Şimdi Ara

Bad sector ve düzeltme yöntemleri (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
405
Cevap
80
Favori
358.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eyvallah şunu yapacaksın. Hdd'yi taktıktan sonra görünen sürücüyü sağ tıklayıp özellikler ile araçlara gireceksin.
    Oradan "Şimdi Denetle" deyip iki seçeneği işaretledikten sonra(ful tarama için) windowsu yeniden başlatııktan sonra işlemin otomatikman gerçekleşicek. Bu anlattıklarım xp için diğer versiyonlar için bir aramalısın...
  • çok güzel konu olmuş ellerin dert görmesin
  • HDAT2 4.53 ve ViVard 1.0 bu iki program ile bad sector sorunlarınızı eğer çok ağır bir hasar yok ise halledebilirsiniz ağır hasarlarıda minimize edebilirsiniz Hiren's BootCD içerisinde bu iki programda vardır. Googlede aratıp kafayı yemek üzere olan arkadaşlar için paylaşmak istedim
  • bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim, gerçekten faydalı bir konu olmuş....
  • benim bilgisayarda açılmadı 1-2 saat bekleyince sorun yok oldu bende 500 gb lik yeni hdd aldım nasıl bir yol islemeliyim,suan sorunsuz çalışıyor ama daha once hdd boot failure yazıyodu,guvenmiyorum bilgilerimi hemen yedekledim tavsiyeleriniz neler diski kurtarabilirmiyim?,yada ne yapmalıyım?
  • Güzel konu bunu görmemiştim.
  • Arkadaşlar bu HDTUNE sonuçları %100 doğrumu çünkü benim HDD bir kaç sefer donma yaptı HDTUNE ile tarattım hiç bad secotr bulmadı???
  • quote:

Orijinalden alıntı: PreMoNiTioN20

Arkadaşlar bu HDTUNE sonuçları %100 doğrumu çünkü benim HDD bir kaç sefer donma yaptı HDTUNE ile tarattım hiç bad secotr bulmadı???

Kimse bilmiyormu?
  • quote:

quote:

Arkadaşlar bu HDTUNE sonuçları %100 doğrumu çünkü benim HDD bir kaç sefer donma yaptı HDTUNE ile tarattım hiç bad secotr bulmadı???

Kimse bilmiyormu?

• Arkadaşlar benim elimdeki flaş diskte belirli bir boyuttan sonra dosya atmıyor donuyor Galiba bu da bir bad sector olayı peki flaş disklerdeki bad sectorleri belirleyen bir program varmıdır ?? HD Tune isimli önerdiğiniz prog. denedim ama flaşları görmedi veya ben yapamadım .
  • Arkadaş tekrarlıyom: HDTUNE programının sonuçları %100 doğrumu değer doğru ise HDD de 1 tane bac sector olmamasına HDTUNE sonuçlarınında gayet iyi olmasına rağmen nede HDD takılıyo??
  • iyi akşamlar, sormak istediğim bir soru var. bu 3. yöntemi yapıp, yani bölümlere ayırmak için format mı atmak gerekiyor ? yani format atarken mi bölümlendirme yapacağız, yoksa windows yüklüyken bölümlendirip mi format atacağız ?

edit: şuan hdd yi taratıyorum ve ilk 2 gb'ın içinde badsectorler var. o 2gb yi nasıl ayırabilirim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mert6385 -- 13 Kasım 2011; 0:13:56 >
  • Önce Hdd yi taratıp hatalı bölümü hesaplaman lazım. (hesap kısmını arkadaş vermiş)

Atıyorum 80gb lık hdd
    ilk 45 gb.a kadar temiz, sonra ki 2 gb arızalı ve sonrası 33 gb temiz

Bu durumda öne bölümlere ayırman gerekli
    C sürücüsüne 45 gb, D sürücüsü 2 gb, E sürüsüne 33 gb gibi...

