Şimdi Ara

Bakan Albayrak: Döviz Kuru Benim İçin Önemli Değil, Oraya Hiç Bakmıyorum (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
230
Cevap
3
Favori
20.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
436 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sizler demiyormuydunuz ne zaman döviz ile ilgili konuşsa kur yükseliyor diye,oda artık konuşmuyor ve ben ilgilenmiyorum numarası yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugurmurat360x -- 30 Eylül 2020; 14:27:51 >
  • Komşu bulgaristan durduğu yerden Türkiye yi geçti,durduğu yerden ya inanılmaz gerçekten.20 yıldır ne teknoloji atılımı yaptılar ne doğal kaynak rezervi buldular,hiçbir şey yapmadan geçtiler Türkiye yi,gençler 1000 leva için bulgara çalışmaya gidiyor artık yazık cidden yazık bu ülkenin gençlerine

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fatih KARAHAN

Komşu bulgaristan durduğu yerden Türkiye yi geçti,durduğu yerden ya inanılmaz gerçekten.20 yıldır ne teknoloji atılımı yaptılar ne doğal kaynak rezervi buldular,hiçbir şey yapmadan geçtiler Türkiye yi,gençler 1000 leva için bulgara çalışmaya gidiyor artık yazık cidden yazık bu ülkenin gençlerine

Hocam zaten bir ülkeyi kendi haline 20 yıl bıraksan her ülke zamanla gelişir, şayet grafiklere bakıldığında dünyadaki hemen her ülke ekonomik anlamda gelişmiştir. Sonuçta milyonlarca insan çalışıyor ve sayıları artıyor, teknoloji gelişiyor, ülkeler/insanlar bunun nimetlerinden faydalanıp üretimi vs. arttırıyorlar. Türkiye 20 yıldır herhangi bir yönetim yerine kendi haline bırakılsaydı şu an çok çok daha ileride olurduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redeemertr -- 30 Eylül 2020; 14:32:17 >

• Hani karanlıkta bir şeylerden korkan çocuklara denir ya, "gözünü kapat, o tarafa bakma"... Aynı o hesap

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TORUNLARIMI GÜLDÜRMEK İÇİN YAPTIĞI İCRAATLARINI ANLATACAĞIM.

• Sayın bakanım ben yahoo finance app'inden bakıyorum arayüzü falan güzel tavsiye ederim size de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • KÂRLI ÇIKMAK NEDİR?

Sözüne dönecek olursak, Bakan Albayrak'ın “En kârlı çıkan biz olacağız” ifadesindeki “biz”in, biz vatandaşlar olmadığı

malum.

150 milyar doların üzerinde Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) hacmi olan bir ekonominin başında olup “Kur benim için hiç önemli

değil” sözü, olsa olsa vatandaşın zekasını hafife almakla açıklanabilir. Eğer kur gerçekten önemli değilse, o vakit bir an önce

çıkılıp döviz üzerinden garanti verilen Yap-İşlet-Devret modelli ulaştırma projelerinde, döviz üzerinden kira ödenen ve gelir

garantileri verilen şehir hastanelerinde “TL'ye döndük” denilmesi lazım.

TL BAZLI ALIM GARANTİSİ

YEP içindeki bir tabloya “TL bazlı alım garantili kontratlar” gibi ne anlama geldiği belli olmayan bir cümle kondurmakla

olmaz. “TL bazlı alım garantili kontrat” ifadesiyle, mevcut döviz garantili sözleşmelerde TL'ye dönüş mü kastediliyor (keşke),

yoksa bundan sonra özel sektörle bir daha döviz üzerinden sözleşme imzalanmayacağı taahhüdü mü, o da belli değil.

DÖVİZLİ SÖZLEŞME

Yeri gelmişken; genel hatlarıyla Hazine garantili projelere dair bir kısa hatırlatma yapalım:

– Yavuz Sultan Selim Köprüsü: 3 dolar +KDV+ ABD enflasyonu, günlük 135 bin araç. (ICA A.Ş.)

– Osmangazi Köprüsü: 35 dolar +KDV+ABD enflasyonu, günlük 40 bin araç. (Otoyol A.Ş.) İzmir Bursa otoyolu için 4 ayrı

garanti var.

– Avrasya Tüneli: 4 dolar+KDV + birikimli 10 yıllık ABD enflasyon artışı, günlük 68 bin 500 araç.

