Şimdi Ara

AZCIK UYANIK OLUN ARTIK ! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
159
Cevap
4
Favori
5.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: matgab

quote:

Orijinalden alıntı: BebeBiskuvisi

quote:

Orijinalden alıntı: greencher

quote:

Orijinalden alıntı: Tuğberk01

bence türkiyenin yolları çok bozuk diye bir şey yok ankarada yollar yağ gibi valla

Yollar çok bozuk diyenlerin şuradan yurt dışına adım atmışlığı yok. direkt olarak almanya gibi bir otomotiv devriyle karşılaştırıyor insanlar. Hız otobanı hız otobanı takılmış söylüyorlar. Neyse yollarımız 4x4 lük değil. Ancak bir ilden diğer bir ile çok rahat ulaşım sağlanabiliyor. Her yıl tr 'nin bir ucundan bir ucuna seyahat ederim. Yollar geçmişe nazaran çok daha güvenli özellikle şehirler arası yollar. Daha güvenli ve daha güzel olmalı. Kendi belediyesinin suçunu ülke geneline yaymanın bir manası yok.

İthal olayına gelince bizim insanımız biraz böyle. Ancak şunu unutmayın insanlar bilgiye açlar, bilgilendirmeye muhtaçlar.. Bilgilendirmek gerekir. Bu forum internette araç hakkında bilgi arayan insanların karşısına çıkabilen yerlerden. Gelin üst konu yapalım güzel bir metinle. Yönetimle konuşalım. Veya reklam tarzı bir şey yapalım. Bir öncü hareket olabilir. Bu ithal konusunda çoğu kişinin araba kullanıcısının haberi yok. Boş durmanın bir manası oolmuyor. Konuşuruz aylarca ama sadece konuşuruz; icraat uyarı bilgilendirme lazım.

Avrupa'yı, ABD'yi gezdim. Yollarımız berbat.

Yollar yapılırken kullanılan alet, malzeme herşey güzel lakin işçilik zayıf! Mühendislik yetersiz! Ben tek bir şeyi savunurum: İnsan Faktörü! Bu ülkede tek sorun bu!

Bazılarımız başımızdakileri başımızdan alsak falan demiş te bunlar gelmeden kim vardı? Bunlar yokken devlet güllük gülistanlık ta biz mi göremedik? Günde 3 sefer peş peşe gelen akaryakıt zamlarını gören biz değil miydik, hemde serbest piyasa değilken!

Ankara Cinnah caddesinde Mesut Yılmaz makam otosu ile geçecek diye 10 dakika öncesinden tüm caddeyi boşalttıklarını unutmadık emmioğlu! Araçta Mercede Benz S 600 idi, dikkatinizi dürterim!
    O gün Mesut Yılmaz'ın makam otosu olarak S 600 modeline binmesini hiç yadırgamadım bugünde başkalarını yadırgamam. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı der geçerim..

Hadi bunlar seçimle geldi gidecek, seçilmeden devletin kesesinden 600 SEL araçlara binenlere ne diyeceğiz canım kardeşlerim? 06 AC 600 plakasını sormak isterim sadece!

Sen başa gelsen Serçedes'e mi bineceksin? Dayın seçilse Mercedes'te gezince yakıştı deyip sevmediğin insan oturunca yerden yere vurmak bize has!
    Eskiden de sevilmeyen bir sürü siyasi geldi geçti, kimse hazımsızlıktan dolayı tanımam diye lanet okumadı. Siyaset yaptı. Bu kadar!

Hollandalı makamına her gün bisikletle gidip geliyor, İngiliz'i başbakanlık köşkünde değil de mütevazi evinde oturmaya devam ediyor. Bizimkilerin poposu ceylan derisi koltukları görünce köşklere, lüks arabalara layık hissediyorlar o popolarını.

