Binbaşı
07 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 62 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Nerde bu devlet nerde bu millet?


2020 kasa bir araca, sıfır listesi olmayan ve 2021 modelinden bile yüksek fiyat çeken öz mü öz kendi bayisi için ben izah bulamıyorum. Aynı aracın ilanlarda 210 ile 240 arası bir sürü örneği mevcut ama bu bayi olması ve daha uyanık olması ile hepsinden ayrılıyor..


Yani biz bunları yaşamak zorunda mıyız? Evet galiba!


https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-banoto-fiat-egea-1.6-mjt-dizel-otomatik-sw-915954027/detayilan kalkarsa diye resim de atalım...

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/3e/0f/75/3e0f75c93621e8506c71c0a698d139b5.jpeg&t=0&width=480&text=1


Yıldım vallahi bu uyanık insanlardan yıldım.. Ne edersek kendimize ederiz .. Yani sırf paylaşmak için paylaşıyorum.. 

Efendim şimdi şöyle oldu;


Yıllardır farklı internet şirketlerine şans verir onları kullanmayı tercih ederim. Bu esnada çok şirket değiştim ancak şükür sıkıntı yaşamadım. En son Netspeed kullanmakta idim. 2 yıldır kullandığım bu şirketten hiçbir sıkıntım yokken değişikliğe gitmek istedim.


Bakındım bakındım ve gıbır.net şirketinde karar kıldım. Bir miktar fazla paraya üst pakete geçeyim bari dedim. Aradım şirketi adresimi kontrol ettiler ve 35Mbps'e kadar hattınız müsait her hızı alırsınız kayıp olmaz dediler!* Dedim "Emin misiniz?" Kesinlikle diye cevap geldi.


Geçiş için gerekli belgeleri çıktı aldım imzaladım attım whatsapp dan. Sonra bunların imzalı hallerini mng kargo anlaşmaları ile adreslerine gönderdim. Aynı gün yaptım kargo işini.

Neyse, sonra Netspeed diretmedi verdi çıkışı, geçiş direk oldu. Buraya kadar sıkıntı yok!


Film geçtikten sonra kopuyor!


Eski şirket Adsl bağlantı için taahhüt ettiği hızı modem arayüzünde aynı şekilde down hızında görülecek şekilde veriyordu.


Adsl sistemi gereği az bi kayıp mevcuttu ama makul bir kayıp idi!


Gıbır ise bana söz verdiği hızı değil de 16Mbps paketinde 12Mbps olacak şekilde tanımlama yapmıştı! Bende bu neden böyle diye aradım, bana dedikleri ilk şey:

>Sizin kablolar eskidir! *Halbuki abone olmadan kayıp olmaz demişlerdi!


Benim apartman ve bulunduğum muhit yeni bir site! bu muhitte her türlü altyapı (kablonet, fiberin her türlüsü fazlası ile mevcut) var emin misiniz? Sonra dedi ki aynı kişi:

Sizin telefon jackınız (yani duvardaki telefon prizi) eskidir, veya arada bağlantı vardır!

Ancak kablomda bağlantı yoktu ve prizim de eski değil bence dedim!

Daha ilk günden tarafıma türlü türlü kabahat bulmalar gelince ne olduğumu şaşırdım!


Daha önce kullandığım hiçbir şirket bana kablo eski bahanesi sunmamıştı, bakalım size döneriz deyip arıza kaydı açar en fazla.


Neyse ben bu şirketi kullanan kişilerin Telegram hesabına girdim orayı okuyorum, aynı şekilde orada da bir kaç zihni sinir kullanıcı sanki şirket babasının malı gibi savunma ve defans hamlesi yapıyor ki bazen söyledikleri çok ama çok incitici oluyor.


Yoktan bahaneler, gereksiz gereksiz suçlayıcı ifadeler benim midemi bulandırdı.


Bu arada modem arayüzünde tekrar kontrol ettim donw hızını bir 14Mbps yapıyorlar bir 13Mbps olarak değişiyorlar.


Bunu arayıp sorduğumda ise hattınız tam hızı kaldırmaz! Bu yüzden düşük tanımlıyoruz ki siz sıkıntı yaşamayın!!! dediler!! bakın burası çok önemli çünkü sonra geleceğim bu hususa!


