Şimdi Ara

Bilgisayar mühendisliği için hangi üniversite? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
19
Favori
132.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tamam hocam ayrintiya girmeden sorayım.

Benim hedefim hep itü makineydi ve bu sene onun için sinava girdim. Ancak son dönemlerde duyduklarim beni bilgisayara kaydırmaya başladı. Fakat bilgisayara puanim yetmez.

İçimden makina oku bilgisayar ile çap yap veya yüksek lisansını bilgisayardan yap diye geçiyor. Sizce bunlar mantıklı düşünceler mi? İki bölüm okumak işime yarar mı? Nasıl bir yol izlemem daha mantıklı olur?

Bu arada hem bilgisayara hem de makinaya son derece ilgiliyim. Birinden birini tercih edemiyorum. İkisi de tam benlik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hvl00

Tamam hocam ayrintiya girmeden sorayım.

Benim hedefim hep itü makineydi ve bu sene onun için sinava girdim. Ancak son dönemlerde duyduklarim beni bilgisayara kaydırmaya başladı. Fakat bilgisayara puanim yetmez.

İçimden makina oku bilgisayar ile çap yap veya yüksek lisansını bilgisayardan yap diye geçiyor. Sizce bunlar mantıklı düşünceler mi? İki bölüm okumak işime yarar mı? Nasıl bir yol izlemem daha mantıklı olur?

Bu arada hem bilgisayara hem de makinaya son derece ilgiliyim. Birinden birini tercih edemiyorum. İkisi de tam benlik.
    bilgisayar bölümü okumanın gelecek için daha iyi olduğunu düşünüyorum. parası daha iyi, iş olanağı daha fazla, yurt dışı imkanı vs vs.

makine ve bilgisayar birbirlerinden oldukça farklı ve makine de zor bölüm. ikisi birlikte çok zor olacaktır. itü'de bilgisayar kabul koşulları da ağır olabilir. yani çap yapma imkanın olmayabilir. bir alt okulda (yıldız teknik, hacettepe gibi) bilg mühendisliğine girip 1. sene sonunda üniversiteler arası yatay geçiş imkanını zorlayabilirsin. olmaması durumunda dahi yıldız bilgisayar bitirmek itü makina bitirmeye göre daha faydalı olacaktır. itü elektronik tutuyorsa oraya girip yazılımı da kendin halledebilirsin (bu biraz zor olabilir ama çok çalışırım dersen yapılır, itü bilgisayardan arkadaş edinip ders notları vs alıp kendin çalışman gerekebilir). yani elektronik bitirip yazılımcı olanlar makine bitirip yazılımcı olanlara göre daha fazla. seçmeli dersleri vs bilgisayardan alabiliyorsan alabilirsin.

elektronik üzerine bilgisayar yüksek lisansı daha şık olur. makine çünkü kendi başına ayrı bir dünya. dinamik termodinamik akışkanlar mekani sürekli bir diferansiyel denklem çözme durumu oluyor. makine de zor ama o zorluk okumaya daha az değer. çoğu yönden bilgisayara göre imkanları daha kısıtlı.

bilkent tobb gibi özel okulların belli oranlarda burslu (%75-%50 gibi) kontenjanları da oluyor. burdaki bilg. müh. puan yetiyorsa onlara da bakabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 3 Temmuz 2020; 17:20:4 >

• leopolidas L kullanıcısına yanıt
    Hocam malesef burssuz okuma imkanım yok ve itü kurum dışı bilgisayar yatay geçiş imkansız gibi bir şey. Kurum içi bir ihtimal olabilir.

Peki hocam mesela içinde bir miktar bilgisayar dersi barındıran kontrol ve otomasyon bölümü seçsem itü de o nasıl olur. Ondan kaysam bilgisayara.

• quote:

Hocam malesef burssuz okuma imkanım yok ve itü kurum dışı bilgisayar yatay geçiş imkansız gibi bir şey. Kurum içi bir ihtimal olabilir.

