Şimdi Ara

AZCIK UYANIK OLUN ARTIK ! (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
4
Favori
5.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: L.J

Sözüm meclisten dışarı, yine de kimse kusra bakmasın. Köylü ve aşağı tabaka cahil bir toplumun eli para görünce yaptığı işleri yapan bir milletiz ve bu çok normal. Türkiye'de bugün burjuva sınıfına giren insan güruhunun büyük kısmı 1-2 kuşak önce köylüydü. En iyimser tahminle son 20 25 yılda sınıf atlamış bir insanın kafa yapısı ile aristokrat aileden gelen yüksek sınıf bir insanın kafa yapısı bir olamaz. Bunu girdiğim her ortamda gözlemliyorum. Çok zor değil Türkiye'deki tercih edilen/tüketilen ürün veya insanların yapısına bakarak toplumun profilini tespit etmek. Düşük profilli bir toplumun yapacağı her ne varsa biz de onları yapıyoruz. Doğulu gibi düşünmekten sıyrılamayıp, her fırsatta batılı olmaya çalışan arada kalmış bir milletten de bu beklenir.

Çok doğru bir tespit.
    Bu ülkenin insanı dünya nimetlerinden faydalanabilecek özgürlük ve maddi güce son 25-30 yılda kavuştu.
    Fakat maalesef kapitalizmi, zenginliği, paranın kullanım amacını hazmedemeden hazırlıksız yakalandı.
    Para insanı bozar derler. Yanlış; para, onu nasıl kullanacağını bilmeyen insanı bozar. Bizim durumumuz da bundan farklı değil.
    Toplumun yeterli maddi gücü elinde bulunduran büyük kısmı lüks, gösteriş tutkunu, maddiyatçı, müsrif ve bencil bir güruha dönüşmüş durumda.
    O güce sahip olamayan büyük bir çoğunluksa o insanlara özenerek kısa yoldan para kazanma, o insanların seviyesine çıkabilme çabası içinde.
    Maalesef hayatımızı, para kazanmak/ harcamak; daha çok kazanmak/daha çok harcamak üzerine kurgulamış ve buna göre yaşar hale gelmiş durumdayız.
    Dini/milli değerleri yüksek, fakat temel ahlaki, kültürel değerleri zayıf, yozlaşmış bir toplum haline geldik.
    Batının tekniği ile beraber ahlak anlayışına da ihtiyacımız var sanki.

Geçen bir arkadaşım 13 yaşındaki çok konforlu olmayan arabama bindi.
    Aynen şunu söyledi: "bu arabayı kullanmaktan utanmıyor musun?"
    Şaka yaptığını düşünürek yüzüne baktım.
    Maalesef ciddiydi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: nihilist76

quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Sözüm meclisten dışarı, yine de kimse kusra bakmasın. Köylü ve aşağı tabaka cahil bir toplumun eli para görünce yaptığı işleri yapan bir milletiz ve bu çok normal. Türkiye'de bugün burjuva sınıfına giren insan güruhunun büyük kısmı 1-2 kuşak önce köylüydü. En iyimser tahminle son 20 25 yılda sınıf atlamış bir insanın kafa yapısı ile aristokrat aileden gelen yüksek sınıf bir insanın kafa yapısı bir olamaz. Bunu girdiğim her ortamda gözlemliyorum. Çok zor değil Türkiye'deki tercih edilen/tüketilen ürün veya insanların yapısına bakarak toplumun profilini tespit etmek. Düşük profilli bir toplumun yapacağı her ne varsa biz de onları yapıyoruz. Doğulu gibi düşünmekten sıyrılamayıp, her fırsatta batılı olmaya çalışan arada kalmış bir milletten de bu beklenir.

