Şimdi Ara

Bataryasız Notebook Kullanımı ve sonucları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
51.766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar forumda daha once bir kac kisinin dile geitridigine benzer bir durum benim de basıma geldi...
    Soyle ki; öncelikle ben bataryamın ömrünün azalmaması düşüncesiyle bilgisayarı bataryasız sekilde direk elektrige takılı biicmde kullanıyorum eger evdeysem...(Bu konuda yerli yabancı bir cok forumu okumama ragmen hala tatmin olmadım hangisinin dogru oldugu konusunda)
    Gece aniden bilgisayar kapandı ve bir daha da acılmadı...

Bataryayı takıp denedim direk elektrikten denedim... Yani kısacası her türlü kombinasyonu denedim... Size belki fikir verebilir diye sunu da belirteyim... Adaptoru prize taktıgımda normalde adaptor uzerindeki ısık devamlı yanıyordu... Lakin simdi adaptoru prize diger ucunu da bilgisayara taktıgım anda adaptorun uzerindeki yeril ısık devamlı yanıp sonuyor!!!

Bana elektrikten kaynaklanan, bilgisayarın icinde bir arıza olusmus gibi geldi...

Servise goturecegim... lakin cihaz MSI S420-2 modeli ve servisi sadece Istanbulda varmıs... neyse ki İzmir Vatan Bilgisayardan almıstım onlar biz takip ederiz siz bize teslim edin dediler...En kısa zamanda goturecegim... Umarım kullanıcı kaynaklı sorun olmus deyip(ki haklılar aslında) yüklü bir fatura cıkartmazlar...
    Aklıma batarya dolayısıyla koruma takılı olmadıgı icin anakart yanmıs fikri geliyor ama batarya dısında da cihaz icinde bir sigorta olabilecegini dusunuyorum yani bu kadar pamuk ipligine baglı olmamalı gibi geliyor bana bu iş.

Uzun bir mesaj oldu... detaylıca anlatmak istedim sizin fikriniz nedir konuyla ilgili?

Tesekkurler

• dostum geçmiş olsun geçenlerde sana yakın sorunla bende karşılaştım.bende bu tarz kullanıyodum laptopu elektirik gitti laptop kapandı açtığımda açıldı fakat tam windowsa girecekken siyahj bir ekran geldi siistemi eski halinde başlatmaya çalıştığımda ise sistem dosyaları gitmişti ve ben bütün kayıtlı bilgilerimle format atmak zorundA KALDIM ŞUAN AKILLANDIM VE BATARYAMI ÇIKARMIYORUM BOŞVER DOSTUM SEN TAK BATARYAYI DEYMEZ YANİ
  • Arkadaşlar sizi eleştirmek için demiyorum ama nolacak yani bataryanın ömrü kısalsa. En fazla ne kadar kısalacakki, zaten 1-2 ayda olacak bişey olacagınıda sanmıyorum, 1,5 sene sonra yetmeyebilir bir pil ama bu size ne kadarlık bir süre kazandırırki, en fazla 3 ay. 1,5 sene yerine 1 sene 8 ay kullanmak arasında cok fark yok. Gidip yeni bir pil alacaksınız artık. Yani laptopu alıpta mousepad bozulmasın die sürekli mouse kullanan, klavye bozulmasın diye sürekli usb klavye kullanan, dahili kamerası bozulmasın diye harici kamera kullanan varmı ?

