Şimdi Ara

Bu Böyle Gitmeyecek!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
2.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakıt zamları hepimizi bezdirdi evet. Ama Türk Milleti olarak hiç birşeye tepki göstermediğimiz için hala daha artmaya devam ediyor fiyatlar. İşin ilginçi bizim yapamadığımız tepkiyi şirketler yapabilirmiş!!

Global bir yakıt şirketinde çalışan tanıdığımla dün uzun uzun konuştuk bu yakıt zamlarını. Devlet nasıl bizi öpüyorsa, aynı şekilde yakıt şirketlerini de öpüyormuş. Bu yapılan zamların hepsi vergi adı altında devlete gidiyor. Ve işin ilginci EPDK'nın koyduğu tavan fiyat ve vergilendirme yüzünden şirketler neredeyse zararına çalışıyormuş. Evet, devletimiz o kadar işin ucunu kaçırdı ki bu dünya devi dediğimiz BP, Shell, Total bile adam akıllı para kazanamıyormuş buradan. Ve yakın zamanda, eğer ki böyle devam ederse zamlar, bazı büyük şirketlerin piyasadan çekilme ihtimali bile varmış. Sırf isminizi tutmak için siz zararına çalışır mıydınız ki Türkiye gibi göreceli ufak bir piyasada?

Bizim yapamadığımız tepkiyi global şirketlerin yapması hem ironik hem de üzücü. Bu şekilde giderse ve bir düzenlemeye gidilmezse 2012 sonunu aynen bu düzende göremeyiz diyor arkadaşım. Artık piyasaya giren, çıkan ne olur bilinmez ama bir şeylerin değişeceği kesin. Umarım bunun ucu bize de dokunur ve indiriem gidilir yakıtta. Çünkü böyle bir ihtimal de varmış. Fiyat arttıkça, alım da düşüyor haliyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tsipura -- 24 Mart 2012; 13:41:25 >

• Buradaki insanlar anlamaz.Anca yazarlar.Onun için boşuna parmaklarını yorma
  • ya biri tepki göstersin de kim olduğu önemli değil. Hale bak bizim benzin ucuzlasın diye elin ingilizinden medet umuyoz. Nasıl bi millet olduk biz ya
  • Ben bu yakit fiyatlarinin dogrudan etki ettigi meslek gruplarinin bir eylemi veya protestosu olmadan birseyler yapilamayacagi kanaatindeyim. Taksicileri minibüscü otobüscüleri gectim yalnizca kamyoncular odasi sadece aidat toplamayi birakip birazcik faliyete gecse, kamyoncular cok degil 2 gün kontak kapatsa Türkiye felc olur. Bu bilinci bir yakalayabilseler yag yakipta hem araclarini hic etmeyecekler hem tüm ülkeye cok büyük faydalari dokunacak.
  • Benzin nerede 5 TL. Maliye bakanı bile görmemiş. Ekonomi süper.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaz42 -- 24 Mart 2012; 14:49:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Hutnu!

Petrol ithalatı maliyeti ile arpa ve ayçiçeği üretimini karşılaştırmak lazım biraz... Olmadı koy arpanın ve ayçiçeğinin gözüne, bas biyoethanolle biodizeli... Kimseye yar olmadan yurt dışına akan para üretici, çiftçi, dağıtıcıya ve çalışanlarına aksın...

Şaka bir yana, bizim halk melesin dursun, dediğiniz doğru ise bu firmalar ortalığı birbirine katarlar yakında. Ama kendi paylarını aldıkları gibi susarlar, biz hissetmeyiz bir değişiklik...

1.paragrafta bahsettiğiniz gibi olsa,olabilse keşke...
    böyle bi karar çıkarsa bahsi geçen firmaların barındığı,Türkiye'nin müttefiki(!) olan ülkelerin baskısına dayanabilecek bi meclisimiz yok şu anda maalesef.

2.paragrafınıza aynen katılıyorum.benzinin litre fiyatı değişmez,devlet topladığı verginin bi kısmını akaryakıt firmalarına ayırır,kendi aralarında tatlıya bağlarlar.vatandaş kimin umurunda ki...