Çok doğru bir tespit.
    Bu ülkenin insanı dünya nimetlerinden faydalanabilecek özgürlük ve maddi güce son 25-30 yılda kavuştu.
    Fakat maalesef kapitalizmi, zenginliği, paranın kullanım amacını hazmedemeden hazırlıksız yakalandı.
    Para insanı bozar derler. Yanlış; para, onu nasıl kullanacağını bilmeyen insanı bozar. Bizim durumumuz da bundan farklı değil.
    Toplumun yeterli maddi gücü elinde bulunduran büyük kısmı lüks, gösteriş tutkunu, maddiyatçı, müsrif ve bencil bir güruha dönüşmüş durumda.
    O güce sahip olamayan büyük bir çoğunluksa o insanlara özenerek kısa yoldan para kazanma, o insanların seviyesine çıkabilme çabası içinde.
    Maalesef hayatımızı, para kazanmak/ harcamak; daha çok kazanmak/daha çok harcamak üzerine kurgulamış ve buna göre yaşar hale gelmiş durumdayız.
    Dini/milli değerleri yüksek, fakat temel ahlaki, kültürel değerleri zayıf, yozlaşmış bir toplum haline geldik.
    Batının tekniği ile beraber ahlak anlayışına da ihtiyacımız var sanki.

Geçen bir arkadaşım 13 yaşındaki çok konforlu olmayan arabama bindi.
    Aynen şunu söyledi: "bu arabayı kullanmaktan utanmıyor musun?"
    Şaka yaptığını düşünürek yüzüne baktım.
    Maalesef ciddiydi.

Bak bakalım kim ne anlıyor yoksa ben mi sadece bunu anlıyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: mikoli88

burda üretse ne olacak? istihdam dan başka pek bir getirisi yok ülkeye...
    ameleliğini yapacaz,TR de üretilen otolarda ithal girdi oranı % 70, adamlar burda üretse nolca...(avrupaya göre işçilik ucuz, paraları almanyaya çekecek)
    TR nin montaj üretimden, yan sanayi üretiminden çıkıp kendi markasını oluştuması lazım,
    arabanın işçiliğini değil mühendisliğini yapıp pazarlaması lazım dünyaya...

• quote:

Orijinalden alıntı: dekareme

quote:

Orijinalden alıntı: Carmella

Halk da inanılmaz aşağlık kompeksi var, orta sınıf kompleksi hat safada, insanlar VW,APPLE,SAMSUNG alınca kendilerini üst sınıfa geçmiş hissediyorlar, bu algıyı doğuş çok güzel yarattı etkili rebranding stratejisiyle. Hele biri diyor X arabayı alcaktım, TR de üretildiğini görünce vazgeçtim, ben ne diyim şimdi bu arkadaşa bilmiyorum, meksika üretimi jetta daha mutlu eder kendisini.

Arabada ithal tüketimi anlarım, elektronikdede anlarım, ama beyaz eşyada çok komik bir olay var. Bugun Vestel ürettiği malın %80 ini avrupaya satıyor, ama bizim burjuva özentisi orta sınıf Bosch'u filan tercih ediyor , sırf etiket başka bir şey değil + kraldan çok kralcılık.

Ha bide en komiği ne biliyormusunuz, gezi olayları yüzünden bu çapulcular kel feritin bütün iştiraklerini boykot edeceklerdi, golf deki sıra biter sandım, çünkü VW müşterilerinin çoğu çapulcu tayfası, ama kimse sipariş iptal etmemiş, güya boykot edeceklerdi

Ben üzerime düşeni yaptım, bütün arabalarımız ithal, beyaz eşya, televizyon hepsi yerli

ithal olunca kendi ayağına kurşun sıkıyor, cari açık artıyor aslında ekstradan ödediği (aracın motoru 2000 diyelim, %50den fazla ötv) onun cebinden çıkıyor, kendisi neden oluyor ve kendisi ödüyor da adamın haberi yok !

Bu adamlar apple alıyor ama onlar çinde üretiliyor, burdan araba alsana diye sorduklarında ise yerli almam diyor, ama çin malı apple marka telefonu alıyor, sonra işine gelmediğinde çin mallarıyla işim olmaz, elimde kalır diyerek kendisini yalanlayan sürüsüne kalabalık var bu ülkede....

