Şimdi Ara

belli aralıklarla çalışan bir motor devresi nasıl yaparım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arduino ile bir motoru çalıştırıp durduran ve bir süre sonra (8,9 saat) tekrar çalıştırıp durduran bir devre nasıl yapabilirim ( arduino hakkında giriş seviyesi bilgiye sahibim)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Merhaba ben anlamıyorum bu işlerden ama teknik forumlarda çok bulunduğumdan size şöyle yardım edeyim. Bu tip bir istek geldiğinde genellikle üstad üyeler şöyle soruyorlar "tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?" Yani öyle uğraşmak vakit geçirmek mi, bir ihtiyaç mı var, üretim mi yapacaksınız?... gibisinden sorununuzu direkt detaylı yazın ihtiyaç ise sıkıntıyı çözecek ürün piyasada olabilir yada örnek devre şemaları size sunulabilir.

Kolay gelsin.
  • aslında elektrik elektronik öğrencisiyim ve bu projeyi kendimi geliştirmek ve tavuk kümesinin kapısını zaman ayarlı olarak belli aralıklarla açıp kapatmak için yapıyorum 4.8V 2A dc motoru belirli zaman aralıklarında iki farklı yöne çeviricek bir devreye ihtiyacım var motor kapıyı dışa doğru açıp kapatacak. Devrede tam olarak ne kullanıcağımı bilemiyorum illa arduino ile olmasınada gerek yok aslında başka türlü oluyorsa fikirlere açığım yardım edebilirseniz sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknoman53 -- 23 Aralık 2019; 23:10:16 >
  • teknoman53 T kullanıcısına yanıt
    Şuraya bir bakabilir misin?
    https://320volt.com/otomatik-kumes-kapisi/

Bir de birşey söyleyeceğim. Bu işi yaparken daha devreye eğilmeden evvel bazı bilgileri bilmeniz gerekiyor. Bu iş sadece zaman ayarıyla yapılmaz. Vakit gelip kümes kapısı kapandığında tavukların hepsi henüz içeri girmemiş olabilir. Bazen de tavuklar girer ama arada dışarı çıkanlar olabiliyor. Yani bu sıkıntıyı çözmeniz lazım.

Nasıl çözülür?

Geçmişte evimizin bahçesinde tavuk beslemiştik. Tavuklar ciddi ciddi öğrenen hayvanlardır. Dolayısıyla burada İgor Pavlov'un koşullu öğrenme metodunu uygulamak gerekir. Tüm tavukların kümese girmesini sağlamak için, kapanma zamanına yakın bir vakitte, devre zil çalabilir. Hemen ardından da yem makinesi ile kümes içine yem dökülür. Tavuk dedinmi yeme dayanamaz. Hepsi yüzde yüz garanti içeri girer. Bu süreyi gözeterek yazacağınız program, tavukların içeri dolma süresi sonunda kapıyı yavaşça kapatmalıdır. Kontrol kalemi forumuna baktım az evvel,birisi buna dikkat edilmesi gerektiğini,kapının giyotin gibi kapanmamasını söylemiş

Devre her zil çalışta tavuklar yem döküleceğini öğrenir. Ve her zilde içeri girer hale gelirler. Sizin de işiniz kolaylaşmış olunur.

İşte böyle. Yani yapmışken detaylı düşünürseniz ufkunuz açılır, daha iyisini yaparsınız. Şahsen ben yukarıda anlattığım gibi çalışan bir devre göremedim internette... Yeni birşey icadetmiş olduk iyi mi

• attığınız linke baktım anladığım kadarıyla entegreyi kodlayarak projeyi gerçekleştirmiş ( anlamaışta olabilirim:) )bu biraz aklıma yattı aslında bunu galiba yapabilirim bide tavuklar dışarıda kalmaması için onların saatinde ayarlamaya çalışıcam zaten dışarıda kalsalar bilene güvenli bi alan içerisindeler ve onları eğiticek kadar vaktim olduğunu sanmıyorum yinede yardımcı olduğunuz için teşekkürler gibi yolladığınız linkteki projeyi yapacağım sanırım

• Kapanmadan 1-2dakka önce bikac kez oten bi buzzer da eklersen tavuklar zamanla sesi duyduklarinda şartlanip kumese koşmaya alişirlar

Ek olarak kapiya kizilotesi sensor falan da eklemen gerekki hayvanlar sıkışmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 6 Ocak 2020; 1:58:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.