Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik'te 10 Yılını Dolduranlar İçin Sıcak Fırsat (mı?) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
4
Favori
5.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

kendin bile okumadan kabul etmişsin ???

quote:

Orijinalden alıntı: halilcc

Müşteri temsilcisi işlem yaptı şartlar belli zaten tekrar okudu giriş aidatı yok yön.gid.kesintisi %1 Olasılıklar kim ne dese yalan olur hesaplama araçları falan neyi neye göre hesaplıyor fon düşer kalkar enflasyon ne olur bilinmez.

İnternet üzerinden dün başvurdum bugün arayıp şartları okuyup onaylıyor musunuz dediler evet dedik başladı.Garanti eski maaş bankam ve kredi kartınıda kullanıyorum başka bir şey istemediler sormadılar.Sadece adresim sözleşme örneği gönderecekler.

Teşekkür ederim.
  • kemal1414 kullanıcısına yanıt
    cevap vermiyorsun zaten bana başkasının aklını satıyorsun.Eleştirmeden önce eleştirinin bir temelini oluştur. Akıl karı değil ,kandırıyorlar, niye adı emeklilik, 10 yılda kim emekli olmuş demek yerine

Çık kesinti oranları yüksek de giriş çıkış aiadatı var de yönetim gider kesintisi yüksek de fon getirisi az de yani somut şeylerle şikayet et.
    Ben internet üzerinden başvurdum başvurmadan zaten şartları biliyordum bildiğim şeyler tekrarlandı.Sen beni merak etme neyi kabul ettiğimi biliyorum
  • halilcc kullanıcısına yanıt
    cevap verdik ya yukarıda

bağkura gider isteğe bağlı emeklilik işlemini başlatırsın ve böylece ;

GSS borcun çıkmaz

Hastanelerden faydalanırsın

Yaşı tamamladığında ömür boyu emekli olursun

bes dediğin bunların hangisini karşılıyor ?

ha yatırım için istiyorum dersen ben ona karışmam ama bunun adı asla emeklilik olarak anılamaz

gerisi size kalmış ,ben uyarayım da benden akıllı olanlar kendisi bilir
    emekli sandığından sağlık güvencem var. BES TASARRUF!!! aracıdır. Akıl sadece sizde değil 30 yaşına ev geçindiren kamu personeliyim aklım bana yetiyor sağol uyarın için.
  • Biz genelde toplum olarak özelde ise forum sakinleri olarak birşeyi ya yerin dibine sokarız ya da göklere çıkarırız BES ne altın nede teneke değildir. Uzun vadeli bir birikim aracıdır. Yaşı 45-46 olan herkese 56 yaşına kadar sistemde kalmak koşuluyla kesinlikle tavsiye ederim. Yine yaşı daha küçük olanlara en az 10 yıl sistemde kalmaları şartıyla para biriktirmek maksadıyla tavsiye ederim. Ben kendim her ay bese yatıracağım parayı kendim bi kenara ayırabilirim diyen ve buna samimiyetle inan varsa onada onermem. Meclis içine uyarımda bunu bir maç olarak görüp karşı takıma saldırıp bunu birde sloganlarla süsleyerek tezahürat yapmak gereksiz yere birbirinizi kırmaktan başka hiç bir şeye yaramaz. Saygılarımla..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Değerli arkadaşlar,

Yatırım kişiye göre değişen, risk alma seviyesi, eldeki anapara, aylık veya yıllık birikime ayrılabilecek tutar vb. birsürü değişkeni barındıran bir olgu.

Gönül ister ki bizde gelişmiş ülkelerdeki gibi güçlü bir Türk Lirası ile uzun vadeli yatırımlar yapabilelim; paramızı reel olarak 0'ın altında getiri sağlayan vadeli hesaplarda yok edeceğimize, güçlü şirketlere yatırım yaparak getiri sağlayabilelim.

Ama ne yazık ki Türkiye'de bunları yapabilmek için iyi bir eğitim ve yeterince pratik gerekiyor ki bu göreceli olarak yıllar alıyor.

