Şimdi Ara

Bu Devirde Zor Kazanan Tek Başına Çalışan Orta Direk Arkadaşların Fikirlerine İhtiyacım Var.. (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
2
Favori
6.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam biraz bekleyin, daha yeni kredi bitireceksiniz, bittikten sonra bira rahatlayın, eliniz rahatlasın ki psikolojiniz de rahatlasın.

Borçluluk psikolojisi çok zor bir psikolojidir insanın güvenini en çok kıran psikolojidir, borç yükünden dolayı risk alma eşiğini yükselten bir psikolojidir.

Öncelikle evinizin kredisini bitirin, sonrasında artan parayla birikim yapmaya başlayın, eğer o parayı çalıştıramayacaksanız altın alın bir köşede dursun. Altınların yeterli miktara ulaştığını gördüğünüzde peşinat yaparak güzel bir arabayı çok daha rahat alabilirsiniz.

Yaptığın birikimin arkanda durmasının verdiği güveni gireceğiniz borç yükünün psikolojisine değişmeyin derim. İnsanın banka hesabında kendine güvenecek bir parası olduğunda bile yürüyüşü değişiyor, borcunuzu bitirmeden tekrar borca girmeyi düşünmeyin...
  • egea alabileceğiniz zaman alın. yani clio ile 2 çocuk zor olur. zaten daha lüksüne binmek haram bize.
  • kendi paranız, en iyisini siz bilirsiniz ama ben de önerilerimi yazayım.

Öncelikle ben kırk yaşında evli iki çocuk babasıyım. Eşim de çalışıyor. Sekiz yaşında toyota yaris aracımız var, yetmiyor büyütmek istiyorum ama o kadar para harcamaya kıyamadığım için idare ediyoruz.
    paramız var ancak araba almak yerine yatırıma yönlendirip o parayı büyütmeye çalışıyoruz.
    araba dediğiniz şey durduğu yerde para yiyen bir araçtır. ayrıca eşya olduğundan değeri giderek azalır, prim yapmaz (bizde vergiler, enflasyon ve zamlardan dolayı prim yapıyormuş gibi görünür, buna kanmayın, arabadan yatırım aracı olmaz).
    eğer tasarruf edip paranızı akıllıca işletirseniz sizin yerinize çalışıp para kazanır, ek gelir elde edersiniz. ileride siz veya çocuklarınız çok daha refah bir hayat sürebilirsiniz.
    ben birikimimizi enflasyon üzerinde getirisi olacak şekilde değerlendirmeye çalışıyorum.
    size biraz zaman alacak bir önerim olacak, verdiğim linkteki tüm yazıları baştan sona okuyun, birkaç gününüzü alacaktır ama değer:http://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=11719
    sonra zaten kendiniz oturup karar verirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gebba -- 21 Nisan 2018; 19:32:53 >
  • Hocam bence ev kredi borcunu bitirmeden başka bir borca girmeyin.Herşey biranda altüst olabiliyor.Tecrübe ile sabit.Araba alacaksanız ve aldığınız araba yatacaksa.Seçtiğiniz aracın aile aracı olmasına özen gösterin.Piyasa da en çok satılan araçlar aile arabası büyük kasa araçlar.Rabbim gönlünüze göre versin.Bu arada bence lpg li araç yerine dizel araç almak daha mantıklı.Lpg kısa vadede iyi iş görse de uzun zamanda sorunlar daha çok artıyor.Bence alacağınız araba markasını ve modelini seçerken bir kağıt alın ve yıllık ne kdr masraf çıkardığını ölçerek modeli öyle seçin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gscarbon -- 21 Nisan 2018; 19:43:07 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seçimler geçmeden ekonomik konularda adım atmayın derim herkes ekonomik çöküntüye gittiğimizi ciddi reformlar olacağını söylüyor aracın eski model bir araç değil bence bir süre daha binmeye devam edin elden biriktirebilme şansınız var o şekilde biriktirin yoksa kredi işlerine bulaşmayın bende mesela 92 model şahin var kredi çekip güzel bir araba alayım dedim faizleri gorünce birde ekonomik kriz söylemleri günden güne arttıkça vazgeçtim elimdekiyle yetiniyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Gscarbon G kullanıcısına yanıt
    Uzun vadede dizel araçlarında ağır masraflar çıkartabileceğini unutmayın lpg de genelde egzoz subaplari eriyor onların değişmeside pek maliyetli bir masraf değil ancak dizelde uzun vadede turbo,enjektör,dpf,egr,mazot pompası gibi parçalar sıklıkla sorun çıkarabilir.

