Şimdi Ara

Bataryasız Notebook Kullanımı ve sonucları (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
51.777
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Rütbeye değil söylenene bakmalı... Ben de laptopu ilk kullanmaya başlayacağım zaman araştırdım. HP teknik desteğe sordum, aynen böyle söylemişlerdi...

Bir de bilgisayarı elektriğe bağlayacaksak önce adaptörü bilgisayara bağladıktan sonra fişi takmak... Yani önce bilgisayar bağlantısını yapıp sonra elektrik bağlantısını yapmak...

quote:

Orjinalden alıntı: secokk

Ben 1 yıldan fazla pil takılı kullanıyorum. Pilin çalışma süresi dahil herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Asıl dikkat etmeniz gereken arkadaşlar pili çıkarıp çalıştırmak, değil elektirik kablosunu çıkarıp batarya ile kullanmak, bitime yakın tekrar şarja takmanızdır. Bu sayede batarya tamamen boşalıp şarj olmuş olur ve batarya güçlenir. Lityum-Lion pil olsa bile bataryalarda asıl sorun budur. Tamamen bataryanın boşalmasını beklemeliyiz.

Tamamen boşalıp ondan sonra şarj etmek kuralı çok önemlidir. Konu dışı batarya ile örnek verecek olursam şarjlı el süpürgeleri bayiden alırken sürekli şarjda kalması için uyarırlar. Ama bu söyledikleri çok yanlıştır. Sürekli takılı olan şarjlı el süpürgelerinin 6 aydan demeden bozulduğuna çok şahit olmuşumdur. Herhalde çok fazla kullanıp çok enerji harcayağı düşünüldüğünden böle deniyor olabilir.

Ayrıca FATİHHK arkadışımın dediği gibi eski teknoloji de kalmamıştır. Batarya dolduğu an batarya devresi kapanmakta ve direkt şebekeden almaktadır. Ama ne olursa olsun ara sıra bataryayı tamamen boşaltıp ondan sonra şarja takma kuralını unutmayalım. Bu bataryanızı güçlendirecektir.

Bu yüzden laptopları emniyet açısından batarya ile çalıştırmaya devam edelim. Ama yukarıda sölediklerimi unutmayalım. Yeni laptop alan arkadaşlar bu sölediklerimi yaptıkları takdirde, uzun süre sonra batarya ömründe herhangi bir değişiklik olmadığını fark edeceklerdir.

• sigorta yanması çok büyük bir sorun değil, sigorta elektronik olarak ucuz bir parça ama onu takacak adamlar çok para isteyebilir, bi de yüksek volt ihtimaline gelince zaten bilgisayara gelmeden önce o volt değeri kablo üzerindeki o büyük cihaz ile uygun hale getirilmiyor mu?
  • Pille kullanmak o anda çalışmakta olduğunuz bilgilerin ani elektirik kesilmesinde gitmemesinde yardımcı olur, aynı zamanda fazla voltajdan korur.
    Pisiz kullanmak da batarya ömrünü uzun kılar.

Kullanıcı bu ikisinden birini tercih etmeli.
  • 250-300 ytl lik batarya için laptopımdam olmak istemem...fırsat buldukça söylüyorum yine söylüyorum "BIRAKIN O NE DEMİŞ ŞU FORUMDA BU NE DEMİŞŞ!! BATARYASIZ LAPTOP KULLANMAYALIM KULLANANLARI UYARALIM"
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kemall

Rütbeye değil söylenene bakmalı... Ben de laptopu ilk kullanmaya başlayacağım zaman araştırdım. HP teknik desteğe sordum, aynen böyle söylemişlerdi...

Bir de bilgisayarı elektriğe bağlayacaksak önce adaptörü bilgisayara bağladıktan sonra fişi takmak... Yani önce bilgisayar bağlantısını yapıp sonra elektrik bağlantısını yapmak...

quote:

Orjinalden alıntı: secokk

Ben 1 yıldan fazla pil takılı kullanıyorum. Pilin çalışma süresi dahil herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Asıl dikkat etmeniz gereken arkadaşlar pili çıkarıp çalıştırmak, değil elektirik kablosunu çıkarıp batarya ile kullanmak, bitime yakın tekrar şarja takmanızdır. Bu sayede batarya tamamen boşalıp şarj olmuş olur ve batarya güçlenir. Lityum-Lion pil olsa bile bataryalarda asıl sorun budur. Tamamen bataryanın boşalmasını beklemeliyiz.

Tamamen boşalıp ondan sonra şarj etmek kuralı çok önemlidir. Konu dışı batarya ile örnek verecek olursam şarjlı el süpürgeleri bayiden alırken sürekli şarjda kalması için uyarırlar. Ama bu söyledikleri çok yanlıştır. Sürekli takılı olan şarjlı el süpürgelerinin 6 aydan demeden bozulduğuna çok şahit olmuşumdur. Herhalde çok fazla kullanıp çok enerji harcayağı düşünüldüğünden böle deniyor olabilir.

Ayrıca FATİHHK arkadışımın dediği gibi eski teknoloji de kalmamıştır. Batarya dolduğu an batarya devresi kapanmakta ve direkt şebekeden almaktadır. Ama ne olursa olsun ara sıra bataryayı tamamen boşaltıp ondan sonra şarja takma kuralını unutmayalım. Bu bataryanızı güçlendirecektir.

Bu yüzden laptopları emniyet açısından batarya ile çalıştırmaya devam edelim. Ama yukarıda sölediklerimi unutmayalım. Yeni laptop alan arkadaşlar bu sölediklerimi yaptıkları takdirde, uzun süre sonra batarya ömründe herhangi bir değişiklik olmadığını fark edeceklerdir.

