Şimdi Ara

Bora'nın Far Sorunu ve birkaç soru ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
12.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Uzun zamandır hangi arabayı alacağıma karar vermeye çalışıyordum sonunda hiç aklımdan geçmeyen Bora'yı aldım ( 2000 model basic ).
    Ama dedim ya hiç aklımda olmadığı için de araç hakkında bir bilgim yok, geçen akşam kapıyı anahtarla açtım sonra anahtarı delikten çıkarmadan kapıyı açınca bütün çamlar kendi kendine açıldı; şimdi bu bir arızamı yoksa bir özellik mi özellikse ne alaka neye yarıyor. Sonra bunun gibi sizin bildiğiniz değişik özellikler varmı?
    Far sorununa gelince farlar bana çok az aydınlatıyor gibi geliyor diğer kullandığım araçlar daha iyiydi sanki, sizde de böyle bir düşünce varmı varsa nasıl bir çözüm buldunuz yada buldunuzmu ?
    Son olarak araç düz yolda giderken direksiyonu bıraktığımda direksiyon kendiliğinden hafif sağa dönüyor dolayısı ile araçta sağa kayıyor bunun nedeni nedir, tamiri zormu. ( herkesin bildiği basit birşeyse gülmeyin ilk arabamdır ona göre. Birde araç kazalı değil bunu biliyorum kazalıdır ondan yapar demeyin.)
    şimdilik bukadar ilerde sorun yaşarsam tekrar yardımlarınıza başvururum şimdiden sağolun.

• 1)anahtarı sola yaslarsanız 4 cam otomatik,anahtarı tuttuğunuz süre boyunca açılır..bu bir özelliktir. tersinde ise kapanır camlar..
    2) farların az göstermesi ise
    a- farlar ayarsızdır
    b- farların içi kirlenmiştir
    c- ampuller islenmiştir.

3) sağa çekmesi ise balans sorunudr.. 25-30 ytl arası dört tekeri bilgisayarlı rot-balans servisine sokarsanız sorun geçecektir... hayırlı olsun
  • farların az ydınlatması gibi bir hissi bende yaşadım. büyük ihtimalle farların içi islenmiş gibi kararmış yada sararmıştır. bunu halletmek için farın camının açılıp temizlenmesi gerekir. bu zahmetli ve zor bir iştir. bunun yerine ikinci el temiz bir çift far almanız iyi bir çözüm olacaktır. yada yeni far almanız kesin çözüm olacaktır.

dieksiyonun sağa çekmesi ise rot ayarından kaynaklanıyodur. yani rot başlığı eskimişse değişmesi gerekir eskimediyse ayar yapılarak hallolur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 06JR530

1)anahtarı sola yaslarsanız 4 cam otomatik,anahtarı tuttuğunuz süre boyunca açılır..bu bir özelliktir. tersinde ise kapanır camlar..
    2) farların az göstermesi ise
    a- farlar ayarsızdır
    b- farların içi kirlenmiştir
    c- ampuller islenmiştir.

3) sağa çekmesi ise balans sorunudr.. 25-30 ytl arası dört tekeri bilgisayarlı rot-balans servisine sokarsanız sorun geçecektir... hayırlı olsun

• quote:

Orjinalden alıntı: hazanfer

Arkadaşlar merhaba,
    Uzun zamandır hangi arabayı alacağıma karar vermeye çalışıyordum sonunda hiç aklımdan geçmeyen Bora'yı aldım ( 2000 model basic ).
    Ama dedim ya hiç aklımda olmadığı için de araç hakkında bir bilgim yok, geçen akşam kapıyı anahtarla açtım sonra anahtarı delikten çıkarmadan kapıyı açınca bütün çamlar kendi kendine açıldı; şimdi bu bir arızamı yoksa bir özellik mi özellikse ne alaka neye yarıyor. Sonra bunun gibi sizin bildiğiniz değişik özellikler varmı?
    Far sorununa gelince farlar bana çok az aydınlatıyor gibi geliyor diğer kullandığım araçlar daha iyiydi sanki, sizde de böyle bir düşünce varmı varsa nasıl bir çözüm buldunuz yada buldunuzmu ?
    Son olarak araç düz yolda giderken direksiyonu bıraktığımda direksiyon kendiliğinden hafif sağa dönüyor dolayısı ile araçta sağa kayıyor bunun nedeni nedir, tamiri zormu. ( herkesin bildiği basit birşeyse gülmeyin ilk arabamdır ona göre. Birde araç kazalı değil bunu biliyorum kazalıdır ondan yapar demeyin.)
    şimdilik bukadar ilerde sorun yaşarsam tekrar yardımlarınıza başvururum şimdiden sağolun.