Gıbır.net'in hem kendi sayfasında hem whatsapp iletişim hattında acaip hızlı dönüş aldım, yalan yok, amma ve lakin bu dönüşler her seferinde modemden tutun kablonun bakır teline varana kadar hatanın mutlaka ama mutlaka bizde olacağı yönünde olmasından ötürü artık bıkma ve usanma noktasına geldim. Bir ara "Eski şebekede zaten daha düşük hızı nerdeyse bizim paraya alıyordunuz biz size daha yüksek hızı az farkla veriyoruz" dedi bende film koptu!!


Dedim orası beni ilgilendirir sizi değil! Orasının hesabını yapmak size mi kaldı? Hayır? Nokta.


Hafta sonu olduğu için pazartesini bekledim sonra geçiş talep edecektim ki yeni geçiş yapmam dan ötürü 3 ay bekleme sürem varmış!!


Ama bu kadar haksız itham bana tak dedi bir kere, dönülmez akşamın ufkundayım dedim ve bastım iptali!


Yolladım iptali ve neden diye aradıklarında internet ihtiyacım bitti kapatın gitsin dedim, çünkü ne desem her türlü bahane var ve her zaman suç; eski modemdir sizinki, kablonuz eskidir, hattınız eskidir, size gelen ankastre kutu da port sorunu var kaldırmıyor, bize dış kaynaklı ddos saldırısı oldu biraz sabredin... liste uzadı uzadı, bu paraya bu hizmeti buldun daha ne istiyorsuna geldi ben kapattım şalteri.


Daha sonra (adını şimdi vermeyim reklama girmesin) konuda adı geçen şirketler harici bir iss'e sıfırdan bağlantı yaptırdım, tüm kurulum ve hat çekme masraflarını göze alarak!

Ve ne oldu bilin bakalım!? Bakın burası çok önemli dediğim nokta!


Adsl hattımın 16Mbps kaldırmayacağı gıbır.net tarafından ısrarla diretilmesine karşın, ne gariptir ki yeni şirket bana tam 16Mbps down hızı verdi! Ben şok!

Daha sonra aynı hizmeti vdsl olarak alabileceğimi öğrendim ve geçiş istedim. Orada telekom kaynaklı sıkıntı çıktığı için yeni geçtiğim şirket mağduriyet uzamasın diye adsl hattımı kapattı yeni abonelik başlattılar ve aynı gün kapanan hat için eve kadar kurulum ekibi gelip vdsl kurulumu yaptı. Şimdi modem arayüzünde baktığım zaman hattımın 18Mbps olarak tanımlandığını görüyorum, bunu da kayıpları indirmek için olduğunu söylediler, bu sayede tam 16 hızı alma imkanı oluyor!


İşin özü, Gıbır.net tüm sorularda ısrarla ve usanmadan her türlü sorunu kendi üstünden atmaya çalışması ve eski kullandığım tarifenin ücretini konuya dahil etmesi, telegram da kullanıcılar grubunda ki kraldan çok kralcı savunma yapan "kullanıcı" dostlar nedeniyle çekilmez hal alan ve onur kırıcı yaklaşım nedeniyle 3 hafta kadar zor sabrettim.


Hızlı dönüşlerinden emin olabilirsiniz, ama cevaplardan şahsen hiç tatmin olamadım. Neyse uzun oldu, içimde kalmasın diye yazıyorum. Kalın salıncakla! 

Az önce online satış sayfasında denk geldiğim görüntü..


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/7d/fb/37/7dfb370389771a0ffb6d3c67ba465f81.jpeg&t=0&width=480&text=1

2020 yılı içinde satılan araçların % 62,8'i ticari satış

% 37,1'i de bireysel satış olmuş.


Ticari oran geçen seneye oranla -%22,4, bireysel satışlar ise -%13,0 düşmüş.


yakıtlara göre paylar (Değişim)

Benzinli payı %46,7 (-%36,3)

Dizel %28,1 (+%28,9)

Hybrid %18,1 (+%120,6)

Elektrik %6,7 (+%206,8)

CNG %0,2 (-%6,1)

LPG %0,2 (-%9,8)


Tesla geçen seneye oranla %55,9 artış kaydetmiş, toplam satış 16.694 adet olmuş.


İkinci el pazarında ise 7.021.204 araç el değiştirmiş ve geçen seneye göre -%2,4 düşüş olmuş.


Bunlar da böyle Almanya otomotiv pazarı için teknik veriler.  

Techwood 43US902 model 4K çözünürlük ve dahili Wi-fi olan bu modeli 4 ay önce almıştım.

