Şimdi Ara

bodybuilding ve sakatlık tecrübeleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27
Cevap
3
Favori
12.696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bu sporu yaparken sakatlanan ve sakatlandıgını gördüğünüz var mı.özellikle fıtık ve diz ve dirsek problemleri.

yapılmıs hatalardan ders cıkarabılırız kendımıze

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apwbdumblodore -- 13 Mart 2015; 20:55:06 >

• Bencede guzel fikir
  • quote:

Orijinalden alıntı: CaptainSlashh

Bencede guzel fikir
    Tabiki. Barbell curlu düz barla yüksek ağırlıkta çalıştığım için olduğunu düşünüyorum, bilek sakatlığı yaşıyorum şuanda. Her antreman öncesi sadece kol bile çalışılacak olsa omuzları ısıtmakta fayda var, daha önce de omzumu sakatlamıştım.
  • Antrenman öncesi dinamik esnetme yapın
    Her antrenman öncesi omuzları mutlaka ısıtın
    Temel hareketlerde mutlaka 2 adet ısınma seti yapın
    Antrenman sonrası statik esnetme yapın

Ve tabi ki hareketleri mükemmel form ile olması gerektiği gibi yapın. Riskli hareketlerde formu oturtmadan ağır kilolara çıkmayın.

Bunlara rağmen sakatlık olursa da mutlaka doktora görünün. Her şeyi bırakın spor yaparken en temel amacımız daha sağlıklı olmak, gidipte saçma sapan kendinizi sakatlamayın.
  • Bence bu sporuyaparken en cok dikkat edilecek seylerden biridir Ben bunu yasadim fazla agır kaldırmaktan belimde fıtık baslangıcı varmıs doktor hayatım boyunca yapmami yasakladi Daha baslayali 2 sene olmustu Bu sporu birakmak cok zor oluyor alisinca keske dikkat etseydim diyorum ben ama yapmaya devam edicem birakimiyorum cunku
  • deadliftte yorulduğun zaman zorlamaman gerekiyomuş bilmiyodum ama bişeyim kalmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Romen Diyojen

deadliftte yorulduğun zaman zorlamaman gerekiyomuş bilmiyodum ama bişeyim kalmadı.
    2 kere boynumu sakatladım. Bir keresinde lateral raise yaparken boynum çok fena tutuldu 10 gün yapmadım.
    Geçen ayda upright row yaparken tutuldu 1 hafta ara verdim. Yapmıyorum artık upright sakatlıyormuş zaten bu hareket.

Omuz çalışırken shoulder press, lateral raise ve dumbell shrug yapıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1AcayipAdam

2 kere boynumu sakatladım. Bir keresinde lateral raise yaparken boynum çok fena tutuldu 10 gün yapmadım.
    Geçen ayda upright row yaparken tutuldu 1 hafta ara verdim. Yapmıyorum artık upright sakatlıyormuş zaten bu hareket.

Omuz çalışırken shoulder press, lateral raise ve dumbell shrug yapıyorum

Alıntıları Göster
    bel ( defalarca )
    sağ ve sol dirsek ( artık iyileşmiyor )
    sol bilek ( korkunç bir şeydi, allah tekrarını yaşatmasın )
    sağ ve sol el başparmağı (karımla elele tutuşamıyordum, geçti çok şükür )
    sağ omuz ( defalarca )
    sağ ve sol kürek kemiği çevresi, uzun süreli tutulma-kulunç tarzı ağrılar
    sağ ve sol kolumda dirseğin ön tarafı, bicepsin bittiği nokta ( aylarca curl yaptırmadı )
    sağ ve sol diz ( şu aralar sol diz gidici gibi )
    kalça ( siyatik ağrısı gibi, bir kere oldu )

aklıma gelenler bunlar. ısınmak tabi ki önemli ancak benim durumumda sakatlanmaların en büyük sebebi yıllardır aralıksız antrenman yapmak. amerikalılar overuse diyor buna.
    birçok egzersiz artık benim için imkansız. ağrı ve acı hissetmediğim egzersizlerle spor hayatıma devam ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: kivancokten4099

bel ( defalarca )
    sağ omuz ( defalarca )
    sağ ve sol kolumda dirseğin ön tarafı, bicepsin bittiği nokta ( aylarca curl yaptırmadı )

aklıma gelenler bunlar. ısınmak tabi ki önemli ancak benim durumumda sakatlanmaların en büyük sebebi yıllardır aralıksız antrenman yapmak. amerikalılar overuse diyor buna.
    birçok egzersiz artık benim için imkansız. ağrı ve acı hissetmediğim egzersizlerle spor hayatıma devam ediyorum.

Hocam bende bel fitigi+diz agrisi sebebiyle cok sevdigim bu spordan genc yasta kopmak zorunda kaldim.