• benim gordugum kimsenin yakit fiyati umrunda degil, herkes catir catir biniyor arabasina. bugun anadolu yakasindan avrupaya ogle vakti 2 saatte gectim, yuh! mesai cikisi degil bisey degil, arabasni alan cikmis sokaga.

herkeste sifir araba, kredili. yine kredili ev.
    guzel seyler bunlar. kimse kotu gun icin de kenara bi tasarruf ayirayim demiyor ama bizim kulturumuz boyle sanirim.

isvicrede begenmedigin iscinin bile seneler icinde enaz 500bin frank tasarrufu olur bankada cunku ne son model telefon nede sifir araba duskunu degiller, harcadiklari her kurusu da hesapliyor adamlar, tek kurusa kadar.

isteyen istedigini soylesin ben trafik yol durumuna bakarim, trafikte azalma yok bilakis artis var demek ki bu yakit fiyatlari uygundur. gerisi burda kendiniz calip kendiniz oynarsiniz, baska care yok cunku.

mustehak diyeceksin ve kafayi yormayacaksin, yakit belini bukuyorsa yuruyeceksin havalar da guzellesiyor hem.
  • akaryakıt istasyonu=vergi dairesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: nicknick

benim gordugum kimsenin yakit fiyati umrunda degil, herkes catir catir biniyor arabasina. bugun anadolu yakasindan avrupaya ogle vakti 2 saatte gectim, yuh! mesai cikisi degil bisey degil, arabasni alan cikmis sokaga.

guzel seyler bunlar. kimse kotu gun icin de kenara bi tasarruf ayirayim demiyor ama bizim kulturumuz boyle sanirim.

isvicrede begenmedigin iscinin bile seneler icinde enaz 500bin frank tasarrufu olur bankada cunku ne son model telefon nede sifir araba duskunu degiller, harcadiklari her kurusu da hesapliyor adamlar, tek kurusa kadar.

isteyen istedigini soylesin ben trafik yol durumuna bakarim, trafikte azalma yok bilakis artis var demek ki bu yakit fiyatlari uygundur. gerisi burda kendiniz calip kendiniz oynarsiniz, baska care yok cunku.

mustehak diyeceksin ve kafayi yormayacaksin, yakit belini bukuyorsa yuruyeceksin havalar da guzellesiyor hem.

İşte bundaki hata şu: Yakıt fiyatı artınca daha az kullanma diye birşey zaten pek yok. Dolayısı ile azalsa daha çok kullanmak da pek olmayacak. Bunu bir anlamak lazım. Neticede herkes ödeyebiliyor parasını. Mesele burada değil. Mesele neden ödeyeyim? Devlet benden gelir vergisini alıyor mu? Alıyor... Araba alırken alıyor mu? Alıyor... Yıllık bazda arabaya MTV çakıyor mu? Onu da yapıyor... Çoğu üründen %18 kdv'sini de alıyor... Ulan daha neye vergi çakıyor? Bu soygundur, hırsızlıktır. Devlet beni soyuyor. Ben kaç kere vergi vereceğim? Başkasından alamadığı vergiyi ikinci-üçüncü kez benden neden alıyor? Böyle aşağılık bir düzen var mı? Hangi devlet "tutabildiğim vatandaşı öperim" der? Bazı şerefsizler vergi vermiyor diye ben niye 3 kere veriyorum ve bu aciz devlet bu hatasını neden 30 yıldır düzeltemiyor? Kasıt var burada. İnsana değer vermediğinden kasmıyor paşam... Benim isyanım buna. Ben de şerefsiz olsam, vergi kaçırsam, "Ne de olsa oradan kaçırmıştım, bunu da ödeyeyim." diyeceğim. Ben şerefsiz değilim arkadaş. Vergimi ödüyorum. 2 ve 3'üncü kere vergilendirilmeyi de reddediyorum. Ondan evde kendi rakımı üretiyordum. Şimdi kendi benzinimi-mazotumu üreteceğim. Çalışmalara başladım.

• Aslında bu bilgileri verirken "hadi tepki gösterelim, tavrımızı koyalım" tarzı bir hsosyal mesaj verme amacım yoktu. Olması çok zor çünkü. Ama devletin, olayın bokunu ne kadar çıkardığı konusunu göstermek istedim. Bırakın biz bireysel kullanıcıları, akaryakıt şirketleri bile illallah demiş durumda. İmkansız ama düşünsenize hem vatandaşlar, hem özel sektör tavrını koysa inanılmaz sonuçlar alınabilir.