• Üstadım linea daha 5 yaşında ve 100 bin kmde değiştirmene hiç gerek yok. Birikim yapabildiğin kadar yap derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Paul Hausser

Uzun vadede dizel araçlarında ağır masraflar çıkartabileceğini unutmayın lpg de genelde egzoz subaplari eriyor onların değişmeside pek maliyetli bir masraf değil ancak dizelde uzun vadede turbo,enjektör,dpf,egr,mazot pompası gibi parçalar sıklıkla sorun çıkarabilir.

Dizel araç kullanıma bağlı olarak problem çıkarır.Lpg de olabilecek bir çok sorun var.Bu sorunları tek çatı altında toplarsak.Sürekli stop etme,marş bastığı halde çalışmama gibi.Sanayi tecrübesi olan biri olarak benim görüşüm bu yönde.Ayrıca konu sahibine bir önerim daha var,otomatik araba kullanım konforu olduğu halde.Daha çok parça ve karmaşa yarattığı için bakımı daha pahalı.Otomatik araba alanlar oturup 3 defa düşünsün

2.el alınacak bir dizel aracın nasıl kullanıldığını bilemezsiniz bu yüzden riski daha yüksektir eksper malesef aracın nasıl kullanıldığını bilemez her konuda da nokta atışı yapamıyorlar turbo ve enjektörlerin sorun çıkarması halinde epey maliyetli olduğunu unutmayın lpgli bir çok araç kullandım ufak tefek sorunlar dışında sorun yaşamadım sürekli stop etme sorunu hava yakıt karışımının bozulmasından kaynaklanır genelde manifold contası kelebek contası karbüratörlü ise karbüratör contasından hava alıyordur bu sadece gazda belirgin olmaz benzinde de kendini belli eder benzinde belki stop etmez ancak araç sersem çalışır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Paul Hausser

2.el alınacak bir dizel aracın nasıl kullanıldığını bilemezsiniz bu yüzden riski daha yüksektir eksper malesef aracın nasıl kullanıldığını bilemez her konuda da nokta atışı yapamıyorlar turbo ve enjektörlerin sorun çıkarması halinde epey maliyetli olduğunu unutmayın lpgli bir çok araç kullandım ufak tefek sorunlar dışında sorun yaşamadım sürekli stop etme sorunu hava yakıt karışımının bozulmasından kaynaklanır genelde manifold contası kelebek contası karbüratörlü ise karbüratör contasından hava alıyordur bu sadece gazda belirgin olmaz benzinde de kendini belli eder benzinde belki stop etmez ancak araç sersem çalışır.

Dedikleriniz doğru ama sağlam bir ekspertiz de aracın her detayı ortaya çıkar.Aile arabası olmasını özellikle söyledim
    Gidip passat vb araçlar önermedim önermem.Herkesin görüşü farklıdır.Ben tecrübelerime dayanarak söylüyorum.Şöyle bir örnek de verilebilir.Günümüzde herkes km düşük araç almaktan yana.Km düşük araçlar her zaman sağlam olmuyor ne yazık ki.Hatta piyasada şöyle bir algı var.250-300 binde olan dizel alınmaz gibi.Bunlar tamamen arabanın kondisyonuna bağlı.Sürekli şehir içinde kullanılan ama az km yapmış bir dizelle.Sürekli şehir dışı kullanılan yüksek km dizel arasındaki aşınma farkı gibi

Geçtiğimiz hafta arkadaşıma fd6 civic aldık izmirde bilinen ve sıklıkla tercih edilen bir ekspere soktuk aracı satın aldı arkadaş aracın hız sabitleyicisi çalışmıyor en basitinden bunu eksper bize söylemedi malesef ben şahsen eksperdeki motor gücü ölçümlerine de inanmıyorum mesela eski aracımın maf sensörünü beyin görmüyordu araç geç hızlanıyordu bunu alan adama söyledim ekspere soktu geç hızlanmayla ilgili hiç birşey söylemediler motor %90 diye sonuç verdiler.