Birde bildiğim kadarıyla pil üzerinde takılıyken, ülkemizin şartlarından dolayı ani gelişen voltaj inip cıkısları icinde tampon görevi görmüş olmuyormu ? Yoksa ben mi yanlış biliyorum ?
  • bu defalarca tartışıldı forumda hala bu yanlışa düşen arkadaşlarımız var. o bataryanın ömründen yemesi vs. eskidendi.
    bilgisayarınızın bataryası dolana kadar cihaz bataryayı doldurur. ardından batarya devresini kapatır cihazı direk şebekeden çalıştırır. bu nedenle batarya'ya bir zarar vermesi söz konusu değildir.
    milyarlarca lira para döküyorsunuz cihazlarınıza yazık paranıza, ülkemizin milli servetine. düşmeyin böyle hatalara.
    pire için yorganı yakmayın yada pil için anakartı
  • batarya takılı olsun,fişte kullanalım kesinlikle.!
  • peki kesintisiz güç kaynağına takılı ama bataryasız kullanmanın bir zararı varmı?
  • Arkadaşım güç kaynaklarıda düzgün kullanılmamasından ya da uzun süre geçtikten sonra içerisinde ki kondansatör lerin en ufak arızası ile bazen 220 V bazen 440 V elektrik gönderiyor Pc ye....

O yüzden öyle mi böyle mi diye tartışmayalım ..En akıllısı pil takılı iken Elektriğe takalım laptop umuzu...

Sevgi ve Saygılar
  • arkadaşlar sonucta bu bilgisayarları kullanmak için aldık 1-2 sene sonra satıpta baskaları mı kullansın degmez bence en iyisi bataryası ile kullanmak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi therebeder -- 6 Nisan 2007; 23:48:22 >
  • pil mi önemli cihaz mı düşünelim elektrik kesintisinde notebook pil takılı ise kapanmıyor takılı değilse o ani kapanış bile çok zarar verebiliyor

ben hem pil ile kullanıyorum hem de APC PNOTEPRO6-EC NOTEBOOK SURGE ARREST kullanıyorum yüksek voltaja karşı eğer güç kaynağına bağlı kullanmıyorsanız tavsiye ederim üstelik APC fiyatı da 40-45 ytl civarı 3 pinli ve 2 pinli modeli mevcut

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilker_inside -- 7 Nisan 2007; 1:18:12 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilker_inside

pil mi önemli cihaz mı düşünelim elektrik kesintisinde notebook pil takılı değilse kapanmıyor takılı değilse o ani kapanış bile çok zarar verebiliyor

ben hem pil ile kullanıyorum hem de APC PNOTEPRO6-EC NOTEBOOK SURGE ARREST kullanıyorum yüksek voltaja karşı eğer güç kaynağına bağlı kullanmıyorsanız tavsiye ederim üstelik APC

ne kadar degısık bı alet ılk defa goruyorum artık bılgısayarı nasıl koruyacagımızı degıl nasıl kullanacagımızı sasırdık dıye dusunuyorum baslıgı acan arkadasa da gecmıs olsun
  • Arkadaslar gecmis olsun dilekleriniz icin tesekkur ederim... Ben yetkili servis olan Bimtes`e bu durumdan bahsetmeden cihazı godnermeyi dusunuyorum... umarım garanti kapsamı dısında demezler... fatura cok mu kabarık olur sizce? bir de bu notebook ların icinde ayrıca herhangi bir sigoeta gorevi gorecek parca yok mudur?elektrik direk cihaza mı gitmektedir(batarya yoksa eger) ki herhangi bir parcanın yanmıs olmasındansa sigortasının yanmıs olmasını tercih ederim...

Yine de ilginize tesekkurler... Bu da bana ders oldu ayrıca forumdaki herkese de kesinlikle ve kesinlikle uyarımdır ki böyle pire icin yorgan yakmayın... benim basıma gelmez burada elektrikler saglam demeyin ben oyle dedim ve sonuc ortada...

Iyi gunler
  • Gecmis olsun tekrar

Hep diyorum gene soyleyecem 100-150$ bir pil icin koca makina riske atmaya deymez hele bizim

