Şimdi Ara

Bir Garip Ping Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık 1 hafta kadar önce Millenicom'a geçiş yaptım. Geçen hafta cumaya kadar epey iyi hiçbir sorun yoktu. Yalnız cuma akşam saatleri Fifa 23'e girdiğimde +30ms ping artışı olduğunu gördüm. Sonra tracert ve ping testlerinde nereye ping atarsam +25,30ms arası bir artış olduğunu gördüm. Genel bir problemdir diyip diğer insanlara da sordum fakat kimsede bir sorun gözükmüyordu. En son yaşadığım il olan Adana'dan Millenicom kullanan bir arkadaş buldum ve ona testler yaptırdım aynı hoplardan geçmesine rağmen pinginin gayet normal değerlerde olduğunu gördüm. Görselleri aşağıya ekliyorum hat değerleriyle birlikte. Sizce sorun nedir?

Bu arkadaşın amazon sunucusuna aldığı değer :

Bir Garip Ping Problemi

Bir Garip Ping Problemi

Bir Garip Ping Problemi

Aynı dakikada benim yapmış olduğum test :

Bir Garip Ping Problemi

Bu da hat değerlerim :

Bir Garip Ping Problemi

Ben hiçbir şey anlamadım yani 5 gün her şey iyi giderken neden bir anda bu hâle geldi? Millenicom'u defalarca aradım hız sorunu dışında yardımcı olmuyorlar. Şikayetvar'a yazdım aradılar teknik ekibe ileteceğiz diyip geçiştirdiler resmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simos35 -- 8 Şubat 2023; 15:13:49 >

• Sorunun hatta olup olmadığını öğrenmek için sağ olsun bir arkadaşımdan gıbır ppoe'si alıp anlık deneyip geri verdim ve sonuç şu şekilde :

Bir Garip Ping Problemi

Kafam algılamadı. Hatta sorun yok, 2 farklı modem denedim modemler sağlam, PC sağlam ama şehrimdeki başka bir Millenicom kullanıcısı aynı yolu kullanarak benden 30ms daha düşük değerler alıyor.

• Traceroute da ilk bağlandığınız 10.70.130.70 ipsine heralde Adanadaki millenicom santrali arkadaşın 5ms ile bağlanıyo sen direk 30ms ile başlıyorsun. Fark buradan oluşuyor gibi gözüküyor. Gibirnetteki yaptığın bağlantıda da ilk bağlantı noktasına 21ms gibi yüksek bir değer ile bağlısın. Gibir kullanan arkadaşına da sor ya da sana aynı ip adresine yaptığı traceroute yolladıysa oradan bak bakalım ilk bağlantı noktası kaç ms. Onun da öyle 6-7 ms çıkarsa sorun daha adanaki santrale ulaşamadan başlıyor demektir. Senin cihazdan olabilir, bağlandığın kutudan olabilir orasını tabiki bilemem. Benim fikrim bu yönde.

• namor N kullanıcısına yanıt

Hocam normalde zaten en düşük benim aldığım ping değerlerini alabilirsiniz bu ilden. Yine de kendisinden istedim gelince sonucu buraya atacağım.

Dediğiniz gibi 10.70.130.70 ipsine çok yüksek bir değer ile bağlanıyorum. Acaba hattın modu interleavede falan mı geçti diye baktım asusu takıp onda da fast path yazıyor. Bu fark neyden kaynaklanıyor anlamadım. Belki santraldendir diyip gıbırla denedim onda düşük çıktı mesela. Santralle alakalı olsa yüksek çıkardı gibi.

• simos35 kullanıcısına yanıt

Tamam ama test yaptırıp yollattım dediğin arkadaşın da Adana değil mi ? O 5 ms alırken sen 30 ms alıyorsun aynı yere. Yani büyük ithimal ile o Adananın içindeki santral ve Adananın içindeki bir santrale alınan 5ms normal 30ms normalin üstü. O yüzden belirtmek istemiştim.

Evet evet anladım demek istediğinizi. Zaten gıbır kullanan arkadaş test yapıp atsın onu da buraya atacağım. Gıbır için değerlerim muhtemelen onunkiyle aynı çıkacak o gıbırdaki 20ms civarı alınan hop muhtemelen İstanbul'da.

Millenicom ile olan sorun neden kaynaklanıyor bilemedim. Statik ip bile alıp denedim sonuç aynı.

Bir Garip Ping Problemi

Bir Garip Ping Problemi

Arkadaşımın gıbırla aynı ipye aldığı değer hocam

• Sorun hâlâ daha devam ediyor.
  • Bir Garip Ping Problemi

Şimdi de Turksat Kablonet VDSL kullanan bir arkadaşımın modem bilgilerini girip test yaptım yine yüksek. Gıbır harici hepsi yüksek değer veriyor. Superonline denedim o da yüksek. İlk pop hep yüksek çıkıyor. Sadece Gıbır direkt istanbula bağlandığı için 20ms civarlarında çıkıyor olması gerektiği gibi.

