Şimdi Ara

Bilgisayar Oyun Oynarken Donuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, yıllardır takip ederim burayı ama mesaj yazma gereği görmemiştim hiç. Her sorunumun çözümünü bulmuştum. Bugüne dekmiş. Başlıktan da anlaşılacağı gibi pc oyun oynarken donuyor, ekrana sinyal yok yazısı geliyor, reset atana kadar öylece kalıyor. 40 seferde 1 kere olsa da bazen rahatsız edici bir ses de kalıyor reset atana kadar. Benzer birçok konu başlığı var ama ortada çözülemeyen bir durum var. Oynadıklarımdan örnek vereyim ve yaptıklarımı yazayım.

Bilgisayar normal açıkken, film izlerken, internet turu atarken müzik dinlerken sıkıntı yok. Bir pazar günü 10 saat aralıksız Dota 2 oynasam sıkıntı yok. Ama misal X-Com Enemy Unknown oynarsam, oynama sürem oldukça rasgele. Bazen 3 saat sonra, bazen 10 dakka içinde bilgisayar donuyor, reset atmak zorunda kalıyorum. Aynı şeyler L.A.Noire, Witcher, GTA gibi oyunlarda da mevcut.

Önce kabaca sistemi yazayım,

M4A87TD/USB3
    Phenom II X4 965BE
    His radeon HD6870 iceq x
    4*4 gb hyperx kingston ram
    creative x-fi titanium ses kartı
    Cooler Master GX 650w güç kaynağı
    500 gb seagate hdd. Sistem kabaca bu şekilde

Geleyim yaptıklarıma. Önce yazılımsaldır umarım dedim format attım. Değişmedi. Fanları temizledim, macun yeniledim. değişmedi. İşlemci sıcaklığı 70 leri geçiyor belki ondandır dedim, cm hyper evo 212 soğutucu aldım, ısı 55 dereceye düştü ama sorunum değişmedi. Hatta onunla beraber bir de 12 cm lik fan alıp yan kapağa taktım garanti olsun tam olsun dedim, olmadı. AIDA64'te kararlılık testi yaptım yaklaşık 50 dakika, sıkıntı olmadı. Ekran kartı için Furmark'la test yaptım sıkıntı olmadı. Prime95 ile testlere soktum, sıkıntı olmadı. En son dün gece Memtest86+ ile 9 saat ram testi yaptım, en ufak sorun çıkmadı. Artık benim yapabileceklerim tükendiği için bir bilene sorma vakti geldi dedim. Sizce nedir sıkıntı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Gerçi geriye sadece anakart ve güç kaynağı ihtimali kaldı gibi ama onlara nasıl test yaparım nasıl çözerim bilmiyorum. Beni aşıyor. Ha sistem yaklaşık 2 yıllık. Şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Anaxagoraz

Merhaba arkadaşlar, yıllardır takip ederim burayı ama mesaj yazma gereği görmemiştim hiç. Her sorunumun çözümünü bulmuştum. Bugüne dekmiş. Başlıktan da anlaşılacağı gibi pc oyun oynarken donuyor, ekrana sinyal yok yazısı geliyor, reset atana kadar öylece kalıyor. 40 seferde 1 kere olsa da bazen rahatsız edici bir ses de kalıyor reset atana kadar. Benzer birçok konu başlığı var ama ortada çözülemeyen bir durum var. Oynadıklarımdan örnek vereyim ve yaptıklarımı yazayım.

Bilgisayar normal açıkken, film izlerken, internet turu atarken müzik dinlerken sıkıntı yok. Bir pazar günü 10 saat aralıksız Dota 2 oynasam sıkıntı yok. Ama misal X-Com Enemy Unknown oynarsam, oynama sürem oldukça rasgele. Bazen 3 saat sonra, bazen 10 dakka içinde bilgisayar donuyor, reset atmak zorunda kalıyorum. Aynı şeyler L.A.Noire, Witcher, GTA gibi oyunlarda da mevcut.