gibi zit pirt elektirik kesilen voltaj oynayan bir ulkede kesinlikle tavsiye edilen bir kullanim sekli degil
  • Mellkor'a katılıyorum,illa da pilsiz kullanıcam derseniz en azında kaliteli bir çoğaltıcı priz(Belkin olabilir) en fazlasından da( :) )elektrik kesildiğinde 5dk götürebilecek bir psu alın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tsk -- 7 Nisan 2007; 1:51:43 >
  • evet arkadaşlar bende Asus A3E var notebooku evdeyken pil takılı adaptörle kullanıyorum batterymon programı ile baktıgımda pilimin performansında hiç bir degisiklik ibaresi görmedim cunku pil tam dolsgunda direk kesio artık yeni notebooklar sarj olayını ve ilk basladıgım gun gibi aynı surede kullanabiliyorum notebooku dısarı cıkıncada yada evde dolunca cıkarıyorum gunde bırkez tam bosaltıyorum pilimi.... bence yeni notebooklarda bu olay bitmiştir. bende eski ibm 2626 seri thinkpas vardı onu bu tarz kullandım 2 haftada yedi bataryayı 1 saat giden batarya adaptorsuz acılmaz olmustu.... ve acılınca 1 saat gider olmustu windowsda....
  • güzel söylemişsinde pcu çok kullanışlı olmazki.sürekli yanımızda taşımak zorunda kalmaz mıyız?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Trex87

güzel söylemişsinde pcu çok kullanışlı olmazki.sürekli yanımızda taşımak zorunda kalmaz mıyız?

:) Zaten yanında taşı diye pil var,adaptöre takıpta kullanıcaksan yerleşik olman lazım,ev kullanımından bahsediyorum ben
  • ben seyyar gibi dolaştığım için sürekli kendi açımda söyledim.laptop adaptörünü ve ethernet kablomuda taşıyorum sürekli.bunu psu dan başka çözümü yokmu. onuda laptop çantasında taşıyamam yer yok
  • quote:

Orjinalden alıntı: Trex87

ben seyyar gibi dolaştığım için sürekli kendi açımda söyledim.laptop adaptörünü ve ethernet kablomuda taşıyorum sürekli.bunu psu dan başka çözümü yokmu. onuda laptop çantasında taşıyamam yer yok

:D Ortalama 200ytl vermeyi gözün kesiyorsa ikinci pil ya da bekleyeceksin güneş enerjisi ile çalışan laptopları
  • isteyen herkes pilsiz kullanmayın desin; pilin ömrünün gittiğini somut olarak görebiliyorum ve bu nedenle pilsiz kullanıyorum
  • Ben 1 yıldan fazla pil takılı kullanıyorum. Pilin çalışma süresi dahil herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Asıl dikkat etmeniz gereken arkadaşlar pili çıkarıp çalıştırmak, değil elektrik kablosunu çıkarıp batarya ile kullanmak, bitime yakın tekrar şarja takmanızdır. Bu sayede batarya tamamen boşalıp şarj olmuş olur ve batarya güçlenir. Lityum-Lion pil olsa bile bataryalarda asıl sorun budur. Tamamen bataryanın boşalmasını beklemeliyiz.

Tamamen boşalıp ondan sonra şarj etmek kuralı çok önemlidir. Konu dışı batarya ile örnek verecek olursam şarjlı el süpürgeleri bayiden alırken sürekli şarjda kalması için uyarırlar. Ama bu söyledikleri çok yanlıştır. Sürekli takılı olan şarjlı el süpürgelerinin 6 aydan demeden bozulduğuna çok şahit olmuşumdur. Herhalde çok fazla kullanıp çok enerji harcayağı düşünüldüğünden böle deniyor olabilir.

Ayrıca FATİHHK arkadışımın dediği gibi eski teknoloji de kalmamıştır. Batarya dolduğu an batarya devresi kapanmakta ve direkt şebekeden enerjisini almaktadır. Ama ne olursa olsun ara sıra bataryayı tamamen boşaltıp ondan sonra şarja takma kuralını unutmayalım. Bu bataryanızı güçlendirecektir.

Bu yüzden laptopları emniyet açısından batarya ile çalıştırmaya devam edelim. Ama yukarıda sölediklerimi unutmayalım. Yeni laptop alan arkadaşlar bu sölediklerimi yaptıkları takdirde, uzun süre sonra batarya ömründe herhangi bir değişiklik olmadığını fark edeceklerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secokk -- 7 Nisan 2007; 15:02:06 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.