Şimdi Ara

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA SORULARI YANITLIYORUM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
6
Favori
5.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üst Edit: Herkese yardımcı olmaya çalışıyorum iş yoğunluğum var bu sebeple geç dönebilirim anlayışınız için teşekkürler. He birde sıralamalar belli olunca geçen sene yaptığım gibihttps://www.younow.com/bilgisayarmuhendisiyim adresinden ara ara yayın yapacağım takip ederseniz yayına bağlandığımda haberiniz olur :)

Merhaba arkadaşlar,

Bu sene de sizlere yardım için foruma geldim :) Bilgisayar Mühendisliği hakkındaki sorularınızı ve genel olarak "sence hangisi" sorularınızı yanıtlayıp yardımcı olmaya çalışacağım. Geçtiğimiz sene MF4 TR 13. sü de soru sordu 200K olan da soru sordu...Çok fazla geri dönüş , dua aldım bu sene de faydalı olur inşallah.

Ben kimim peki?
    - 5+ yıllık Bilgisayar Mühendisiyim. Evliyim...
    - Londra, Istanbul, New York da şubesi bulunan yabancı bir şirkette çalışmaktayım. (Maaş dolarla ve dolgun çok şükür :) )
    - Erasmus yapıp 30+ ülke gezdim. Düzenli olarak Londra ofisine gidiyorum...
    - Dünyanın önde gelen şirketleriyle mülakatlarım görüşmelerim oldu ve halen oluyor. (Microsoft, AOL, Amazon...)
    - Gebze Teknik mezunuyum, hergün kendime birşeyler katmaya çalışırım...

Amacım yapacağınız tercihlerinizi bilinçli yapmanıza naçizane yardımcı olmak. (İşteyken ara ara bakabiliyorum, anlayışınıza sığınıyorum.)

Hayat seçtiklerinizdir, hakkınızda hayırlı olanı seçmeniz dileğiyle!

Not: Ön bilgi açısından Bilgisayar Mühendisleri ne yapar ne kadar kazanır ve Gebze Teknik özelinde nasıldır diye bakmak isterseniz.http://gebzeteknikforum.com/wp/

Edit: Genel cevapları buraya yazayım daha faydalı olur..

- Erasmus ve Work and Travel yap.
    - Teknoloji kulüplerinde görev al çevreni genişlet.
    - Dünyadaki lider üniversiteler neler yapıyyorlar onlara bak. Onların online derslerini izle. (Harvard, MIT vs.)
    - İngilizceni geliştir.https://www.ted.com/ dan video izle hem ufkun hem ingilizcen gelişsin. İngilizce haber sitelerini takip et. BBC, reuters vs.
    - Linkedin üzerinden hayalini kurduğun işi yapanları bul ve onların oralara nasıl geldiklerini incele. Gerekiyorsa onlara mail at sor.
    - Webinar, hackthlon gibi etkinkinkleri kovala.https://www.eventbrite....turkey--istanbul/events/ bak neler var bedava.. hepsine git.
    - Tecrübeli insanların fikirlerini her zaman sor. Ön yargılı olma kimseye karşı. Sorgulayıcı ol. Okulda sana verilenle yetinme.
    - Kitap çok oku.. her türden kitaplar oku. Bakma sen ülkemizde insanların ne dediğine...okumak zihni açar ve ön yargılarını kırar.
    - Ne yaparsan yap okulda baktın ki mutsuzsun bırak. Ne seni mutlu edecekse onu yap. Hayatın boyunca küfretmek istemezsin. Ağaç değilsin beğenmiyorsan hareket etmelisin.
    - Öğrendiklerini başka arkadaşlarınla ukalalık etmeden paylaş. Bilginin zekatı paylaşmaktır. Birine anlatırken daha iyi öğrendiğini göreceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilgisayarmuhendisiyim -- 6 Temmuz 2017; 14:3:56 >

• Hocam sakarya üniversitesi nasıldır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarkPoweR!

Hocam sakarya üniversitesi nasıldır?

Bölüm Bilgisayar Mühendisliği olarak sorduğunu varsayıyorum..Kocaeli ve Sakarya arasında çok gidilip geliniyor.. Öğretim üyesi kadrolarını kıyaslamanı öneririm, hangisinde ABD'de veya yurt dışında yüksek doktora yapmış Hoca daha fazlaysa sana daha çok şey katabilir.. Ayrıcahttp://tr.urapcenter.org/2016/2016_t5.php a bakmanı öneririm. Orada Sakarya biraz daha önde.. GTÜ Elektronikte bunlarla beraber düşünülebilir...

