Binbaşı
22 Kasım 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme
Toplam: 312 (Bu ay: 6)
Gönderileri

2 gün önce Pazar günü Türknet'in sitesinden ikinci bir internet aboneliği şeklinde sıfırdan kurulum başlattım. Hali hazırda Comnet VDSL kullanıyordum fakat Fifa'da yaşadığım problemler nedeniyle pek memnun kalmadım.

Bugün TT ekibi gelip port bağladı. Ev müstakil dışarı telefon direğinden direkt siyah telekom kablosu geliyor. Gelen kablonun içerisinde 4 adet renkli kablo var. Siyah-kırmızı demet boşta olduğu için onu yeni porta bağladı.

Mavi beyaz comnet'i kullandığım porta ayrılmış durumda kırmızı siyah ise Turknet için ayrılan port. Saçmalık şu ki iki portta farklı saha dolaplarına bağlı durumda gibi bir durum var. Comnet'in bağlı olduğu kabloyu takıp Turknet'in modem şifresini girince hat fast path modunda çalışırken yeni bağlanan portun olduğu kabloyu takınca interleaved modda çalışıyor ve ping epey artıyor (yaklaşık 20ms). Modemin ip alma süresi de epey arttı resmen 3-4 dakika beklemek gerekiyor.


Bu eski portun olduğu hat değerleri. Fast Path ve Broadcom dslam dolabı.


Yeni Port ve Interleaved ProblemiBu da yeni port DSLAM bilinmiyor ama ilk bağlandığında Infineon (Lantiq) yazdığını gördüm sonradan reset atınca kayboldu.


Yeni Port ve Interleaved Problemi

Fast Path modunda tracert.


Yeni Port ve Interleaved Problemi


Interleaved modunda tracert.


Yeni Port ve Interleaved Problemi


Yani kafam epey karıştı Turknet online işlemler menüsünden destek kaydı açtım ama bakalım ne sonuç çıkacak. Aynı kablo aynı direkten gelen hat nasıl olurda iki farklı dolaba bağlanabilir çok ilginç.

TT ile olan taahhüdümün bitmesine son 1 ay kalması dolayısıyla yeni bir ISS arayışına girmiş bulunmaktayım.

Zamanında sırasıyla Netspeed, Turknet ve Millenicom kullanmışlığım var. Netspeed'i ilk dönemlerinde kullanmıştım fakat AKK'nin kaldırılması sonrası epey sorunlar yaşayıp Turknet'e geçiş yapmıştım.

Turknet'i yaklaşık 1 yıl kadar sorunsuz kullanmıştım. Taa ki geçen sene Kasım ayına kadar sonrasında akşam hız düşüşleri ve ping yükselmelerinden bıkıp Millenicom'a geçiş başlatmıştım.

Millenicom'la işler pek uzun sürmedi çünkü Millenicom'un Adana'daki cihazlarında sorun vardı ve bu yüzden paket kayıpları oluyordu. Herhangi bir hız düşmesi veya ping yükselmesi yoktu. Aksine oynadığım oyunlarda en düşük ping değerlerini Millenicom ile yakalamıştım diyebilirim. Fakat sorunu çözemedikleri için 3 hafta kadar sonra onu da kapatıp sıfırdan Türk Telekom üyeliği başlatmıştım.

Gelelim son 1 yıldır TT ile diğerlerine göre nispeten pahalıda olsa pek sorun yaşamadık. Hız düşmesi veya ütopik ping yükselmesi hiç olmadı. 50 mbitlik VDSL pakete 115 TL ödüyorum fakat sanırım devam edersem çok daha yüksek bir fiyat önerecekler.


Not : Netspeed ve TT'de CGNAT varken Millenicom ve Turknet'te dinamik IP vardı.


Sizce ne yapmalı dostlar hangi firmayı denemeli? 3 aylığına Millenicom, Turknet gibi taahhütsüz bir ISS ile devam edip iyi gitmezse TT'ye geri mi dönmeli? Sitelerde yaptığım alt yapı sorgularına göre şuanlık boş vdsl portu yok gözüküyor. Eğer Millenicom ya da Turknet'ten memnun kalmazsam internet aboneliğini sonlandırmam hâlinde yeni üyeliğim ADSL üzerinden açılacak gibi gözüküyor. Kafam biraz karışık. Aşağıya hat değerlerini de ekliyorum.