Kalite diye bişey var vestelin tv konusunda samsung, lg ayarına gelmesi için 40 fırın ekmek yemesi lazım. Öyle tvden, buzdolabından robota dönüşen reklam yapmakla bitmiyor

• banka kredisiyle 0 oto alan bir kişi, aylar veya yıllar sonra aracın kdvli fiyatının borcunu bitirir ve normalde borçtan kurtulur. fakat kimi araçlarda ötv 10 binden aşağı, 20 veya 30 binden aşağı değil (motor hacmine göre değişir) işte o borçtan kurtulur ve ondan sonra sadece ve sadece ötv nin masrafını ödeyerek bitmesi gereken borçtan hala kurtulmamış olur.

atıyorum, aracın fiyatı 50 bin diyelim, ötv si 18,500 tl.

normalde adam 31500 tl i ödedi ve borçtan kurtulurdu. ama şimdi ötv denen fazlalığın meyadan getirdiği 18500 tl lik verginin kredi borcunu ödemek zorunda. her ay 1000 tl ödese, 18 ay boyunca sadece ötv için bu masrafa katlanmak zorunda.

birçok kimse 50000 tl i öderken arabanın parası sanıyor... hey yavrum hey, arabanın masrafı çoktan bitti, sen sadece ötv için çalışıyorsun da haberin yok! sen uyumaya devam et bakalım...

boykot etmemenin cezasını milletçe ödemeye razıysak sorun yok demektir!...

sürücüye herkes geçiriyor, şamar oğlanına döndü sürücü; devlet vergileriyle, tüpraş zırt pırt zam yapmasıyla, sigorta şirketleri %250 zam yapmasıyla, servisler öyle böyle....

tüm bunlara rağmen, hiçkimse çıkıp da boykot silahını kullanmıyor !

o silahını kullanan milletler, bu çirkin savaşı kazanmışlardır...

bizler, krediyle, borçla alınmış arabayla müziğin sesini sonuna kadar açıp şu yaz günlerinde cadde ve ara sokalrada millete hava atmaya devam edelim.. !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dekareme -- 25 Temmuz 2013; 2:32:45 >

• Malezya var otomobilin babasını yapıyor ama türkiyede 2013 de 25 adet satılmış .Ben hep hayal ediyorum malezya ile ortak bir araç yapılabilir halkın büyük çoğunluğu müslüman malezyada.(gerçi ingiliz milletler topluluğu üyesi)

• samsung örneği verilmişte apple'ın Türkieye'ye bi faydası var mı?
  • Türkiye'de üretilen Linea'ya vereceğim parayı Civic'e veririm. Yani adamlar daha iyi araba yapıyor, keriz miyim kötü olanı alacağım? Hem de Koç ailesi 3 kuruş fazla kazansın diye. Sanki tüm Dünya kendi ürettiği malı kullanıyor da bi biz iPhonecuyuz. Güney Kore'de BMW Hyundai'den fazla satıyor vergiden ötürü, şimdi Koreliler salak mı? Ayrıca Vestel'in kalitesi de berbat, üstelik Çin'den parça alıp burada montaj yapıyor sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Makina mühendisiyim ve imalatın içerisindeyim. Kesinlikle türk malı almam. Kimsede bana bunun için laf söyleyemez.

Telefonum bozuldukça değiştiririm. Çocukluğumdan beri otomobil hastasıyımdır. Gelir durumum iyi olduğu halde kaç defa fiyatları (daha doğrusu araba alırken ve kullanırken giren vergiyi) düşündükçe araba değiştirmekten vazgeçtim.

Bana çevremdekiler hep kızarlar, türk düşmanı olduğumu zannederler (gerçekten öyle gözükürüm) ama aslında hep çağdaş bir türkiyenin hayalini kurmuş, bunun imkansız olduğunu görüp halkıma sinirlendiğimden sövmüşümdür.

Bizim halk kadercidir. Sanayide bir iş yapılır hesap namına birşey yapılmaz, rüyasına yatılır. Zaten bu herşeyi açıklıyor.

Bu ülkenin bu halde olmasının temel sebepleri bence din ve eğitim kalitesidir. (Kişisel görüşümdür boşuna mesajımı alıntılamayın)

Nasıl düzelir dersek siyasetle kesinlikle değil. En azından direkt olarak değil. Eğitim sisteminin kalitesini ve öğretmen kalitesini artıracaksınız.