• En çok hangi ülkeyi beğendiniz?
  • Sizce bu sene Sakarya-Kocaeli tarzı bir üniversiteye yerleşmeli miyim yoksa bir sene bekleyiğ YTÜ-Hacettepe civarı bir okul için mezuna kalmak mantıklı mı? Ne kadar fark yaratır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: schmeiblak

En çok hangi ülkeyi beğendiniz?

Ne için baktığına göre değişir... O kadar çok var ki :) Barcelona, Prag en sevdiğim yerler.. Prag'a 6-7 kere gittim sanırım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrams

Sizce bu sene Sakarya-Kocaeli tarzı bir üniversiteye yerleşmeli miyim yoksa bir sene bekleyiğ YTÜ-Hacettepe civarı bir okul için mezuna kalmak mantıklı mı? Ne kadar fark yaratır?

Hep sorulan sorulardan birisi bu.. Şöyle düşün, sen işe alacaksın hangisini alırdın? 1 sene kaybetmiş ve iyi bir yerde okuyanı mı yoksa diğerini mi? Hazırlık dönemlerinde 1-2 sene çok bir kayıp değil.. Mezun olduğunuz okulu CV'nizden silemiyorsunuz. Sakarya yerine hiçbir zaman İTÜ yazamayacaksın.. Yüksek Lisans yapacaksın ama Lisansın hep o kalacak..

Burada ailenize karşı durmanız da önemli..Siz ne istiyorsunuz ona bakın..Onlar git git dese bile istemiyorsanız gitmeyin. Daha sonra mutsuz olup insanları suçlarsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilgisayarmuhendisiyim

quote:

Sizce bu sene Sakarya-Kocaeli tarzı bir üniversiteye yerleşmeli miyim yoksa bir sene bekleyiğ YTÜ-Hacettepe civarı bir okul için mezuna kalmak mantıklı mı? Ne kadar fark yaratır?

Hep sorulan sorulardan birisi bu.. Şöyle düşün, sen işe alacaksın hangisini alırdın? 1 sene kaybetmiş ve iyi bir yerde okuyanı mı yoksa diğerini mi? Hazırlık dönemlerinde 1-2 sene çok bir kayıp değil.. Mezun olduğunuz okulu CV'nizden silemiyorsunuz. Sakarya yerine hiçbir zaman İTÜ yazamayacaksın.. Yüksek Lisans yapacaksın ama Lisansın hep o kalacak..

Burada ailenize karşı durmanız da önemli..Siz ne istiyorsunuz ona bakın..Onlar git git dese bile istemiyorsanız gitmeyin. Daha sonra mutsuz olup insanları suçlarsınız.

Peki Yıldız Teknik ile Gebze arasında ne kadar fark eder? Benim hedefim GTÜ ydü sene başında ama tembellik edince sıralama 65k filan gelecek. Evime de yakın :D Bir de şu meşhur 'kendini geliştirme' kısmı sizce işin yüzde kaçı?

• quote:

quote:

quote:

Peki Yıldız Teknik ile Gebze arasında ne kadar fark eder? Benim hedefim GTÜ ydü sene başında ama tembellik edince sıralama 65k filan gelecek. Evime de yakın :D Bir de şu meşhur 'kendini geliştirme' kısmı sizce işin yüzde kaçı?

İkisi de güzel okul.. GTÜ de dersler daha zor ve okul üniversite gibi değil. Sosyal etkinlikler vs yok derecesinde. Kendi çabanla yapacaksın ne yapacaksan.. 65K ile ikisine de girebileceğini düşünmüyorum ancak belli de olmaz 20K düşer belki sıralamalar.

Kendini geliştirme kısmı mühendisliğin tamamını oluşturuyor! Okurken de mezun olduktan sonra da durum değişmiyor. Sürekli yeni şeyler öğrenmek zorundasın. Biraz salınca sıradan mühendis olabilirsin bu da iş değiştirmeni zorlaştırabilir.

Kendini geliştirmek demişken nedir abi bu ya diyenler olabilir. Şunu yapın. Büyük şirketlerin ne projeleri var ve hangi teknolojileri kullanıyorlar bakın. O teknolojileri öğrenin. Onların karşılaştıkları problemler neler onları öğrenin. İngilizce öğrendiniz, sular seller gibi konuşabiliyor olmanız lazım. İkinci bir dil daha koymak lazım yanına. Ben Almanca az biliyordum az da çalışmaya çalışıyorum..

