Şimdi Ara

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA SORULARI YANITLIYORUM (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
6
Favori
5.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DelReyLana

Hocam marmara bilg müh. eğitimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eğitimleri iyi ancak y.dışında eğitim almış az hocaları var. GTÜ'den sonra düşünülebilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: grotesque12

quote:

Orijinalden alıntı: bilgisayarmuhendisiyim

quote:

Orijinalden alıntı: grotesque12

akdeniz üniversitesi ve muğla sıtkı koçman nasıllar?

Sektörde Akdeniz Üniversitesinden birilerini duydum ama muğlayı duymadım hiç. Cahillik bende olabilir... Eskişehir daha iyi olabilir daha bir öğrenci hayatı var hem orada.

sanırım muğla yeni mezun veriyo o yüzden

Sanırım ondan olabilir, teşekkürler bilgi için :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar bilimcisi

çalıştığınız yerde machine learning veya AI ile uğraşan departmanlar var mı, orada çalışan elemanlar doktoralı mı oluyor genelde, maaşları falan nasıl?

Selam,

Sanırım sizlerde sektör içindesiniz. Çalıştığımız yerde kendi toolarımızı yapıyoruz machine learning vs AI departmanlarımız yok. O işi yapanlar genelde dediğiniz gibi yüksek ve doktorası olanlar oluyor. Eski şirketimde AR-GE bölümünde yapılıyordu ve Galatasaray Doktoralı bir arkadaş ana sorumlusuydu. Maaşlar kim olduğunuza ne yaptığınıza göre değişiyor net birşey söyleyemem. Yalnız şunu belirtmek lazım ki o işlerle uğraşanlar çok farklı almıyorlar. Yüksek ve Doktora yaparsanız maaşınıza ek yansımaları oluyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: SterlingCooper

quote:

quote:

quote:

quote:

C dili hakkında ne düşünüyorsunuz genel olarak öğrenilmeli mi?

Programlamanın bizim ülkedeki geleceğini nasıl görüyorsunuz?

C dili ilk öğrenmeniz gereken dil. Aslında assemblyden sonra. Şundan dolayı.. Bir araba yapmanızı istiyorlar. Assembly de yaparsanız bu arabayı o her parçayı içindeki transistörlere kadar tek tek sen şuraya sen şuraya demeniz lazım.(Örn: Farı arabaya eklemek için önce kabloları alıyorsun ampülü yapmak için cam vs vs en ufak parçadan tek tek yapıyorsun.) C de yaparken parçaları bütün olarak yerleştirirsiniz. (Far ve kablo bağlanmalı diyorsun. Cam daha bi hazır.) Daha sonra nesneye dayalı programlama dilleri var C++, Java vs.. Bunlarda onlar sana hazır geliyor bunların entegrasyonunu yapıp modfiyeler yapıyorsun. Ya da yeni lambalar yapmak için C de ki gibi çok alt seviyeye inmeden birşeyler yapıyorsun.

Şimdi bu saçma örnekten sonra. C bilmeyen birisi C++, Java öğrenebilir mi sence? Evet öğrenir. Araba yapabilir mi bize? Evet gayette yapar. Eeee iyi de o zaman C'ye ne gerek var demi? (Unutma hayatta birşeyi her anlamda ezen birşey varsa diğeri ölmeye yok olmaya mahkumdur. Eğer yok o 2 şey arasında 1isi yok olmuyorsa başka bir avantajı vardır.) C'yi de araba tamircileri kullanıyor sıfırdan yapmak için. Her parçasını kendileri yapmasının avantajı her parçasına hükmedebiliyor olmaları. Bana far geldi hazırdı zaten. Ben onu led yapamam içindeki ampül öyle gelmiş kapalı. Eee o zaman C kullansın herkes? O da değil o da çok zor. Aşırı detay var.

Eeee abi neden herkes C öğrenmeli önce? Çünkü altta neler döndüğünü bilmen lazım. Bilmelisin ki kariyerinde yalnız hareket edince insanlar sana yardım etmeyebilirler ve neyi nerede nasıl kullanmalısın onu bilesin kıyasını daha iyi yapabilesin.