Peki hocam mesela içinde bir miktar bilgisayar dersi barındıran kontrol ve otomasyon bölümü seçsem itü de o nasıl olur. Ondan kaysam bilgisayara.
    burssuz derken burslu okuma mı? tobb %75-%50 veya bilkent %50 vs burs oranlarına bakabilirsin.

kontrol ve otomasyon itü ee'deki en boş/çöp bölüm malesef. tek başına tırt. bazen bu bölüm mezunlarını düşük maaşla işe alabiliyorlar. bilgisayara kaymayan doğru düzgün iş bulamıyor. yani yazılımı kesin çözmen lazım. haftada her boş vaktinde bilgisayar bölümü derslerinin sınıfını bulup gider dinlerim dersen o farklı tabi ki. fakat sürekli yapman lazım çok çalışman lazım.

şimdi itü'de nasıl olur bilemiyorum fakat bilgisayar bölümü genel olarak tutulan bir bölüm ve puanları gittikçe yükseliyor. dolayısıyla ilerde geçiş yapmak üni. içinde daha sıkıntı olabilir. bu sebepten geçememe ihtimalini de göze alarak baştan sağlam tercih yapmak da önemli.

itu kontrol yerine kesinlikle yıldız teknik veya hacettepe bilgisayar öneririm. gazi bilgisayar da ankara'da tutulan bir üniversite.

Paralı okuyamam demek istedim hocam.

Dediğiniz gibi YTÜ ye bakayım o zaman ben. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür edoyorum.

• quote:

Paralı okuyamam demek istedim hocam.

Dediğiniz gibi YTÜ ye bakayım o zaman ben. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür edoyorum.
    rica ederim. bu arada bölümü sevmek önemli. bazı dersler olur hocası iyi olmaz, bazıları olur iyi denk gelmez beğenmezsiniz ama bölümü sevin, yazılımcılığı öğrenmek için en önemli konu bu bence, zevk almak.
    Yazılımı sevdiğime oldukça eminim her ne kadar biraz backup kisimda kalsada html php css vs. çalışmışlığım var. Ve severek yapıyordum.

• quote:

Yazılımı sevdiğime oldukça eminim her ne kadar biraz backup kisimda kalsada html php css vs. çalışmışlığım var. Ve severek yapıyordum.
    yazılım öğrenmek için önce ingilizcenin iyi olması lazım. daha sonra gen.lib.rus.ec sitesinden (library genesis) amazon.com'daki iyi yazılım kitaplarını (bir 10-15 dk reviewleri inceleyerek veya sadece puanlarına bakarak dahi) bulabilirsin.

aslında şu an bile kitap indirip algoritma/yazılım çalışmaya başlayabilirsin. 3 ay yaz tatili desen en azından bir dile giriş yapmış olabilirsin. kitap önermemin sebebi kitaplarda editlenmiş/düzeltilmiş hazır proje kodu oluyor, proje üzerinden daha hızlı ilerleyebiliyorsun. staj yapmadığın bir yaz tatilinde 2 adet kalın bilg. müh. kitabı bitirebilirsin. kitaptan gitmek istemezsen facebook stackoverflow quora gibi soru sorulan sitelere girip öğreneceğin bir konu için en iyi kaynak hangisi diye sorabilirsin. bazen google'da ne kadar arasan da bulamayacağın iyi blog'ların linkini koyanlar oluyor.

mesela C, C++, Java öğrendikten sonra Introduction to Algorithms 3. edition kitabını bu dediğim yerden indirip algoritmalara çalışabilirsin. temelde C'den başlamak iyidir fakat ileride C ve C++ gibi dilleri bilsen dahi Java, C# gibi yazması daha kolay dillerde daha iyi koşullarda iş bulabilirsin. zaten durum da biraz buraya kaydı. aynı parayı alacaksan neden kendini kasıp C/C++ kodu yazasın ki değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 4 Temmuz 2020; 10:6:10 >

Bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Daha üniversiyelerin açılmasına var. Önce ingilizcemi geliştireyim. Eş zamanlı olarak yüksek puanlı birkaç udemy kursu bitiririm. Sonra ingilizcem yeterli düzeye ulaşınca dediğiniz gibi kitaplardan indirip çalışırım.

