Şimdi Ara

Binada otopark sorunu yaşıyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
113
Cevap
1
Favori
14.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 8 arabalık bir park alanı var. Bunlardan 4 tane olan ikisi ayrı ikisi ayrı şahsa ait. Bir park alanına birden fazla araba koyabilir mi? Bununla ilgili baktım. Ama internette bir şey bulamadım. Ona göre şikayet etmeyi düşünüyorum.

• Malesef insanlarımızda toplu yaşama bilinci yok. Köyden şehre plansızca göç etmenin sonucu bu...

Sanıyorlarki her yer evlerinin bahçesi, kendi tarlaları, kafalarına göre arabayı bırakabilirler.

Ne yazıkki saygı yok, anlayış yok, komşuma ayıp olur düşüncesi yok....
    Annemin oturduğu rezidansta kapalı otoparkta bizim daireye tahsis edilen bölümü boş diye başka bir daire ikinci aracını park ederek işgal etmeye başlayınca (ben hafta sonlarında anneme uğradığımda kullanıyorum) yönetime şikayet ettim, anında adama ihtar çektiler, çok istiyorsa hafta içi günlük 15 liradan kullanabilir dedim 10 liraya anlaştık, hafta sonu binanın açık otoparkına bırakıyor, yönetim de otopark parasını bizim aidattan düşüyor.
    Oturduğum binada yöneticiyim;

Toplam 8 aracın olduğu apartmanımızda 4 araçlık park alanı var.

Aylarca aracını çalıştırmayan, girdiğinde 15 gün çıkmayan, boş yer bulduğunda üşenmeden pijamaları ile arabasını almaya gidip boş yere araç koyup yine 10 gün hiç kıpırdatmayan komşularımız vardı.

Şimdi bir sıra oluşturdum;

14 gün boyunca 4 araç, 14 gün boyunca diğer 4 araç giriyor...

Başlarda biraz sıkıntı çeksekde düzen oturdu sayılır...

Sizin sorunuzun cevabı olarak bir link veriyorum, orada açıklaması yapılmış...

https://www.hukuki.net/showthread.php?1497-Apartman-otoparki-ortak-kullanim
    Yönetici var mı binada ben binamızda yöneticiyim. Karar aldırdım.

“Her daire tek araç koyabilir otoparka” herkes aracını bana bildirmek zorunda. aracı olmayan dairelere otopark anahtarı vermiyorum. Misafir araç kesinlikle yasak çünkü. Benim evimde 2 araç var bazı dairelerde de 2-3 araç olabiliyor ve otopark boş olsa bile ne kendi fazla aracımızı ne de diğer dairelerin araçlarını koydurmuyorum. Koyarlarsa “bir kereden bir şey olmaz” demeyip arayıp “her dairenin tek araç hakkı olduğunu” hatırlatıyorum. Yani varsa iş yöneticide bitiyor. Yoksa hiç uğraşmayıp kilit yaptırın kendi yerinizi sabitleyin hocam bu sefer onlar gelip konuşmak ister.
    İnsanlarla anlaşmak zordur. Hele ki bazı insanların toplum içindeki kurallara uyması daha zordur.

Eski oturduğum binada biraz farklı bir sıkıntı yaşamıştım. 4 daireli 4 müstakil garajlı bir yerdi. İlk başta herkesin tek arabası vardı ve herkes garaja bırakıyordu. Sonrasında biri eşine araç alınca aracı koyacak yer bulamadı. Kendince bizi samimi görüp benim garajın önüne bıraktı. İlk başlarda ses etmedik ama kadın arabayı kullanamayınca araç yerinden kımıldamaz oldu. Zamanla çıkacağımız zaman rica minnet arabayı çektirmeye başladık. Baktım olmuyor 2 kez gecenin üçünde kapılarına gidip arabayı çektirdim

Bir daha ne arabayı bıraktılar ne de konuştular. Sonrasında da taşınıp gittiler. Bazen iyi niyetli olamakta fayda getirmiyor.
  • Hocam birşey bulmana gerek yok ki gidip konuşacaksın diz iki tane koyarken ben koyamiyorum herkesin bir hakkı olsun bende koyabileyim diyeceksin.Tabi insansa bu dediklerim.
  • adabı muaşeret kuralları vardır.

