Şimdi Ara

Bir insanın farklı renkleri gördüğünü test edemeyiz. [BENCE]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
434
Cevap
20
Favori
9.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar biran düşündüm de aklıma şöyle bir soru geldi.

Şimdi örnek veriyorum siz normal gördüğünüz gibi renkler görüyorsunuz kabul edelim ve bu renklerin hepsinin ismini biliyorsunuz/başkası tarafından öyle öğretildi.

Senin gördüğün kırmızı rengi ben yeşil, yeşil gördüğün rengi de kırmızı olarak görüyorum.

İkimizde aynı renge bakıyoruz ve ismi kırmızı. Ama gördüğümüz renkler farklı.

Nasıl ya olur mu öyle şey demeyin.

Sen doğduğumdan beri bayrak, kan gibi şeyleri hep kırmızı olarak görüp kırmızı diye adlandırmış sın. Ama senin gördüğün bayrak ve kanı ben yeşil görüp kırmızı olarak adlandırıyorum.

Böylece hiç karışıklık olmuyor.

Şimdi diyebilirsiniz bayrağı yeşil kanı yeşil görmek mi olur çok itici diye ama nasıl alışırsanız nasıl görmeye başlarsanız öyle olur.

O yüzden kimin hangi rengi nasıl gördüğünü bilemeyeceğimizi düşünüyorum.

Belkide çoğunlukla benzer renkler görüp bazı kişiler farklı görüyor olabilir.

Hepimiz denize bakıyoruz ama hepimiz farklı farklı görüyor ama aynı adla hitap edip karşımızdakinin de öyle gördüğünü düşünüyor olabiliriz.

Sonuçta insanların renk zevkleri birbirinden farklı. ,

Dalga geçmek için açmadım sizde görüşlerinizi belirtin lütfen.

Edit: Bazı arkadaşlar renk körlüğünden bahsetmekte ama anlatmak istediğim renk körlüğünden daha farklı bir olay.
    Bazı rengi göremeyenleri zaten ayırt edebiliriz.

Aynı soru tekrar sorulmasın diye.
    Orijinalden alıntı: hawloo

Orijinalden alıntı: Blackkan

Hocam peki oyle olabilir fakat bunun olamayacağını anlatabilirim . Mesela benim kirmizi gördüğümü sen aslinda açk mavi görüyorsun ama ismi kirmizi . Bana kirmiziyi betimle desem ne diyceksin? Açık tonlarda diyceksin. Ama benm gördüğüm kirmizi seninkine uymayacak . İşte boyle dusunerek tezini çürütmş olabilirim .

Hayır hiçte çürümüş olmuyor bir kere.

Benim gördüğüm açık maviyi ben halk arasındaki ifade edilen diliyle anlatacağım. Kimse anasının karnında açık renk diye öğrenmiyor bunlar hayattan öğrenimler.

Açık görüyorum evet ama halk arasında verilen isimlerle betimlerim.

Orijinalden alıntı: jose55

yazılı veya sözel olarak evet dediğiniz doğrudur anlatılamaz fakat şimdi...

http://ismailari.com/wp-content/uploads/2008/04/matlab_ile_imge_isleme_08.png

Herkesin gördüğü renkler farklı fakat isimler aynı ozaman herkes gördüğü deniz rengini resimdeki renk rakamlarına göre yazsın 1 - 2 - 3 hangi renk

(varsayalım deniz halk dilinde mavi isimli renk... X Kişi yukarıdaki resimde 1 numaralı rengi görüyor,Y kişi 2 numaralı rengi görüyor ama ikisiin öğrendiğide isim olarak mavi işte burada gösterin görüğünüz rengi dediğimizde ikisinin gösterdiği farklı çıkacaktır.

Arkadaş biraz düşündüm de yine olmuyor ya.

Şimdi ben denizi kırmızı olarak görüyorum.

Numaralı olanlardan kırmızı olan zaten ortada ki benim gördüğüm.

Ortadakini işaretleyeceğim.

Anladın mı?

Gel kardeş. @bRaVo!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hawloo -- 9 Nisan 2014; 16:46:30 >

• sanmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

sanmıyorum

Herkes böyle düşünebilir ben bile böyle düşünüyorum ama farklı olma olasılığı da olamaz mı ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hawloo -- 8 Nisan 2014; 23:10:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • derin dusuncelere sahip bir arkadassin takdir ettim bunu daha once dusunmustum ama kafa yormamistim fakat simdi tekrar dusundum renkler sadecr gorsel degil isinlari fiziksel olarakta ayirt edilebiliyor dolaysiyla yine derin bir mevzu ama algisal olarak farkli olsaydi cagristirdigi seylerde farkli olur mutlaka ortaya cikardi diyorum.

• Bunu arkadaşlara anlatmaya çalışmaktan kafayı yiyecektim forumda benim gibi düşünen birini görmek güzel. Ulan ne rahatladım ya yemin ediyorum
  • quote:

Arkadaşlar biran düşündüm de aklıma şöyle bir soru geldi.

Şimdi örnek veriyorum siz normal gördüğünüz gibi renkler görüyorsunuz kabul edelim ve bu renklerin hepsinin ismini biliyorsunuz/başkası tarafından öyle öğretildi.

Senin gördüğün kırmızı rengi ben yeşil, yeşil gördüğün rengi de kırmızı olarak görüyorum.