BES sistemini bir emeklilik olarak değil de, uzun vadeli fon yatırımı olarak düşünebilirsek, sanki daha uygun olacak. İstediğiniz fonları seçip istediğiniz yatırımı yapabileceksiniz ve bu süre zarfında normal fonlardan farklı olarak sürekli gelen %25 devlet katkısı olacak.

Herkes sizler kadar bilgili, yatırım uzmanı olmayabilir; bu hiçkimseyi aşağılama hakkı vermez size :)

Altın alır atarım diyen arkadaşlar; yapmayın gözünüzü seveyim, sene 2015 olmak üzere, hala mı altın ya :)))
  • rnsahin kullanıcısına yanıt
    altın bırak 2015 i dünya kurulduğundan beri olan bir yatırım aracıdır ve bundan sonra da olacağı kesindir

neyse konu bu değil

benim itirazım bu sisteme bireysel emeklilik demeleri ,emeklilik değil ise o zaman neden bu adı kullanarak işlem yapıyorlar ?

peki bu sisteme emeklilik demeyip de yatırım fonu gibi bir isim koysalardı olmazmıydı ,bal gibi de olurdu ama maksat emeklilik zannedilerek milleti buraya çekmektir

ve isteyen girsin bana ne

arkadaş artık uyarmakta suç oldu ,tabi nasılsa şimdi önünüzde asgari 10 yıl var ve diyemiyoruz ki o gün gelin görüşelim :)

neyse dediğim gibi ben sadece uyardım ,kendi düşen ağlamaz ,hiç değilse imzalayacağınız belgeleri iyi okuyun
  • arkadaşlar şuanda annem iş bankası BES'te 2. yılında. 175 lira çekiliyor aylığından 35-40 lira da devlet yatırıyor. Sizce devam etmesi mantıklı mı? Şuan istese parayı kesinti olmadan alabilir mi?
  • 2004te ekmek yahut diğer ürünlerin fiyatını görün bir de buna yüzde 25 ekleyin bugünkü kadar ise bes karlı yoksa karlı değil

• Devlet katkısıyla beraber mantıklı bir sistem haline gelmiştir. Ben çocuğum adına yaptırdım. 100tl yatırıyorum, 25tl'de devlet veriyor. Oldukça iyi bir fırsat.
  • şahsi görüşüm, yastık altındaki parayı ekonomiye kazandırma çabası. insanları düşünerek yapılmış birşey değil amaç para bankada toplansın işletip kazansın.

• Bence beş iyi bir yatirim ama garanti iyimidir hangi banka iyidir onu tartisalim

• Birşey bilmeden takılan cahillere aldanmayın. Bu ülkedeki en iyi yatırım aracı bireysel emekliliktir. Faizde dahil buna.
  • Devlet kimin parasını kime veriyor anlamak güç bu sistemde. İşi bilen arkadaşlar bu işin hukuki boyutunu anlatabilirler mi? Merakımdan soruyorum. Başka ülkelerde de böyle teşvikler var mı BES uygulamalarında ? Erken cıkıp devlet katkısını kaybedenlerin parasını devlet geri mi alıyor, banka mı üzerine çöküyor ?
  • hep düz mantıkla düşünüyorsunuz valla.

sgk ssk bağkur emekli sandığı sadece bizim ülkemizde var sanırım.

amerikada bes sistemi var.
    kesintisiz yüksek bir maaş alırsın.
    yıl sonu kendi gelir vergini hesaplayıp irs e yatırırsın.

yıl içinde kazandığın parayı ister tamamen yersin istersen emeklilik için fon oluşturursun.
    bu fon da bireysel emeklilik sistemleridir.

güzel ülkemde halkına güvensizlik had safhada olduğu için herşey kaynaktan kesilir.