Bu arada "insanlar umursamıyor, hala yakıt alıyor" argümanına katılmıyorum. Çünkü almak zorundayız. 1950'lerden sonra ki devlet programları yüzünden ne demiryolu ne de alternatif bir ulaşım aracı var şehir içi ve şehirdışı ulaşımda. Tamamiyle petrole bağımlıyız. Bu yüzden akaryakıt şirketlerinin de tavrı çok önemli.

Ek olarak evet devlet yakıtın birim fiyatını düşürmeden vergi kısıtlaması yaparak akaryakıt şirketlerinin karını arttırabilir. Ama yine de bu şekilde piyasada satılan yakıt volümü az olacaktır zamlar yüzünden. Bu yüzden ben yakın zamanda radikal değişiklikler bekliyorum.

• Öncelikle bazılarına söyleyeceğim bir çift söz var.

Bu memeleket sadece İstanbul'dan oluşmuyor bu bir.
    İkincisi, herkes yeni otomobil alabiliyormuş gibi konuşuyorsunuz; yok öyle birşey kardeşim. Kişi başına düşen otomobil sayısına bakarsanız ne kadar düşük olduğunu göreceksiniz.
    İnsanlar 100000 ters çıpaya aldığı aracın 3 kuruş daha ucuz yakmamasını dert ediyor, dizel dizel diye koşturuyor. Ama eylem var mı, yok? Ben hiçbir şey demiyorum. Bu halk bu benzin fiyatını hakediyor. Burada vergisini düzgün veren insanların canı yanıyor sadece. Kaçırdığın vergilerin yanında akaryakıta verdiğin vergi hiçbirşey. Sesi çıkmaz tabi bu adamın. Her neyse, ben sıkıldım bu akaryakıt fiyatları muhabbetinden; yıllardır sanal ortamda bağırıyoruz, değişen tek şey bizlerin sinir katsayısı. Hava güzel, çıkın yürüyüş yapın beyler... Biraz rahatlarsınız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tsipura

Yakıt zamları hepimizi bezdirdi evet. Ama Türk Milleti olarak hiç birşeye tepki göstermediğimiz için hala daha artmaya devam ediyor fiyatlar. İşin ilginçi bizim yapamadığımız tepkiyi şirketler yapabilirmiş!!

Global bir yakıt şirketinde çalışan tanıdığımla dün uzun uzun konuştuk bu yakıt zamlarını. Devlet nasıl bizi öpüyorsa, aynı şekilde yakıt şirketlerini de öpüyormuş. Bu yapılan zamların hepsi vergi adı altında devlete gidiyor. Ve işin ilginci EPDK'nın koyduğu tavan fiyat ve vergilendirme yüzünden şirketler neredeyse zararına çalışıyormuş. Evet, devletimiz o kadar işin ucunu kaçırdı ki bu dünya devi dediğimiz BP, Shell, Total bile adam akıllı para kazanamıyormuş buradan. Ve yakın zamanda, eğer ki böyle devam ederse zamlar, bazı büyük şirketlerin piyasadan çekilme ihtimali bile varmış. Sırf isminizi tutmak için siz zararına çalışır mıydınız ki Türkiye gibi göreceli ufak bir piyasada?

Bizim yapamadığımız tepkiyi global şirketlerin yapması hem ironik hem de üzücü. Bu şekilde giderse ve bir düzenlemeye gidilmezse 2012 sonunu aynen bu düzende göremeyiz diyor arkadaşım. Artık piyasaya giren, çıkan ne olur bilinmez ama bir şeylerin değişeceği kesin. Umarım bunun ucu bize de dokunur ve indiriem gidilir yakıtta. Çünkü böyle bir ihtimal de varmış. Fiyat arttıkça, alım da düşüyor haliyle.

Global sirkette calisan tanidiginiz fena sallamis.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: catalyst

quote:

Yakıt zamları hepimizi bezdirdi evet. Ama Türk Milleti olarak hiç birşeye tepki göstermediğimiz için hala daha artmaya devam ediyor fiyatlar. İşin ilginçi bizim yapamadığımız tepkiyi şirketler yapabilirmiş!!