3 bölüm oluşturduktan sonra (bu önemli) arızalı bölüm D sürücüsünü sil...

Böylece elinde tıkır tıkır çalışan 2 bölüm olacaktır.

Sonra da bu bölümlere tek tek format atman gerekli..
    Format C:, Format E: gibi...
  • sectör hatalarını ayırmak için scandisk kullanabilirsiniz.

zamanım oldugu bir gün dos cd si yaparım sizlerde scandisk i kullanabilir hdd deki hatalı bölümleri ayırabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ext9 -- 13 Kasım 2011; 7:39:41 >
  • hdd yi tarattım ve bu çıktı. nasıl yapayım sizce ? hdd 320 gb lik.

• Arkadaşlar benim sorunum daha farklı.Garantiden değişen 2 hard disk bad sectörlü gözüküyor diye şüphelendim ve başka bilgisayarda hd tune la tarattığım ve sağlam olan hard disk i kendi bilgisayarıma takınca onuda bad sectörlü gördü.Araştırdım çözüm bulamadım sizce neden olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: pudinkk

quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

fahrenhayt46

Anlatım için teşekkürler

Fakat yukarıda bahsettiğiniz bad sector düzeltme ve low level toollarından hepsini ve fazlasını denedim.
    Maalesef durumu çok kötü disklerde pek bir işe yaramıyorlar.
    Durum sizin konudaki hdd gibi ise kurtarılabilir gibi ama hepsinde maalesef işe yaramıyor.

Burada olduğu gibi

Maalesef böyle bir diskte 3. seçenek de işe yaramıyor.Diskin haline bakın
    Herhalde 1500 kere bölmek lazım.

hard disk karşıyaka bayrağı gibi olmuş hocam tır fln mı geçti üzerinden
    hatalı mesaj..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IdontKnoWw -- 17 Kasım 2011; 1:39:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: IdontKnoWw

hatalı mesaj..

Alıntıları Göster
    Özellikle notebook hddlerinde görünen bazı badler fiziksel hasardan dolayı değil, aşırı ısınmadan kaynaklı manyetik bad sektörlerdir..Bunları darbe sonrası oluşan yada aşırı kullanımdan kaynaklı badlerle karıştırmamak gerekir..
    böyle durumlarda eğer diskte önemli verileriniz varsa hdd regenarator programı ile hasarlı bölümlerdeki veriler sağlam kısımlara aktarılmaya çalışılabilirsiniz ama bu uzun süren ve hdd kafasını zorlayan bir işlemdir ve belkide hardiskte kalıcı fiziksel bad ler oluşmasına sebep olabilir..
    Bence bu tip durumlarda yapılacak ilk şey disk yönetiminden tüm dölümleri kaldırıp hdtunu yazılımında erase kımında Zero Fill şeçeneği ile diskin sıfırlanmasıdır..Ben bu şekilde tamamen kullanılmaz haldeki disk i sıfırladım, şuan diskte tek bir bad yok tamamı kullanılabilir halde. hatta Benim diskim windows ta yada dos altında partition programların kilitlenmesine sebep oluyordu bu yüzden önce harddiskin ilk sectörleni (%3 lük kısmını) hdd regenetor ile kurtardım böylece bilgisayar kilitlenmeden windows disk yönetimini açıp bölümlemeleri kaldırabildim..

• geçen hafta masaüstü bilgisayarımın harddiskinde hd tune ile %10 fiziksel bad sector buldum, zaten bilgisayara format atacaktım, full boşallttım içini,, bad sector bölmleri tespit edip hardisk i dörde böldüm, sorunlu iki bölümü sildim geri kalanları kullanıyorum,,250 gb harddikten 200 gb kalı ama makine düzeldi şakır şakır çalışıyo :)))
  • harika bir anlatım apmışsın, 4 tane hdd var kafayı yemek üzereydim -uygulamaya geçiyorum.. paylaşım için saol
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.