Adana ve Çevresi İnternet Servis Sağlayıcısı Seçimi

Xiaomi Red Mi Note 7 kullanıyorum. Vodafone'a geçiş yaptım fakat bir sorunum var. Telefon bazen Band 1'e bazen durduk yerde Band 3 veya 7'ye geçiş yapıyor.

Band 1'deyken 60-70 mbit indirme hızı alırken band 7'de yoğun saatlerde 2-3 mbit bile zor alıyorum. İşin komik tarafı telefonu olduğu yerden kaldırmıyorum bile kafasına göre geçiş yapıyor. Bunu sabitlememin bir yolu var mıdır?


Bu Band 1'deyken yapılmış bir hız testi


Band Seçebilme Şansımız Var Mı?


Bunlarda Band 7'deyken


Band Seçebilme Şansımız Var Mı?
Band Seçebilme Şansımız Var Mı?
Dün elime ulaşan Ryzen 5 3600'ün ani sıcaklık artışı ve stok fanın ara gazı verirmişçesine fanını hızlandırma sorunlarını yavaş yavaş anlayarak çözüyor gibiyim. Fan sorununu fan curve ayarlayarak ani sıcaklık artışını da pbo kapatıp 3.8'e sabitleyip ve undervolt yaparak çözdüğümü düşünüyorum fakat doğru mu yapıyorum danışmak istedim. Anakartım gigabyte b450m s2h ve direkt değer giremiyorsun -152 civarı bir değer yaparak denedim. Fakat core voltaj aida'da farklı gözükürken, cpuz'de farklı gözüküyor. Hangisi doğru anlam veremedim.
Ryzen 5 3600 Voltaj Sorunu
Ryzen 5 3600 Voltaj Sorunu
Bu da son ayarlar sonrası BFV'de yarım saat sonunda aldığım değer maksimum 58 dereceyi görüyor. Dün herhangi bir ayar yapmadan önce anlık 73'lere çıkıp sonra 68-70 civarı geziyordu.
Ryzen 5 3600 Voltaj Sorunu
Daha önce herhangi bir şekilde online işlemler üzerinden paket yükseltme işlemi yapan var mıdır? Şuan 35 mbit selfy paketi kullanmaktayım. Daha önce müşteri hizmetlerini arayıp 50 ye geçmiştim fakat 2 ay sonra geri 35 e dönmüştüm. Şu sıralar müşteri hizmetlerine bağlanmak ölüm gibi bir şey. Bu yüzden online işlemlerden geçiş yapayım diyorum fakat bu seferde ceza vs yazıyor. Daha önce deneyen oldu mu acaba?

Online İşlemler Üzerinden Paket Yükseltme
Vatandan cuma günü indirimden gigabyte b450m s2h ve ryzen 5 3600 aldım. Araya hafta sonu girdiği için kargolama olmadı. İnternetten okuduğum yorumlarda bu anakarta Bios güncellemesi yapılmaz ise 3000 serisi herhangi bir işlemci kullanılamayacağı yönünde. Benimde elimde herhangi bir eski ryzen işlemcisi yok. Durumu vatan bilgisayara mesaj yoluyla ilettim fakat bana gelen dönüş şu şekilde
"Satışı sağlamış oldugumuz anakartlarda bios güncellemesi yapılamamkatdır.Saglıklı günler dileriz. Saygılarımızla... Vatan Bilgisayar San. Tic. AŞ.www.vatanbilgisayar.com"
Ürünün yorumlarında ise Bios güncellemesi yapılmış bir şekilde geldiği yazıyor. Kafam iyice karıştı.
Herkese merhaba elimde şöyle bir sistem var fakat BFV olsun AC Odessy gibi yeni çıkan oyunlarda işlemci sıkıntı çıkartmaya başladı. Ryzen 5 3600 ve b450 bir anakart mı almalıyım yoksa Ryzen 5 1600 af mi alsam bilemedim. İlerisi için ekran kartını değiştirme işi olursa onu da göz önünde bulundurmak istiyorum. Bütçem 1700-1800 civarı. Fiyatlar el yakıyor fakat almazsak daha çok açıkta kalacak gibiyiz.
Ekran kartı (MSI RX 470 Gaming 4 GB)
Anakart (MSI H110M Pro D)
İşlemci (i5 6402p)
PSU (Zalman le 500 ii 500watt)
Bellek (GSkill [Ripjaws V] F4-2800C15D-8GVR) 2x8 2800 MHz