Sizinle tanıştığıma pek memnun oldum. Çok faydalandım.

• quote:

Bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Daha üniversiyelerin açılmasına var. Önce ingilizcemi geliştireyim. Eş zamanlı olarak yüksek puanlı birkaç udemy kursu bitiririm. Sonra ingilizcem yeterli düzeye ulaşınca dediğiniz gibi kitaplardan indirip çalışırım.

Sizinle tanıştığıma pek memnun oldum. Çok faydalandım.
    rica ederim, bilg. mühendisliği için gereken ingilizce çok zor değil. hukuk ekonomi gibi yoğun ingilizce gerektirmez. terimleri öğrendikten sonra anlarsın rahat. tanıdığım bazı arkadaşlarım da udemy tarzı video eğitimlerine daha yatkın. ben daha çok kitap okuyarak öğrendim, videolar da bir yöntem. üniversitelerin açılmasına daha vakit olduğu için yazdım aslında hemen başlayabilirsin, öğrenecek çok şey var. kitap pdf'ini bulduktan sonra google translate kullanarak bölüm bölüm okuyabilirsin.

öncelikli olarak bir dil öğrenmekle işe başlayabilirsin. (c, c++, java, c# gibi). ilk java öğrenirsen c ve c++ öğrenmek daha zor oluyor tersine göre. c de genel clause'lar, döngüler değişken tanımlamaları fonksiyon yazma öğrendikten sonra c++'daki class yapılarına geçersen daha bütünsel oluyor. boğaziçi odtü itü bu sırada gidiyor. fakat önceden yazdığım gibi c ve c++ bilsen dahi gelecekte java veya c# işi daha cazip olabiliyor. yani yakın ücretler alacaksan kendini niye 2-3 kat zorlayıp c, c++ ile kafayı yiyeceksin değil mi? bir de zaten c veya c++ işlerinde çalışan mühendis kesim sadece c/c++ dillerini bildiği için o işlerde çalışıyor. başka dil/framework bilse/öğrense 1 dk durmaz c veya c++ işlerinde öyle söyleyeyim. böyle düşünüyorsan java'dan direk başlayabilirsin. kendine başına projeler yaparken de java c# gibi daha high level diller kullanmak daha kolay olur. işinde java'da mikroservis yazarsın, kendi projende android yazarsın gibi. java için deitel'in how to program java kitabını tavsiye ederim. yukarıdaki siteden yine güncel sürümlerinden birini bulabilirsin. kitabı açınca, önsözde fln, yazar sitesini koymuştur, ordan da kodları indirebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 4 Temmuz 2020; 23:57:58 >

Anladım hocam o zaman şimdiden hem kursalara hem de kitaplara bir bakarım.

Yanlışım olabilir. Araştırırken yanlış anlamışımdır siz düzeltirsiniz. Bu c c++ gömülü sistemlerde falan kullanılıyor sanırım. Onlar da genelde argede çalışanların ilgi alanı. Java ve c# ise normal sistemler üzerinden yazılan kodlar. Bir tanıdığım burada java vs. para ediyor yurtdışında ise gömülü sistemler. Bu ne kadar doğru. Belki de ben yanlış anlamışımdır. Ayrıca bu 4 dili de öğrenmek çok zor mudur? Yani baştan hepsini halletsem iyi olmaz mı zaten üniversite de ders olarak da almam gerekecek. O yüzden sırayla gitmem ama yoğunlaşırkeb java ve c# üzerine yoğunlaşmam daha iyi olur sanırım.

Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

• quote:

Anladım hocam o zaman şimdiden hem kursalara hem de kitaplara bir bakarım.

Yanlışım olabilir. Araştırırken yanlış anlamışımdır siz düzeltirsiniz. Bu c c++ gömülü sistemlerde falan kullanılıyor sanırım. Onlar da genelde argede çalışanların ilgi alanı. Java ve c# ise normal sistemler üzerinden yazılan kodlar. Bir tanıdığım burada java vs. para ediyor yurtdışında ise gömülü sistemler. Bu ne kadar doğru. Belki de ben yanlış anlamışımdır. Ayrıca bu 4 dili de öğrenmek çok zor mudur? Yani baştan hepsini halletsem iyi olmaz mı zaten üniversite de ders olarak da almam gerekecek. O yüzden sırayla gitmem ama yoğunlaşırkeb java ve c# üzerine yoğunlaşmam daha iyi olur sanırım.

Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
    öncelikle sorduğun soru çok iyi. yurt dışı şimdi şöyle; genel olarak low level ve high level işler yapan şirketler var. burda low high dediğim donanıma yakın olup olmadığı. low olanlar donanıma yakın ve c, c++ kullanılıyor. genelde avrupa hala c, c++ kullanıyor. google amazon facebook microsoft vs bunlar high level projeler yapan şirketler. hatta java ve c#'ın da ötesinde tüm kodu javascript'e geçirmeye çalışıyorlar.

avrupa'da low level daha çok otomativ sektörü, bazı takım tezgahı üretimi ve kontrolü için yapılan projeler vs C, C++ bilen arıyorlar. amerika ise daha high level dilleri bilen arıyor java c# python javascript gibi. high level dillerde sadece işi yapan kodu yazıyorsun bellek/hız/hafıza optimizasyonunu direk kontrol etmiyorsun. c, c++'da herşeyi kendin yapıyorsun amele gibi. yani 2-3 kat fazla işle uğraşıyorsun ama maaşın bir java programcısına göre bırak 2-3 kat fazla olmayı düşük de olabiliyor. mesela eskiden oyun sektörü full c++'tı şimdi unity çıktı C#'la yazılabiliyor gibi. gidişat high level'a doğru. sonuç olarak amerika bir algoritmanın bir iş için uygulanıp uygulanamayacağını kısa zamanda görmek istiyor bu yüzden high level, yıllardan beri ürün yapan firmalar (otomotiv, işlemci/ekran kartı, kısaca donanım yapan firmalar) low level dil kullanıyor.

şimdi burda baktığın zaman donanım yapan firmalar donanımlarını sattıkları ölçüde gelir elde ediyor. sadece yazılımla elde edilen gelir daha fazla oluyor. almanya'da mesela bir otomotiv veya uçak firmasında C++ yazıyorsun diye 8 bin euro vermezler ama amerikada machine learning üzerine python yazabiliyorsun diye dünyanın parasını verirler. 12-25 bin dolar arası alabiliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 5 Temmuz 2020; 11:59:44 >

• Ben Ytü EHM 1. sınıfı bitirdim ve yazılımı elektronikten daha çok sevdim ve mezun olunca yazılım alanında çalışmak istiyorum

Ehm ' de ilk dönem algoritma , ikinci dönem c dersi aldık ikisi de hoşuma gitti ama algoritma dersi çok daha fazla hoşuma gitti. Kendim de dışardan programlamaya giriş kursuna gittim ve şuan java kursuna gidiyorum .

Ehm için konuşursam da 1. sınıf hariç ilerki sınıflarda programlama namına neredeyse hiç dersimiz yok . Elektrik devre temelleri dersi aldık . Bu dersi sevdim ancak ilerki sınıflardaki yarıiletken fiziği , elektromanyetik dalgalar gibi dersler sevmeyeceğim dersler gibi duruyor.