Önce kabaca sistemi yazayım,

M4A87TD/USB3
    Phenom II X4 965BE
    His radeon HD6870 iceq x
    4*4 gb hyperx kingston ram
    creative x-fi titanium ses kartı
    Cooler Master GX 650w güç kaynağı
    500 gb seagate hdd. Sistem kabaca bu şekilde

Geleyim yaptıklarıma. Önce yazılımsaldır umarım dedim format attım. Değişmedi. Fanları temizledim, macun yeniledim. değişmedi. İşlemci sıcaklığı 70 leri geçiyor belki ondandır dedim, cm hyper evo 212 soğutucu aldım, ısı 55 dereceye düştü ama sorunum değişmedi. Hatta onunla beraber bir de 12 cm lik fan alıp yan kapağa taktım garanti olsun tam olsun dedim, olmadı. AIDA64'te kararlılık testi yaptım yaklaşık 50 dakika, sıkıntı olmadı. Ekran kartı için Furmark'la test yaptım sıkıntı olmadı. Prime95 ile testlere soktum, sıkıntı olmadı. En son dün gece Memtest86+ ile 9 saat ram testi yaptım, en ufak sorun çıkmadı. Artık benim yapabileceklerim tükendiği için bir bilene sorma vakti geldi dedim. Sizce nedir sıkıntı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Gerçi geriye sadece anakart ve güç kaynağı ihtimali kaldı gibi ama onlara nasıl test yaparım nasıl çözerim bilmiyorum. Beni aşıyor. Ha sistem yaklaşık 2 yıllık. Şimdiden teşekkürler.

Çok ilginç bir sorun hocam pc özelliklerimiz neredeyse aynı diyebilirim lütfen girinhttp://forum.donanimhaber.com/m_87089343/tm.htm bu konumdaki ısınma varmı diye merak etmiştim altta sistem özellikleri ve ısınma değerleri yazan pencere var oynadığım oyun ve seçili ekran ayarları (32 ekran tvde) üstte en üst düzeyde sorunsuz oynuyorum yani sistem özelliklerimiz aynı o bu oyunu böyle oynayabildiğimize göre onları yalayıp yutması lazım belki donanımsal sıkıntıdır özellik açısından değil de ne biliyim lehimdir şudur budur temas falan etmeyince donuyodur çok ilginç ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeqeWp -- 27 Ocak 2014; 15:07:31 >

• bence sistem yeterli oyun sıkıntılı olabılir mi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oyun orjinal mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ride Or Die -- 27 Ocak 2014; 15:15:28 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Bahsettiğim oyunların hepsi orjinal. Zaten tek oyunda olsa direk suçu oyuna atıcam ama değil. 4-5 farklı oyunda yapıyor aynı şeyi.
  • Bizim soruna yardımcı olabilecek çıkmadı. Girip çıkmadığım ellemediğim neresi kaldı çok merak ediyorum.
  • C:\Windows\Minidump klasörü içinde yer alan .dmp dosyasını bana gönder, ilgileneyim. O "kötü ses ve restart" aslında bilgisayarın BSOD verdiğine ancak "sistem hatasında sistemi otomatik olarak yeniden başlat" seçeneği aktif olduğu için BSOD ekranı görüntülenmeden sistemin baştan başladığını gösteriyor olabilir. Dolayısıyla BSOD kodunu görmeden olası sebepler hakkında fikir sahibi olmak çok da kolay değil.

minidump gönderirsen daha iyi ama alternatif olarak Denetim masası - Sistem - Gelişmiş sistem ayarları - Gelişmiş sekmesi - Başlatma ve Kurtarma - Ayarlar altında Otomatik olarak yeniden başlat onay kutusunun tikini kaldırarak BSOD esnasında otomatik restartı önleyebilir ve BSOD sırasında ekranda çıkan yazıları SS atabilirsin. Sadece hata kodu ve hataya neden olan dosyanın adı yeterli aslında.

Körlemesine atış yapmamı istersen ya .net framework ya da işlemci sürücüsü hata veriyor. Sebebi de sürücü ile oyun arasındaki uyumsuzluk olup seninle ilgili olmayabilir bile. Sürücülerini mutlaka güncel tut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderwatcher -- 28 Ocak 2014; 21:02:24 >

• Tam ilaç tan diyecektim fakat belirtmişsiniz orjinal diye. Çok ilginç bir sorun gerçekten
  • thunderwatcher kullanıcısına yanıt
    Akşam eve gidince göndereyim ama yanlış anlama olmasın. Ortada restart yok. Ben kasadan reset tuşuna basana kadar ekranda sinyal yok yazısı duruyor (ses varsa ses de çıkmaya devam ediyor).
  • quote:

Akşam eve gidince göndereyim ama yanlış anlama olmasın. Ortada restart yok. Ben kasadan reset tuşuna basana kadar ekranda sinyal yok yazısı duruyor (ses varsa ses de çıkmaya devam ediyor).

