Şimdi Ara

Birim Hesabı Yapan Youtuberlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
126
Cevap
1
Favori
5.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bildiginiz üzere yurtdışında yaşayıp birim karsilastirmasi yapip, Turkiyede 50 lira olan sey amerikada 5 dolar olunca 10 kat daha ucuz burada diyen tipler.

Bu mantığa gore 2008 yilinda dolar 1tl seviyelerindeyken biz amerikayla esit seviyeye gelmistik neredeyse. Nitekim 300 dolar olan ipodu 350 tl ye alabiliyordun turkiyede.

Bu zekaya erismek istiyorum, cunku bu zekaya sahip olunca otomatik olarak dertsiz, tasasiz, mutlu bir hayat suruyorsun.

Lan domatesin kilosu 3 dolar yani 23TL, adam diyoki bu turkiyede 7-8 tl (pahali demek istiyo) ahahaha. Sonra diyo alım gücü falan filan, bu adam su kadar saat calisip alabilio falan muhabbetleri takip eder bu geyigi.

35 Iq'lu arkadaşım, ne bekliyodun? Dunyanin en zengin ulkelerinden birisindeki adamin alim gucuyle Turkiyenin ki bir mi olacakti? Bunu mu bekliyodun gercekten?

Turkiye (ötv dayanmis urunleri saymazsak:telefon, araba, benzin, oyun konsolu vs) pahali bir ulke degil arkadaslar. Aksine ucuz bir ulke. Ama ülke olarak fakir oldugumuz icin bize pahali geliyor. Olay bundan ibaret. Bu 35 Iq'lu arkadaslari dinleyip beyninizi sulandirmayin. .

Bir ulkenin ucuz mu pahali mi oldugunu anlamak istiyorsaniz real gdp per capitasi ile alim gucune gore (ppp) hesaplanan gdp per capitaya bakin. PPP, real gdp per capitadan ne kadar buyukse o ulke o kadar ucuzdur. Cunku dunyada tek bir para birimi olsa o para birimiylr bu farkin yuksek oldugu yerlerde daha fazla alim gücünüz olur.

Yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum, sayelerinde 35 iq'nun altında olan herkesi blokladım. Bundan sonra benim için daha huzurlu bir forum hayatı olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi besttrr -- 27 Aralık 2020; 23:59:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• He ok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dolar bazında PS5’in en pahalı olduğu ülke Türkiye. Bak dolar bazında diyorum.

Haklısın bu arada her şey çok ucuz. Enflasyon sıfır işsizlik yüzde 1.3 her şey mükemmel.
  • arapaşığı A kullanıcısına yanıt

Okumus bile olaman. Zaten okumadigin icin bu haldesin. Halini bilsen oturur aglarsin :)

• askmeafavour A kullanıcısına yanıt

Okuduysan otv basilmis urunleri disarda biraktim ama okumadigin icin... Kime ne anlatioz iste, okumadan aciz insanlar hemen damlayop yorum yapiyo.

• besttrr kullanıcısına yanıt
    ÖTV basılmış ürünleri niye hesaba katmayalım? ÖTV alınmayan ürün mü var? Hayatında kullanmıyor musun?

Ben de o zaman KDV alınan şeyler hariç çok ucuz bir ülkeyiz diyorum. Haklı mıyım?

Kaldi ki ben bu urunlere otv konmasini desteklerim. ÖTV bir nevi gumruk vergisi gibi kullaniliyor ulkemizde. İthalatin agirlikli oldugu urunlere konuyor hep (pahali araba, pahali telefon, oyun konsolu, benzin alayi ithal bunlarin). ulke icinde uretimi tesvik etmek, disariya doviz gitmesini engellemek icin turkiye gibi ulkeler ithal urunlere bu vergileri koymak zorunda zaten. Cari acik veren bir ulke bu, doviz zengini degiliz, hic bir zaman da olmadik.

• Lan ahahha

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Bahsettigim veriler de Turkiyenin acikladigi veriler değil! IMF'ye göre turkiyrnin nominal gdp per capitasi 9 bin dolar, PPP endeksine gore ise 28 bin, neredeyse Yunanistanla ayni alim gucunde gozukuyoruz. IMF diyor, hükümet degil!