Ytü bilgisayara geçebilirsem ne güzel ama bilgisayara talep fazla olduğu için olmama ihtimali de var bu yüzden yedek planımı iyi belirlemem lazım.

Sizce sırf Ytü Bilgisayar okumuş olmak için Çap yaparak ekstradan bu kadar elektronik dersi almaya değer mi ? ( Çap yaparsam ekstra kredileri düzenli bir şekilde dönemlere dağıtıp , erasmus yapıp , iki sene uzatarak okulu bitireceğim )

Yoksa Bilgisayar okumak için Gtü veya Marmara'ya geçerek 1. sınıftan yeni bir sayfa açarak mı devam etmeliyim ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-523C67B3C

Ben Ytü EHM 1. sınıfı bitirdim ve yazılımı elektronikten daha çok sevdim ve mezun olunca yazılım alanında çalışmak istiyorum

Ehm ' de ilk dönem algoritma , ikinci dönem c dersi aldık ikisi de hoşuma gitti ama algoritma dersi çok daha fazla hoşuma gitti. Kendim de dışardan programlamaya giriş kursuna gittim ve şuan java kursuna gidiyorum .

Ehm için konuşursam da 1. sınıf hariç ilerki sınıflarda programlama namına neredeyse hiç dersimiz yok . Elektrik devre temelleri dersi aldık . Bu dersi sevdim ancak ilerki sınıflardaki yarıiletken fiziği , elektromanyetik dalgalar gibi dersler sevmeyeceğim dersler gibi duruyor.

Ytü bilgisayara geçebilirsem ne güzel ama bilgisayara talep fazla olduğu için olmama ihtimali de var bu yüzden yedek planımı iyi belirlemem lazım.

Sizce sırf Ytü Bilgisayar okumuş olmak için Çap yaparak ekstradan bu kadar elektronik dersi almaya değer mi ? ( Çap yaparsam ekstra kredileri düzenli bir şekilde dönemlere dağıtıp , erasmus yapıp , iki sene uzatarak okulu bitireceğim )

Yoksa Bilgisayar okumak için Gtü veya Marmara'ya geçerek 1. sınıftan yeni bir sayfa açarak mı devam etmeliyim ?
    1. sınıf derslerinin çoğu ortak oluyor elektro ve bilg. mühendisliklerinde (matematik fizik kimya gibi genel dersler vs) dolayısıyla başka üniye de geçsen 1 sene uzamayabilir.

çap yapan bir arkadaşım vardı amerikaya gitti. kişisine göre değişiyor, kısaca sosyal hayatın olmuyor denebilir, sürekli çalışmak zorunda kalıyorsun. boğaziçi odtü itü gibi okullarda zaten herkes tek bölüm okusa da oldukça çalıştığı için çok bir etkisi olmuyor fakat sosyal bir üniversite hayatım olsun diyorsan aynı anda bir de çap yapmak zor olur. çıkınca rahat iş bulursun, yurt dışına rahat gidersin orası ayrı. yani yurt dışına binlerce başvuru oluyor adamlar senin aklından daha az şüphe ediyor çap yaparsan, özellikle amerikada (amerikadaki mühendislik alanlarında çalışanlar avrupa veya başka bir yerdekine göre daha akıllı/çalışkan, o yüzden adamlar biliyor).

bence yazdıklarına göre ytü bilgisayara yatay geçiş 1. önceliğin olsun. çap yaparım altından kalkarım dersen çap daha iyi olur elbet. ytü diğer ünilerden daha iyi olduğu için ytü'de kalmaya çalış. eğer imkan varsa hacettepe bilgisayar'ı zorlayayabilirsin. veya üstten itü boğaziçi vs ye üni dışı yatay geçişe başvurabilirsin. bence her opsiyonu dene, hangileri açılırsa onlar arasında seçim yaparsın.