– Çanakkale Köprüsü: 15 Euro+ KDV, günlük 45 bin araç. (Yapımı sürüyor)

Bu tabloya yolcu başına garantiler verilen havalimanları dahil değil. 2040'lı yıllara kadar ödemesi sürecek şehir hastaneleri

dahil değil. Akkuyu Nükleer Güç Santrali de dahil değil. Albayrak'ın kurun hiç önemli olmadığını söylediği tablo işte bu.

Öte yandan bütün bu gizli tutulan sözleşmeleriyle, bedelini bizlerin ödediği bu projelerin kamulaştırılması politik olarak

gündeme geldiğinde İstanbul sermayesinin nasıl telaşlandığını da birkaç gün önce gördük.

Uluslararası toplantılarda, akademik destek aldıkları yayınlarında, panellerinde işlerine geldiğinde sık sık “şeffaflık” ve

“hesap verilebilirlik” diyen İstanbul sermayesi, konu torunlarımızın refahını rehin alan Kamu Özel İşbirliği (KÖİ)

sözleşmelerinin bütçeye yükü olduğunda, bu tumturaklı lafları unutuveriyor. İçinde ilaç niyetine bir tane bile “şeffaflık”

kelimesinin geçmediği, en ama en Yeni Ekonomi Programı'nda doğal olarak KÖİ projeleriyle ilgili izleme birimi kurulmasına

dair bir taahhüt de yok. O nedenle tüm bu sözleşmelerin kamu finansmanı üstündeki yükü de hep gölgeli kalıyor.

Sözleşmeleri imzala, gizli tut. Sorana “ticari sır” cevabı ver. Sonra da “Kur benim için hiç önemli değil” de.

Bizim için önemli

Kaynak https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/cigdem-toker/yepte-kura-bakmayanlar-6060218/

• Torun sizin arkanızdan laf atmasın iyidir.Bırak gülmeyi..

• Hayırdır ? Sen kimsin arkadaş ! Haddini bil ...Terbiyesizlik yapma ekran başından.

• eyoruk E kullanıcısına yanıt

sen bu lafı benim yüzüme söylesen yine sana KAYPAK derdim.kendin bulaştın

• Keşke bizim için de kur önemli olmasa Bakan Albayrak: Döviz Kuru Benim İçin Önemli Değil, Oraya Hiç Bakmıyorum 

• quote:

Orijinalden alıntı: BalkanGöçmeniBirBey

sen bu lafı benim yüzüme söylesen yine sana KAYPAK derdim.kendin bulaştın

Bir halt edemezdin.Kapa çeneni...

• hadi selametle... hadsiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BalkanGöçmeniBirBey -- 30 Eylül 2020; 16:8:59 >
  • Bakan Albayrak: Döviz Kuru Benim İçin Önemli Değil, Oraya Hiç Bakmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elk.de

Bende yıllardır burada bunu anlatmaya çalışıyorum

Bakan bile aynısını söylüyor

Doları oyroyu boşverin,kendi paranıza bakın

Beratla dalga geçiliyor. Adam yerine konmuyor. Ülkeye ihanetin resmidir bu. Bomboş bir çöplük bu adam. Sen de aynı düşünüyorsan sorun yok.

Allah bunların soyunu sopunu kurutsun. Bu halka zarar verenleri acılar içinde kıvrandıra kıvrandıra öldürsün. Bunları bilerek destekleyenlere de aynı belayı versin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myfranco -- 30 Eylül 2020; 18:8:10 >
  • Bilmediğimiz bir şey söyleyin. Ekonomi bakanının döviz kuruna bakmadığını biliyoruz zaten baksa böyle olmazdı ekonomi.

• Bakan Albayrak için tabi ki önemli değil döviz kuru ya da başka bir şey. Vatandaş da sayın Albayrak gibi bu konuda derdi olmasaydı, alım gücü yerinde olsaydı bizim içinde önemli olmazdı Bakan Albayrak: Döviz Kuru Benim İçin Önemli Değil, Oraya Hiç Bakmıyorum Bizim evimizde 10 bin TL'lik musluklar yok. 10 bin TL'lik muslukları olan insanlar için zaten önemli değildir döviz kurunun nasıl olduğu.

• Bakan Albayrak: Döviz Kuru Benim İçin Önemli Değil, Oraya Hiç Bakmıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.