İkimizde aynı renge bakıyoruz ve ismi kırmızı. Ama gördüğümüz renkler farklı.

Nasıl ya olur mu öyle şey demeyin.

Sen doğduğumdan beri bayrak, kan gibi şeyleri hep kırmızı olarak görüp kırmızı diye adlandırmış sın. Ama senin gördüğün bayrak ve kanı ben yeşil görüp kırmızı olarak adlandırıyorum.

Böylece hiç karışıklık olmuyor.

Şimdi diyebilirsiniz bayrağı yeşil kanı yeşil görmek mi olur çok itici diye ama nasıl alışırsanız nasıl görmeye başlarsanız öyle olur.

O yüzden kimin hangi rengi nasıl gördüğünü bilemeyeceğimizi düşünüyorum.

Belkide çoğunlukla benzer renkler görüp bazı kişiler farklı görüyor olabilir.

Hepimiz denize bakıyoruz ama hepimiz farklı farklı görüyor ama aynı adla hitap edip karşımızdakinin de öyle gördüğünü düşünüyor olabiliriz.

Sonuçta insanların renk zevkleri birbirinden farklı. ,

Dalga geçmek için açmadım sizde görüşlerinizi belirtin lütfen.

çok yasamazsin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Tam favorilik konu. :)
  • daha önce aynı konuyu açtım mağara diye diye konunun içine etmişlerdi.
  • Böyle konuların açılması diğer saçma sapan konuların açılmasına göre daha iyi bence.

Sonuçta düşünmeye itiyor.

Konuya gelince,

bir video izlemiştim.
    Videoda aslında gördüğümüz hiç bir şey gerçek değil; sadece aklımızda bir yeri var. ve biz onları biliyoruz.

Diye.

inandırıcı değildi fakat; Bilimsel yaklaşmaya çalışmışlardı.
  • Hocam peki oyle olabilir fakat bunun olamayacağını anlatabilirim . Mesela benim kirmizi gördüğümü sen aslinda açk mavi görüyorsun ama ismi kirmizi . Bana kirmiziyi betimle desem ne diyceksin? Açık tonlarda diyceksin. Ama benm gördüğüm kirmizi seninkine uymayacak . İşte boyle dusunerek tezini çürütmş olabilirim .

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

sanmıyorum

Herkes böyle düşünebilir ben bile böyle düşünüyorum ama farklı olma olasılığı da olamaz mı ki?

tam hayırlıyamıyorum ama eskiden bir NG belgeselinde gözün görmesi ile ilgili birşeyler anlatırken bu tarz bir soruya da cevap vermilerdi, ama hiç bir fikrim yok, ışık cisme çarptıktan sonra göze geliyor gözde onu renklere ayırıyor bizde böylece görüyoruz diye düşünüyorum yanı senın dediğin şekil pek mümkün değil bence.
  • bu teoriyi mantıksal olarak çürütebilirim tartışmak isteyen varsa pm gelebilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: farego

Böyle konuların açılması diğer saçma sapan konuların açılmasına göre daha iyi bence.

Sonuçta düşünmeye itiyor.

Konuya gelince,

bir video izlemiştim.
    Videoda aslında gördüğümüz hiç bir şey gerçek değil; sadece aklımızda bir yeri var. ve biz onları biliyoruz.

Diye.

inandırıcı değildi fakat; Bilimsel yaklaşmaya çalışmışlardı.

nedenini bilmiyorum ama güldürdü
  • benim de aklıma gelmişti ama sonradan saçma bulmuştum, şu ana kadar dünyaya gelen 100 milyar insanın renkleri farklı yorumlama ihtimali biraz uçuk geldi. bir de her insanın gözlerinde renk ayrımını yapabilen koni reseptörleri bulunur, böyle bi farklılık olsaydı koni reseptörlerinin de yapısının farklı olması gerekirdi diye düşünüyorum ama bilim bu belli olmaz, bakarsın yıllar sonra bulurlar böyle bir özgüllük

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blackkan

Hocam peki oyle olabilir fakat bunun olamayacağını anlatabilirim . Mesela benim kirmizi gördüğümü sen aslinda açk mavi görüyorsun ama ismi kirmizi . Bana kirmiziyi betimle desem ne diyceksin? Açık tonlarda diyceksin. Ama benm gördüğüm kirmizi seninkine uymayacak . İşte boyle dusunerek tezini çürütmş olabilirim .

Hayır hiçte çürümüş olmuyor bir kere.

Benim gördüğüm açık maviyi ben halk arasındaki ifade edilen diliyle anlatacağım. Kimse anasının karnında açık renk diye öğrenmiyor bunlar hayattan öğrenimler.

Açık görüyorum evet ama halk arasında verilen isimlerle betimlerim.
  • ayen bende böyle düşünüyorum ama anlatması çok zor :D
  • Yaprak yeşil bile değilken sen neyden bahsediyorsun? Gördüğümüz hiçbir renk; o cismin gerçek rengi değil.
  • Aramıza hos geldin aslında sen sen değilsin sadece seni sen gibi çağırıyor insanlar ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: Vuh

Bunu arkadaşlara anlatmaya çalışmaktan kafayı yiyecektim forumda benim gibi düşünen birini görmek güzel. Ulan ne rahatladım ya yemin ediyorum

+1 geçen sene 1 hafta boyunca açıklamaya çalışmıştım anlamamıştı kimse
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.