Bu ülkeyi eğitim sistemini bozarak mahfettiler ve hala da mahfetmeye devam ediyorlar. İnsanları iyi değilde dindar olarak eğitmeye çalışıyorlar çünkü gerçekten eğitimli adam hakkını arar. Dindar ve eğitimsiz adam da boyun eğer, şükreder.

Bilmem anlatabildim mi...

kardeşim kelimelere dikkat, ne demek ''... iyi değilde dindar olarak ...'' bir insan müslüman, hristyan, yahudi... farketmez olupta iyi insan olamaz mı?

• 20 yıl önce en çok satan marka Tofaştı

şimdi herkes millete kötü araba kakalandığını iddia ediyor,

şimdi vosvos en çok satan marka

20 yıl sonra herkes millete kötü araba kakalandığını söyleyecek.

20 yıl sonra alıntı yaparsınız
  • konu aşağılık kompleksden öteye gidememiş.. senin en düşük vw ayarında bir firman varmı dünya çapında? audi bmw mercedes demiyorum bak! sen yapa yapa fiat punto yapıyosun bu benim derdim değil ben cari açık artmasın diye pundoya binmem..

sen teknolojini mühendislerini geliştir bu araçlara gerek tasarım gerek donanım gerekse güç bakımından yetişmiş araçlar yap ama bir punto değil linea değil ciddi anlamda yap bak bakalım satışlar ne olacak?!

dünyanın en pahalı benzini bizimki kabul yollar kötü vergiler çok hepsi kabul.. ama bunlar bizim araba almamızı engeleyemez ne yazık ki! eskiden 80 lerde falan araba lüksdü, istanbul başta olmak üzere büyük şehirlerimiz bu kadar göç almıyordu trafik bu kadar berbat değildi insanlar bu kadar kaba görgüsüz cahil değildi.. ama artık araba bir ihtiyaç güğünü var tatili var allah saklasın acil sağlık durumu var..araba olmazsa ölmezsin diyemezsiniz!

zengin kodamanlar vergilerini catır çatır kaçıracak devlet buna göz yumacak ortalık kirli ilişkilerden geçilmeyecek devlet senin alın terinle biriktirdiğin belki aylarca senelerce hayalini kurduğun o sıfır arabaya gözünü dikip üstüne vergiyi abandıkça abancak..

sizde burda kusura bakmayın türk kahramanlığına soyunacaksınız.. apple almam samsung almam onu almam şunu almam.. yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı..sanki bunlarda bu markaları sadece bizlere satıyor!?

senin başındaki senin seçtiğin politikacılar daha seni düşünmüyor almanyamı düşünecek amerikamı düşüncek.. bugün bir millet vekilinin aldığı maaş, asgari ücret, türkiyedeki açlık sınırı ortadayken kişiler arasında uçurum varken o makasın uçları hiç durmadan açılıyorken kimse bana vatan millet sakarya demesin..

türkiyede adalet sistemi temelinden oynamış hala burda vergilerden türk markalarından bahsediliyor.. kusura bakmayında siz hiçmi tv izlemiyorsunuz hiçmi gazete okumuyorsunuz.. türkiyede adalet diye birşey bırakmadılar artık.. halkı bir vampir gibi emiyorlar

thy nin hakkını yiyemeyecem adamlar uluslar arası bir marka oldular tebrik ederim. Turizmci olup otelde çalışıyorum gelen amerikalı misafirler bile thy nin muhteşemliğinden bahsediyor.. demekki neymiş türk insanıda bişeyler yapabiliyormuş aslında..