• Çok uzun yazmışsın okumadım.

Ya birader sana laf anlatamam. Bir de gelmiş 35 IQ yazmış. Blok.
  • crux07 kullanıcısına yanıt

40 saniye surmez orayi okumak

• İyi oldu bu konu 35 iq ve altindaki uyeleri blokluyorum çatır çatır

• benim karnım aç olduktan sonra yerim gpt ppt sini
  • quote:

Orijinalden alıntı: besttrr

40 saniye surmez orayi okumak

Şimdi okudum. Pek birşey anlamadım ben olaya şöyle bakıyorum.

O ülkenin ortalama maaşı ile hangi üründen ne kadar alınıyor? Maaşa göre kıyas yaparken dikkatli olucan. Türkiye'nin yarısı asgari ücretle çalışırken Almanya'da %1-2 kişi asgari ücretle çalışıyor. Onlarda yüksek ihtimalle mülteci, sığınmacı olarak gelenlerdir.

Almanya'da ortalama saatlik ücret 19-20 euro. 3 saatlik çalışmasıyla 1 haftalık mutfak alışverişi yapabiliyor Hans. Meyvesinden sebzesine,etinden sütüne.

Burda saatlik ücret ortalama 10 lira. Bizim Ahmet 3 saatlik çalışmasıyla anca 10 paket makarna alır. Yağa tuza parası kalmaz.

Türkiye'nin bazı şeyleri kabul etmesi lazım. Hemen alım gücü yükselmeyecek. Bir Amerika,bir Almanya olamayacağız şuan ki duruma göre.

Yapacağımız iki önemli şey var.

1-elektrikli araçlar ve elektrik üretimine önem vermek

2-tarim ve hayvancılık

Kardeşim bizim ülkemizden petrol çıkmıyor. Petrolü çıkaran ülkelerede Amerika,İngiltere,Rusya vs çöküyor. Bunlara eyvallah çekmek durumundayız. Adam akıllı geçelim ülkece şu elektrikli araçlara petrol işini büyük ölçüde kapatalım yeter.

Şimdi ikinci önemli şeye geldik tarım. Adam akıllı yenilik yapmak lazım. Bizim yetkililerde iş bilmiyor çiftçilerde. Hepsi dededen babadan gördüğünü devam ettiriyor.

Al kpss ile Ziraat mühendislerini yolla tüm köylere. Bizzat yönetsinler süreçleri.

Bu şekilde daha iyi olur düşüncesindeyim.

Kardeşim cebinde dandik telefon olur. Bilgisayarın gta san Andreas oynatabilecek özellikte olur ama akşam yemeğinde rahatça etini yersin.

Bu benim düşüncem.

• Zaten Almanya kim Türkiye kim birisi gelişmiş ötekisi gerilemekte olan bir ülke sonuçta, insanların bu kadar üst düzey ülkelerle karşılaştırması tuhaf. Endonezya, Yunanistan gibi ülkelerle karşılaştırmak daha doğru olur.
    Hesabinda yanlislik var.

Ilk olarak 2008 yilindaki asgari ucretleri karsilastir. Amerikada kac tane alabiliyorsun. Turkiyede kac tane alabiliyorsun? Dolar tl birbirine yakindi ama asgari ucret orada kac paraydi burada kac paraydi?

Sonrada 2008 yılıyla simdi ki Turkiye asgari ucretini karsilastir o zaman kac dolar di simdi kac dolar. tl olarak kaca katlamis dolar olarak ne olmus?

Son olarakta amerika da asgari ucrete her yil ne kadar zam yapiliyor?

Bu sorularin cevabini kendin bulursan daha akilda kalici olur. Daha mantikli karsilastirmalar yapabilirsin

Bir de birim hesabi yapmadan almanya market fiyatlarini tl ye cevir bir de turkiye market fiyatlariyla kiyasla sandigin kadar ucuz olmadigini gorceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fb.1907 -- 27 Aralık 2020; 2:20:29 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.