Sizce ne yapmalıyım üstteki iki kombinden birisi mi yoksa ikinci elden başka bir işlemci anakart birlikteliği mi seçmeliyim?
Pazartesi günü Türk Telekomdan Selfy kampanyasına başvurarak internet abonelik işlemlerini başlattım. Salı günü sabah 8.30 öğlen 13.30 arası randevu alındı. Salı oldu 13.30 ne gelen var ne giden normalde işlerim olmasına rağmen evde beklemek zorunda kaldım. Arama ya da mesaj atma nezaketi bile yok. Ben aradım çarşambaya aldık neyse. Yine aynısı bugün oldu perşembe yine aradım. Beyefendi henüz 13.30 olmadı lütfen bekleyin. İstiyorsanız başka güne verelim dedi. Şaka gibi gerçekten.
8.30 13.30 diye bir randevu aralığı mı olur arkadaş. Hadi ona da eyvallah. Adı üzerinde randevu diyorsun ben randevu saati evdeysem sen neden gelmiyorsun. Turknet alınca falan kuruluma gelmiyorlar geciktiriyorlar vs diye şeyler okumuştum. O da yok interneti de senden aldık daha ne istiyorsun.
Nereye başvurmak gerekir prime müşteri temsilcisi yardımcı olmayacak belli ki.
Turknet'te son 1.5 aydır akşamları yaşadığım hız düşüşleri ve ping yükselmesi sonucu Millenicom'a geçiş yaptım. Fakat Millenicom'a geçtiğim ilk günde paket kaybı sorunları ile karşılaştım. Türk Telekom'un Selfy kampanyasına geçmek istiyorum bilmediğim öğrenmek istediğim bir kaç soru olacak.
1) Evdeki interneti kapattırmadan en azından Türk Telekom bağlanana kadar kullanmak istiyorum. Kurulumda sıkıntı çıkartır mı? Şuanki internet aboneliği babamın üzerine ben kendi adıma açtıracağım Selfy'den dolayı.
2) Aynı eve ikinci abonelik alınırken farklı bir porttan mı veriliyor yoksa aynı port üzerinden mi?
3) Turknet'ten Millenicom'a geçerken doğal olarak telefon ile geçiş sağlandı. Fakat ben telefon vs. kullanmadığım için ek bir ücret gelmeyecekmiş. Peki iptal ettirirken tek faks mı çekeceğiz yoksa telefon içinde TT'ye ayrı bir iptal başvurusunda mı bulunmak gereklidir?
Bugün Turknet'teki akşam ping coşması ve hız düşmesi sebeplerinden dolayı Millenicom'a yaptığım geçişim tamamlandı. Fakat bir sorun var ki çok fazla paket kaybım var. Oyunlarda çok fena hissediliyor. Grup konuşmalarında playstation 4'te sesler cızırdıyor. Oyunlar takılıyor falan çok kötü. Daha yeni geçtim bu durum düzelmezse kapatıp Türk Telekom'a geçiş yapacağım gibi duruyor.
Millenicom Paket Kaybı Sorunu
Millenicom Paket Kaybı Sorunu
Hakkında
Konum: Adana
Hakkımda:
Sistem ve Tercihleri
Mobil cihaz
xiaomi
Takım
Fenerbahçe
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 gün
Mesaj Sayısı: 1.778
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.802
İkinci El Bölümü Mesajları: 15
Konularının görüntülenme sayısı: 8.646 (Bu ay: 355)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.102 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.