Global sirkette calisan tanidiginiz fena sallamis.

Tamam.

• quote:

Orijinalden alıntı: nicknick

benim gordugum kimsenin yakit fiyati umrunda degil, herkes catir catir biniyor arabasina. bugun anadolu yakasindan avrupaya ogle vakti 2 saatte gectim, yuh! mesai cikisi degil bisey degil, arabasni alan cikmis sokaga.

Kimsenin umrunda olmaz olur mu, kullanılıyor olması kimseyi etkilemiyor, herkes hayatından memnun olduğu anlamına gelmez.
    Niye olaya şöyle bakamıyoruz: Gene aynı evi, arabayı, yakıtı alsam ama bu bütün gelirimi götürmese, böylece bizlerde hesap kitap yapmaya, tasarruf etmeye başlarız. İsviçrede beğenmediğin işçi belki de 7-8 maaşıyla güzel bir araç alabiliyor, insan yerine konulduğunu belli eden bir toplu taşıma sistemi kullanabiliyor, aylık gelirinin belki de 1/5 i kira, yakıt, elektrik, su, internet gibi giderlerini karşılıyor.

Ama Türkiye'ye bakında çok beğendiğimiz devasa şirketlerde çalışan, iyi düzeyde eğitim sahibi insanlar bir aylık maaşıyla belki de kira, ulaşım, yeme-içme giderlerini ancak karşılıyor. Bir hobisine bile ayıracak ne ekstra zamanı, ne de parası olan da krediye abanıp kendini zorlaya zorlaya birşeylere sahip olmaya çalışıyor, çünkü büyük beklentisi yok. İstese de büyük bir birikim sağlayamayacağını biliyor ve kendini bu şekilde tatmin etmeye çalışıyor. Aynı adam belki de Avrupa'ya gitse gözü alabileceği en yüksek arabada olmayacak, başka şeylerden de keyif alabildiğini görecek ve hayatını ona göre şekillendirecek.

• quote:

bp shell total para kazanamıyormuş sizde bunu yediniz masum kanı akıtan şirketler bunlar ne para kazanamaması böyle cahil cahil konuşmayın

• BP, Shell, Total ancak dünya yok olursa para kazanamazlar.
  • Bp,shell para kazanamıyor öyle mi?
    Sizde inandınız mı buna?
    Bp'de,shell de,devletde,istasyon sahibi'de hepsi ceplerini ağzına kadar dolduruyor.
    Bu işten tek zararlı çıkan akaryatı alan vatandaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anilxx92 -- 24 Mart 2012; 18:00:44 >
  • boşuna ağlamasın büyük firmalar, daha dünkü FULL bile ayda birkaç kere % 25 varan indirimler yapıyor.

hepsi palavra !!!!
  • Gelişmeler ve beklentiler uyumlu olursa sene sonunda 5 lira üstünü rahatlıkla göreceğimizi düşünüyorum.İran'a yapılacak bir müdahale ile işler çığırından çıkabilir , bugünleri bile arayabiliriz.Vergi indirimi yada kar paylarının düşürülmesiyle ilgili bir gelişme ise beklememek lazım.
    Bana göre durum çok daha kötüye gidecek.
    Geçen bir gazete haberi okudum . Amerika da artan petrol fiyatlarından dolayı binlerce kişi Meksika sınırından benzin almaya başlamış , çünkü orada benzin daha ucuzmuş.Hesapladığımda litresi 1.8 tl gibi bir rakama geliyordu, demek ki bizim gibi olsalar halk neler yapar düşünemiyorum bile.
    Bizden bir cacık olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zulfikar
    bp shell total para kazanamıyormuş sizde bunu yediniz masum kanı akıtan şirketler bunlar ne para kazanamaması böyle cahil cahil konuşmayın

Fikrinize katılıyorum. Bu adamlar için bir damla petrol bir damla kandan daha değerli. Valla bu adi herifler zarar ediyorsa artık benzin alırken mutlu olmak için bir nedenim var demektir... fakat habere hiç inanasım gelmedi...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.