Ülkemizde ne yazık ki eğitim sistemin bilerek iyileştirilmemesi yüzünden teknolojiyi üreten değil tüketen bir ülkeyiz. Mantalitemiz çok farklı. Buna rağmen bankacılık yazılımı, gsm vs savunma sanayi alanında yüksek oranda kullanıyoruz. Yapılacak çok şey var, yapılması gereken ya da.. Dolayısıyla aç bir ülkede fırsat daha çok olur ;)

Sağolun. haberleşme mühendisi olmak istiyorum hangi dilleri öğrenmeliyim sizce?

Haberleşme Mühendislerinin ne iş yaptıklarına baktın mı? Ne yapıyorlar ve sen o işi bir ömür yapabilecekmisin iyi düşün... Haberleşme mühendislerinin yazılım yapanları da var donanım yapanları da var...

Soruna gelecek olursak.. Hedeflediğin firmadaki insanlarıhttps://www.linkedin.com/ üzerinden buluyorsun. Bakıyorsun onlar ne öğrenmişler. Daha sonra bunu geleceğe yönelik olması açısından yabancı firmalarda insanlar neler yapmış diye araştırıyorsun. Mantığı oturttuk değil mi? Her zaman cevaptan soruya gidiyoruz. Oraya gelmek için ne yapmalıyım değil. Oraya gelenler neler yapmışlar bunu bunu ok demekki benim de yapmam lazım. Daha ileri gidenler neler yapmış bunları o zaman bende onları hatta daha fazlasını yaparsam bende daha ileri gidebilirim.. Kafamız bu ;)

Hocam baktım ama ne iş yaptıklarını tam olarak anlamadım.ben şöyle sorayım haberleşme mühendislerinin programlama bilmesi gerekir mi sizce?

Gerekir. Yazılım öğrenmesi onun avantajına. O olmadan da iş bulur ancak onu bilmesi önündeki seçenekleri arttırır. Yazılım işini de yapabilir farklı bölümden mezun olmasına rağmen.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bouncer535

hocam boğaziçi bilgisayar mühendisliği eğitimi nasıldır?
    erasmus için TUM uygun mudur ? değilse hangi üni?
    uniden sonra yuksek lisans yapmak gerekir mi?
    abd de yüksek lisans için neler yapmak gerekir?
    hocam sorularım biraz uzun vadede ama bunları düşünüp ona göre tercih yapmak istiyorum.

Selam,

- Şu anki takımda Junior olarak çalışan arkadaş BOU mezunu.. Kendisinin dediği KOÇ daha iyi oraya gitsin diyor. Ama kendisini orada geliştirmiş ABD'ye gitmiş falan donanımlı bir arkadaş.
    - TUM ne ?
    - Hedeflerine bağlı olarak değişir. Yüksek Lisans yapmak avantaj tabi ki.. Y.Dışına gidecekler için daha da bir elzem ;)
    - Ortalamanın 3 üzerinde olması lazım. İngilizce puanın iyi olmalı ve okulda okurken ekstra projeler yapıp yayın tarzı şeyler cıkarmalısın. Ben o muhabbeti çok araştırmıştım ve hindistanlı çinli arkadaşlar domine ediyor iyi üniversiteleri. Ancak hepsine onları almıyorlar diversity için...

Her zaman sorabilirsin.. En aptal soru sorulmayan sorudur.

• bilgisayarmuhendisiyim kullanıcısına yanıt
    Cok tesekkur ederim cok mutlu oldum cevapladiginiz icin

TUM (technical university munich)

hocam suanda ozel okul da okuyorum daha once iyi bir anadoludaydim ve anadoluda dersle ilgili bir hata bir problem oldugunda arkadaslarla halledebiliyoruz ama ozelde bunu konusabilecegimiz kisi cok az ve asil amaci ders almak olmayan bir suru insan var

Bu sebeplerden bogazici istiyordum kocta bunlar nasilsir hocam ve bogazicinden ne ustunlukleri var?

Hocam birde su anda istanbula gidip unilerin tanitim fuarina katilma sansim yok eger sizin bilginiz varsa boun de ogrencilerin ne kadari erasmus yapabiliyor?