çıplak maaş 3000 tl iken gelir vergisi damga vergisi emeklilik kesintisi kaynaktan kesilir ve net maaş kalır kuş gibi 2000 tl.

fakat ülkemin insanına iyiliktir bu. 3000 tl maaşı tam versen eline gider iphone 6 yı alır.
    o ay aç kalır. aç kaldığı yetmezmiş gibi emeklide olamaz.
    demez ki şu 3000 liranın 500 lirasını bes e yatırıp 56 yaşımda emekli olayım.

kaba bir hesapla:
    25 yaşında işe başlayan biri 56 yaşına kadar bes e aylık 500 tl yatırsa,

31 yıl x 12 aydan = 372 aylık taksit öder.
    500 tl x 372 = 186000 tl biriktirir.
    %25 devlet verir = 46500 tl
    basit faizden %10 kazansa birikimi = 23250 tl
    toplamda 31 yılda = 255750 tl

ortalama 2000 tlden 128 aylık emekli maaşı eder bu.
    128 ay dediğimiz 10 yıl 8 ay.

en kötü hesapla 67 yaşına kadar rahat rahat yaşar.

şimdi dağılın.
  • Garanti Emeklilik'in "E-Emeklilik" seçeneği gayet iyidir. Bunun dışında boş boş yorumlara aldanmayın, BES devletin desteği ile en cazip "uzun" vadeli yatırım aracıdır. %25 gibi bir oran mükemmeldir. Aylık 150TL kenara koyarak 56 yaşınıza kadar devletten katkı devam ederse iyi bir gelir elde etmiş olacaksınız.
  • Biri bireysel emeklilik mi dedi :)

Ben yeni sistemi en ince detayına kadar inceledim bana avantajlı gelmedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sabbra

hep düz mantıkla düşünüyorsunuz valla.

sgk ssk bağkur emekli sandığı sadece bizim ülkemizde var sanırım.

amerikada bes sistemi var.
    kesintisiz yüksek bir maaş alırsın.
    yıl sonu kendi gelir vergini hesaplayıp irs e yatırırsın.

yıl içinde kazandığın parayı ister tamamen yersin istersen emeklilik için fon oluşturursun.
    bu fon da bireysel emeklilik sistemleridir.

güzel ülkemde halkına güvensizlik had safhada olduğu için herşey kaynaktan kesilir.

çıplak maaş 3000 tl iken gelir vergisi damga vergisi emeklilik kesintisi kaynaktan kesilir ve net maaş kalır kuş gibi 2000 tl.

fakat ülkemin insanına iyiliktir bu. 3000 tl maaşı tam versen eline gider iphone 6 yı alır.
    o ay aç kalır. aç kaldığı yetmezmiş gibi emeklide olamaz.
    demez ki şu 3000 liranın 500 lirasını bes e yatırıp 56 yaşımda emekli olayım.

kaba bir hesapla:
    25 yaşında işe başlayan biri 56 yaşına kadar bes e aylık 500 tl yatırsa,

31 yıl x 12 aydan = 372 aylık taksit öder.
    500 tl x 372 = 186000 tl biriktirir.
    %25 devlet verir = 46500 tl
    basit faizden %10 kazansa birikimi = 23250 tl
    toplamda 31 yılda = 255750 tl

ortalama 2000 tlden 128 aylık emekli maaşı eder bu.
    128 ay dediğimiz 10 yıl 8 ay.

en kötü hesapla 67 yaşına kadar rahat rahat yaşar.

şimdi dağılın.

Hocam yanlış anlama ama düz mantıkla demişsin ama kendin düz mantık kurmuşsun.
    25 yaşından 56 yaşına 31 yıl eder. 20 yıl sonra 2.000 TL kuş olur.
    Ben bu sistemin sonun KEY gibi olacağını düşünüyorum.
  • Faiz hassasiyeti olan arkadaslar albaraka ve kuveyt Turk un kurdugu katilim emeklilik sistemine bakabilir. Mantik ayni sadece faizsiz enstrumanlarla birikimler degerlendiriliyor. İsin emeklilik boyutu tartisilir. Ancak para biriktirmek icin uzun vadede zarar etmezsiniz.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.