• Hocam konaklama konusunda bölgede kiraların durumu nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cakiroglu_m.ali

Hocam konaklama konusunda bölgede kiraların durumu nasıl?

Gebze Teknik özelinde soruyorsun sanırım.. Şifa Mahallesindehttps://www.sahibinden.com/kiralik/istanbul-tuzla-mimarsinan-sifa-mah.?query_text=kipta%C5%9F şuradan bakabilirsin. Okuldaki öğrenciler KYK yurdunu da seviyor.. Oraya da başvuru yapabilirsin. Bununla beraber ben Istanbul içinde Kartal, Pendik gibi bir yerlerde kalmanı öneririm. Hem istanbula gitmek daha kolay hemde okula uzak değil.

• Bu sene ne Gebze ne de Yıldız hayal seneye için sordum. Bakalım ailemle bir konuşayım karar vermedim henüz. Gebze de eğitim İngilizce mi?
  • quote:

Bu sene ne Gebze ne de Yıldız hayal seneye için sordum. Bakalım ailemle bir konuşayım karar vermedim henüz. Gebze de eğitim İngilizce mi?

Seneye daha iyi yerleri kazanırsın ya çalışırsan. İTÜ olursa oraya git direk. %30 ingilizce diyorlar ama bazı hocalar ingilizce ders anlatıyorlar...bazıları erasmus öğrencisi varsa öyle anlatıyor.. %100 ingilizce değil ki bence daha iyi..çünkü liseden mezun olduğunuzda %99unuz ingilizce bilmiyor. Anlayamadığınız dersler iş hayatında sıkıntı olabilir..

https://www.youtube.com/channel/UCDKjjTO3AgbLLw503eZuxug dan bir hocanın derslerini izleyebilirsiniz..Çok değerli Hocadır ona göre ;)

• bilgisayarmuhendisiyim kullanıcısına yanıt
    Hocam pendik ve kartaldan okula nasil ulasim saglayabiliriz
  • Hocam ben de bölüm seçme arefesindeyim ve bilgisayar mühendisliği kafamı çok kurcalıyor zira elektronik aletlerle ve programlama dillerine çok hakimim severek yapabileceğim bir iş olarak görüyorum bu bölümü. Yukarda saydığınız erasmus gibi kendimizi geliştirdiğimiz maddi destek olmadan olmuyor sanırım. Benim pek bir maddi desteğim yok ailem tarafından bu yüzden devlet veya %100 burslu özel üniversite düşünüyorum. İngilizce seviyem fena değil zamanda cambridgenin ket adlı sınavına girmiştim sanırım a2 seviyesi oluyor, ve bu bölümde ingilizce şart gibi bir şey anlaşılan. Her neyse bu bölümü seçmek konusunda çok kararsızım maaşı konusunda beni biraz aydınlatabilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cakiroglu_m.ali

Hocam pendik ve kartaldan okula nasil ulasim saglayabiliriz

Otobüsler var. (17K) Gebzeye kadar gidiyor olması lazım. 130Ş, 500T yakınına kadar gidiyor orada tekrar aktarma yapılabilir ya da yürünür. Gebze Harem minibüsleri var. Eğer şu kaç senedir bitiremeidkleri marmarayı bitirebilirlerse bölümün önünde Fatih durağı var. Banliyö ile Kadıköyden Gebzeye kadar gidilebilir. (Okulun lokasyonunun Gebze ile alakası yok belirtmek lazım. )
  • quote:

Orijinalden alıntı: FantomİçinF

Hocam ben de bölüm seçme arefesindeyim ve bilgisayar mühendisliği kafamı çok kurcalıyor zira elektronik aletlerle ve programlama dillerine çok hakimim severek yapabileceğim bir iş olarak görüyorum bu bölümü. Yukarda saydığınız erasmus gibi kendimizi geliştirdiğimiz maddi destek olmadan olmuyor sanırım. Benim pek bir maddi desteğim yok ailem tarafından bu yüzden devlet veya %100 burslu özel üniversite düşünüyorum. İngilizce seviyem fena değil zamanda cambridgenin ket adlı sınavına girmiştim sanırım a2 seviyesi oluyor, ve bu bölümde ingilizce şart gibi bir şey anlaşılan. Her neyse bu bölümü seçmek konusunda çok kararsızım maaşı konusunda beni biraz aydınlatabilir misiniz?

