Şimdi Ara

Bilgisayar mühendisliği için hangi üniversite?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
55
Cevap
6
Favori
50.070
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Üniversite ve Bölüm Tavsiyeleri >> Üniversite >> Bilgisayar mühendisliği için hangi üniversite?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  671 Mesaj
  Arkadaşlar merhaba. Üniversiteleri epey araştırdım. 2 yıldır aklımda Bahçeşehir vardı fakat mühendislikle ilgili araştırmalarım sonucunda ve arkadaşlarımında ısrarla devlette oku demesinden sonra tercihimi sorgulamaya başladım. İnternetten en iyi üniversiteler sıralamasına baktım ve listeye giren özeller de malum koç, sabancı vs. sizce özel bir üniversitede mi okumalı yoksa orta halli veya orta üstü bir devlet üniversitesinde mi? Bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlar objektif olarak okulunu değerlendirebilirse çok sevinirim.  |
  |
  _____________________________
 • leopolidas l kullanıcısına yanıt
  @leopolidas demiş ki;

  Mesajı Yerinde Gör

  bilkent öğrencisiyim, üniversite sınavında derece yaptım, ortalamam 3.9 civarı, şimdi ben odtü veya "tavan" puanı benim puanımdan düşük olan itü'yü tercih etseydim 2.5 mu yapacaktım? anlamadım :) üniversite sınavına çalıştığımdan daha çok çalışıyorum belki de.

  rekabet yok demenize de katılmıyorum. istisnalar dışında ücretli okuyan öğrenciler bizim ile pek yarışamıyor, ancak yarı burslu ve tam burslu 70 öğrenci var. Bunlar arasındaki rekabet odtü ve itü'dekinden daha fazladır. Çünkü herkeste okulu derece ile bitirip mit, stanford, berkeley tarzı bir yerden kabul alma hayali var. Bir de olimpiyatçılar var. Kod yazmayı burada öğrendiğimden ne kadar çok çalışırsam çalışayım adamların seviyesine gelemiyorum. Hayatım boyunca ilk defa burada kendimi yetersiz hissettim Yaptığınız genellemeler yanlış. Sınavlarımız da keşke dediğiniz gibi kolay olsaydı da ben de 22 yaşında saçlarımı dökmeseydim :)

  Bir de odtü, bilkent, boğaziçi, koç gibi okulların iyi öğrencileri arasında fark yok. zaten hep iyi yerlere gidiyorlar.

  Burada fanatiklik yapıp insanların aklını karıştırıyorsunuz. Yaptığınız gerçekten yanlış.

  Kaldı ki herkeste ilk 5 bine girecek kapasite veya iyi özel okullarda okuyacak maddi durum yok. Dediğinize göre odtü itü mezunu olmayan herkes aç. Bu gözler boğaziçi bilgisayar mezunu ile 2 yıllık programcılık mezununu aynı pozisyonda çalışırken gördü. İyi bir "programcı" olmak veya çok para kazanmak için illa etiket okullardan mezun olmak gerekmiyor. Zaten bildiğiniz gibi bu işin mutfağında çalışan insanlar belli sınırları aşamaz. Özel sektörde değerliyiz, okumuş kalifiye adamlarız. Sırf İstanbul'da bir sürü şirket var ve bunların müdürleri bizim hayalimizde almadığımız paraları alıyor. Biz ise o kadar okuyup lablarda üç kuruşa çalıyoruz. Bilim aşkın yoksa akademide de aynı durum

  en iyileri yazayım sana.

  1-Bilkent
  2-Boğaziçi
  3-odtü
  4-koç
  5-sabancı
  6-itü
  7-tobb
  8-hacettepe

  bunlar dışında bir yeri kazanamıyorsan bilgisayar mühendisliği okuma. eğer paralı düşünüyorsan sabancı ve koç parasını hak etmiyor.

  ben bilkent bilgisayar 3. sınıfım. sorun varsa alırım

  Sen universiteli olunca tum universitenin verdiği eğitimleri bilmismi oluyosun? Egitimden kastim hocalarin bilgisi hocalarin kariyeri yoksa dersine girmeden kimse bilemez zaten. Sadece isim yapmış universitelere gidin diyecek kadar dar kafali olmadigim icin benim hedefimde bilgisayar muhendislii oldugundan hocalarini arastirdigim icin cevremden dinlediğim icin ve ayni zamanda itu haric bogazicinden bilkentine kadar okullara gezip oradaki bazi hocalarla konustugm icin birazcik biliyor olabilirim. Ve dedigim gibi kuzenimde bu isin icinde.

