Şimdi Ara

Bu ülkede ikinci el arabanın para etmemesi gerektiğini nasl öğreteceğiz bu millete? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
1
Favori
13.169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
139 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2010 - 11 yolları ne kadar güzeldi sıfır ve ikinci el fiyatları gayet makul ve dengeliydi o zamanlarda. sonra uçan sıfır fiyatları ve doğal olarak ikinci el fiyatları

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • haydi bunu protesto edelim 7 bin tl param var bana güzel bir araç satın
  • Suan bir cep telefonu 7 milyara satiliyor :)

Bindiginde "motosiklet" denilecek tarzda bir motosiklet almaya kalksaniz 10.000 tl en az.

Hersey gittikce pahali oluyor buda yine herseyin gittikce pahalanmasina sebep oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ayberkatakan95

Suan bir cep telefonu 7 milyara satiliyor :)

Bindiginde "motosiklet" denilecek tarzda bir motosiklet almaya kalksaniz 10.000 tl en az.

Hersey gittikce pahali oluyor buda yine herseyin gittikce pahalanmasina sebep oluyor

iPhone X ile 2003-2004 model Golf,Astra,Corsa,Polo gibi araçlar yurt dışında aynı fiyat.

Tr de eski arabalar gerçekten çok pahalı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öğrenmeyeceğiz hocam

• Efsane kasa ve en tutulan model Saçmalığıni da unutmamak lazım.

• O öğretilmelik bir konu değil ikinci el araçlar ne zaman fazlalık olmaya başlayacak o zaman değerleri düşecek, şuan nüfusa göre araç sayısı o ucuz ülkelerde ki kadar değil. Geçen sene hesap yapmıştım bu konuyla ilgili bulunca eklerim ama sanırım daha 7-8 senemiz var o araç nüfus oranına ulaşmak için

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracınızı 10 bin TL ucuz yazarak başlayın.
  • Tamam 120 bine aldığım aracı 50 bine satıyorum senin için. .

• Birkac yol ile sorun cozulebilir.

Yurtdisindan 10 yasina kadar arac ithalatini serbest birakirsin. Bunu da 3 senede 1 arac getirilebilir seklinde duzenlersin. Yada 5 senede 1 arac.

25 yas ustu araclari 5000TL hurda bedeli ile mecburi alim yasasi cikarirsin. Bu sayede klasik araclar haric, butun cercop araci trafikten men edersin.

Ikinci elde kasko bedelini hicbir arac satista gecemez maddesi koyarsin. Bu da fahis fiyatlarin onune gecer.

Son olarak da otomobil vergilerini makul seviyeye cekerek OTV`yi kaldirirsin. Bu zor ama.

• quote:

Orijinalden alıntı: genckaptan

Sifir araba fiyatlari zamlanmadigi zaman...

hah işte bu zihniyetten dolayı o fiyatlar yüksek
    kardeş , laptop fiyatları da yükseliyor dolara bağlı olarak, hadi 2 bin liraya aldığın laptopu bir sene sonra 1500 liraya satmaya çalış bakalım alan olacak mı?? kimse vermez o parayı, neden? eskiyen malın fiyatı muhakkak düşer , ama araba bu böyle değil, çünkü 2015 model aldığın arabayı, 2018i zamlandı diye 5-10 bin kar koyarak satmaya çalışıyorsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

quote:

Orijinalden alıntı: genckaptan

Sifir araba fiyatlari zamlanmadigi zaman...

hah işte bu zihniyetten dolayı o fiyatlar yüksek
    kardeş , laptop fiyatları da yükseliyor dolara bağlı olarak, hadi 2 bin liraya aldığın laptopu bir sene sonra 1500 liraya satmaya çalış bakalım alan olacak mı?? kimse vermez o parayı, neden? eskiyen malın fiyatı muhakkak düşer , ama araba bu böyle değil, çünkü 2015 model aldığın arabayı, 2018i zamlandı diye 5-10 bin kar koyarak satmaya çalışıyorsun

Araba ile laptop aynı şey değil, kaldı ki ülkedeki çoğu insan için otomobil demek yatırım demek. Ne yazık ki çoğu kişinin bakış açısı bu.
  • bloodletting. kullanıcısına yanıt
    Senin 120.000 e aldığın aracın için demiyoruz. 20 yaşındaki bir arabanın, sıfır olmayan bir arabanın 20.000 liraya satılmasına diyoruz. Çok istiyorsan sen yaz 50.000 lira yine.

4 teker 1 direksiyon tenekenin 13-14 asgari ücrete satılmasının mantıksızlığını diyorum.

Bu arabalar yurtdışında da aynı yaşta aynı özellikte. Orda 300-500 Euro'da bizde neden 5.000 Euro?
  • Hocam ülkemizdeki gelir durumu belli bir adam yıllardır para biriktirip kıt kanaat geçinip 30 bine araba alıyor. Sonra bu adam 2 sene sonra "ben bunu 30a aldım yıllarımı verdim bacanak 31den aşağı bırakmam" diyor gelde bu adama abi aracın değeri 15-16bin de sizde aynı durumda olsanız aldığınız fiyatın yarısına vermezsiniz bende vermem açıkcası adam 2 yık eşşek niyetine binip bir kuruş masraf etmeden arabayı satarken kar etmeyi düşünüyor bundan sonra fiyatların düşmesi zor biraz hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-250C05490 -- 18 Şubat 2018; 12:34:16 >
  • 2015 kasımda j kasa 1.6cdti manuel sedan astra 80000 TL idi

Bugün aynı araç 133000 liste fiyatı var

• Orcunsau kullanıcısına yanıt
    Ötv ve KDV den dolayı arabanın değer kaybı var ama verginin yok. 60bin TL araba Türkiye giriş fiyatı 36 bin. 60 bin TL 20 bin dolar. 36 bin TL 12 bin dolar. Vergi 8 bin dolar.

Araba değer kaybetti 10bin dolar oldu. Senelik 1000 dolar düştüm. 8 bin dolar da vergi var. 18 bin dolar. Ee dolar da 4 oldu. 72bin TL. 2 senelik planda yapılan basit hesap

Dolar 3 lira 4 lira hesabı öylesine örnek olarak yapılmıştır ciddiye almayın yani. Vergi de daha çoktur örneğin ben mantığını anlatmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ersin07 -- 18 Şubat 2018; 12:51:16 >
  • 7dreaMSoLdier_ kullanıcısına yanıt
    Herseyi niye vergiye bagliyosunuz arkadaşım 2 yıllık arabayi sifirindan pahalıya satan adam da mi vergiden yapiyo bunu. Şark kurnazlığı işte bunun baska bi adı yok.

• FFAlbatros kullanıcısına yanıt
    Mesajımda belirttim şaşırmışlar olabilir siz onun ilanını dikkate almayın başka ilan mı yok başka arac mı yok ...

• Bence bir ekonomiye giriş kitabı alıp arz-talep nedir öğrenip ordan başlayabilirsin.

• 7dreaMSoLdier_ kullanıcısına yanıt
    Elbette var da zihniyet hep benzer şuna aldım 2 sene sonra 2 fazlasına sattim ne güzel kafasi var, al-satçılar var galericiler var var oğlu var bu yüzden vergi tamamen kalksa dahi 2. el fiyatları hep sıfır fiyatina oranla degisecektir afaki fark olmayacaktır

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.