bu arada hala neden o kadar puan alıp elektronik mühendisliğine gidiyor insanlar bilmiyorum. elektronikte çok iş yok. yani o kadar mühendislik okuyorsun çıkınca o aldığın dersleri kullanacağın bir iş imkanı olmayacak.

lisansta çap yaparsan erasmus yapma. erasmusu yüksekte yapmanı tavsiye ederim, yüksekte son yıl projeyi de gittiğin yabancı ülkede bir şirket + bir hoca ile yaparsın. mezun olunca yurt dışında yaşarsın. polonya bile iyi durumda artık, ben öğrenciyken ekonomik olarak Türkiye'den polonya'ya göçmek için çok sebep yoktu ama Türkiye'de ekonominin çökmesi sebebiyle birkaç afrika ülkesi dışında neredeyse her ülke şu an Türkiye'den iyi durumda.

Hocam eğer Çap yaparsam aldığım o kadar elektronik dersi boşa gidecek diye düşünüyorum. Ve ayrıca Çap ' ın ders seçimi , sınavların çakışması gibi durumları insanı çok yorabilir ve bu yoğunluk yazılıma yoğunlaşmamı engelleyebilir . Ama bu yorucu süreç sonunda Ytü Bilgisayar mezunu olmuş olacağım .

Gtü Bilgisayarın da eğitiminin iyi olduğunu biliyorum ama etiketi bir tık daha düşük ve 1. sınıftan tekrar başlamam gerekecek.( 1. sınıf derslerinin çoğu ortak ama Ytü ' de bize 1. sınıf derslerinin tamamını türkçe verdiler . Gtü %100 ingilizce olduğu için 1. sınıfta aldığım derslerin hiçbiri sayılmayacak)

Kısaca ben Bilgisayar Mühendisliği eğitimi almak istiyorum . Sizin dediğiniz hacettepe gibi alternatiflere de başvurabilirim. Bunlar olmazsa yedek planımı belirlemede çok kararsızım hocam.

Bir de şunu sormak istiyorum . Gömülü sistem hariç o kadar elektronik bilgimi kullanabileceğim bir alan var mı yazılımda ?

• quote:

Hocam eğer Çap yaparsam aldığım o kadar elektronik dersi boşa gidecek diye düşünüyorum. Ve ayrıca Çap ' ın ders seçimi , sınavların çakışması gibi durumları insanı çok yorabilir ve bu yoğunluk yazılıma yoğunlaşmamı engelleyebilir . Ama bu yorucu süreç sonunda Ytü Bilgisayar mezunu olmuş olacağım .

Gtü Bilgisayarın da eğitiminin iyi olduğunu biliyorum ama etiketi bir tık daha düşük ve 1. sınıftan tekrar başlamam gerekecek.( 1. sınıf derslerinin çoğu ortak ama Ytü ' de bize 1. sınıf derslerinin tamamını türkçe verdiler . Gtü %100 ingilizce olduğu için 1. sınıfta aldığım derslerin hiçbiri sayılmayacak)

Kısaca ben Bilgisayar Mühendisliği eğitimi almak istiyorum . Sizin dediğiniz hacettepe gibi alternatiflere de başvurabilirim. Bunlar olmazsa yedek planımı belirlemede çok kararsızım hocam.

Bir de şunu sormak istiyorum . Gömülü sistem hariç o kadar elektronik bilgimi kullanabileceğim bir alan var mı yazılımda ?
    aslında var da elektronik nasıl desem niş iş. elektronik donanım üretimi neredeyse tamamen Çin'de yapılıyor dünyada. dolayısıyla aslında sadece bilg. mühendisliği okusan oldukça yeterli. bir de bilgisayar da kendi içinde çeşitlenmeye başladı. çok alt dalı çıktı son 5-10 sene. elektronikte gösterilen dersler piyasada çok işe yaramıyor. gömülü sistemler de bilg. mühendisliğinde daha iyi anlatılır. elektronik mezunları genelde C/C++ programcısı olabiliyor, bu konularda da çok iyi değiller. iyi olanlar var ama %15 civarındaydı benim gördüğüm. gtü mezunu gördüğüm kişiler ve orda çalışan hocalar pek iyi değil malesef. bilgisayar mühendisliğinde boğaziçi odtü itü koç ve bilkent oldukça iyidir. sonra ytü hacettepe tobb vs gelir. gtü o kadar iyi kabul görmüyor açıkçası. marmara üni. / ege / dokuz eylül daha iyi bence.

