Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik'te 10 Yılını Dolduranlar İçin Sıcak Fırsat (mı?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
4
Favori
5.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Biliyorsunuz, BES sisteminde 10 yılını dolduranlar oldukça düşük bir stopaj kesintisiyle sistemden ayrılma hakkına sahip. Bu 10 yılın önemli bir kısmında devlet katkısı sistemi değil, vergi avantajı sistemi geçerliydi. Şu anda sistemden ayrılıp alınan toplu parayı yıl yıl, o yılın brüt asgari ücreti karşılığı kadar tekrar yatırırsanız, aldığınız toplam paranın üstüne %25 devlet katkısı eklenmiş oluyor.

Tabii sistemden ayrılma işlemini sırasında son 2 yıla ait devlet katkınızı bayağı bir kesintili olarak alabiliyorsunuz ama önceki 8-9 yılın parası için "düşük kesintiyle geri almayı hak etme" konusunda bir sıkıntınız olmadığından ve bu sözünü ettiğim döneme ait birikim tutarınız son 2 yılın birikiminden çok daha fazla olduğundan, her halükarda karda oluyorsunuz.

Şu an mobildeyim. Bilahare detaylı hesapları paylaşacağım. Ben konuyu bilginize sunmuş olayım, herkes bildiklerini paylaşmaya başlasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkelios -- 17 Kasım 2014; 18:21:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Patronum 10. yılını doldurur doldurmaz parasının tamamını çekti.
  • TuVNeRa kullanıcısına yanıt
    Acil ihtiyacınız yoksa, 10 yılı doldurur doldurmaz çekmektense 56 yaşını bekleyip en avantajlı şekilde sistemden emekli olmak en doğrusu normalde.

Ama sistem değişikliği nedeniyle şu an için 10. yılda parayı çekip sisteme tekrar girmek büyük kazanç sağlıyor.

Patronunuz sisteme tekrar giriş yaptı mı? Yapmadıysa, o ayrı bir tartışma konusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkelios -- 17 Kasım 2014; 18:28:40 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bese yeni girdim 10 yıl kalmayı planlıyorum bu fonlardan hangisine ne oranda seçmeliyim

https://www.garantiemeklilik.com.tr/garanti-e-emeklilik-plan-emeklilik-yatirim-fonlari.aspx
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkelios

Acil ihtiyacınız yoksa, 10 yılı doldurur doldurmaz çekmektense 56 yaşını bekleyip en avantajlı şekilde sistemden emekli olmak en doğrusu normalde.

Ama sistem değişikliği nedeniyle şu an için 10. yılda parayı çekip sisteme tekrar girmek büyük kazanç sağlıyor.

Patronunuz sisteme tekrar giriş yaptı mı? Yapmadıysa, o ayrı bir tartışma konusu.

Nasıl bir avantaj sağlıyor?

• Emeklilik demeyin şuna. Yalan. Milyonlarca insan emeklilik kelimesine kanıp para kaptırıyor çakallara. Emeklilik ölene kadar geri ödeme almak demektir. Sorun bakalım %500 devlet katkısı da olsa, kaç yıl geri ödeme yapacaklarmış? BES'in hayat sigortasından farkı yok. 1000 kere kandırmaya çalıştılar, 1000 kere geri yolladım. Aklını kullanan insan, ülke ve piyasa koşullarına göre geleceği için yatırımını yapar zaten. BES'in müşteri profili bellidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huysuz İhtiyar -- 17 Kasım 2014; 18:45:35 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hani insanlar 10 yılını doldurunca emekli olacaktı ?

biz milleti bu tuzaktan uzak tutmaya çalışırken vatandaş 10 yıl dolunca çekip yeniden yatırın diyor

birde kimse kendini emekli olacağım diye kandırmasın ,süre dolsa bile ya paranızı toplu olarak alıyorsunuz ve işiniz bitiyor ,yada kabul ederseniz sizin paranızı size taksit taksit ödüyorlar
  • kimse size ömür boyu maaş vaadetmiyor bunu bilerek girerseniz sıkıntı yok girmeden açıp okursan şikayet etmezsin
  • halilcc kullanıcısına yanıt
    bunun adı o zaman niye emeklilik oluyor ?

veya neden başka isim değil de emeklilik ?

bugün bir vatandaşa emeklilik nedir diye sorsan sana verecekleri cevap aynıdır ve işte bu algı kullanılıyor

birde bu sistemin ne karı var ,söyler misiniz ?
  • Kazandığana %25 de devlet koyuyor daha ne katkısı olmasını istiyorsun ki ? Ama bes yaptırıp paranı hazine bonosunda işleteceksen tabiki karlı değil. Ama bi ev alamayacak yatırım yapamayacak insanlar için gayet iyi bir yatırım alternatifi bes.
  • kemal1414 kullanıcısına yanıt
    Adı ister ahmet olsun ister mehmet olsun hangi emeklilik şirketi 10 yılı doldur emekli ol diyor yada 56 yaşını doldur ömür boyu maaş al diyor hiç biri demiyor.Sisteme girersiniz girmezsiniz sizin bileceğiniz bir şey ama yanlış bilgilerle insanları yanlış yönlendirmeyin. Bes bir tasarruf yöntemidir.Daha iyisi varsa size göre siz oraya yatırım yaparsınız. Fon yönetimini düzgün yaparsan avantajlı şartlarla bir sisteme girersen 2-3 yıl sonra ben çıkacağım demezsen gayet avantajlı. 2yıl sonra çıkmak isteyip benden şu kadar kesinti yapıyorlar diye sızlanmaya gerek yok 10 yıldan önce çıkarsan zaten zararlısın. uzun süreli düşünmüyorsan girme.
  • Yeni düzenlemelerde yapılacak sanırım. Devlet destek vermeye devam edece BES e. Çünkü devlet emekli olana ölünceye kadar maaş vermek istemiyor. Açıkçası başından atmak istiyor. İlerde emeklilik kesintilerini kaldırıp, tabi 500 kesiliyorsa 300-400 verip, gidin kendiniz BES lerden emekli olun diyecek. Büyük bir yükü üstünden atacak olan vatandaşa olacak. Yoksa neden destek versin ki? Bu benim görüşüm. Devlet emekliliği kalkacak, özel emeklilik gelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi effida -- 17 Kasım 2014; 19:20:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prof. Dr. MEZARCI