Ben ülkemi yönetsem milletvekili maaşlarını asgari ücrete çekerdim ki milletvekilleri daha çok çalışsın, açın halinden anlasınlar.
    Yargıyı devleti değil, vatandaşı koruyacak şekilde düzenlerdim. Polis cinayetlerinden, devletin olur olmaz vergilerinden sorgu soracak bir yerimiz yok. AİHM var, onun da kararlarını dinleyen bir devlet yok.

Dediğim gibi devlet, devlet değil. Mafya...

Ama bizde halk: soyanı alkışlar, güçlüyü tutar; başındakilerin ona hizmet etmesi gerektiğini unutur, makam sahiplerinin önünde takla atar...

• quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Tamam da, halk ithal araba seviyor ve o yüzden tercih ediyor. Yerli arabayı yani burada üretilen arabayı çoğu kişi sevmiyor ki.

Olay biraz psikolojik. Mesela ben Honda Civic'in Türkiye'de üretildiğini duyduktan sonra o arabayı almayı düşündüğüm halde direk eledim, %30 indirim yapsalar bana özel yine almam. Başta dediğim gibi olay psikolojik.

hocam sizde sacmalamışsınız wv de meksika üretimi meksika TR den üstün ne yanı var? veya Honda çinde üretim de yapıyor daha mı kaliteli..
  • alıyorsunuzda ekonomik ömrünü tamalayıncaya kadar kullanın bari 6 ayda ceptelefonu 2 yılda araba değiştirirseniz buda aynı kapıya çıkar
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikoli88

burda üretse ne olacak? istihdam dan başka pek bir getirisi yok ülkeye...
    ameleliğini yapacaz,TR de üretilen otolarda ithal girdi oranı % 70, adamlar burda üretse nolca...(avrupaya göre işçilik ucuz, paraları almanyaya çekecek)
    TR nin montaj üretimden, yan sanayi üretiminden çıkıp kendi markasını oluştuması lazım,
    arabanın işçiliğini değil mühendisliğini yapıp pazarlaması lazım dünyaya...

aynen katılıyorum.burada üretilen arabanın istihdam haricinde çokta bir yararı yok.para yine içeride kalmıyor.vergi karı oluyor diyenler olabilir ama gümrükten girişle devletin karında olumlu değişiklik olacağını sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

alıyorsunuzda ekonomik ömrünü tamalayıncaya kadar kullanın bari 6 ayda ceptelefonu 2 yılda araba değiştirirseniz buda aynı kapıya çıkar

ihtiyaçtan almıyolar ki.özellikle telefon meselesi kesinlikle ihtiyaçtan değil.hep en yenisine sahip olmak için alınıyor.buda büyük markaların işine geliyor.pek farkı olmayan ikinci bir telefonu 2 bin liraya piyasaya sürüp bin bir emekle ürettiğimiz maddi değeri bir çırpıda kapıveriyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikoli88

burda üretse ne olacak? istihdam dan başka pek bir getirisi yok ülkeye...
    ameleliğini yapacaz,TR de üretilen otolarda ithal girdi oranı % 70, adamlar burda üretse nolca...(avrupaya göre işçilik ucuz, paraları almanyaya çekecek)
    TR nin montaj üretimden, yan sanayi üretiminden çıkıp kendi markasını oluştuması lazım,
    arabanın işçiliğini değil mühendisliğini yapıp pazarlaması lazım dünyaya...

• Kanayan yaramı kaşıdın usta ...

En basitinden ...

benzin pahalı, mazot pahalı, bilmem ne pahalı yollar tarla gibi diyen, gidiyor 16-17-18-19 inç o çamurluğa ne sığdırabilirse en büyük jant-lastiği alıyor arabasına göre, yav arkadaş ne gerek var böyle entrikalara, millete hava atacam diye, yada sırf gözüne hoş gelsin diye ortalama 2000+2000 jant-lastiğe para yatırıyor, 500-2000 yay-coilover alıyor, bide ömrü boyunca daha pahalı lastik değişimine para ayırıyor, yakıt tüketimide cabası, ne oldu gitti kaç depo yakıt parası, bide o lastikleri takınca daha çok gaza geliyor basıyorda basıyor, amortisörler erken yıpranıyor vs.vs.vs. daha sayam mı ???