• quote:

Orijinalden alıntı: eser1983

konu aşağılık kompleksden öteye gidememiş.. senin en düşük vw ayarında bir firman varmı dünya çapında? audi bmw mercedes demiyorum bak! sen yapa yapa fiat punto yapıyosun bu benim derdim değil ben cari açık artmasın diye pundoya binmem..

sen teknolojini mühendislerini geliştir bu araçlara gerek tasarım gerek donanım gerekse güç bakımından yetişmiş araçlar yap ama bir punto değil linea değil ciddi anlamda yap bak bakalım satışlar ne olacak?!

dünyanın en pahalı benzini bizimki kabul yollar kötü vergiler çok hepsi kabul.. ama bunlar bizim araba almamızı engeleyemez ne yazık ki! eskiden 80 lerde falan araba lüksdü, istanbul başta olmak üzere büyük şehirlerimiz bu kadar göç almıyordu trafik bu kadar berbat değildi insanlar bu kadar kaba görgüsüz cahil değildi.. ama artık araba bir ihtiyaç güğünü var tatili var allah saklasın acil sağlık durumu var..araba olmazsa ölmezsin diyemezsiniz!

zengin kodamanlar vergilerini catır çatır kaçıracak devlet buna göz yumacak ortalık kirli ilişkilerden geçilmeyecek devlet senin alın terinle biriktirdiğin belki aylarca senelerce hayalini kurduğun o sıfır arabaya gözünü dikip üstüne vergiyi abandıkça abancak..

sizde burda kusura bakmayın türk kahramanlığına soyunacaksınız.. apple almam samsung almam onu almam şunu almam.. yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı..sanki bunlarda bu markaları sadece bizlere satıyor!?

senin başındaki senin seçtiğin politikacılar daha seni düşünmüyor almanyamı düşünecek amerikamı düşüncek.. bugün bir millet vekilinin aldığı maaş, asgari ücret, türkiyedeki açlık sınırı ortadayken kişiler arasında uçurum varken o makasın uçları hiç durmadan açılıyorken kimse bana vatan millet sakarya demesin..

türkiyede adalet sistemi temelinden oynamış hala burda vergilerden türk markalarından bahsediliyor.. kusura bakmayında siz hiçmi tv izlemiyorsunuz hiçmi gazete okumuyorsunuz.. türkiyede adalet diye birşey bırakmadılar artık.. halkı bir vampir gibi emiyorlar

thy nin hakkını yiyemeyecem adamlar uluslar arası bir marka oldular tebrik ederim. Turizmci olup otelde çalışıyorum gelen amerikalı misafirler bile thy nin muhteşemliğinden bahsediyor.. demekki neymiş türk insanıda bişeyler yapabiliyormuş aslında..

eğer sen ve senin gibiler vw ve diğerlerini boykot ettiğin zaman, adamlar düşünecek: ulan burda arabalar kapış kapışken bıçak gibi aniden kesildi, acep neden?

araştıracaklar ve bir boykot olduğğunu görecekler: sebebi en çok satan marka olduğu halde türkiyeye yatırım yapmaması... bu yüzden boykot edilmesi...

1 defa bile olsa denemeye değer, bu durum adamları düşündürecek ve bir şekilde çözüme ulaşmak için adım atmaları gerekecek.

kendi cebi için bile herhangi bir pahalı ürünü boykot etmeyi aklının ucundan bile gçirmeyen bizim milletimizin, kendi ülkesi için ve dolayısıyla kendisi için böyle bir vw boykotuna katılması mümkün değil, olacak iş değil. bizim millet yapamaz bunu...

abuk sabuk şeyler sözkonusu olduğunda meydanlar hemen dolar ama kmse kendi cebi için meydanlara çıkmak bir yana boykot dahi etmiyor. o yüzden benzinin 10 tl olmasını gerçekten çok istiyorum. veya ötv nin arttırılmasını.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dekareme -- 13 Ağustos 2013; 0:34:34 >

• dekareme kullanıcısına yanıt
    Ewet ben ve benim gibiler tc deki bu adaletsizliğe isyan edip boykot ettik ( bu boykot tepki isyan hesap sorma en fazla 1 hafta sürdü sonra çok başka boyutlara getirildi) maşallah başbakanda öle bir dinlediki anlatamam.. daha senin insann seni dinlemiyor be kardeş..kusura bakmayında çok hayal kuruyorsunuz.. türkiye gibi bir ülkede biz protesto edecezde onlarda araştıracak fiyatlar düşecek breh breh breh..

