapacak birsey yok. Var ama YOK. ANLAYANA.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.