Şimdi Ara

BIOS Update İle Fişi Çeken Sistem - Sorun Çözüldü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
0
Favori
7.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar servis, anakartı test ederken bir sorun olmadığını ve gayet düzgün çalıştığını söyledi. Ben bunu duyunca bios versiyonunun bir sürüm öncesine (A4) e alınmasını istedim. Sağolsunlar hallettiler. Bugün aldım ve montajladım sistemimi, eskisi gibi düzgün çalışıyor . Bundan sonra BIOS güncellememem asla. Servispoint e teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba,

AMD Ryzen 2 2700X işlemci ve MSI X470 Gaming Plus anakarta sahibim.
    https://www.msi.com/Motherboard/support/X470-GAMING-PLUS#down-bios

linkte bulunan 7B79vA5 versiyonlu BIOS güncellemesini anakartıma flaşladım. %100 olduğunu gözlerimle gördüm. Güncelleme sonrasında bilgisayarım değil bios ekranı boot bile olmuyor. Buzzer takılı herhangi bir error kodu da yok. Ayrıca anakartın EZ Debug ledinde CPU ledi yanıyor. Sanırım bios güncellemesi ile cpu yu tanımaz hale geldi. Ne yapayım şimdi bana yol gösterin

not : msi sayfasından destek açtım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 30 Kasım 2018; 20:30:1 >

• Jumper ile clear_cmos yap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Jumper ile clear_cmos yap.
    Bios pilini çıkartmamla aynı şey olmaz mı. Bios pili takılı değil öyle çalıştırmayı deniyorum
  • Yaşadığım soruna bir benzer sorun yaşamış buradaki arkadaş.

https://forum.donanimhaber.com/msi-anakart-cpu-hata-ledi-yaniyor-ez-debug-cpu-led-kirmizi-cozuldu--127794825

Sistemi Inventus'tan toplamıştım. Tekrar onlara gönderirim, kendileri bakarlar. PSU değişirler en kötü, sorun PSU ise onun değişmesini isterim, anakart ise anakartın. Moralim alt üst oldu akşam akşam

@Xefion
  • Mr.Legend kullanıcısına yanıt
    Yav okadar topladık ettik gezerken bu konuyu görmek üzdü geçmiş olsun en kısa sürede çözülmesi dilegimle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asko56

Yav okadar topladık ettik gezerken bu konuyu görmek üzdü geçmiş olsun en kısa sürede çözülmesi dilegimle
    Gerçekten de öyle ya . Daha taksitleri bitmedi

Inventusun ve msi ın bana destek olacağını düşünüyorum. Çünkü sorunun benden kaynaklanmadığına adım gibi eminim. Bu zamana kadar hiçbir sorunum, bir defa bile mavi ekran vs almayan sistemim cortladı bugün.

İşin kötüsü BIOS update %100 olduğunu gözlerimle gördüm. Normalde Reboot after 5 seconds falan diye bir yazı beklerdim fakat çat diye yeniden başladı, sonrasında 30 dakika beklememe rağmen bios ekranı bile gelmedi. Bakalım ne olacak

• Benzer sorunu yaşadım. Anakart serviste yazılım yüklenip geri gonderecekler. Vakit kaybetmeden service point ile görüşün. Fakat ben x370 bir anakart alıp itopyaya guncelletip montaj yapitiricam. Msi ryzen ikilisi çok iyi olmuyormus...

• quote:

Orijinalden alıntı: Kuyash

Benzer sorunu yaşadım. Anakart serviste yazılım yüklenip geri gonderecekler. Vakit kaybetmeden service point ile görüşün. Fakat ben x370 bir anakart alıp itopyaya guncelletip montaj yapitiricam. Msi ryzen ikilisi çok iyi olmuyormus...
    Teşekkürler cevap için. Kasayı kucaklayıp gideceğim sanırım. Inventus yerine onlarla mı konuşayım nasıl yapalım? Açıkçası benim hatam olmadığına emin olduğum için kesinlikle ama kesinlikle, cebimden 1 kuruş çıkmadan onaracaklarını düşünüyorum (güveniyorum). Sanırım hatalı bios çıkarttılar tam anlamadım. Bundan sonra bios update falan yapmayacağım
  • @BrokenNecklace, yaşadıklarını yaşıyorum. Var mı tavsiyen . Servispoint yolları gözüküyor sanırım. Sence kasayı mı göndereyim yoksa sadece anakartı mı göndereyim?
  • öncelikle geçmiş olsun msi anakartlarda bu tip sıkıntılar malesef sıklıkla yaşanıyor msi z97 serisi anakart kullanırken birçok forumda en az 5-10 kez bu tip konulara şahit oldum. başarılı gibi gözüken bios güncellemesi aslında başarısız oluyor. güncelleme sonrası ekrana görüntü gelmiyor, herneyse clear cmos işlemi yapmanız gerek bios pilini çıkartıp takmak da işe yaramayabilir. ama denemekten zarar gelmez eğer bu 2 çözüm ile sonuç alınamaz ise malesef servispoint'e göndermeniz gerek bios çipinin değişmesi gerekecek. inventus'a göndermeniz bir sonuç vermez eğer bios ekranı falan gelmiyorsa onlarda servispointe gönderir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aerosol 34