 • Teğmen
  131 Mesaj
  itü odtü boğaziçi koç sabancı gibi üniversiteler okul bittikten sonra iyi şartlarda iş bulmanı sağlayabilir. 10-15 farklı üniversiteden kişilerle de konuştum itü boğaziçi de dahil. Çoğu kimse verilen eğitimden memnun değil. Onun için okullar hakkında yapılan eleştiriler gerçekçi olmayabilir. Nereye gidersen git ortalamanı iyi tutmaya çalış bence.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  305 Mesaj
  itü odtü vs puanın yetmiyorsa gytü ege üni düşünebilirsin
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  671 Mesaj

  Bahçeşehir'den birkaç kişiyle konuştuğumda çokta memnun olmadıklarını dile getirmişlerdi. Yeditepe ya da Bilgi üniversitesi arasında kaldım. Bilgi diğerlerine göre bir tık üste çıkıyor sanki. Ordan birkaç kişiye ulaştığımda ılımlı konuşmuşlardı.
  |
  |
  Bahsedilenler: virs_61
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  6 Not
  en iyileri yazayım sana.  1-Bilkent

  2-Boğaziçi

  3-odtü

  4-koç

  5-sabancı

  6-itü

  7-tobb

  8-hacettepe  bunlar dışında bir yeri kazanamıyorsan bilgisayar mühendisliği okuma. eğer paralı düşünüyorsan sabancı ve koç parasını hak etmiyor.  ben bilkent bilgisayar 3. sınıfım. sorun varsa alırım
  _____________________________
  Tofaş Kadar Zevk Verseydin , Vites Yerine Elini Tutardım Sevgilim ;)
 • Yüzbaşı
  540 Mesaj
  bilgisayar mühendisiyim, üstüne master da var. yazılım üzerine çalışıyorum. yurt dışına çıkmak üzereyim (burda aldığım aylık net maaş 9000 TL, normal iş dışında bir de site ve freelancer yazılım projeleri yapıyorum oradan da genelde yılda ortalama 35-40 bin TL net gelir geliyor, 3 senelik mühendisim, gittiğim yerde alacağım yıllık brüt maaş 130 bin dolar -> %25 vergi desen yıllık 100 bin dolar üstünde net gelir oluyor). zaten yurt dışına çıkmak için kesinlikle en kolay bölümdür. kısaca yurt dışında sadece 1 iş yapacağım ve burdakinin 3.5 ila 4 katı kadar para kazanacağım. burdaki gibi para kazanacağım diye köpek gibi çalışmama gerek kalmayacak. üstelik yurt dışına ev kirası dışındakiler aşağı yukarı aynı masraf.

  en iyi eğitim odtü ve itü'de verilir. bu ikisindeki eğitimin bilkentten şu son 5 sene ve muhtemelen ilerdeki 10 sene için daha iyi olduğuna garanti veririm. gelecekte geri dönüp burda iş kurarsam bu iki üni dışından mühendis almam o derece.

  3. olarak boğaziçi üniversitesi derim. aslında odtü ve itü de verilen eğitim daha kapsamlı ama boğaziçi'ne de en iyi öğrenciler gidiyor. yani diyelim odtü ve itü 10 üzerinden 10 eğitim veriyor ve boğaziçi 10 üzerinden 7-7.5 arası bir eğitim veriyorsa itü/odtü lü öğrenci kapasitesi daha düşük olduğundan 10 luk verilen eğitimin 7-8'ini alıyor, boğaziçili öğrenci ise hepsini alıyor hemen hemen aynı seviyelerde oluyor. şişirilmiş notlu egolu babası zengin özel üniversite öğrencileri o kadar da iyi değiller. yalnız itü, istanbul üni, yıldız teknik gibi üni mezunları ingilizceleri iyi değilse geliştirmeli, ama ingilizcesi iyi olan itü mezunu baya iyi oluyor, ingilizcesi kötü ise pek iyi olmuyor.

  özel üniversite öğrencilerinin boş olmasının sebebi, özel ünide fazla rekabet olmaması. zaten pek parlak olmayan öğrenciler gidiyor ve belli bir başarı oranının sağlanması gerektiği için hocalar kolay not veriyor. örnek vermek gerekirse odtü de 2.5-3 arasında ortalaması olan bir öğrenci, bilkentte 4 üzerinden 4-4.5 arası bir öğrenciye denk. koç üniversitesinde hele ortalama tutturmak çok kolay. orada 5-6 tuttursan anca odtü boğaziçi itü öğrencisi gibi olabiliyorsun. özel üniye burslu giren öğrenciler aslında iyiler ama 4 yıl iyi olmayan öğrencilerle birlikte okuduklarından, aynı sınav ortalamalarına göre not aldıklarından paslanıyorlar.

  sıralama olarak:

  1. odtü / itü
  2. boğaziçi (dediğim gibi boğaziçi mezunu itü mezunundan iyi olabilir, burda sadece üni eğitimlerini karşılaştırıyorum)
  3.
  4.
  5.
  6.
  7. bilkent
  8. yıldız teknik
  9. sabancı
  10. koç

  sabancı koçtan iyi, bilkent de sabancıdan iyidir. ama mezunları devlet üni mezunlarına göre pek de iyi değiller full burslu okumuş bile olsalar.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 15 Mayıs 2017; 0:41:32 >
  _____________________________
 • Teğmen
  195 Mesaj
  :D
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  499 Mesaj

  Hocam kapsamlı burs kazanmış olmanız gerekmiyor mu o ortalamayla? Sabancı Üniversitesi nin farkı olacağını düşünüyor musunuz (iyi veya kötü)(bölüm seçiminde kararsızlık durumu)?ayrca düşündüklerinize katılıyorum. Bu ülkenin gelişmesi için önyargı azaltılmalı  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Cezalandırıcı2006 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  6 Not
  quote:

  Orijinalden alıntı: schmeiblak

  Hocam kapsamlı burs kazanmış olmanız gerekmiyor mu o ortalamayla? Sabancı Üniversitesi nin farkı olacağını düşünüyor musunuz (iyi veya kötü)(bölüm seçiminde kararsızlık durumu)?ayrca düşündüklerinize katılıyorum. Bu ülkenin gelişmesi için önyargı azaltılmalı
  quote:

  Orijinalden alıntı: schmeiblak  Hocam kapsamlı burs kazanmış olmanız gerekmiyor mu o ortalamayla? Sabancı Üniversitesi nin farkı olacağını düşünüyor musunuz (iyi veya kötü)(bölüm seçiminde kararsızlık durumu)?ayrca düşündüklerinize katılıyorum. Bu ülkenin gelişmesi için önyargı azaltılmalı  Kapsamlı burs ilk 10 bine giren tam burslulara veriyor. Ben üstün başarı bursu aldım.

  Sabancı'nın farklı bir sistemi var, okuyan birine sorsan daha iyi olur sanırım. Top üniversitelerde fazla bir eğitim farkı yok zaten.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Tofaş Kadar Zevk Verseydin , Vites Yerine Elini Tutardım Sevgilim ;)
 • Teğmen
  151 Mesaj
  Ustte diyen oldu mu bilmiyorum ama okumussundur mutlaka itu odtu bogazici bilkent vs yerlerde okumuyosan hic okuma diye. Kuzenim 100binle girdi universiteye suan valve'de calisiyor. Yani her sey sana bagli ama benim tercihm ozel okuma bahcesehir falan diyosun ona yakin yildiz teknik var mesela iyidir. Bogazici diye isme takili kalma odu itunun egitimi daha iyidir. Sonra bilkent bogazici falan geliyor iste ytüde kucumsenecek bi okul degil sahsen benim hedefim ytü  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  5 Not
  quote:

  Orijinalden alıntı: Noxramma

  Ustte diyen oldu mu bilmiyorum ama okumussundur mutlaka itu odtu bogazici bilkent vs yerlerde okumuyosan hic okuma diye. Kuzenim 100binle girdi universiteye suan valve'de calisiyor. Yani her sey sana bagli ama benim tercihm ozel okuma bahcesehir falan diyosun ona yakin yildiz teknik var mesela iyidir. Bogazici diye isme takili kalma odu itunun egitimi daha iyidir. Sonra bilkent bogazici falan geliyor iste ytüde kucumsenecek bi okul degil sahsen benim hedefim ytü
  quote:

  Orijinalden alıntı: Noxramma  Ustte diyen oldu mu bilmiyorum ama okumussundur mutlaka itu odtu bogazici bilkent vs yerlerde okumuyosan hic okuma diye. Kuzenim 100binle girdi universiteye suan valve'de calisiyor. Yani her sey sana bagli ama benim tercihm ozel okuma bahcesehir falan diyosun ona yakin yildiz teknik var mesela iyidir. Bogazici diye isme takili kalma odu itunun egitimi daha iyidir. Sonra bilkent bogazici falan geliyor iste ytüde kucumsenecek bi okul degil sahsen benim hedefim ytü  daha liselisin nereden biliyorsun üniversitenin verdiği eğitimleri
  |
  |
  _____________________________
  bilkent computer science 2014-2018 ;)
 • Teğmen
  151 Mesaj
  Sen universiteli olunca tum universitenin verdiği eğitimleri bilmismi oluyosun? Egitimden kastim hocalarin bilgisi hocalarin kariyeri yoksa dersine girmeden kimse bilemez zaten. Sadece isim yapmış universitelere gidin diyecek kadar dar kafali olmadigim icin benim hedefimde bilgisayar muhendislii oldugundan hocalarini arastirdigim icin cevremden dinlediğim icin ve ayni zamanda itu haric bogazicinden bilkentine kadar okullara gezip oradaki bazi hocalarla konustugm icin birazcik biliyor olabilirim. Ve dedigim gibi kuzenimde bu isin icinde.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  499 Mesaj