• Bu hayat size elinizdekinin kıymetini bil diye bağırıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gözü kara adammışsın hocam tebrik ederim

• Ben biraz daha farkli yaklaşayım olaya :);Imkan dahilinde en iyi arabaya binmeye en iyi hayatı yaşamaya sıcak bakan biriyim ama kredi borcu biter bitmez borca girmeyin ( nacizane krediye hiç bulasmayin) kaldı ki almayı düşündüğünüz araçlar size çok da farklı heyecanlar yaşatacak araçlar değil. 2. Ev veya çocuklara miras vs peşinde olmak gereksiz iyi bir eğitim ( şimartmadan) yeterli üniversiteden önce koleje de gerek yok devlet imkanları iyi bir aile ortamıyla birleşirse her okul kolej olur. Ama iyi bir üniveriste bölümü için özel uni mantıklı. Elinizdekiyke yetinin 2 yıl geç değiştirin ama hayatınıza renk katacak bir araba alin. Tabii para tl de kalırsa kuşa döner mantıklı yatırım gerekir. Sağlam hisse senetleri gibi...

• Hocam ben de önce birikim yapmanızı tavsiye ederim. Kendinize altın hedefi koyun. Her ay 4 çeyrek ya da 1 tam altın diyelim. Her ay kredi öder gibi kenara atarsanız birikim yapmanız daha kolay olabilir. Almışken fark yaratacak bir araba almanızı da tavsiye ederim. Alman ya da japon alırsanız daha mutlu olabilirsiniz bence.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de sizinle benzer durumdayım ve parayı zor kazanıyorum.

Yerinizde olsam sırf model yükseltme amaçlı yine benzer gruptan bir araca geçmezdim. Line satir 301 ya da egea almanın mantığı yok bence. Daha güvenli bir araca geçmek ise en mantıklısı olur. Benzinli otomatik corolla veya civic istediğiniz şartları sağlayacaktır.

Ama diğer bir seçenek ise hali hazırda yürütebildiğiniz linea ya 100 bin km daha binmek. 1000 TL lik altın alınıp kredi hiç bitmemiş gibi yatırıma devam edilebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: timsahhh

Amin hocam.

Çok teşekkür ederim.

10 yaşımdan beri çalışıyorum.

Zor kazandım. Bu yüzden biraz daha kıymet bilirim her anlamda..

Alıntıları Göster
    madem değerini biliyorsunuz da ,insanları bir yerden diğer yere götürecek bir vasıtaya niye o kadar para vermeyi düşünüyorsunuz ?
    üstelik şu sıralar ekonominin dalgalandığı bir dönemde, araba alıp karla satacağınızı düşünüyorsanız ,büyük sıkıntı yaşaya bilirsiniz
    hiç değilse biriktirip peşin alın ,borçla araba alma işi gelecek zamanlarda sıkıntılar yaşatabilir

ben bir araba alırım ve çok uzun yıllar kullanırım ,buna rağmen arabaya harcadığım paralarla neler yapılmazdı :)

parayı tabi ki harcamak için kazanıyoruz ama araba gibi bir vasıtaya çok fazla para verip ,yaşantındaki diğer şeylerden kısmak bana çok saçma geliyor
    şu kadar kazanıyorum nasıl olsa öderim diye düşünmeyin ,dünyanın binbir hali var ,işler bir ters gitmeye başlarsa her kuruş önemli oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 22 Nisan 2018; 4:38:54 >
  • Paranizi biriktirin. Hele araba için kesinlikle yeni bir borca girmeyin. Artık heryer asfalt, ayrıca trafik kurallari da belli istesen de hız sınırlarını gecemiyorsun. 78 model reno ile 2017 BMWnin farkı kalmadı bence.

• Kardes ne arabasi birak bosver,ev borcunu bitir sonra arabaya o kadar para odeyecegine, cocuklarina esine evine parayi harca,yeter bu milletin 10 liralik arabayi 100 liraya aldigi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmeta60 -- 22 Nisan 2018; 8:26:29 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.