@XpressMusic34 @Ö1f1 @AMC @mustifb

Kusura bakmayın sizleri de ekledim ancak bir türlü çözüm bulamıyorum sorun nerede kafam almıyor. 2 tane modem denedim. Bir sürü farklı ISS denedim. Defalarca arıza kaydı açtırttım ama yapamadım.

• Gerçekten garip bir sorun. Cihaz kaynaklı bir sorun yok gibi gözüküyor ama testleri direkt modem üzerinden yaptınız mı hiç?

• Merhaba, estağfurullah.

Komşularınızdan Turk Telekom kullanan yok mu hiç? Onlardan denemek lazım, en doğru sonucu o şekilde alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 17 Şubat 2023; 17:49:31 >
  • davidoff26 kullanıcısına yanıt

Evet hocam direkt modem üzerinden yaptım. Gıbırnet harici ki -sanırım o da İstanbul'a bağlandığı için- diğer hepsi sorunlu. Adana içi ilk hop hep +30 civarı ile başlıyor. Kafam basmadı.

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Bir tane buldum sağ olsun test yaptı onda sorun gözükmüyor hocam acaba yönlendirmede öncelik vs mi var bilemedim

Telekom da sorun yoksa, diğer işletmecilerin ara bağlantılarında sorun olabilir ama bu da müşteri olarak tespit ettirilebilecek bir şey değil, o işletmecilerin Telekom a yazması lazım sorunu tespit edip. Şöyle yapılabilir, siz aldığınız yüksek değerleri işletmecinize gönderin ve Telekom a iletmelerini isteyin. Onlar iletsinler bakalım ne yanıt alacaklar.

Bu arada Türksat Kablonet VDSL kullanan yakınınızın kullanıcı adı şifresi ile kendi modeminizde o hizmeti nasıl kullandınız ben anlamadım :) Normalde port eşleşmesi olmayınca ip vermemesi lazım, çok şaşırdım o yüzden. Aynı binalarda olmadığınızı varsayıyorum ya da aynı sokakta. Aynı dolaba aynı porta mı bağlısınız acaba? Bilemedim ama ip vermemesi lazımdı esasen.

Açık devre demek ki hocam. TT harici çalışmayan denk gelmedim ben. Sadece TT çalışmıyor. Bir de birisi Digitürk demişti.

Türk Telekom'da vermez ama diğer ISS'ler Authentication için genelde bir sunucu kullanır ve bütün abonelerin kullanıcı adı, şifreleri ve port kodları o sunucudadır. Bu yüzden Edirne'deki bir adam bile Hakkari'deki bir kişinin PPOE bilgileri ile internete erişir. Türk Telekom'da da aynı POP noktasından çıkış yapıyorsa farklı PPOE bilgileri ile internete çıkabilir. Örneğin ben sizin kullanıcı adı ve şifreniz ile internete çıkabilirim, sizde benim ki ile çıkabilirsiniz.

Sizin ping sorununuzla ilgili olarak diğer Millenicom abonesi ile aynı tüm cihazların aynı olduğunu varsayarak şahsen bir QoS sorunu olabileceğini düşünüyorum. Yani abonenin kendi cihazlarında sorun yoksa ve ikisi de aynı şehirde aynı hat modunu kullanıyorsa sorun Layer2 ya da Layer3 katmanında QoS (önceleklendirme) sorunu olabilir. Bu şekilde bir kayıt açmayı deneyin bir de.

• mustifb M kullanıcısına yanıt

Evet deneme amaçlı çoğunu bu şekilde kullanmışlığım var.

• quote:

Orijinalden alıntı: mustifb

Sizin ping sorununuzla ilgili olarak diğer Millenicom abonesi ile aynı tüm cihazların aynı olduğunu varsayarak şahsen bir QoS sorunu olabileceğini düşünüyorum. Yani abonenin kendi cihazlarında sorun yoksa ve ikisi de aynı şehirde aynı hat modunu kullanıyorsa sorun Layer2 ya da Layer3 katmanında QoS (önceleklendirme) sorunu olabilir. Bu şekilde bir kayıt açmayı deneyin bir de.

Hocam sanırım tam olarak bu çünkü diğer arkadaşta ilk hop 4ms bende 30ms. Bu durumu müşteri hizmetlerine anlatamıyorum. Maalesef konudan çok uzaklar.

Ümit önala mail attım biraz ağladım belki VDSL port takarlar TT kullanırım.

• komşunuzda sorun olmayıp sizde sorun oluyorsa iç tesisatınızda yada ankastredeki bağlı olduğunuz portta bir sorun olabilir, modemi ankastreye bağlayıp test ettiniz mi eğer sorun orada da çıkıyorsa ankastredeki portunuzu değiştirtmek için arıza kaydı açabilirsiniz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.