Boun kutuphanesinde surekli guncel e kitaplar ve dergiler oluyormu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Cok tesekkur ederim cok mutlu oldum cevapladiginiz icin

TUM (technical university munich)

hocam suanda ozel okul da okuyorum daha once iyi bir anadoludaydim ve anadoluda dersle ilgili bir hata bir problem oldugunda arkadaslarla halledebiliyoruz ama ozelde bunu konusabilecegimiz kisi cok az ve asil amaci ders almak olmayan bir suru insan var

Bu sebeplerden bogazici istiyordum kocta bunlar nasilsir hocam ve bogazicinden ne ustunlukleri var?

Hocam birde su anda istanbula gidip unilerin tanitim fuarina katilma sansim yok eger sizin bilginiz varsa boun de ogrencilerin ne kadari erasmus yapabiliyor?

Boun kutuphanesinde surekli guncel e kitaplar ve dergiler oluyormu?

Rica ederim ne demek.

- Uhh cahilliğime gel. Bende münihte şirketlerle görüşüyorum gidersen görüşürüz bakarsın orada :)
    - Asıl amacı ders olmayan öğrenciler her yerde olacaktır. Okul buna ne kadar müsade ediyor ve ne oranda karşı koyabiliyor orası önemli...
    - Çocuğun dediğini diyorum ben sana KOÇ > BOU geçen seneki MF4 derecesi olan arkadaşta KOÇ yazmış. Akademik kadrosu Harvarddan falan diye...
    - Kütüphane önemli ancak google kütüphanesi yetiyor bizim meslek için... Diğerlerini pdf olarak bulabiliyorsun birşekilde...

Okulun iyi bir okul olursa zaten çok fazla vaktin kalmıyor. Hocalarının verdiği şeyi yapmaktan...

saolun araştırma görevlilerini araştıcam karşılaştırma yaparım ama çocukluğum bounda geçti çocukluğumdan beri hayalim o yüzden oranın yeri ayrı
  • Bouncer535 kullanıcısına yanıt
    reis sen kazanınca benle bi irtibata geçer misin *
    Y.dışında okumuş hocaların azlığı veya çokluğu neyi değiştirir ki?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

saolun araştırma görevlilerini araştıcam karşılaştırma yaparım ama çocukluğum bounda geçti çocukluğumdan beri hayalim o yüzden oranın yeri ayrı

Araştırma görevlilerini değil. Öğretim üyelerini araştıracaksın... ;)
  • Tamam zaten fuara gitme karari aldim temmuzda fuar varmis sorucam orada sorularimi

• quote:

Orijinalden alıntı: DelReyLana

Y.dışında okumuş hocaların azlığı veya çokluğu neyi değiştirir ki?

Hocalarınız ne kadar iyi olursa size o kadar şey öğretebilirler. Bu genel geçer kural. Bizim meslekte de ABD ile diğer dünya ülkeleri arasında dağlar kadar fark var. Orada okumuş, çalışmış insanlar ile burada kendini geliştirmeye çalışmış kişi arasında fark var. Bu oraya olan hayranlık falan gibi algılanmasın. Nerede olduğunu bilmek lazım. Oradaki üniversitelerde yüksek lisans tezi diye yaptırdıkları şeyleri tüm dünya kullanıyor falan.. Birde vizyon katıyor insana dışarda okumak çalışmak ;)
  • Hocam sizce elektrik elektroniğin mi yoksa bilgisayar mı önü açık?
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jackk001 -- 13 Temmuz 2017; 17:32:55 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Tall Man

Hocam sıralamam aşağı yukarı 35-45 bin arası gelecek . Ankara da Ankara Üniversitesi ve Gazi tutuyor sektörde bu üniversitelerin yeri ne ? Ege üniversitesini de çok övüyorlardı . Ege Bilgisayar için ankarayı bırakıp izmire gitmeye değer mi ? Atılım ve çankaya tam burslu tutuyor . Özel üniversite önerir misiniz ?

Bir de yurt dışına nasıl çıktınız ? Yurt dışında okuduğumuz üniversitenin etkisi oluyor mu ? Üniversitede kendinizi nasıl geliştirdiniz ?