  Hocam sıralama gözüyle bakmanız tamamen yalnış. Üniversiteler hakkında bir şey söylemiyorum ama mesela abim 65kdan 4kya çekti 2 senede bu abime zeka yüklemesi mi yapıyor?bu yönden kıyaslayamazsınısız.odtüye birşey demiyorum yalnış anlamayın  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: leopolidas kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör Cezalandırıcı2006
  _____________________________
 • Çavuş
  85 Mesaj

  Hocam Ege üniversitesi hakkında ne düşünüyorsunuz oradan mezun olanlarla karşılaştınız mı?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: leopolidas
  _____________________________
 • Binbaşı
  1746 Mesaj
  Beyler kötü özelde bu bölümü okursam işsiz kalırmıyım  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Muhacir diye küçümsenenler,tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,yani "Düşmanla sonuna kadar dövüşenler" çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak,çekilmek nedir bilmeyenlerdir.Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır. 17.01.1931 | M.Kemal Atatürk BULGARİSTAN/ESKİ CUMA
 • Yüzbaşı
  540 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Ettuseil

  Hocam Ege üniversitesi hakkında ne düşünüyorsunuz oradan mezun olanlarla karşılaştınız mı?
  quote:

  Orijinalden alıntı: sleepless.  Hocam Ege üniversitesi hakkında ne düşünüyorsunuz oradan mezun olanlarla karşılaştınız mı?  Gebze Teknik'e gidebilme imkanınız varsa (muhtemelen puan yetiyordur ama İstanbul yakınlarında ikamet imkanı açısından diyorum) daha iyi olur. Ege mezunları İzmir Manisa çevresindeki şirketlerde iş bulabiliyor ama benim şahsen çalıştığım yerlerde gördüklerim iyi değillerdi. Gebze Teknik'in puanı daha düşüktü 2016'da, ama daha iyi okul.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  540 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: redwolf0

  Beyler kötü özelde bu bölümü okursam işsiz kalırmıyım
  quote:

  Orijinalden alıntı: redwolf0  Beyler kötü özelde bu bölümü okursam işsiz kalırmıyım  Hangi okul olduğuna bağlı. Koç Sabancı Bilkent ise iş bulursun tam okulu yaz ona göre söyleyelim imkanları.  Bir de mühendislik düşünüyorsanız kesinlikle bilgisayar mühendisliği okuyun. elektronik veya makina okumayın.  Hem temiz iş, hem de para açısından daha iyi. Hem de iş olanakları fazla.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  139 Mesaj
  Ünlü bir profunda dediği gibi Türkiye de üniversite olduğunu düşünmüyorum. Orta halli okullarla İTÜ,ODTÜ,Bilkent vs arasında tabi ki bariz fark var ama sistem şudur;üst düzey,orta düzey ve vasat olarak 3 çeşit üniversite vardır. Yukarıda saydıklarınız Türkiye'ye göre hep üst düzey okullar biri diğerinden çok farklı değil bence. Önemli olan kişinin kendini geliştirmesi. Okulun size verebilecekleri sizinle sınırlıdır.Okulu bitirmeden köşeyi dönen bir sürü insan var bir yerden sonra kerametin okulda değil sizin hayal gücünüzde olduğunu görürsünüz. Maalesef bu okullar bizlere sadece etiket veriyor. Etiketin içinin doluluğuna ilk etapta bakılmıyor o yüzden okul adı farkı çıkıyor meydana. Fazla düşünmeye gerek yok bence.
  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  32 Mesaj

  Hocam Türkiyede o net maaşı hangi şirketten alıyorsunuz acaba? Başlangıç maaşları 3500-5500 arası odtü mezunları için.3 sene tecrübe için bile çok fazla geldi o miktar  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  leopolidas kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  540 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Kvot

  Hocam Türkiyede o net maaşı hangi şirketten alıyorsunuz acaba? Başlangıç maaşları 3500-5500 arası odtü mezunları için.3 sene tecrübe için bile çok fazla geldi o miktar
  quote:

  Orijinalden alıntı: Kvot

  Hocam Türkiyede o net maaşı hangi şirketten alıyorsunuz acaba? Başlangıç maaşları 3500-5500 arası odtü mezunları için.3 sene tecrübe için bile çok fazla geldi o miktar

  İstanbul'da bir banka. 10 yıl çalışıyor olup 20 bin TL kazananlar bile var.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 3 Haziran 2017; 22:54:23 >
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
SEO
Mobilya Takımları
Canlı Tv izle
Orjinal Laptop Yedek Parça
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.