Şimdi Ara

BELLEKLER BOŞA YATMASIN ÇALIŞSIN--RAMCACHE--

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
2
Favori
3.275
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    malum bu günlerde evde kaldıkça pc ile daha fazla vakit geçirir olduk.

aslında uzun zamandır varolan bir konu olan bellekleri cache depolama olarak kullanma konusu karşıma çıktı anakartımın sitesinde gezinirken(c7h)

şimdi birkaç test yaptım buraya bırakıyorum yorumlarınız görüşleriniz ve tavsiyelerinize açığım

Not:Herhangi bir cache programı kullanırken ani güç kayıplarında disk dosya sisteminin bozulması olasıdır ups kullanılması tavsiyemdir bilginize..

DONANIM:
    ASUS CROSSHAİR 7 HERO
    R5 3600 3800MHZ 1.075V
    CRUCİAL 2*8GB 3600MHZ 16*19*16*36*58 1.4v
    SSD JAMES DONKEY JD512
    HDD1 WD GREEN SERİES 1.5TB
    HDD2 TOSHİBA HDWD130 3.0TB

YAZILIM:
    WİN10 X64 1909
    ASUS RAMCACHE II

PCIX M2 SSD ;

TOSHİBA HDD;

WD GREEN;

evet sonuçlar bunlar aradaki fark muazzam işlemcilerin vgaların overclok ile canını çıkarttığımız bu günlerde bedavadan bu performans kesinlikle es geçilmemeli kanımca..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aemless -- 21 Nisan 2020; 16:39:52 >

• Kesintisiz güç kaynağınız yoksa ramcache'in ciddi riskleri vardır buna dikkat ederek davranmak gerekir. Sonra windows patladı, veri kaybı yaşadım diye üzülmeyin. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 21 Nisan 2020; 12:57:43 >
  • Asus'un bu programi tum anakartlarla uyumlu mu acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hyperchondriac

Asus'un bu programi tum anakartlarla uyumlu mu acaba?
    bi çok üst seviye modelin kendi markasına yazılımları var.

bedava ram bulup ssd alamayacak kadar talihsiz kullanıcı için faydalı ssd bulan biri için gereksiz..

256gb ram varken ise şahane..
  • program bu 3 bendeki.asus harici anakartlarda çalışmayabilir hatta sadece üst modellerde çalışıyor olabilir yani bu iş herkes için olmayabilir ama ilgimi çekti sizin için deneyeceğim işe yarar bir şey mi diye?samsung marka ssd'niz varsa rapid diye bir özelliği var programından açılabilen ama bu asusun programı sabit diskler için ve her marka ve tip disk için çalıştığını iddia ediyor.amd'nin storeMI isimli hedesini de denemiştim o biraz sakat bir şey bozmaya kalkınca netekim verilerim uçmuştu tier kurduğum 2tb diskteki ama yedeği vardı.bu daha basit ve smart modunda her diske cache sağlayacak gibi duruyor bir iki gün kullanıp bakacağım.advanced modundan bir diske özel de yapabiliyorsunuz ben sistemdeki en yavaş diske uyguladım wd green 2tb çok eski bir disk 7200 devir de değil.

öncesi

sonrası

• elinize sağlık hocam bench pratiğinde harika duruyor,sizin günlük kullanım yorumlarınız nedir smart mod için özellikle benchteki performansı yansıtabiliyormu uygulamalara?
  • Verileriniz gidebilir derken içindeki yüklü dosyaları silecek değildir sanırım 🤔 eğer öyle bi sorun varsa riske girmek istemem açıkcası ayrıca b450 çipsetli anakartlarda çalışıp çalışmadığı da şuan bilinmiyor sanırım 🤔

hali hazırda kullandığım StoreMI için ekstra ram cache yapılırsa değerleri düşünemiyorum bile.