öncelikle geçmiş olsun msi anakartlarda bu tip sıkıntılar malesef sıklıkla yaşanıyor msi z97 serisi anakart kullanırken birçok forumda en az 5-10 kez bu tip konulara şahit oldum. başarılı gibi gözüken bios güncellemesi aslında başarısız oluyor. güncelleme sonrası ekrana görüntü gelmiyor, herneyse clear cmos işlemi yapmanız gerek bios pilini çıkartıp takmak da işe yaramayabilir. ama denemekten zarar gelmez eğer bu 2 çözüm ile sonuç alınamaz ise malesef servispoint'e göndermeniz gerek bios çipinin değişmesi gerekecek. inventus'a göndermeniz bir sonuç vermez eğer bios ekranı falan gelmiyorsa onlarda servispointe gönderir.
    Cmos pinleri ile uğraşmak istemiyorum. Hangi pin olduklarını ve nasıl yapılması gerektiğini biliyorum (kısa devre) fakat risk almak istemiyorum. Gerekirse onlar yapar clear cmos u. Eğer dediğiniz gibiyse ben bundan sonra MSI anakart almam. Giderim ASUS alırım, Gigabyte alırım. Sevdiğim bir markaydı MSI üzüldüm gerçekten.

Çok teşekkürler bu arada bilgiler için. Doğrudan servispoint ile iletişime geçeceğim

• Tam bios update atacaktım konuyu gördüm geçmiş olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: WmGMD

Tam bios update atacaktım konuyu gördüm geçmiş olsun
    amanın yapmayın sakın
  • Mr.Legend kullanıcısına yanıt
    yani biraz şans işimi diyelim artık bende anlam veremiyorum bu msi'ın bios update sorunlarına bundan önce 2 defa msi anakart (h77ma g43 ve z97 gaming3) kullandım en az 6-7 kez bios update yaptım sıkıntı olmadı ama internette biraz araştırma yapınca bu bios güncellemelerinin msi anakartlarda biraz daha riskli olduğu apaçık ortada bu şekilde çok fazla konu var eğer ciddi sistem stabilitesini düzeltecek güncelleme değilse bios update ciddi risk
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Legend

amanın yapmayın sakın

Alıntıları Göster
    Gerçekten şansıma denk geldi ya tekrar geçmiş olsun hocam takip edelim acaba neden kaynaklanmis

• quote:

Orijinalden alıntı: WmGMD

Gerçekten şansıma denk geldi ya tekrar geçmiş olsun hocam takip edelim acaba neden kaynaklanmis

Alıntıları Göster
    Aynı anakartı mı kullanıyoruz sizinle? Siz de mi A5 e güncelleyecektiniz BIOS u
  • msi anakart kullanıcıları surekli sorun yaşıyor yada tesadüf bana öyle denk geliyor geçende bi arkadaş bahsetti anakartı bios ekranını geçmesi 3 5 dk sürüyormuş bi gün asrock fln görsem şaşırıcam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aerosol 34

yani biraz şans işimi diyelim artık bende anlam veremiyorum bu msi'ın bios update sorunlarına bundan önce 2 defa msi anakart (h77ma g43 ve z97 gaming3) kullandım en az 6-7 kez bios update yaptım sıkıntı olmadı ama internette biraz araştırma yapınca bu bios güncellemelerinin msi anakartlarda biraz daha riskli olduğu apaçık ortada bu şekilde çok fazla konu var eğer ciddi sistem stabilitesini düzeltecek güncelleme değilse bios update ciddi risk
    Evet ben deneyimlemiş oldum bu durumu. Bir daha güncellemem de zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Legend

Teşekkürler cevap için. Kasayı kucaklayıp gideceğim sanırım. Inventus yerine onlarla mı konuşayım nasıl yapalım? Açıkçası benim hatam olmadığına emin olduğum için kesinlikle ama kesinlikle, cebimden 1 kuruş çıkmadan onaracaklarını düşünüyorum (güveniyorum). Sanırım hatalı bios çıkarttılar tam anlamadım. Bundan sonra bios update falan yapmayacağım

Alıntıları Göster
    Normalde çalışan sistemi engellemek iyi değil de ryzen 2 kullanıyorsanız hele ek mecbur yapicaz o update i ki benim bios neredeyse 1 senelik. Ram uyumu vesaire için yaptık olmadi. Direk anakarti da Şişli'de yerlerine goturebilirsiniz. Anakart için düşünüyorum hala x370 ler 550 lira hb de ya da 40 Euro Steam kod ile 680 lira matx olanları itopyada. Bendeki kart B350m 250 300 lira etse 300 liraya değer mi acaba ? Ya da servisten alıp kullanmak mi lazım . Kafamda deli sorular

• quote:

Orijinalden alıntı: BULLSHITT

msi anakart kullanıcıları surekli sorun yaşıyor yada tesadüf bana öyle denk geliyor geçende bi arkadaş bahsetti anakartı bios ekranını geçmesi 3 5 dk sürüyormuş bi gün asrock fln görsem şaşırıcam
    Evet hatta şöyle anlatayım, güç tuşuna basmamla winodows bootloaderinin yüklemesi yaklaşık 10 saniye falan sürüyor. Bootloaderdan sonra benim Windows'ta pin girip masaüstüne düşmem de 5 saniye falan sürüyor. BIOS çok geç yükleniyor, ben de belki o süre azalmıştır diye kurdum
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.