Eğer otopark sayısı daire sayısından az veya eşitse

Her daire tek araç koyar daha fazla koyarsa siz koyamayacağınız için hakkınız yenmiş olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrcnd

adabı muaşeret kuralları vardır.

Eğer otopark sayısı daire sayısından az veya eşitse

Her daire tek araç koyar daha fazla koyarsa siz koyamayacağınız için hakkınız yenmiş olur
    Hocam 2 daire ikişer arabadan 4 araba koyuyor. Adamlarla konuştum dinleyen yok. Birisi polis o da anlamıyor. Diğer adam ise aracın birini yatırıyor. Diğerini koyuyor. Kaç kez konuştuk anlamıyorlar. En sonunda kilitli zincir bağlamayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Car_sedan

Hocam birşey bulmana gerek yok ki gidip konuşacaksın diz iki tane koyarken ben koyamiyorum herkesin bir hakkı olsun bende koyabileyim diyeceksin.Tabi insansa bu dediklerim.
    İnsan değil o yüzden anlamıyorlar hocam. Belediyeye şikayet etsek bir şeyler çıkar mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ken Block43

Hocam 2 daire ikişer arabadan 4 araba koyuyor. Adamlarla konuştum dinleyen yok. Birisi polis o da anlamıyor. Diğer adam ise aracın birini yatırıyor. Diğerini koyuyor. Kaç kez konuştuk anlamıyorlar. En sonunda kilitli zincir bağlamayı düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    Allah kolaylık versin.Böyle insanlar insanlıktan nasibini almamış insanlar.Başkasının hakkına ne de kolay giriyorlar.

Umarım yakın zamanda çözersiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrcnd

Allah kolaylık versin.Böyle insanlar insanlıktan nasibini almamış insanlar.Başkasının hakkına ne de kolay giriyorlar.

Umarım yakın zamanda çözersiniz

Alıntıları Göster
    Çözebileceğimizi sanmıyorum hocam. En sonunda gittim aracın arkasına park ettim çıkamasın diye.
  • Hocam siz bina/mesken yonetimi ile ilgili yonetmeligi okuyun. 8 daire var ise en az 5 kisinin gelecegi bir yonetim toplantisi dileyin yoneticiden yonetici yoksa siz girisin bu ise. Birileri yonetimim ayagina deftersiz is yapiyorsa yaptiginin yasal olmadigini yasal bir dayanak hazirlamak amaciyla toplanti rica ettiginizi belirtin.

Bir kere toplanti ayarladiniz mi, otopark sorununu gundeme tasiyin zaten 4 arabanin sahibi sadece 2 kat maliki olacagindan sorun cozume kavusur. Bu da cozum olmazsa otopark yerlerini zincir ve ya kilitli bariyer ile cozume kavusturmayi onerin. Para muhabbeti yapilirsa da gidin sanayide arastirin ve hatta cozmenizi saglayacaksa bana kalirsa kendiniz yaptirmayi teklif edin.
  • Oturduğum binada yöneticiyim;

Toplam 8 aracın olduğu apartmanımızda 4 araçlık park alanı var.

Aylarca aracını çalıştırmayan, girdiğinde 15 gün çıkmayan, boş yer bulduğunda üşenmeden pijamaları ile arabasını almaya gidip boş yere araç koyup yine 10 gün hiç kıpırdatmayan komşularımız vardı.

Şimdi bir sıra oluşturdum;

14 gün boyunca 4 araç, 14 gün boyunca diğer 4 araç giriyor...

Başlarda biraz sıkıntı çeksekde düzen oturdu sayılır...

Sizin sorunuzun cevabı olarak bir link veriyorum, orada açıklaması yapılmış...

https://www.hukuki.net/showthread.php?1497-Apartman-otoparki-ortak-kullanim

• Malesef insanlarımızda toplu yaşama bilinci yok. Köyden şehre plansızca göç etmenin sonucu bu...

Sanıyorlarki her yer evlerinin bahçesi, kendi tarlaları, kafalarına göre arabayı bırakabilirler.