Aydinlattigin saol kemal arkadasim.. SAGLIGIMIZ ICIN BATARYA ILE KULLANMAYA DEVAM....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secokk -- 7 Nisan 2007; 15:00:08 >

• evet,daha önceki konularda bataryasız kullanın hiçbişey olmaz diyenlere bu da bir ispat olsun.O kadar anlatmaya çalışıyoruz ama insanlar hala kendi bildiğinin doğru olduğuna inanıyor.Ne biçim bir milletiz,bazen anlamakta güçlük çekiyorum(biraz öz eleştiri )
  • ben evde pılı cıkarmıyorum adaptorle kullanıyorum arada bır bataryadan kullnıyorum haftada bırkez falan pc kapanana kadar bosaltıyım mı sarjını yoksa krıtık pıl uyarısına geldıgınde yanı %10 falan oldugunda adaptoru takıyım mı
  • quote:

Orjinalden alıntı: dwyanewadecns

ben evde pılı cıkarmıyorum adaptorle kullanıyorum arada bır bataryadan kullnıyorum haftada bırkez falan pc kapanana kadar bosaltıyım mı sarjını yoksa krıtık pıl uyarısına geldıgınde yanı %10 falan oldugunda adaptoru takıyım mı

Tamamen bataryayi bosaltman daha iyi. Ta bu kurali bataryayla çalisan aletlerin tümünde uygulumamiz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi cep telefonu tabi ki.. Uzun süre de batarya kendini farkettirecektir.

• ne kadar surede bır full bosaltayım pc kapanana kadar yanı? haftada bır falan mı asus f3jc var 21 martta almıştım
  • bin $ alet alıyorsunuz minumum benim imzamdaki 2000 küsür $ dah apahalılarını kullanaalrda var 50-100 $ lık pil in hesabını yapıyorsunuz işte ben bunu anlamıyorum en hor kullanımda bile pil 1,5 sene gider zaten bukadar da takmayın kafanıza kullanın rahat rahat 3*5 ay kısaılsın pilin ömrü ne olcak
  • quote:

Bende tam tersini biliyorum. önce fişi prize takıyorum, sonra laptop un power girişini takıyorum. Böyle olması daha mantıklı geldi bana cünkü önce laptop girisini takıp, fişi prize takarken kıvılcımlanmalar falan oluyor, birden o anki akım laptopa gelmiş oluyor..

Nelerle uğrasıyoruz ya
  • quote:

Orjinalden alıntı: wolf1907

bin $ alet alıyorsunuz minumum benim imzamdaki 2000 küsür $ dah apahalılarını kullanaalrda var 50-100 $ lık pil in hesabını yapıyorsunuz işte ben bunu anlamıyorum en hor kullanımda bile pil 1,5 sene gider zaten bukadar da takmayın kafanıza kullanın rahat rahat 3*5 ay kısaılsın pilin ömrü ne olcak

Sölediklerine katiliyorum ama bu konuda yanlis bilinen bilgileri düzeltmek için aciklama yapma geregini duydum.

• quote:

Orjinalden alıntı: aydinunlu

quote:

Bende tam tersini biliyorum. önce fişi prize takıyorum, sonra laptop un power girişini takıyorum. Böyle olması daha mantıklı geldi bana cünkü önce laptop girisini takıp, fişi prize takarken kıvılcımlanmalar falan oluyor, birden o anki akım laptopa gelmiş oluyor..

Nelerle uğrasıyoruz ya

sen doğrusunu yapıyorsun
    bende bu şekilde kullanıyorum

• cogu kişi batarya zayıflamasın diye pili çıkarıp kullanıyor. yani direk fişe takıyor ve risk alıyor. olacakları göz önüne getirdiğimizde kendimize şunu sormalıyız. alt tarafı en fazla 100-150 ytl lik bir pil mi önemli? yoksa ortalama 2.000 ytl lik bir laptop ve içindeki bilgiler mi önemli?

pil sizin, laptop sizin, seçim sizin.

• bu kadar basit
  • Baslık yine polemiğe doğru kaymakta...

Arkadaslar bakın tamam herkes biliyor ki cihazı direk elektrikle kullanmak bir miktar risk almak demek lakin eger siz de benim gibi aktif bir leecher iseniz, sorf harici zamanlarda son surat download yapmayınca internetin boşa aktığını düşünenlerdenseniz, kısacası bilgisayarınız 7/24 acık kalıyorsa suphesiz ki bataryayla kullanmanın bir kac ayda bir batarya degismek zorunda kalmak oldugunu biliyor olmalısınız...

O nedenle basıma gelen sorunun cozumu basit bir sigorta degisimi olabilir mi acaba diye merak ediyorum????

Lakin eger sorarsanız bundan sonra nasıl kullanacaksın diye :
    "BATARYA UZERINDE, ADAPTOR DE PRIZDE" sloganı altında toplanalım derim...

ps. unutmadan BIR MUSIBET BIN NASIHATTAN IYIDIR deyipte basınıza gelmesini beklemeyin, bataryanızı bilgisayarınızdan ayırmayın diyorum...

• o zaman en iyisi İflas etmiş batarya üzerinde fişe takılı notebook olmalı.

lalırken de 1 adet yedek batarya almalı..
  • Arkadaşlar benimde dün akşam başma geldi elektirikler gidince bütn şarkılarım ve belgerim gitti oyularımda sıfırlandı ve pc tertemiz oldu birde bilgisayar acılırken 5 dk acılıyor buna birde kaybetigim dosylarıma nasıl ulaşabilirim ?
  • HDD sıkıntı görmüş olabillir.
  • Gecmis olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.