Tavsiyen/onerin varsa yardimci olursan sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: apwbdumblodore

quote:

bel ( defalarca )
    sağ omuz ( defalarca )

Hocam bende bel fitigi+diz agrisi sebebiyle cok sevdigim bu spordan genc yasta kopmak zorunda kaldim.

Tavsiyen/onerin varsa yardimci olursan sevinirim

kardeş bu kadar sakatlığa rağmen hala yapabiliyorsam tek sebebi asla vücudumla inatlaşmamaktır.

canımı acıtan bir egzersizi asla yapmam. sakatlığın üstünden değil etrafından dolaşırım. mutlaka acıtmayan ağrıtmayan bir egzersiz vardır.

• kivancokten4099 K kullanıcısına yanıt
    Çok doğru. Belki 1.5 sene olmuştur pullover yapmam. Sol omzu mahvetti. French press de aynı şekilde. Close grip bench press sağ avuç içinde sinir sıkışması yapıyor. Bunlar gibi vücuduma uymayanları deneme-yanilma şeklinde zaman içinde öğrendim ve uzak duruyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Executor06

Çok doğru. Belki 1.5 sene olmuştur pullover yapmam. Sol omzu mahvetti. French press de aynı şekilde. Close grip bench press sağ avuç içinde sinir sıkışması yapıyor. Bunlar gibi vücuduma uymayanları deneme-yanilma şeklinde zaman içinde öğrendim ve uzak duruyorum.

aynen öyle. her egzersizin alternatifi mevcut. yeter ki insan araştırmaya ve deneme yanılma yöntemine vakit ayırsın.
    ben mesela nerdeyse hayatım boyunca hiç barla göğüs press egzersizi yapmadım. dumbbell ile yaptığım presslerde de neutral grip kullanıyorum.
    yani avuç içlerim birbirine bakacak şekilde. bu şekilde göğsü daha iyi hissediyorum ve omuzlarım daha sağlıklı kalıyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Executor06

aynen öyle. her egzersizin alternatifi mevcut. yeter ki insan araştırmaya ve deneme yanılma yöntemine vakit ayırsın.
    ben mesela nerdeyse hayatım boyunca hiç barla göğüs press egzersizi yapmadım. dumbbell ile yaptığım presslerde de neutral grip kullanıyorum.
    yani avuç içlerim birbirine bakacak şekilde. bu şekilde göğsü daha iyi hissediyorum ve omuzlarım daha sağlıklı kalıyor.

Alıntıları Göster
    Benim bilekler berbat durumda 2 side barfiks çekemiyorum close grip bench press yapamıyorum 1 aydır glucosamine alıcam bakalım işe yarayacak mı

• quote:

Orijinalden alıntı: Oberyn

Benim bilekler berbat durumda 2 side barfiks çekemiyorum close grip bench press yapamıyorum 1 aydır glucosamine alıcam bakalım işe yarayacak mı

Alıntıları Göster
    2 defa bel (her ikiside 1 ay sürdü.)
    çok defa tendinit-bursit
    ufak-tefek omuz sakatlıkları
    bir defada sternumu sakatladım.

bel sakatlıklarım çok kötü geçmişti,ters hareketlerden ve twister denilen saçma hareketten uzak durmanı şiddetle öneririm. ayrıca çok sık görülen rotator cuff sakatlığı için rotator raise hareketini tavsiye ederim.omuz sakatlıklarını büyük ölçüde engelliyor.onun dışında birde dips hareketinde sternum kemiğinde acı hissedersen derhal bırak hareketi devam etme.diyeceklerim bu kadar

• Her hafta düzenli olarak sol bilek tendonumu zedeliyorum.
  • Sol bilek barbell curl yuzunden, wrist wrap eldiven ile sorunu cozdum.

Sol dirsek sanirim lying triceps extension yuzunden. Bir sure calismadim duzeldi.

Sol-sag omuz rotator cuff. Ozellikle sol omuz. Iyi isinma yapmadigim icin siddetli agri yasamistim, yine lying triceps extension bunun sebebi. Bacak antrenmanlari haric her antrenman oncesi en az 10 dk. omuzu isindiririm. Youtube'da stretch bandler ile yapilan guzel rotator cuff warm ups var, ilgilenen arkadaslar bakabilirler.

Bir de agir shrug calismaktan oturu boynum bir donem cok hassasti.

BB sporuyla ilgisi olmayan bel ve diz sakatligi gecmisim de var, cok sukur sporla beraber ikisini de atlattim sayilir.