Ne yazıkki saygı yok, anlayış yok, komşuma ayıp olur düşüncesi yok....
  • Bunu öncelikle yöneticinin çözmesi lazım, "her daire otoparkta bir araçlık yer kullanabilir" şeklinde bir uyarı yazmalı.
    Ama anladığım kadarıyla bu insanlar medeniyet ve beraber yaşam kurallarına uymaktan uzak insanlar. Ben olsam böyle hödüklerin kıymetli araçlarına zarar verirdim herhalde. Biraz arayı soğutun hemen yapmayın, yakalanmamaya bakın..
  • Bir yönetmelik var mı bilmiyorum ama ilk yönetim toplantısında her daire 1 araç park edebilir diye yada her araç için sabit bir yer belirleyip apartman karar defterine yazdırıp karar alın.
    en azından yarın hukuki açıdan bi sorun yaşadığınızda elinizde belge olur.
  • Apartman yönetim toplantısında çoğunluk oyuyla her daire bir araç koyabilir kararı alınırsa çözülür, diğer dairelerin umurunda değilse böyle devam eder.

Karar çıkarsa ne olur? Yine park etmeye devam ederlerse araç çektirme, ceza olmaz, apartman düzenine uymama sebebi ile apartmandan attırılır. Attırma noktasında da insanlar genelde uğraşmaz ve aynı düzen devam eder.

Karar alınırsa ve daire başına bir araçlık yer varsa daha kolay, her bölmenin başına kilitli duba vs. konur, herkes yerini açıp park eder. Daire sayısından az park varsa bunu yapamazsınız.
  • Bizim apartmanda da bir ailenin iki arabası var arka arkaya koyuyorlar genelde
  • Yönetici var mı binada ben binamızda yöneticiyim. Karar aldırdım.

“Her daire tek araç koyabilir otoparka” herkes aracını bana bildirmek zorunda. aracı olmayan dairelere otopark anahtarı vermiyorum. Misafir araç kesinlikle yasak çünkü. Benim evimde 2 araç var bazı dairelerde de 2-3 araç olabiliyor ve otopark boş olsa bile ne kendi fazla aracımızı ne de diğer dairelerin araçlarını koydurmuyorum. Koyarlarsa “bir kereden bir şey olmaz” demeyip arayıp “her dairenin tek araç hakkı olduğunu” hatırlatıyorum. Yani varsa iş yöneticide bitiyor. Yoksa hiç uğraşmayıp kilit yaptırın kendi yerinizi sabitleyin hocam bu sefer onlar gelip konuşmak ister.
  • Bizim binanında hem açık hem kapalı otoparkı var. kapalı otoparkda millet manevra yapmaya üşendiği için herkes açık alana bırakıyor. bizde hava yağmurlu ve soğuk olduğu zaman çocuklarla beraber otoparkda bisiklete biniyoruz
  • Apartman otoparkının paylaşımı nasıl olmalı?

Apartman otoparkı, söz konusu binanın ortak kullanım alanları kapsamına giriyor. Ortak kullanım alanları ile ilgili husus Kat Mülkiyeti Kanunun 67. maddesinde açıklanıyor. Buna göre apartman otoparkının paylaşımı nasıl olmalı sorusunun cevabını ilgili maddenin içeriğinde bulabiliriz.
    Madde 67-
    Toplu yapı kapsamında olup, bütünüyle bu kapsamdaki bağımsız bölümlerin ortak kullanma ve faydalanmasına tahsis edilmiş bulunan parsellerin malik hanesine, tahsis edildikleri toplu yapı kapsamındaki diğer parsellerin ada, parsel, blok ve bağımsız bölüm numaraları gösterilmek suretiyle tapu siciline kaydedilir ve bu suretle tahsis edildikleri parsellerde bulunan bağımsız bölümlerin ortak yeri olur.

Toplu yapı kapsamında bulunan birden çok yapının ortak sosyal ve alt yapı tesisleri bulundukları parsel veya yapıya bakılmaksızın, tahsis edildikleri bağımsız bölümlerin ortak yeri sayılır.
    Ortak yerlerin kullanımı, kat maliklerinin arsa payları ile doğru orantılıdır. Örneğin eğer bir apartmanda 10 daire var ve 12 araçlık otopark var ise fazla olan alanların kullanım hakkı, arsa payı fazla olan kat malikine aittir.