Hocam marmara bilgisayara şu son şehir ünv. olaylarından dolayı ve teknik ünv. olmamasından dolayı pek sıcak bakmıyorum . Gtü ' de eğitim gerçekten o kadar kötü mü ? Genelde okuyanlar, mezunlar vb. memnun gibiydi. Hocam kısaca Ytü bilgisayar olmaz ise en mantıklısı Gtü ' ye geçmek yerine Çap yapmak mı ? Ehm bitirip Bm ' den YL yapmak hakkında ne düşünüyorsunuz ? Ne kadar iş görür ?
  • quote:

Hocam marmara bilgisayara şu son şehir ünv. olaylarından dolayı ve teknik ünv. olmamasından dolayı pek sıcak bakmıyorum . Gtü ' de eğitim gerçekten o kadar kötü mü ? Genelde okuyanlar, mezunlar vb. memnun gibiydi. Hocam kısaca Ytü bilgisayar olmaz ise en mantıklısı Gtü ' ye geçmek yerine Çap yapmak mı ? Ehm bitirip Bm ' den YL yapmak hakkında ne düşünüyorsunuz ? Ne kadar iş görür ?
    Ya Gtü'de eğitim kötü diyen cahildir kardeşim. Gtü'de sosyal hayat yok de, asistanlar acımasız de, verilen notlar istikrarsız de ama eğitim kötü deme. Komik misiniz siz ? Türkiye'nin en iyi eğitimlerinden birini veriyor Gtü. Gayet rasyonel konuşuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gucluturk2018 -- 9 Temmuz 2020; 12:28:20 >
  • Gtü bilgisayarın eğitimi iyidir. Ama uygulamaları kanser eder. Eğitim üstü ödevler verilir bunlara kimse itiraz etmez. Atıyorum sana a+b=5 gösterir senden ödevde brut force kullanıp bişe yapmanı bekler :D ki bu zaten sıkıntının temeli ha yapılmaz mı yapılır ama ciddi bir araştırma bekliyorlar Amerika sistemi gibi ama çok kasıntı . Asistanlar ödevi genelde doğru okumaz . Sonradan itiraz edersin notun düzelir. Bu süreç bazen 3 -4 gün kadar uzar ki sinir bozucu olur. Hoca bir şey der sonra dediğini unutur ben onu demedim der :D hatta ileri gidip kanıtla diyebilir kxkxkxkx tüm sınıf şahit olsa dahi inandıramazsın öyle bir şey dediğine sonra çoğu kişi mağdur olur :D ödevden belli ortalama altı alsan Kalırsın ödevler finallerden bir iki gün önce açıklanır vizeden belli not altı alsan kalırsın vize finalden sonra bile açıklanabilir ki vizen açıklandığında kaldığını öğrendiğinde bi sürü ödev yapmış olma ihtimalin o derse harcadığın emek o sene hiç olmuştır. Belki o ders yüzünden başka dersi bıraktın .. bilemezsin... ya bu sorunları aşsa cidden güzel olacak her şey en başta belli olsa .. oyun içinde kuralları değiştirmeseler...