Sonuc olarak lying triceps extension'i rutinimden cikardim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnny B. Goode -- 16 Mart 2015; 18:34:26 >
  • Merhaba arkadaşlar, 2 yıldır streetworkout yapıyorum, havalar soğudugu için 2aydir salonda bb yapıyorum. Muhtemelen decline bench press yaparken sag gogusume veya sağ kanadıma zarar verdim, ağrı azdı fakat ben dinlenmeyip çalışmaya devam ettiğim için iyice arttı. Acının tam olarak yerini tarif edemiyorum ama sağ göğüs e kanat arasında kaburgaya yakın bir yer gibi hissediyorum. Doktora gidemem çünkü yakın zamanda 3 kere xray e maruz kaldım. Doktor da muhtemelen xray olmadan birsey diyemez. Başına bu tarz bir sakatlanma gelen oldu mu? Olduysa ne kadar sürede iyileşir?
  • Biceps Curls de Bilek eklemleri baya hasar görüyor. Koruyucu Bandaj aldıktan sonra artık yeniden Biceps çalışmaya başladım. Biceps Curls kesinlikle bilek eklemlerine çok yük bindiren bir hareket. İŞ arkadaşımda aynı sorunu yaşadı.
  • Tahminimce bu yaşadığım şeyi yaşayan insan yoktur galiba. Bundan 2.5-3 ay önce , vizelerim var 1 hafta civarı spora ara veririm diye genel bi fullbody antrenmanı yapmak istemiştim.Fullbody antrenmanını da o gün tamamen makine kullanarak yapmak istemiştim farklılık olsun diye. Neyse , ısındım oturdum ilk Chest Press makinesine. Yaptım işte bi 3-4 set , güzel pump oldum hiç bi sıkıntı yoktu ama sanki omuz tekler gibi oldu. Neyse umursamadım chest fly makinesine geçtim. Ulan çok rahat kaldırdığım ağırlıklar kalkmadı , kapatmaya çalışıyorum göğüs kapanmıyor. Dedim hayırdır inşallah bu işte bişey var, sonra umursamadım geçtim diğer hareketlere neyse sırt kol bacak falan da yaptım antrenmanı bitirdim eve gittim. Yemeği yedim falan hiç bir sıkıntı yok. Neyse gece vakti geldi , yatağa uzandım yatacağım. Ulan sol omzumda böyle sanki kalp nasıl atarda o basıncı biz hissederiz ya arada sırada hani böyle güm güm güm diye. İşte sol omzumda öyle atıyor. Lan dedim noluyoruz , açtım baktım bi de ne göreyim böyle harbiden o kısım harbiden böyle basınçlı bir şekilde atıyor , ve gözümle görüyorum (iğrenç bir his) bu arada rahatsızlığın adı damar seğirmesi imiş. Youtubede bakabilirsiniz ilginç bi problem. Neyse , umursamadım yattım dedim sabaha geçer herhalde ulan uyuyamadım kafayı yedirtti bana öyle psikolojik bir etkisi var ki inanılmaz rahatsız ediyor adamı , resmen damarlarının atışını beyninde vücudunda hissediyorsun ve görüyorsun. Neyse bu şekilde çok zor dayanarak 2-3 gün geçti ve sonunda bu rahatsızlıktan kurtulmuştum. Bi 4-5 gün kadar hiç bi sıkıntı çekmedim , sonra bi baktım sol elimde böyle bi güçsüzlük başladı sanki sol kolum/elim vücudumdan ayrı çalışıyor ve vücuduma yabancı gibiydi.Böyle elimi sıkıyorum titriyor , bi güçsüzlük bi yabancılık falan. Neyse bunu da umursamamaya çalıştım , bu da yaklaşık bir 1 hafta sürdü. Sonra sol tarafımda bi baş ağrısı falan yaptı kafamın arkasında.Bir garip rahatsızlıktı.Şükür ki , şu an iyiyim fakat inanılmaz derece de bir güvensizlik var sol omzuma (galiba sinirsel bir problem oluştu çünkü bu probleme çok yakın bir rahatsızlığı bir arkadaşım yaşamıştı o da benchten dolayı yaşamış, onun ki daha ağırdı 3 ay sol elimin serçe parmağı kısımlarını hiç hissetmedim inanılmaz bir hissizlik ve uyuşukluk vardı dedi, doktora görünmüş işte düzelmezse ameliyat diye bende çok araştırdım bu problem boyun fıtığı belirtisi olabiliyormuş) şu an gayet iyiyim günlük işlerimi vs. rahat yapıyorum fakat yine de arada sol kolda bir güçsüzlük vs. gibi problemler oluyor. Umarım fıtık vs. tarzı bi hastalık değildir de geçecek gibi de değil galiba sinirsel bir problem.

• Omuz, bel, diz ve boyuna ekstra dikkat etmek gerek, çok çabuk sakatlanabiliyorlar. Geçmiş olsun. Sakatlık çok can sıkıcı bir durum, Allah vermesin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.