Şimdi Ara

Bir kendin yap çalışması... Primera'dan Laptoba...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
3
Favori
17.179
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun zamandır üzerinde uğraştığım, Nissan 14 pin için arıza tespit cihazının prototipini yapmış ve başarıyla denemiş bulunuyorum. Yakınında servisi bulunmayan fakat bilgisayarı olan arkadaşlar için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Uygulamalarımı paylaşmak istedim. Diğer yandan benim gibi meraklı arkadaşlarda anlık olarak araçlarının tüm sensörlerinden verileri takip edebileceklerdir. Erken arıza tespiti veya sensörlerin kirlenmesini anlayabileceklerdir. Yapılan sadece arabanın ecusu ile bilgisayar programının iletişimini sağlayacak elektronik devrenin oluşturulmasıdır. Bu devrede çıkış rs232dir. usb çıkışa sahip devrelerde bulunmaktadır. fakat üzerinde çalışmama rağmen bir türlü çalıştıramadım. bu koşulda rs232 çıkışı piyasada satılan bir çevirici ile kullandım. windows 7 64bitte herhangi bir sıkıntı olmadı. İnternette yaklaşık bu durum için 4 tane benzer devre dolaşmaktadır. 3 tanesini çalıştırmayı beceremedim. Bazı devreler için de gereken kristaller Türkiye�de yok. Örnek 4 bacaklı 2.4576 fox kristali. Farnell gibi siteler ile getirtirirseniz onu bilemem. 5� bir kristal, 20� kargo ücreti. Benim yaptığım devre yaklaşık 40-50 liraya çıktı. Öyle bir durumda 100tlyi görür. Gerçi internette arattırırsanız Nissan arıza tespit cihazı diye 550tl ile 750tl arasında değişen bana göre astronomik fiyatlar karşınıza çıkıyor. Bu fiyat bunlara göre çok çok iyi. Devre yeni Nissanları kapsamamaktadır. Sadece Nissan OBD1 14 pin DLL portuna sahip araçlar için uygundur. Uyumlu motor kodları:
    SR20DET, VQ30DE, GA16DE, SR20DE, SR18DE, RB20DET, RB26DETT, RB25DET, RB20DE, RB25DET NEO, VG30DETT, KA24DE, CG13DE/CG10DE, VQ20DE
    Bu devrenin desteklediği programlar,
    DDLreader: DDLreader v.15c / DDLreader v.16c
    ConZult
    ScanTechNissan
    Z-Control
    SRTalk v.1.0
    ZCSetup v.2.0
    ZTalk v.1.1
    Nissan Data Scan v.1.4
    Nissan Data Scan v.1.51
    Bu programların bazıları ücretsizdir. Satın almanıza gerek yoktur. Yukarıda adı geçen programlar, anlık olarak sensör takibi yapabilmekte, ecu arıza okuması sonucu hata kodunu gösterebilmekte ve yanında hatayı yazmaktadır. (piyasada satılan ufak kod okuyucular sadece kodu söyler, arızayı yazmaz. Kitaptan veya internetten bakmanız gerekir.) Ek olarak performans testleri, grafik döküm alma, karşılaştırma, çeşitli valfleri ecuyu bypass ederek değerini değiştirebilme (bunu kesinlikle tavsiye etmiyorlar. Uzman değilseniz bu seçeneği kullanmayınız) kısacası servislerin yapabildiği her şeyi yapabilmeniz münkün. Hatta SR20Delerde araçların ecusu modifiye edilebiliyormuş diye okudum. İnternette araştırırsanız binary tipinde dosyalar mevcut. Ben denemedim, şahsi olarak ecu yazmayı tavsiye etmem. Fabrikadaki mühendisin kafası çalışmıyormu ki bu acımasız rekabet ortamında en doğru yazılımı yazamasın. GA16Delerde ise zor. Lucas ecu çip tuninge bile izin vermiyor. Onun yerine bazı portları iptal edip bazılarından da paralel alıyorlar diye biliyorum.
    Araç soketi:
    Aradaki elemanlar:
    Buradaki bir diğer sorun, araca uygun soketi bir türlü bulamadım. Onun yerine erkek headerları uygun şekilde konumlandırarak denedim. Sorunsuz çalışıyor.

Açık devre şeması

Devreyi montajladıktan sonra muhakkak +12 ile diğer 4 kablo arasında kısa devre kontrolü yapınız. Aksi taktirde, senkron kablosundan, okuma yada yazma kablosunda +12 gider ecu zarar görür. İki bacaklı 2.4576 kristal her yerde bulunamıyor. Onun yerine 4küsürlü olanı denedim. Jumper ise bende 4060ın 5. Konumunda çalışıyor. Yani kristal seçimi sağ yönde olacak. Sola alırsanız da sorun olmas. O zaman bende okumuyor.motorunuza göre deneyiniz.