Ürün karasal ve uydu alıcılı, youtube netflix benzeri uygulama içeren, ultra slim panel diye geçen bir cihaz.

Ancak! Evet ancak kısmı maalesef mevcuttur, aldığım günden beridir servis ile günlük görüşme yaptırıyor.

Başlar da youtube uygulaması içinde aniden donuyor ve kalıyorsdu. Trt 4k yayında ses gelmiyor du, trt yayınlarında teletext erişimi sağlanamıyordu. Smart TV özelliği olan yan ekran mı neyse ara ara oda çalışmadı ve halen trt de mesela videoları açmıyor. Derken wifi bağlantı ile ekran yansıtma da tv yayını ile pc ekran görüntüsü birbirine girme problemi oldu. Acaip bi yeşil ekran çıktı. Telefon dan bağlantı da zaten yansıtma sağlıklı ve akıcı olmuyor! Neyse derken 4k video attım usb ye ve kullanım kılavuzunda belirtilen formata da uydum ama görüntü verdi ses vermedi! Baktım ara ara kumanda tepkisi gecikti, bir gün açıldı ses var görüntü yok eyvah derken kapadım açtım görüntü geldi. Ama kumanda sonra youtube da ara ara tepkisiz kaldı. Neyse bunlar olurken elektronik program rehberi hep sorunlu oldu. Doğru düzgünce çalışmadı.

Bunları her seferinde müşteri hizmetlerine ilettim, önce yazılım güncellemesi attılar, sonra anakart değişimi yaptılar, sonra tekrar yazılım atıldı derken wifi kartı değişti ama elektronik program rehberi hiç düzelmedi! Prize yeni tak çalışıyor ama 48 saat geçmeden gidiyor bir daha da gelmiyor!

Artık şu cihazı değiştirin ya da iade alın diyorum servis kaydı açıyorlar. Bugün tekrar servis gelecek miş. Bu sefer de gelsin ondan sonra tüketici hakem heyeti yolu gözüküyor.


Vestel üretimi Techwood 43US902 model 4K Smart tv ile böyle sıkıntılar yaşadım yaşıyorum. Şayet başka kullanan ve benzer sorunlar yaşayan varsa bilmek isterim. Hatta Vestel 43u9500 modelinde de sorunlar okudum başka sayfalarda ve özellikleri birbirine yakın cihazlar. Bunların sanki hepsi üretim sorunlu gibi geliyor bana ama bilemedim.


Techwood 43US902 kullanıcı yorum şikayet tecrübe kullanım kumanda inceleme

Vestel üretimi Finlux 24FX3000F model ürüne sahibim ve bir müddettir boşta durmakta.

Anakartı 17MB48 olarak geçiyor ve dahili uydu alıcısı yok. Aynı boyuta sahip 17MB140 ise ilave olarak uydu alıcılı.


Şimdi soru şu : Eski anakartı söküp uydulu olan modeli taksam uydu alıcılı olur mu? Cevval elektrikçi arkadaşlardan çözüm odaklı mantıklı cevaplar beklenmektedir. Saygılar.


Mevcut anakart=

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/af/dc/85/afdc852c20830bd21b29f1c30cf8e9fe.jpg&t=0&width=480&text=1


bu da hedef anakartı= (resimdeki iki hdmi lı ama tek olan da mevcut)

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/c1/ed/8e/c1ed8ecb590b8ccd4ddf18f8ea2a7fea.jpg&t=0&width=480&text=1

Uzun zamandır heyecanla takip edilen otomobil fiyatlarında bağzı öngörüler tartışma konusu olmuştu. Egea yüzde 50 ötv den yüzde yüzde 80 ötv ye çıkar mı çıkmaz mı? diye.

Ve sonunda piyasanın merakla beklediği mutlu haber geldi

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/57/e0/13/57e013989bd4b5b99473cb3d95dc2028.jpeg&t=0&width=480&text=1

Yüzde 80 ötv ye giren ilk Egea HB kasa ve sport donanım olarak göze çarpmaktadır.

Şimdi heyecanla diğer donanımları takip edecek olan piyasa mutlu haberleri sancılar içinde takip ediyor.

Fiat Egea-Tipo çok yakın zamanda makyajlanacak. Bazı modellerinin üretimi kısılmış veya durmuş deniliyor. Sipariş alınmayan seçenekler mevcut. Bu durumda yeni üretime geçilmiş olma ihtimali var. HB ve SW kasaların özellikle öncelikli olduğu tahmin ediliyor.