sağ lastiğininizin ilk önce yapacağınız şey havasını kontrol etmektir eğer normalse ondan sonra rot ayarına başvurun

• Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim; Bugün gidip 4 lastiğin havasınıda 29 psi olarak ayarladım sorun büyük oranda düzeldi, müsait olunca bir arada rot-balans ayarına sokarım artık.
    farlara gelince dediginiz gibi içi kirli artı camlar cizik birde ufak çaplı bir araştırma yaptım %80'e varan oranda fazla ışık veren ampul tipleri varmış olmazsa onları da deneyeceğim.
  • quote:

bir araştırma yaptım %80'e varan oranda fazla ışık veren ampul tipleri varmış olmazsa onları da deneyeceğim.

fazla ışık veren ampulleri takmanı tavsiye etmem.
    çektiği volt fazla olduğu için elektrik tesisatına uzun vadede zarar veriyor.
    bizzat servis ve özel servisteki elektrikçim söyledi.
    sen yine aynı ampulu tak bence..
  • eğer ampulleri değiştirmediysen hala orijinal yerine osram %10 cool blue tak... hem beyaza yakın hemde daha fazla aydınlık....tarafımdan denendi...
  • ben kendimde elektrikciyim eğer orjinal ile adı geçen ampuller arasında çok fazla watt farkı yoksa veya aynı ise sorun yaratmaz alırken dikkat edeceğiniz konu budur; ilginize teşekkür ederim, ikinci bir konu benim araçta uzaktan kumandalı merkezi kilit yok anahtarla kilitliyorum. sorun şu anaktarı sağa doğru bir defa çevirince kapılar kilitleniyor ve kapıda küçük bir led yanıp sönmeye başlıyor, anahtarı ikinci defa sağa çevirince tekrar bir kilitlenme sesi geliyor ama led sönüyor bu sizdede böyle mi, ikisinin farkı ne ?
    quote:

Orjinalden alıntı: Climanjaro

quote:

bir araştırma yaptım %80'e varan oranda fazla ışık veren ampul tipleri varmış olmazsa onları da deneyeceğim.

fazla ışık veren ampulleri takmanı tavsiye etmem.
    çektiği volt fazla olduğu için elektrik tesisatına uzun vadede zarar veriyor.
    bizzat servis ve özel servisteki elektrikçim söyledi.
    sen yine aynı ampulu tak bence..

• @hazanfer.
    o kilitleme olayı şu
    ilk seferde kilitlersen normal olarak immobilisier devreye girer.
    normal kilitleme budur. herhangi bir çalınma teşebbüsünde korna devreye girer ve araç düzkontak ile çalışmaz.
    ayrıca içeride birisi kalmışsa artık o kapılar içeriden açılmaz. (buna dikkat edin de çocuk falan kalmasın içeride)
    kapı kilit mandalları aşağı indiğinde artık yukarı çekemez ve kapıları içeriden açamazsınız.

kapıyı ikinci kez kilitlkediğinizde immobilisier devre dışı kalır, artık araç düzkontak ile çalışabilir
    hırsızlık teşebbüsünde korna devreye girmez. kapılar içeriden açılır konuma gelir.(son yazdığımdan %100 emin değilim)

sanırım aracın trend. çünkü tüm comfortlarda sustalı anahtarlık standart...
    Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.
  • Teşekkür ederim Climanjaro....
  • Bende 2001 Bora sahibiyim,

Farlar hakkında bir şey de ben eklemek istedim, ben de arabayı ilk aldığımda arabanın farları çok kötü durumda idi ve buda aydınlatmada sorun çıkarıyordu.Far değiştirmek yerine, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bir oto boyacıya gittim, ilk önce adam farları su zımparasıyla üzerini sildi daha sonrada vernik püskürrtü. Farlar yenisi kadar iyi olmadı tabiki ama eskiye nazaran görünüşü baya değişti ve çok daha iyi oldu. Far değiştirmek tuzlu gelen herkese tavsiye ederim...
  • Merhaba

Benimde Bora aracımın farları aydınlatmıyordu

12v 80 watt holojen ampul taktı elektrikçi şimdi süper oldu çifti 30 tl

Arıza ışığı yakmadı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Far ayarı için iç kısımda direksiyonun solunda far ayarı mevcuttur.onunla bir uğraş olmazsa ampullerini değiştir.
  • Bir de far dışını makine ve bir sıvı ile temizliyorlar
    Şu an gayet yeterli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.