Benim yaptığım tel montaj:

Tel montaj çalışmasına rağmen hoşuma gitmedi. Zamanım olduğu vakit baskı devreye aktaracağım. Baskı devresi bir kredi kartından daha küçük boyutta oldu. Fakat baskı devre konusunda çok tecrübem yok. Bir kaç deneme,

Sonuç, Primera 99�da deneme sonucu devre başarıyla çalıştı. Veri okuma hızı ise beklediğimden şaşırtıcı derecede çok yüksek. Anlık olarak değişimleri çok hızlı bir şekilde gösteriyor. Yavaşlama vs. söz konusu değil. Aşağıdaki resimde programın bağlandığı ve diğer seçeneklerinin aktif hale geldiği gözüküyor. (benim dizüstü bilgisayarın pilleri kötü olduğundan çok resim ayarlayamadım. Videoda çekemedim. Apartmandan elektrik çekmek olanaksız. Yazlıkta elektriğe bağlayıp tecrübelerimi paylaşırım)
    Bu resimde ise 12 sensörün ve bazı rölelerin durumu gözleniyor. (2 tane acc seçmişim, yerine istenilen başka bir şey koymak münkün)
    Yukarıdaki devreyi yapacak arkadaşlar, işi bilmiyorlarsa tekrardan uyarıyorum, çok dikkat etsinler. İletişim portlarına 12volt göndermek sakıncalı. Ecunuzu bozabilir. Bu konuda sorumluluk kabul etmiyorum. Ne yaptığınızı biliyorsanız denemenizde sakınca yok. Bende çok başarılı bir şekilde çalışıyor. Kafası karışan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışırım.
    Saygılar�

Devre çizimini eklemeyi unutmuşuz. aşağıda bulabilirsiniz.
    program:
    http://uploading.com/files/feef7c93/niss.rar/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bacargan -- 13 Kasım 2011; 21:07:29 >

• Elinize sağlık,güzel paylaşım. Ayrıca,sahip olduğunuz araç da çok sevdiğim bir araçtır.
  • teşekkürler usta ga16de demişsin yani ga16ds (B13) için uyumlu sanırım
  • DS için de olabilir. Önemli olan 14 pin Nissan DLL çıkışa sahip olması gerekiyor. Gerisi programın marifeti. GA16DE'de yani benim 99 model primerada sorunsuz çalışıyor. hatta yol testinde oksijen sensörünün saçmaladığını gördüm. temizlenmesi gerek yada olmadı değişecek. yaklaşık 120 lira civarında sanırım. sökebilsem halledicem de sökme aparatı 90lira . napıcas bilmiyorum...

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bacargan -- 18 Temmuz 2010; 2:34:33 >
  • sayın bcargan

2000 model 1,6 primerada ecu ile bağlantı soketinin yerini ulamadım. nerede biliyorsanız yerini söylermisiniz.
    bende bir elm327 obd cihaz arayüzü alıp denmek istiyorum

kolay gelsin
  • valla arkadaşım helal olsundan başka bişey diyemedim tebrikler
  • 2000 model primerada da aynı yerde. sürücü koltuğuna oturduğun zaman far ayarı var ya solda. onun bir karış kadar altında tutma yeri var. onu tutup asıl. içindeki beyaz soketi görürsün. seninkisi obd2 sistemi olmalı. obd1 çalışmaz. yinede incele. bazı modeller 14pin obd1.
    kolay gelsin.
  • hocam sen ne yapmışsın öyle yahu. helal olsun valla. benim 2006 model almera tekna 1,5 benzinli motor lu aracıma da uyar mı bu acep?
  • malesef 2006 almera aracınıza uymaz. sizin motorunuz QGA15DE veya j serisi olması lazım. 2000 yılından sonra otomobil üreticileri, arıza tespit olayını standart hale getirmişlerdir. mevcut nissan obd1, yanlızca yazılan nissan motorları okumaktadır. OBD2 birimi universal olup sadece soketleri değişir. örneğin japon grubu dikdörtgen, alman grubu daire şeklindedir. bazı amerikanlarda ise v tipi bulunur. aracınız OBD2 arıza tespit sistemi ile uyumludur. OBD2 veri aktarıcınız olmalıdır. yazımda OBD1 veri aktarıcısı uyarlaması bulunmaktadır. bu cihaz OBD2 veri aktarımı yapamamaktadır. nissan OBD1 14 dişli, nissan OBD2(sizde mevcut olan) ise 16 dişlidir. veri aktarıcı devre şemasını internetten bulabilirsiniz. program olarak da nissan data scan 2 olabilir. bir sonraki boşluğumda OBD2 tip veri aktarımı yapmak düşüncesindeyim. bu sistem daha komplextir. içinde Pic programlama yapılması gereken yerler bulunuyor. "nissan OBD2 Pinout" diye ararsanız devre şemasına ulaşabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bacargan -- 31 Temmuz 2010; 14:38:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bacargan