Ya telefon en basitinden, numerik klavyesi olsun alo desin tmm bitti, zirilyon tane bir çoğu işe yaramaz uygulamalar yüklenmiş bilgisayardan bozma cep oyuncağıyla millete hava atmalar, resimler videolar çekmeler, yani bir tanesini kendimiz üretsek ama gerçek üretim, yine paramız ülke dışına çıkmaz diye sevinirim de, adamlar 100TL vergi geçirdi millet daha çok gaza geldi, getirdikçe getiriyorlar yurtdışından,

Milletimiz gaz la çalışıyor vesselam ...

• quote:

Orijinalden alıntı: matgab

quote:

quote:

quote:

bence türkiyenin yolları çok bozuk diye bir şey yok ankarada yollar yağ gibi valla

Yollar çok bozuk diyenlerin şuradan yurt dışına adım atmışlığı yok. direkt olarak almanya gibi bir otomotiv devriyle karşılaştırıyor insanlar. Hız otobanı hız otobanı takılmış söylüyorlar. Neyse yollarımız 4x4 lük değil. Ancak bir ilden diğer bir ile çok rahat ulaşım sağlanabiliyor. Her yıl tr 'nin bir ucundan bir ucuna seyahat ederim. Yollar geçmişe nazaran çok daha güvenli özellikle şehirler arası yollar. Daha güvenli ve daha güzel olmalı. Kendi belediyesinin suçunu ülke geneline yaymanın bir manası yok.

İthal olayına gelince bizim insanımız biraz böyle. Ancak şunu unutmayın insanlar bilgiye açlar, bilgilendirmeye muhtaçlar.. Bilgilendirmek gerekir. Bu forum internette araç hakkında bilgi arayan insanların karşısına çıkabilen yerlerden. Gelin üst konu yapalım güzel bir metinle. Yönetimle konuşalım. Veya reklam tarzı bir şey yapalım. Bir öncü hareket olabilir. Bu ithal konusunda çoğu kişinin araba kullanıcısının haberi yok. Boş durmanın bir manası oolmuyor. Konuşuruz aylarca ama sadece konuşuruz; icraat uyarı bilgilendirme lazım.

Yollar yapılırken kullanılan alet, malzeme herşey güzel lakin işçilik zayıf! Mühendislik yetersiz! Ben tek bir şeyi savunurum: İnsan Faktörü! Bu ülkede tek sorun bu!

Bazılarımız başımızdakileri başımızdan alsak falan demiş te bunlar gelmeden kim vardı? Bunlar yokken devlet güllük gülistanlık ta biz mi göremedik? Günde 3 sefer peş peşe gelen akaryakıt zamlarını gören biz değil miydik, hemde serbest piyasa değilken!

Ankara Cinnah caddesinde Mesut Yılmaz makam otosu ile geçecek diye 10 dakika öncesinden tüm caddeyi boşalttıklarını unutmadık emmioğlu! Araçta Mercede Benz S 600 idi, dikkatinizi dürterim!
    O gün Mesut Yılmaz'ın makam otosu olarak S 600 modeline binmesini hiç yadırgamadım bugünde başkalarını yadırgamam. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı der geçerim..

Hadi bunlar seçimle geldi gidecek, seçilmeden devletin kesesinden 600 SEL araçlara binenlere ne diyeceğiz canım kardeşlerim? 06 AC 600 plakasını sormak isterim sadece!

Sen başa gelsen Serçedes'e mi bineceksin? Dayın seçilse Mercedes'te gezince yakıştı deyip sevmediğin insan oturunca yerden yere vurmak bize has!
    Eskiden de sevilmeyen bir sürü siyasi geldi geçti, kimse hazımsızlıktan dolayı tanımam diye lanet okumadı. Siyaset yaptı. Bu kadar!

keşke 06 ac 600 plakasının sahibinin ülkeye yaptığı katkıyı herkes yapsa da mercedese binse..