hollandada adamlar süte zam yaptı millet bir hafta süt almadı fiyatlar hemen geri çekildi ama orası hollanda!

arabalar pahalı değil vergiler pahalı ayrıca..

sen teşvik et devlet olarak.. de tesis aç üret ama sağlam üret kaliteli alman teknolojisiylen kapış de senden belli bir süre yardım ve tyeşvik amaçlı vergi almayım de işçi al işsizliğin önünü kapa de.. dediğin kişilerde bunların hepsini yapsın ama!

ama devletin işine gelmez dimi?! hani ekonomik olarak dünya devleriyle yarış halindeydik? sen özelleştirme adına devlet mallarını satarsan halkın üzerine vergiyi bindirisen ödersin bunu bende yaparım!

ayrıca sana vw pahalı geliyorsa dandik toyota çokmu ucuz kia honda hyundai bunlar çokmu ucuz nedir bu vw nin polonun düşmanlığı?!

yatırım konusunda haklısın kesin olarak. bu arada bi yerde okudum alman yetkililer bu konuyu gündemlerine almış..

aslında konunun özeti sadece tek derdimiz ötv kdv benzin fiyatı yüksekliği olsa..

dostum keşke bir türk firması almanyada amerikada fabrika açsada araba satsa oralarda.. bunu o kadar çok isterim ki.. ama sanırım bunu görmeye kainatın yaşı yetmez gibi geliyor!

• Saçma sapan konu konuya bak mantığa bak hele ben ithal ürün almayacam niye cari açık var ulan cari açığı ben mi kapatacam başımızdaki bulduğu heryeri satarsa böyle olur oldu cari açık var Vw almayalım fiata binelim saçma sapan Türk telefonları kullanalım sanki geçmişine yandığımın ithal ürünleri sade Türkiye'de var başımızdakiler,milletvekilleri,milletvekili danışmanları v.s derken kaç bin kişi ediyor makam aracı kullanan bi zahmet onları bir satsınlar malum cari açık var,örnek olmak lazım.
    Öyle bir ülke düşünün ki tek geliri vergi onuda kalbur üstünden alamıyor garibandan alıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Draqonn -- 13 Ağustos 2013; 1:57:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Draqonn

Saçma sapan konu konuya bak mantığa bak hele ben ithal ürün almayacam niye cari açık var ulan cari açığı ben mi kapatacam başımızdaki bulduğu heryeri satarsa böyle olur oldu cari açık var Vw almayalım fiata binelim saçma sapan Türk telefonları kullanalım sanki geçmişine yandığımın ithal ürünleri sade Türkiye'de var başımızdakiler,milletvekilleri,milletvekili danışmanları v.s derken kaç bin kişi ediyor makam aracı kullanan bi zahmet onları bir satsınlar malum cari açık var,örnek olmak lazım.
    Öyle bir ülke düşünün ki tek geliri vergi onuda kalbur üstünden alamıyor garibandan alıyor.

düşünüp sorgulayan insanların hala olması güzel
  • quote:

Saçma sapan konu konuya bak mantığa bak hele ben ithal ürün almayacam niye cari açık var ulan cari açığı ben mi kapatacam başımızdaki bulduğu heryeri satarsa böyle olur oldu cari açık var Vw almayalım fiata binelim saçma sapan Türk telefonları kullanalım sanki geçmişine yandığımın ithal ürünleri sade Türkiye'de var başımızdakiler,milletvekilleri,milletvekili danışmanları v.s derken kaç bin kişi ediyor makam aracı kullanan bi zahmet onları bir satsınlar malum cari açık var,örnek olmak lazım.

Arkadaş burada bilinçli olmaktan, bu gibi şeylere tepki vermekten bahsetmiş, gayet de mantıklı şeyler söylemiş.

Sizin gibi herkes "cari açığı ben mi kapatacam" mantığıyla yaklaştığında daha mı mantıklı oluyor olaylar anlamadım ?

Eğer makam araçlarının sayısından modellerinden şikayetçiyseniz bunu da dile getirirsiniz, insanların bilinçlendirilmeye çalışıldığı bir başlık altında, "ilk başta milletvekilleri makam araçlarını satsın bizde satalım" sözleri gerçekten çok mantıklı.