Emre Anamur tarafından Bursa da yolda yakalanan deneme araçları videosu:

Alttaki resimde gördüğünüz gibi, far içinde bulunan gündüz ledleri alt kısımdan üst kısıma taşınmış ancak tüm modellerde böyle mi olacak henüz net değil, çünkü bir çok kamuflajlı resimde mevcut farlar göze çarpıyor. Alt resimdeki modelin farları muhtemelen tam led. Onunla ilgili de nette bazı görseller mevcut. Ayrıca araç Cross olarak adlandırılması beklenen hafif yüksek yapıda ve yan plastik kaplamalı/korumalıklı bir donanıma ait. Tampon grubu da göze çarpıyor. Bazı resimlerdeki görüntülerden yola çıkan uzmanlar arka stop farların led aydınlatma olacağını değerlendiriyor.https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/93/65/b9/9365b9ab7eb19b7c7ff43429d3d778c2.jpeg&t=0&width=480&text=1


Direksiyon simidi mevcut 500x modelinde kullanılan gibi olacak anlaşılan. Gösterge yani kadran gurubu da dijitalleşecek, donanımlara göre durum ne olur zamanla netleşir.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/1d/18/81/1d1881825d33318ed498c69f0152661c.jpeg&t=0&width=480&text=1

500X güncel direksiyon simidi:

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/86/0a/76/860a768b854a67643bf602d34de7799c.jpeg&t=0&width=480&text=1

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan yeni 500 modelinde kullanılan geniş ekranın kamuflajlı Egea-Tipo modellerinde kullanıldığı görülmekte.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/dd/b2/6c/ddb26cd1f432dfcd13edcfd5f3aaa475.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/f1/eb/79/f1eb79b5e06b665a97e465fd9fd0cd70.jpeg&t=0&width=480&text=1

Ayrıca dijital kadranların da yeni tanıtılan 500 deki ile aynı olacağı söyleniyor.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/30/b1/e0/30b1e024d4f3dec2b8fc6988562aa72d.jpeg&t=0&width=480&text=1

Motor noktasında ise yeni olarak 1.3 benzinli turbo motor seçeneği ile mild-hybrid yani hafif elektrikli bir seçenek söylentileri mevcut. Dizel cephesinde ise 1.3 Multijet motorun makyajdan sonra olmayacağı söylenmekte ancak pek çok şey gibi bu bilgide henüz teyide muhtaç.

Yok satışlar patladı yok araba kalmadı, geçen sene aynı aya oranla otomobiller %39, ticariler %52 oranda azaldı.
Yani satışlar daha dibe düşecek satış rakamlarını frenlemiş oldu. Uçan kaçan bir satış yok.

Binek satışlar sıralaması:
Toyota 5403
Renault 5225
Nissan 4557
Volkswagen 4088
Fiat 3592
Dacia 2993
Honda 2805
Peugeot 2293
Skoda 2165
Hyundai 2133
Ford 2008
Opel 1501
Audi 1469
BMW 1086
Kia 958
Mercedes 674
Seat 634

diye gidiyor..
ÖTV indirimi çıkalı şunun şurasında 4 gün oldu ve liste fiyatlarına ayar verme zamanı geldiğini düşünen Fiat markası kolları sıvamış.

04.11.2018 tarih ve 20:25 saat dolaylarında fiyatları yoklama babında girdiğim listelerin güncelleme nedeniyle kapalı olduğunu gördüm ve çok şaşırdım.

Bu iş artık uyanık esnaf boyutunu aştı gidiyor. Bir umut aşağı(!) yönde güncelleme olur diye de ümitlerim yok değil, ama fakirin ümidi bizimki.
Hakkında
Konum: YurtDışı
Meslek: Hilti
Forum İmzası:
Hakkımda:
Sesim geliyormu? domatis! pattis !!


Sesim geliyormu? domatis! pattis !!


Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Otomobil
otomobil
Mobil cihaz
Nokia Yokya
Takım
Ekmek Gücü - Namus Spor
TV
Finlux
Ses Sistemi
Sennheiser
GPS, Navigasyon
Here
Fotoğraf Ekipmanları
canon
Beyaz Eşya
SEG
Milli Takımlar
Turkiye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Mesaj Sayısı: 1.327
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.574
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 276.935 (Bu ay: 909)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 786 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.