• Çalışmalarını bekliyorum hocam ona göre artık yedek alırım 😁

• İllaki asusun programını kullanmanıza gerek yok googlede ram cache diye aratırsanız farklı programlara ulaşabilirsiniz.
    Bu programların ortak mantığı yazılan ve okunan dosyaları dahili depolamaya gecikmeli olarak atması

Dolayısıyla yazılmadan ramde bekleyen veriler enerji kesintisinde kaybolacağından dosya sistemi üzerinde hasar bırakıp sisteminizin çökmesine ve verilere ulaşılamamasına yol açabilir

UPS KULLANMIYORSANIZ BULAŞMAYIN...

• https://hardforum.com/threads/my-free-trial-of-primocache-disk-caching-software-would-buy-recommended.1968171/

Buradan okuduklarıma göre pek bir işlevi yok. 2TB Samsung 970 Evo SSD ve 32GB DDR4 bellek kullanıyorum. Buna benzer niceliklere sahip sistemlerde bu tip şeyler kullanan kimseye rastlamadım. Daha kısıtlı sistemlerde belki cüzi bir fark oluyordur.

Windows 10'daki pagefile'dan daha işlevli bir şey değil kısacası.
  • bu tatlış anime kızları da ne böle abi sen de festikati tarikatına mı üye oldn la :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

bu tatlış anime kızları da ne böle abi sen de festikati tarikatına mı üye oldn la :D
    ayıp oluyor öyle bir tarikat varsa da ben kurmuşumdur 2007'de.festinget dediğin dünün üyesi.bizim için nefes alıp almaması önem arz etmiyor.işlemci bölümüne var mı şöyle başlık açabilen?uzatacaktım da baktım ahali meşale ve yabaları çıkarıyor dedim şimdilik yeter.

https://forum.donanimhaber.com/dahili-bilesenler-masaustu-paylasimi--141208565#141208565

bu arada bu cache programı bir işe yaramadı bende disklerim zaten hızlı olduğu için sanırım.oyun yüklemesi denedim vs sanki iş düşünce jeton düşüp devreye giriyor gibi geldi bana smart mode'da hani çalışmasa program disk düşünüp beklemiyor en azından.tek bi disk seçersiniz advanced'den belki o zaman para edebilir.
  • Ben de biraz önce ilk denememi yaptım. Teorik olarak değerler uçtu. Pratikte ne fayda sağlar, ne kadar etki eder henüz test edemedim.

Asus Rog Strix B450-I Gaming
    Samsung Evo 970 250GB
    Ryzen 3600

Öncesi ve sonrası;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 7 Mayıs 2020; 5:7:11 >
  • Ben samsumg ssd le gelen rapid modu actim ..oda ayni mantikla calisiyor ama bir gun sistem coktu ve win 10 her acilista hata duzeltme yapamaya basladi duzelmiyorda bende windows un acilisini yavaslattigi icin hatacduzeltmeti devre dışı biraktim

• Pioneer APS-SL3N 240gb ssd

Seagate barracuda 2tb hdd

• arkadaşlar bende de asus rog B550 anakart var ramcache 3 olayını bir deneyeyim dedim. Pc imde sadece evo 970 500gb kullanıyorum ve okuma yazma hızları 3 katına çıktı :) şimdi bunu kullanmamın tam olarak zararı nedir? samsung magician yazılımıda kullanıyorum ama başlangıçta çalıştırmam kapalı.

• Arkadaşlar, program pratikte diskten tekrar tekrar okuduğunuz verilerde hızlanma yapıyor. Mesela, diyelim AC oynuyorsunuz, zorlu bir boss battle'a gireceksiniz, kaydettiniz. Sonra savaşa başladınız, hoop yarısında cavladınız. Kaydettiğiniz yeri geri yüklediğinizde uzun uzadıya loading kısmını izlemiyorsunuz, çünkü arka planda siz ilk bölgeyi yüklediğinizde aynı data RAM'de yedekleniyor.

• Bunlar eski mekanik HDD zamanlarından kalan teknikler günümüzde önemi kalmadı

• SSD'lerin değerleri zaten iyi, neden bu risklere girelim.

HDD lerde işe yarıyorsa olanlar değerlendirebilir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.