• Başınızdakilere özeniyoruzdur koskoca Türkiye'de et saman bile ithal geliyorsa araba elektronik çok doğal hele ki elektronık ve otomobilin iyisi yerlisi yok yani adam parası varsa alır ancak ithal et için mazeretimiz yok

• quote:

Orijinalden alıntı: eser1983

Ewet ben ve benim gibiler tc deki bu adaletsizliğe isyan edip boykot ettik ( bu boykot tepki isyan hesap sorma en fazla 1 hafta sürdü sonra çok başka boyutlara getirildi) maşallah başbakanda öle bir dinlediki anlatamam.. daha senin insann seni dinlemiyor be kardeş..kusura bakmayında çok hayal kuruyorsunuz.. türkiye gibi bir ülkede biz protesto edecezde onlarda araştıracak fiyatlar düşecek breh breh breh..

hollandada adamlar süte zam yaptı millet bir hafta süt almadı fiyatlar hemen geri çekildi ama orası hollanda!

arabalar pahalı değil vergiler pahalı ayrıca..

sen teşvik et devlet olarak.. de tesis aç üret ama sağlam üret kaliteli alman teknolojisiylen kapış de senden belli bir süre yardım ve tyeşvik amaçlı vergi almayım de işçi al işsizliğin önünü kapa de.. dediğin kişilerde bunların hepsini yapsın ama!

ama devletin işine gelmez dimi?! hani ekonomik olarak dünya devleriyle yarış halindeydik? sen özelleştirme adına devlet mallarını satarsan halkın üzerine vergiyi bindirisen ödersin bunu bende yaparım!

ayrıca sana vw pahalı geliyorsa dandik toyota çokmu ucuz kia honda hyundai bunlar çokmu ucuz nedir bu vw nin polonun düşmanlığı?!

yatırım konusunda haklısın kesin olarak. bu arada bi yerde okudum alman yetkililer bu konuyu gündemlerine almış..

aslında konunun özeti sadece tek derdimiz ötv kdv benzin fiyatı yüksekliği olsa..

dostum keşke bir türk firması almanyada amerikada fabrika açsada araba satsa oralarda.. bunu o kadar çok isterim ki.. ama sanırım bunu görmeye kainatın yaşı yetmez gibi geliyor!

bunun için isyana hiç gerek yok, başbakanın dinlemesine de, sadece boykot için bilinçli bir kampanya yeterlidir, tabi medyanın desteği de şart. cari açık kimsenin mikinde olmayabilir ama ister olsun ister olmasın seni etkiliyor.. vergi ve zamlar ve o vw alırken aynı zamanda bir 0 araba alacak kadar ödediğin o ötv vergisi hep o cari açık yüzünden işte...

• dekareme kullanıcısına yanıt
    Konudaki bir çok görüşe katılıyorum, herkesin haklı olduğu noktalar var. Hocam sizin dediğiniz de çok doğru ama işte can alıcı noktayı çok güzel demişsiniz, "medya desteği". Onun için çok geç kaldık. Medyanın halkı desteklemesi ve gerçeği yansıtması için çok büyük bir örgütlenme lazım, baştan medyayı başkalarına kaptırdık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gncttyslgr

quote:

Arkadaş burada bilinçli olmaktan, bu gibi şeylere tepki vermekten bahsetmiş, gayet de mantıklı şeyler söylemiş.

Sizin gibi herkes "cari açığı ben mi kapatacam" mantığıyla yaklaştığında daha mı mantıklı oluyor olaylar anlamadım ?

Eğer makam araçlarının sayısından modellerinden şikayetçiyseniz bunu da dile getirirsiniz, insanların bilinçlendirilmeye çalışıldığı bir başlık altında, "ilk başta milletvekilleri makam araçlarını satsın bizde satalım" sözleri gerçekten çok mantıklı.

Böyle konuya böyle yorum.Dediğim gibi bir ülkenin bütün geliri vergiye mi dayanır.? Onuda sade garibandan alabiliyor.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.