• quote:

Orijinalden alıntı: WalterWhite3480

Gtü bilgisayarın eğitimi iyidir. Ama uygulamaları kanser eder. Eğitim üstü ödevler verilir bunlara kimse itiraz etmez. Atıyorum sana a+b=5 gösterir senden ödevde brut force kullanıp bişe yapmanı bekler :D ki bu zaten sıkıntının temeli ha yapılmaz mı yapılır ama ciddi bir araştırma bekliyorlar Amerika sistemi gibi ama çok kasıntı . Asistanlar ödevi genelde doğru okumaz . Sonradan itiraz edersin notun düzelir. Bu süreç bazen 3 -4 gün kadar uzar ki sinir bozucu olur. Hoca bir şey der sonra dediğini unutur ben onu demedim der :D hatta ileri gidip kanıtla diyebilir kxkxkxkx tüm sınıf şahit olsa dahi inandıramazsın öyle bir şey dediğine sonra çoğu kişi mağdur olur :D ödevden belli ortalama altı alsan Kalırsın ödevler finallerden bir iki gün önce açıklanır vizeden belli not altı alsan kalırsın vize finalden sonra bile açıklanabilir ki vizen açıklandığında kaldığını öğrendiğinde bi sürü ödev yapmış olma ihtimalin o derse harcadığın emek o sene hiç olmuştır. Belki o ders yüzünden başka dersi bıraktın .. bilemezsin... ya bu sorunları aşsa cidden güzel olacak her şey en başta belli olsa .. oyun içinde kuralları değiştirmeseler...
    Üniversite sana tüm bilgileri vermek için değil, nasıl öğrenileceğini öğretmek için vardır. Günde 6-8 ders ile tüm bilgileri hocalardan bekliyorsan zaten senin düşüncen yanlış. Kaç kez derse gelmeden önce ön çalışma yaptın, kaç kez dersten sonra ödev, sınav olmadığı halde oturup çalıştın?

Asistanlar birçok ödev okuyor ve hata yapmaları çok normal, ancak sen tam istenilen formatta yapmadıysan, ödevi yolladıktan sonra başka bilgisayarda tam istenilen şekilde test etmediysen patlar tabi, bunun sorumlusu sen olursun. Tabi bazı durumlarda tamamen hoca ve asistandan kaynaklı sorun oluşabilir, bu iş hayatında da olacaktır. Şimdiden mırın kırın edersen işin zor. İsyan edeceğine çözüm odaklı düşün ve kendini karşındakinin yerine koy. (not: ben asistan falan değilim).

Ödevler çok büyük bir nimet ancak tembel öğrenci bunu anlamaz. Ödev vermek aslında hoca ve asistan için yüktür. Çoğu üniversiteye bak çok az ödev hatta hiç ödev vermeyenler var. Hoca öğrencisini ders dışında da geliştirip piyasaya hazırlamak ve öğrendiğini pekiştirmesi için zor ödevler veriyor ve bunun için mesai harcıyor. Hiç bunlarla uğraşmayıp akademik kariyerini düşenebilir. Bu şekidle öğrenci için emek harcağı halde tembel öğrenciler yüzünden fazla ödev veriyor diye rektöre şikayet edilen akademisyenler var. Toplumu geriye düşüren tembel tayfadan kurtulmak gerek. Boğaziçi, ODTÜ gibi üniversitelerin çok iyi olma sebebi akademisyenler değil öğrencilerin çalışkan, öğrenmeye açık, hevesli ve başarıları olmalarından dolayıdır. GTÜ'de tembel öğrencilerden kurtulsa (ki git git başarı sıralaması artıyor) çok daha başarılı bir bölüme sahip olacak.

Ödevler olmasa tüm yük vize ve finale binecek. Yani tüm çalışmanı ve bilgini 2 saat içinde beyaz kağıtlara yazmak gerekecek. Bunun yerine hocalar ödev vererek vize ve finalin yükünü azalttığı halde saçma sapan şeyler yazmışsın. İş hayatına atılınca okulun seni nasıl geliştreceğini anlayacaksın. Anlamak istemiyorsan buyur: Sakarya Üniversite. Zaten Sakarya'nın yatay geçişlerini hep GTÜ Bilgisayarlılar dolduruyor.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.