Ohooo sen benim başladığım durumdan daha iyisin. Attığım yazı da vardı sorularına cevaplar okumanı öneririm, geleceğin sonuçta. Buradan da cevap vermek gerekirse alacağınız ücretler şirketlere göre değişiyor ancak şu anda 2K-4K arası başlangıç maaşı alabilirsiniz. Erasmus soruna gelirsem. Bende memur çocuğuyum ve para yoktu. Kendimi bildim bileli borç ödedik. Erasmusa giderken avrupa bilmem ne ajansı size aylık belirli paralar veriyor. Şuradan bakabilirsin hattahttp://ua.gov.tr/programlar/erasmus-program%C4%B1/y%C3%BCksek%C3%B6%C4%9Fretim-program%C4%B1/erasmus-program%C4%B1-t%C3%BCm-haberleri/2016/08/04/2016-d%C3%B6nemi-y%C3%BCksek%C3%B6%C4%9Fretimde-program-%C3%BClkeleri-ile-%C3%B6%C4%9Frenci-ve-personel-hareketlili%C4%9Fi-(ka103)-hibe-da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1m-sonu%C3%A7lar%C4%B1 burada şunu vurgulamak lazım. Sizin ünversitenizin bir sıralaması oluyor ve ajans bu sıralamayı dikkate alarak bazı kararları veriyor. GTÜ de ben okuldan ayrılırken TR de 1.idi bu puanda. Erasmus candır kesinlikle yapmalısınız. Work and Travel da yapın benim en büyük pişmanlığım yapmamaktı...

• Merhaba öncelikle sorulara işte cevap veriyorsunuz patron duymasın
    işte yarın son sınav var sonra artık saçma sistemden kurtuluyoruz.
    Yazılım bilgim var galiba 6. sınıfta başlamıştım php html ve python ama nankör yazılım 1 sene ygs lys çalışırken baya geriledi bu durum için sizce nasıl bir şey yapmalıyım yani html ve php gereksiz biraz o ikisini tamamen bırakarak java ve pythonda uzmanlaşmam mantıklı mı olur.
    Bİr soru daha üniversite sınav sonucum büyük ihtimal ilk 10 k da olucak ve hem memleketime yakın hem de kendime uygun hissettiğim için izmir yüksek teknoloji ensitüsüne bilgisayar mühendisliğine gitmek istiyorum ama eğer gidersem bölüm ve üniversite tarihinin en yüksek girişli öğrencisi olacağım bu bana imkanlar erasmus anlamında yarar sağlar ben zaten küçüklüğümden beri kendi kendine çalışan bir insan oldum ve açıkçası ünidede zorunlu olmadığı sürece bilgisayarım üzerinden çalışacağım ama buna rağmen ben kendimi geliştirsem bile iş hayatında diplomam zarar verir mi bana en yüksek girişli olmama rağmen
    bir sorum daha var ama onu cevaplayınca sorayım artık baya oldu soru

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FantomİçinF

Hocam ben de bölüm seçme arefesindeyim ve bilgisayar mühendisliği kafamı çok kurcalıyor zira elektronik aletlerle ve programlama dillerine çok hakimim severek yapabileceğim bir iş olarak görüyorum bu bölümü. Yukarda saydığınız erasmus gibi kendimizi geliştirdiğimiz maddi destek olmadan olmuyor sanırım. Benim pek bir maddi desteğim yok ailem tarafından bu yüzden devlet veya %100 burslu özel üniversite düşünüyorum. İngilizce seviyem fena değil zamanda cambridgenin ket adlı sınavına girmiştim sanırım a2 seviyesi oluyor, ve bu bölümde ingilizce şart gibi bir şey anlaşılan. Her neyse bu bölümü seçmek konusunda çok kararsızım maaşı konusunda beni biraz aydınlatabilir misiniz?