Ooo o zaman sıkıntı belli. Ekran kartı sürücüsü ya da ekran kartının kendisi. Sürücüden kaynaklı olmasını umalım.
  • thunderwatcher kullanıcısına yanıt
    Bu kadar net diyorsanız yazılımı ya da ekran kartının kendisi diye, garanti donanım derim. Çünkü bir çok kez güncelledim ekran kartını ve diğer donanımları. Her yeni sürümü aksatmadan kurdum ama sorunum hiç azalmadı gitmedi.

Edit: 2 şey aklıma takıldı. Birincisi ekran kartında bir hata olsa Furmark'ta yüklenirken ortaya çıkması gerekmez miydi? İkincisi ise Ankara'da ekran kartı tamiri yapabilecek düzgün neresi vardır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anaxagoraz -- 28 Ocak 2014; 16:29:05 >
  • Sinyal yok diyor ama arka planda sesler gelmeye devam ediyor dediğiniz için birkaç noktanın daha kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Monitör kablosunun (vga kablo) sağlam olduğuna ve oynamadığına emin olun. VGA kablosu ekran kartına ve monitöre vidalarıyla sağlamca tutturulmuş olmalıdır. Fişe takıp geçmeyin. Ekran kartı sadece anakarta takılıp geçilmemeli, mutlaka kasaya da vidalanmalıdır. Aksi takdirde aşağı yukarı oynayabilir ve bu durum sorunlara yol açabilir. Düşük ihtimal olmakla birlikte VGA kabloyu değiştirmekle sonuç alanları da görmüştüm. Geriye kalan son ihtimal ise anakart üzerindeki PCI-x16 slotunun arızalı olması. Bunun test edilmesi biraz daha zor, başka bir ekran kartı bulmak gerekebilir.
  • Benzer bir soruna da ben sahibim, bkz. imza.

650W olmasa sorun güç kaynağında derdim; ama emin olmamakla birlikte başka bir psu ile denemenizde fayda var.

Ayrıca, okuduğum bir yazıya göre otomatik olarak ram testi yaptıysanız bazen hatalar algılanmıyormuş. Test başladığı esnada C tuşuna basıp açılan listeden kapsamlı test yapmayı denediniz mi?
  • Yok dediğiniz gibi otomatik olarak ram testi yapmıştım. Bu gece kapsamlı deneyeyim madem. Yalnız 2 gündür sıkıntı almıyorum bilgisayardan. Şöyle ki, 2 gün önce yine kasayı açıp elimi sağa sola sokarken ramler aşırı sıcak gibi geldi. Gerçi normal sıcaklığını bildiğimden değil ya. Ramler 1-3 te takılıyken 2-4 e aldım. Hyper evo nun fanı ramlere bakıyordu, ters çevirdim. Şimdilik sıkıntı yok gibi ama evde olduğum bir pazar günü oyun maratonu yapmadan kesin birşey söyleyemiyorum. Gelişmeleri paylaşırım yine.

@thunderwatcher

arka plandan ses gelmeye devam ediyor demek yalnış biraz, "bzzzt(?!?)" gibi sabit bir ses geliyor. Oyunun kendi sesleri devam etmiyor yani. Ayrıca kablolarla ilgili sıkıntı olsa film izlerken de internette gezerken de aynı sorun başıma gelirdi diye düşünüyorum.
  • quote:

Yok dediğiniz gibi otomatik olarak ram testi yapmıştım. Bu gece kapsamlı deneyeyim madem. Yalnız 2 gündür sıkıntı almıyorum bilgisayardan. Şöyle ki, 2 gün önce yine kasayı açıp elimi sağa sola sokarken ramler aşırı sıcak gibi geldi. Gerçi normal sıcaklığını bildiğimden değil ya. Ramler 1-3 te takılıyken 2-4 e aldım. Hyper evo nun fanı ramlere bakıyordu, ters çevirdim. Şimdilik sıkıntı yok gibi ama evde olduğum bir pazar günü oyun maratonu yapmadan kesin birşey söyleyemiyorum. Gelişmeleri paylaşırım yine.