malesef 2006 almera aracınıza uymaz. sizin motorunuz QGA15DE veya j serisi olması lazım. 2000 yılından sonra otomobil üreticileri, arıza tespit olayını standart hale getirmişlerdir. mevcut nissan obd1, yanlızca yazılan nissan motorları okumaktadır. OBD2 birimi universal olup sadece soketleri değişir. örneğin japon grubu dikdörtgen, alman grubu daire şeklindedir. bazı amerikanlarda ise v tipi bulunur. aracınız OBD2 arıza tespit sistemi ile uyumludur. OBD2 veri aktarıcınız olmalıdır. yazımda OBD1 veri aktarıcısı uyarlaması bulunmaktadır. bu cihaz OBD2 veri aktarımı yapamamaktadır. nissan OBD1 14 dişli, nissan OBD2(sizde mevcut olan) ise 16 dişlidir. veri aktarıcı devre şemasını internetten bulabilirsiniz. program olarak da nissan data scan 2 olabilir. bir sonraki boşluğumda OBD2 tip veri aktarımı yapmak düşüncesindeyim. bu sistem daha komplextir. içinde Pic programlama yapılması gereken yerler bulunuyor. "nissan OBD2 Pinout" diye ararsanız devre şemasına ulaşabilirsiniz.

cevap için çok teşekkürler. çalışmalarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. inşallah gözümden kaçmaz.

• sayın bacargan

2000 model primera araç ecu su akü (-) kutupbaşını sökmekle resetlenirmi. yada başka yolu varmı. biliyorsanız ve cevaplarsanız sevinirim. kolay gelsin
  • helal olsun diyorum başka bir şey demiyorum ellerinize sağlık
    pm
  • sıpeşın araca yakışır bir ilgi ile aracınızın gereken her tür sorununa çare oluyorsunuz. sanırım sizinkiler 100 hp ga16de bizikilerde 106 hp lik qg16de öyle mi ? aracım 2000 primera comfort bana ne gerekir şimdi obd 2 mi ?
  • bravo emeğine sağlık
  • 2006 almera da çalışırmı? eğer çalışıyorsa bir tane sipariş vermek istiyorum :)
  • nissan primera 1997 model slx hatchback -sizin yaptığınız şu devre bu modele de olur mu?
    eğer oluyorsa satıyor musunuz?satıyorsanız uygun fiyatı nedir?
  • evet olabilir. 1997 modelde de obd1 arabirim bulunuyor. malesef satmıyorum. zamanım kısıtlı olduğu için sadece yardımcı olabilirim. elektronikçilerden çok rahat bir şekilde hem temin edebilir hemde devre şemasıyla tooplatabilirsiniz.

bu arada programları da en kısa sürede upload edeceğim.
  • evet 2001 ve ilerisi (ruhsattaki motor kodunun başında Q olanlar) 106bg ve OBD2'dir. bu sistem 2003 ve öncesi motorlar için. 2003 sonrası ODB2 sistemler daha standart. şemaları internete daha kolay bulunabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bacargan -- 13 Kasım 2011; 19:36:41 >
  • 2006 almerada çalışmaz. 2001 sonrası primera ve almeraların sistemi OBD2. arkadaşlar OBD2 daha standart bir sistem. araştırırsanız blutooth ile cep telefonuna bile bağlanarak hata kodları okunabilmekte. amerikan sitelerini ruhsatta yazan kod ile araştırın. örneğin benim primeram GA16DE şeklinde arıyorum. arızalar da aynı şekilde. siz QGA16 gibi aramanız lazım.

http://nissan4u.com/parts/ sitesinde orjinal parça kodlarını arayan arkadaşlara tavsiye ederim. gereksiz nissan parça programını kurup kurcalamanıza gerek yok hepsi burada var.
    kolay gelsin arızasız günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bacargan -- 13 Kasım 2011; 0:24:30 >
  • Sayın Bacargan

Uzun zamandır yoktunuz. tekrar hoşgeldiniz.
    benim aracım 2000 model primera. bu araçta OB2 soketi var. ben hem OBD2 Bağlantı kablosu hemde scangaugeII aldım. bunların ikisi de çalışmadı. standard OBD2 den farklı birşeylermi var aceba benim aracımda. bunların çalışması için ne yapabilirim. bu arada benim aracımın motor kodu Yani GA1654.... diye gidiyor ruhsatta.

yardımlarınızı bekliyorum.

iyi çalışmalar
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.