Cevaplarınız çok benim için çok önemli çok önemli bir kavşaktayım ve hata yapıp pişman olmak istemiyorum .

Özel üniversitede Koç Bilkent Sabancı gibi bir okul değilse SAKIN okumayın! Para vererek okuyanınız ile vermeyerek okuyanınız sonuçta aynı eğitimi alacak. Soruyu sorma tarzına bakarsam Ankarada yaşıyorsun. Ege Ankaradakilerden daha iyidir. Zaten Ankaradan çık ne var ankarada :D Eğer Istanbul düşünürsen Gebze yoksa Ege üst tercihe yaz derim.

Erasmusla Polonyaya gittim ben. gebzeteknikforum.com/wp/ okumanı öneririm. Daha sonrasında gezme görme hastalığına tutuldum ve öyle gezdim arkadşalar edindim. Y.dışına başka okulda gidemezdim. Gebze de 2.02 ortalama ile y.dışına çıkmışttım. Bu ortalama başka okullarda 3 üzeri idi o zamanlar. Üniversitede ekstra olarak harvardın vs derslerini takip ettim. Onun dışında hocalarımız hep y.dışından gelmeydi ve iyi öğretiyorlardı. Ekstra birşey yapmaya vakit kalmıyordu. Annemlerin yanına gittiğimde sadece akşam yemeğinde görebiliyordum onları. O derece ödevlerimiz oluyordu...

Peki Ege mi Dokuz Eylül mü? Bir de her ihtimale karşın Ankara içi seçmek zorunda kalırsam Gazi mi Ankara Üniversitesi mi seçmeliyim?

• merhaba, Türk hava Kurumu üniversitesi %100 ingilizce Bilgisayar Mühendisliği okumaktayım fakat bölüm ingilizce oldugundan hiçbirşey anlamıyorum kesinlikle değiştireceğim. şehit çocuğu oldugum için yeni çıkan kanuna göre istediğim her üniversite ( devlet Vakuf ) okuyabiliyorum fakat mezun olunca THKÜ 'nin Diplomasını verecekler diplomam değişmeyeceği için Bilg. Müh bölümümü rahat okuyabileceğim kolay bitirebileceğim bir okul tavsiyesi istiyorum ankarada oldugumdan yakın illerde okuyanlar bilgi verebilirmi Ankarada kalırsam bir tek Gazi yazarım oda zormudur nasıldır diğer üniversitelere oranla ŞEhir Dışı okumayı tavsiye edermisiniz sosyallik açısından KYK yurdu çıkma şansım var...
  • konu sahibi arkadaş yukarıdaki soruma yardımcı olabilir mi ? ben ankarada kendi şehrimde THK ( türk hava kurumu ) üniversitesinde bilgisayar müh okuyorum dersler %100 ingilizce ve sürekli kalıyorum cok zor anlaşılmıyor kesinlikle değişeceğim
    şehit cocugu oldugumdan istediğim üniversiteye geçebilirim fakat diplomam yine THKÜ olucak ve bölümümde aynı kalıcak bende madem diplomam aynı kalıcak başka türkçe kolay bi okula gidip bir an önce mezun olmak istiyorum
    sizin tavsiyeniz ne olur bana
    ankaradayım
    benım yerimde olsanız napardınız şehir dışımı şehir içimi yazardınız malum diplomam THKÜ olcak şehir içinde kalıp boşu boşuna odtü yü falan yazmayayım demi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 422422werker -- 27 Haziran 2017; 22:36:39 >
  • jackk001 kullanıcısına yanıt
    bilgisayarmuhendisiyim kullanıcısına yanıt
    @bilgisayarmuhendisiyim hocamin paylaştığı forumu okursaniz sorunuzun cevabını almış olursunuz

• şuan ingilizcem yok, bilgisayar mühendisliği için ingilizce şart, hazırlıkta öğrenebilirim miyim, şimdiden kurslara gideyim mi?

boun koc bilkent odtü itü için tercih sıralamanız nasıl olurdu ? neden?

bilgisayar mühendisi olunca hep sanal şeyler mi olacak hayatımda, donanım falan gibi elimle dokunabileceğim bir şeyler olacak mı?

teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.