Ohooo sen benim başladığım durumdan daha iyisin. Attığım yazı da vardı sorularına cevaplar okumanı öneririm, geleceğin sonuçta. Buradan da cevap vermek gerekirse alacağınız ücretler şirketlere göre değişiyor ancak şu anda 2K-4K arası başlangıç maaşı alabilirsiniz. Erasmus soruna gelirsem. Bende memur çocuğuyum ve para yoktu. Kendimi bildim bileli borç ödedik. Erasmusa giderken avrupa bilmem ne ajansı size aylık belirli paralar veriyor. Şuradan bakabilirsin hattahttp://ua.gov.tr/programlar/erasmus-program%C4%B1/y%C3%BCksek%C3%B6%C4%9Fretim-program%C4%B1/erasmus-program%C4%B1-t%C3%BCm-haberleri/2016/08/04/2016-d%C3%B6nemi-y%C3%BCksek%C3%B6%C4%9Fretimde-program-%C3%BClkeleri-ile-%C3%B6%C4%9Frenci-ve-personel-hareketlili%C4%9Fi-(ka103)-hibe-da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1m-sonu%C3%A7lar%C4%B1 burada şunu vurgulamak lazım. Sizin ünversitenizin bir sıralaması oluyor ve ajans bu sıralamayı dikkate alarak bazı kararları veriyor. GTÜ de ben okuldan ayrılırken TR de 1.idi bu puanda. Erasmus candır kesinlikle yapmalısınız. Work and Travel da yapın benim en büyük pişmanlığım yapmamaktı...

Hocam peki bu bölüm iş imkanı olarak nasıldır? Yani 4 senenin sonunda işsiz kalma gibi bir durum olmaz umarım en çok tereddüt ettiğim konulardan biri bu, iş bulamayıp en kötü maaştan bir işyerine girmek. İş imkanı iyiyse ve maaşı dediğiniz seviyedeyse ciddi anlamda düşünebilirim çünkü kendimi en yakıştırdığım bölüm diyebilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: Zerenito

Merhaba öncelikle sorulara işte cevap veriyorsunuz patron duymasın
    işte yarın son sınav var sonra artık saçma sistemden kurtuluyoruz.
    Yazılım bilgim var galiba 6. sınıfta başlamıştım php html ve python ama nankör yazılım 1 sene ygs lys çalışırken baya geriledi bu durum için sizce nasıl bir şey yapmalıyım yani html ve php gereksiz biraz o ikisini tamamen bırakarak java ve pythonda uzmanlaşmam mantıklı mı olur.
    Bİr soru daha üniversite sınav sonucum büyük ihtimal ilk 10 k da olucak ve hem memleketime yakın hem de kendime uygun hissettiğim için izmir yüksek teknoloji ensitüsüne bilgisayar mühendisliğine gitmek istiyorum ama eğer gidersem bölüm ve üniversite tarihinin en yüksek girişli öğrencisi olacağım bu bana imkanlar erasmus anlamında yarar sağlar ben zaten küçüklüğümden beri kendi kendine çalışan bir insan oldum ve açıkçası ünidede zorunlu olmadığı sürece bilgisayarım üzerinden çalışacağım ama buna rağmen ben kendimi geliştirsem bile iş hayatında diplomam zarar verir mi bana en yüksek girişli olmama rağmen
    bir sorum daha var ama onu cevaplayınca sorayım artık baya oldu soru

hahaha işini düzgün yaptıkran sonra sorun olmuyor ;) Evde sorulara cevap versem hanımla papaz olurum patronla olmak daha iyi :D:D
    Şimdiden başarılar, inşallah stressiz sıkıntısız yaparsınız..

Uzmanlaşma konusuna gelirsek önceden birşeyler biliyor olman avantaj ama çokta önemli değil. Ne nasıl nereden gelmiş bunları okulda öğreneceksiniz. İlla abi şunlara bakın dediğin varmı dersen, dünyanın nereye gittiğini görmeniz açısından cloud teknolojilerine bakın.. Python, javascript bilin.. Amazon, Facebook, Google gibi şirketlerin ilanlarını bulun ve hangi teknolojileri kullanıyorlar onlara bakın onları öğrenin..

En yüksek girişle girmek hiçbirşey ifade etmiyor. Okula kaydını yaptırdıktan sonra bölüme giren sonuncu ile birinci aynı konumda. Ne okul derslerinde bir artısı var ne de erasmusta.. Üniversiteye başlayınca yeni bir hayata sahiden başlıyorsun. O süre boyunca alacağın notlar senin Erasmusa gidip gidemeyeceğini, ingilizcen gidip gidemeyeceğini belirleyecek. Okula girişin önemli değil ancak okuldan kaçıncı mezun olacağın ve ortalaman önemli.

Edit: İzmir Yüksek Teknolojidense Ege'yi yazabilirsin. Ayrıca şunu unutma her ne kadar İzmirde okusan da %80-90 İstanbula geleceksin mezun olunca.. Çünkü piyasa burada..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilgisayarmuhendisiyim -- 16 Haziran 2017; 11:53:1 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.