Kesinlikle girmeyin, girecek yakınınız varsa girmesini önleyin. Ha çok parası var ya da kendini finansal olarak yönetmekten gerçekten acizse girsin; ki var böyle insanlar çevremde iyi hayatta kalıyorlar ona seviniyorum o kadarcık beyinle :)

ben 56 yaşına kadar kalmayı düşünüyorum. o yaşta çocuklar belli bir yaşa geliyor. bir ihtiyacımıza merhem olabilir. ayda 100 tl beni yormayacağı için orada biriksin diye düşündüm. neden böyle dediniz hocam?

emeklilik sistemine gireceğine altın almayı ben de düşündüm ama altın olunca mutlaka bir şey için bozduruluyor. bu sistem sizi bağlıyor. böyle bir güzelliği var bence

• quote:

Orijinalden alıntı: halilcc

Adı ister ahmet olsun ister mehmet olsun hangi emeklilik şirketi 10 yılı doldur emekli ol diyor yada 56 yaşını doldur ömür boyu maaş al diyor hiç biri demiyor.Sisteme girersiniz girmezsiniz sizin bileceğiniz bir şey ama yanlış bilgilerle insanları yanlış yönlendirmeyin. Bes bir tasarruf yöntemidir.Daha iyisi varsa size göre siz oraya yatırım yaparsınız. Fon yönetimini düzgün yaparsan avantajlı şartlarla bir sisteme girersen 2-3 yıl sonra ben çıkacağım demezsen gayet avantajlı. 2yıl sonra çıkmak isteyip benden şu kadar kesinti yapıyorlar diye sızlanmaya gerek yok 10 yıldan önce çıkarsan zaten zararlısın. uzun süreli düşünmüyorsan girme.

sen yurt dışında hiç böyle bir emeklilik gördün mü ?

onlarda da bu tür sistemler var ama böyle kandırma yok

ayrıca gider altın alırım bundan iyi ,istediğim zaman bozdurur yerim (amaç bu ise)

bu ülkede sanki herkes sigorta profesörü de okuyacakmış da ,bilecekmiş de ,sen kimden yanasın kardeşim ?

biz burada fırsatlar peşindeyiz ve bunun ne gibi bir fırsatı var diyorum ,sen gelmişsin 56 yaşını doldur diyorsun ,öyle olduktan sonra git bağkura öde hiç değilse gerçek emekli olursun

beni defalarca aradılar ve hiç de senin söylediğin gibi anlatmıyorlar ,tamamen kandırmak için kurulmuş bir sistem

ve ben de buradan milleti uyarırım ,bu seni ilgilendirmez ama sen bu şartlarda dahi girip kendine yazık etmeye kararlıysan bak işte o da bizi ilgilendirmez

• cLk kullanıcısına yanıt
    sen zaten emekli olmuşsun ya (emekli yönetici) dh. seni parasız mı emekli etti

benden tavsiye ,uzak dur
  • kemal1414 kullanıcısına yanıt
    kanma akıl var fikir var mantıksız geliyorsa da girme. Güzel bir kızın ağzından çıkanları ağzı açık dinleyip imzayı atıp 3, 5 ay sonra ağlamanın anlamı yok imzalamadan oku araştır.Kimse kimseyi kandırmıyor.Alemin akıllısı sizsiniz değil mi BES e giren salak size göre.
  • Şu şartları sağlayan hangi uzun vade yatırım aracı var
    1-%25 getirecek
    2-Otomatikman kredi kartımdan hic yormadan birikecek
    3-Uzun vadede ister parca parca alacagım maas gibi istersem tek seferde
    4- Ha bide stopajı %15 olmayacak
    5-Kaybetme riskş olmayacak
  • valla şu an en akıllı yatırım ve birikim hesabı bes.
  • quote:

Orijinalden alıntı: halilcc

kanma akıl var fikir var mantıksız geliyorsa da girme. Güzel bir kızın ağzından çıkanları ağzı açık dinleyip imzayı atıp 3, 5 ay sonra ağlamanın anlamı yok imzalamadan oku araştır.Kimse kimseyi kandırmıyor.Alemin akıllısı sizsiniz değil mi BES e giren salak size göre.

sana daha fazla cevap vermeyeceğim ,zaten bununla ilgili konu var ve merak eden oradan araştırsın

http://forum.donanimhaber.com/m_47939323/f_//tm.htm#47939323
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkelios

Faizini yedi ve tekrar girdi diye biliyorum

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.