• quote:

Orijinalden alıntı: serdaresse

keşke 06 ac 600 plakasının sahibinin ülkeye yaptığı katkıyı herkes yapsa da mercedese binse..

Çalanı, soyanı alkışlayan halk dediklerim ortaya çıktı işte :)
    Mafyalar, katiller el üstünde tutulduğu sürece bu memleketten bir halt olmaz.
  • Bu memlekette ne zaman halkın içinde yürüyebilen, bisiklete binen, sinemaya birlikte giren, ve bütün bunları sadece bir korumayla yapabilen bir BAŞ gelir, (başkan, başbakan yada cumhurbaşkanı sıfatı önemli değil hani kendisine Başkan lığı getirmek istiyorya) işte o zaman ondan Allah Razı olsun derim, bütün sevdikleride içinde olmakla beraber, yoksa bugüne kadar O Adam T.C. ne bir kere gelmiştir, O da Atatürk tür, işte bu yüzden Allah Ondan razı olsun mekani cennet olsun inş...
  • Alman markası diyorsunuzda bize yaptıklarını bilmiyor veya bilmezden geliyorsunuz
    Adamlar güzelim turkiyemde yatirim yapmıyor cari açık sıkıntısı çıkıyor , bizi sevmezler irkicidirlar , senelerdir doğudaki örgütlere el altından yardım yapıyorlar , ısrail ile arası iyi olan ülkelerden biri ,
    Not her alman markası iyi değil bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: electro_g

Bu memlekette ne zaman halkın içinde yürüyebilen, bisiklete binen, sinemaya birlikte giren, ve bütün bunları sadece bir korumayla yapabilen bir BAŞ gelir, (başkan, başbakan yada cumhurbaşkanı sıfatı önemli değil hani kendisine Başkan lığı getirmek istiyorya) işte o zaman ondan Allah Razı olsun derim, bütün sevdikleride içinde olmakla beraber, yoksa bugüne kadar O Adam T.C. ne bir kere gelmiştir, O da Atatürk tür, işte bu yüzden Allah Ondan razı olsun mekani cennet olsun inş...

Bu söylediğine kendin inanıyor musun? Ben sadece 1 korumayla dolaşan BAŞ istemiyorum. Bu ülke'de başa kim gelirse gelsin (Sağcı, Solcu, Dindar, din düşmanı vs.) mutlaka düşmanı olacaktır. Devletin istikrar ve güvenliği için azami koruma şart.

• bir söyle ne alabiliriz?
  • bizim millete laf anlatamazsın kardeşim boşuna uğraşma , polonyaya gittim 10 ay önce 2012 model sıfır qashai 55 bin zloti ( 27.500 tl )
    Ama işte gel gör bizim millet açlık sınırında asgari ücretli çalışıor aldığı bin tl maaş ama ailecek ceplerinde bin tl lik telefonlar borç harç alıyorlar.
    Aynı ofiste çalışıyorum adamla aldığı maaş 2000 tl elindede 30.000 tl nakit var gidip 90 küsür bin liraya passat aldı , yahu kardeşim porsche mi alıyoırsun kıçı kırık VW lan bu. Ama bizi bu vergileri ödemeye mahkum edenlere hakkım helal olmasın .

Böyle konu açarak biryere varamayız , bir hafta bütün türkiye bir kontak kapatsak bak gör ekonomik nasıl sallanıyor , Yılbaşına 3 ay kala kimse sıfır araba almasın, şirketler satış sayılarını tutturamayınca bak nasılda 10 15 bin tl iniveriyor fiyatlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Carmella

Arabada ithal tüketimi anlarım, elektronikdede anlarım, ama beyaz eşyada çok komik bir olay var. Bugun Vestel ürettiği malın %80 ini avrupaya satıyor, ama bizim burjuva özentisi orta sınıf Bosch'u filan tercih ediyor , sırf etiket başka bir şey değil + kraldan çok kralcılık.