@thunderwatcher

arka plandan ses gelmeye devam ediyor demek yalnış biraz, "bzzzt(?!?)" gibi sabit bir ses geliyor. Oyunun kendi sesleri devam etmiyor yani. Ayrıca kablolarla ilgili sıkıntı olsa film izlerken de internette gezerken de aynı sorun başıma gelirdi diye düşünüyorum.

Ha tabi o şekil ses geliyorsa o sistemin çöktüğünü gösterir. c>windows>minidump klasöründeki dmp uzantılı dosyayı gönderirseniz bir incelerim. Biraz daha kesin bir şey söylemek mümkün olabilir. Yaptığınız işlemler doğru işlemler olmuş, aldığınız sonucu konuya yazarsanız iyi olur. Kolay gelsin.

• buna benzer bir sorunlu müşterim olmuştu 3-4 senesi var ama yardımcı olabilir gigabayt anakartı olan bir müşterimin aynı sorunu yaşamasıyla oldu pcyi ben toplamıştım ilk 6 ay böle bir sorun yoktu sonradan ortaya çıktı pc oyun açınca ya donuyor yada reset atıyordu sizin gibi her yolu denedim sadece bir anakart kalmıştı sonra akartı çalışırken inceledim güney chipseti yanıyor normal sıcaklıklığı çoktan geçmiş hemen bir tane fanlı chipset soğutucu taktım ve olay çözüldü.Bunun üzerine anakartın değişim için garantiye başvurdum. anakart normal diye baya uğraştırdılar sonunda fanlı şekilde müşterime teslim etmek zorunda kaldım halen problemsiz çalışıyor.güney chipsete bir baksanız iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atof -- 2 Şubat 2014; 7:00:11 >
  • atof kullanıcısına yanıt
    Pazar günü maratonu hüsranla sonuçlandı. Yine dondu makina. Ama eskiye oranla, donma oranının düştüğünü söyleyebilirim. Bu durum beni yine ısı sorununa yöneltti. Çünkü tek farkı fan yönünü değiştirmem oldu. Feanor'un dediği gibi ram testi de yaptım ama ramlerde sorun bulumadım. Testlere HDTune'u da ekledim orda da bir sıkıntı yok.

@atof
    Peki bu güney chipseti'nin ısısını nasıl kontrol edebilirim? Elle yaparım da normal değerini bilmediğim için çıkaracağım sonuçlar yanlış olabilir. Bir de boş yere ona fan almayalım. Yan kapağa taktığım fan sesi yeterince fazla geldi zaten bana.

Edit: Sanırım AIDA64'te varmış zaten. Akşam bakıcam artık. Yeni heyecanlar, yeni fanlar bizi bekliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anaxagoraz -- 3 Şubat 2014; 12:16:44 >
  • bende bu ısınmayı elle kontrol sonucunda fark ettim farkıda işlemci soğutucusuna dokunup sonrada chipset soğutucusa dokunmak ile oldu ama bendeki chipset ısınması baya kendi aşmıştı yumurta kırsam pişecek kıvamındaydı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atof -- 3 Şubat 2014; 14:54:28 >
  • atof kullanıcısına yanıt
    Sanırım chipset olayına girmeden çözüme yaklaştım. Çözüm olmasa da tespite yaklaştım diyelim. Daha önce dediğim gibi ram slotlarını değiştirdiğimde hata oranı azaldı gibi gelmişti. Dün biostan ram hızını 1067 yaptım (1333'tü) ve bu sefer oyunda "farklı" dondu. Sinyal yok yazısı yerine oyun görüntüsü ekranda dondu. Bilgisayar girişlere tepkisiz kaldı, ama yaklaşık 20 saniye sonra hiçbir şey olmamış gibi oynamaya devam edebildim ve bir daha aynı sorun olmadı. Bu durumda sorunlu olan ram'midir yoksa anakart mı? ikincisi gibi ama daha bilgili bir arkadaş söylese daha iyi olur. ram Kingston 4gb*2 hyperx 1333(ilk mesajda yanlış yazmışım), anakart asus m4a87td usb3.
  • Ramleri test ettıgıne göre ramlerde sıkıntı yok ram slotlarından süphelenebılırız.ozamanda anakarta baglı oldugu ıcın ram slotları uzerınde bıraz daha ugrasmayı dene
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.