Bir diğer örnek; Eğer söz konusu apartmanda yer alan daire sayısına göre otopark yeterli olmuyorsa; yani 10 dairelik bir apartmanda 7 araçlık otopark mevcut ise konu ile ilgili husus Genel Kurul'da görüşülür. Bu duruma kat malikleri kendi aralarında çözüm üretir. Araçların dönüşümlü olarak dışarıda park edilmesi ya da yakın bir ücretli otoparkta ücretin apartman bütçesinden karşılanmak üzere anlaşılması gibi...

• Oturduğum bina kentsel dönüşüme girmeden önce açık otoparkımızda sorun yaratacak durum yoktu.
    2013 yılında kentsel dönüşüm kapsamında binayı müteahhide verip, yeni bina yaptırdığımızda kapalı ve açık otopark kullanımında nerelerin hangi daireye tahsis edileceği hususunda yönetim planına kayıt düşülüp o şekilde iskan alındığından şu anda herkesin yeri sabit olup, ikinci araçların kesin kes açık otoparkı kullanması mecbur kılınmıştır.
  • Her şeyden önce Apartman karar defterine yazacaksınız, uymayanlara noter den ihtarname çekeceksiniz, uymamaya devam ediyorsa mahkemenin yolunu tutacaksınız. Bunun dışında Apartman ve Site yöneticilerinin yaptırım yetkisi yoktur. Aracını hiç kıpırdatmadan orada tutan kişi için bir yaptırım uygulanamaz çünkü orası adı üstünde araç park etmek için. Adam çıktığında başkası yerine girebilir onda sıkıntı yok, kimse burası benim iddiasında bulunamaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: degobar

Apartman otoparkının paylaşımı nasıl olmalı?

Apartman otoparkı, söz konusu binanın ortak kullanım alanları kapsamına giriyor. Ortak kullanım alanları ile ilgili husus Kat Mülkiyeti Kanunun 67. maddesinde açıklanıyor. Buna göre apartman otoparkının paylaşımı nasıl olmalı sorusunun cevabını ilgili maddenin içeriğinde bulabiliriz.
    Madde 67-
    Toplu yapı kapsamında olup, bütünüyle bu kapsamdaki bağımsız bölümlerin ortak kullanma ve faydalanmasına tahsis edilmiş bulunan parsellerin malik hanesine, tahsis edildikleri toplu yapı kapsamındaki diğer parsellerin ada, parsel, blok ve bağımsız bölüm numaraları gösterilmek suretiyle tapu siciline kaydedilir ve bu suretle tahsis edildikleri parsellerde bulunan bağımsız bölümlerin ortak yeri olur.

Toplu yapı kapsamında bulunan birden çok yapının ortak sosyal ve alt yapı tesisleri bulundukları parsel veya yapıya bakılmaksızın, tahsis edildikleri bağımsız bölümlerin ortak yeri sayılır.
    Ortak yerlerin kullanımı, kat maliklerinin arsa payları ile doğru orantılıdır. Örneğin eğer bir apartmanda 10 daire var ve 12 araçlık otopark var ise fazla olan alanların kullanım hakkı, arsa payı fazla olan kat malikine aittir.

Bir diğer örnek; Eğer söz konusu apartmanda yer alan daire sayısına göre otopark yeterli olmuyorsa; yani 10 dairelik bir apartmanda 7 araçlık otopark mevcut ise konu ile ilgili husus Genel Kurul'da görüşülür. Bu duruma kat malikleri kendi aralarında çözüm üretir. Araçların dönüşümlü olarak dışarıda park edilmesi ya da yakın bir ücretli otoparkta ücretin apartman bütçesinden karşılanmak üzere anlaşılması gibi...
    bizde de kapalı otopark var ve 1 kişi park etmiş aracların arkasına duruyor tabi o aracını cıkarmadan diğer 2 araç çıkamıyor telefonla arabanı ceker msn vs denilince 5-10 dk sonra inip çekiyor..İnsan olsa bu hareketi yapmaz gece acil bişey olsa hastane vs nolcak diye düşünmüyor arabası da apaci modifiyeli leon..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.