Ben üzerime düşeni yaptım, bütün arabalarımız ithal, beyaz eşya, televizyon hepsi yerli

Konu başka gerçi, ben bir parantez açmak istedim.

Vestel'in ürünlerini, berbat teknik servis anlayışları sebebiyle bırakmak durumunda kaldık.

1000 liralık bir televizyonu 600 liraya satıyor olmaları da şüphelendiriyor zaten. Yani "Hesaplı alışveriş, Allaha emanet teknoloji!" mantığıyla alacaksam gider SEG, Premier falan alırım o da aynı hesap.

• quote:

quote:

quote:

Türkiye' yi gezmemişsin besbelli, evet yollarımız çok iyi değil ama yolun düşerse biraz gez, berbat olmadığını göreceksin.

Kurtuluş Savaşı beraberliğine benzer olarak 'Gezi' yi örnek verene de kocaman bir oha.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rwenzori -- 23 Temmuz 2013; 15:05:34 >

• haber 7 den haber alıp başınada azıcık uyanık olun yazmakta güzel bir ironi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ocean Mist

quote:

quote:

quote:

Türkiye' yi gezmemişsin besbelli, evet yollarımız çok iyi değil ama yolun düşerse biraz göz, berbat olmadığı kesin.

Karayolları'nın yaptırdığı yollara diyecek laf yok. Yeni yapılan otobanlara, duble yollara vs. çok güzel denetim uygulanıyor. Bizim tepkimiz şehir içi yollara. Koskoca Ankara'nın göbeğinde bile çukurlardan kaçmaktan kollarım yoruluyor. Siz yurtdışına hiç çıkmamışsınız belli. Gelişmiş ülkelerde ara sokaklar bile bizim otobanların kaltiesinde. Bizde ise ara sokaklar yamalarla, çukurlarla, logar kapaklarıyla dolu. Bir de başkent olacak burası. Ehliyeti alırken artık özellikle çukurlardan nasıl kaçılır onları gösteriyorlar.

• Madem ithal araç cari açığı arttırıyor o zaman yerli üretim araçlara devlet teşviki gelsin insanlarda onu tercih etsin. Fiyatları aynı olan ürünlerde insanların ithal ürünleri seçmesine kimse laf edemez. Tabi ki gider ithal olanı seçer. Amerika da bir tanıdığım var yanlış hatırlamıyorsam geçen bana burada ford mustang vw passat'tan daha ucuz demişti. Böyle olursa gider adam mustang alır hem güzel arabaya biner hemde ülkesine para kazandırır. Burda hem yerliler iyi değil hemde ithallerle aynı para. Kimse kusura bakmasında Seat Leon dizel otomatik araba ile Fiat Bravo dizel otomatik arabanın aynı para olduğu yerde (hatta bravo daha pahalı galiba) ben on kere fırsat gelse onunda da Seatı tercih ederim. Düşürün yerlilerdeki vergi oranlarını bizde gidip onları alalım.
  • bu Türk halkı tam bir nasıl söyleyim, en ban yemeyecek tabirle düşük zeka seviyesine sahip bir halk

dış borç 3 e katlanmış,ülke bölünmek üzere,eğitim sistemi kevgire dönmüş,rant lobisi oluşmuş yalayanlar dolar milyoneri olmuş.verginin vergisi alına bir ülke...ben şahsen ülkenin geleceğini iyi görmüyorum.bu ülkede yaşam kurulmaz,çocuk dünyaya getirilmez imkanı olanlar yurt dışında kendine bir hayat kursun. 20li yaşlarımda olsam avustralya,kanada,kuzey avrupa ülkelerine kalıcı olarak gitmek için bütün imkanları zorlarım. genç forum üyelerine benden tavsiye gidin kendinizi ve çoluğunuzu çocuğunuzu kurtarın.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.