B

Binbaşı
26 Ekim 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 28 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Silinsin
Geçen sene bu forumda böyle bir gruba girmiştim ve çok faydasını görmüştüm. Şu ana kadar kurulmamış galiba, kendimi sorumlu hissettim. Üniversite hakkında sorularınızı burada yanıtlayabilirim, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Katılmak isteyenleri beklerim.

Telefon numaranızı özel mesaj atarsanız gruba eklerim arkadaşlar.

Not: Grupta şakalar, komiklikler olabilir. Yine de laubaliğe; siyaset, din vb. konulara girecekler gelmesinler.
Arkadaşlar ilk olarak bu yorumların tamamen objektif olmadığını, benim şartlarım ve beklentilerim ile sizinkiler farklıdır. Ben elimden geldiğince size nedenleriyle beraber vereceğim. Bu yorumlarımı 1 aydır aşağı yukarı her günümü ayırdığım tercih araştırma sürecine -ki bu uğurda lys çalışmayı ihmal ettim- ve son 4 gündür Ankara'da ve diğer şehirlerde de gezdiğim üniversiteleri kendi aralarında değerlendirmeme dayanarak yapacağım.

1. Öncelikle benim için en önemli madde "kampüs". Peki neden kampüs önemlidir?
Kampüs, üniversitenin imkanlarını gösteren bir ortamdır. Hatta bu imkanlarını en iyi şekilde kullanmasına yarar. Bunu fakülteleri dağınık olan Marmara Üniversitesi rektörü de televizyonda ifade etti. Gelgelelim kampüs genel olarak şehir dışında bul unur ve ulaşımı -her ne kadar servis, metro, otobüs olsa da- zordur. Yol yorar insanı. Sık sık otostop çekebilirsiniz. Özel arabanız varsa bu maddeyi silin. Çarşıda park yeri arayacağınıza(üniversite otoparkı asla yetmez merkezi yerlerde. Zira arazi küçük ve değerlidir) üç kuruş fazla yakıt harcamak daha iyidir.

2. Bir üniversitenin başarısını giriş puanı değil çıkış puanı belirler.
Yani o üniversitenin, özellikle sizin ilgilendiğiniz bölümün mezunları ne durumda? İş bulmuşlar mı? Memnunlar mı? Bu oran Odtü'de çok çok yüksek iken Elazığ'da çok çok düşüktür. Ayrıca önemli olan üniversite değil kendini geliştirmeye bak diyenler olacaktır. Arkadaşlar maalesef olay bence böyle gelişmiyor. Kendinizi geliştirmeniz bir kere zorunluluk. Lise 5'e geçmediniz, bir meslek seçtiniz. Zahmet olmazsa uzmanlaşın. Ama bu uzmanlaşma sürecinde üniversiteniz neyse siz de osunuzdur. Bölüm hakkında akademik kitapları D&R'da bulamazsınız. Okul kütüphanesinde bulursunuz anca. Ya da kaçırdığınız dersi internetten tekrar edemezsiniz. Şöyle düşünün, fen lisesinden tıp kazanan ile düz liseden tıp kazanan sayısı aynı mı? Ya da düz liseden ilk yüz bine giren sayısı. Derseniz ki fen lisesine giren öğrencinin potansiyeli var, altyapısı var falan, aynı şey üniversite için de geçerlidir.

Not: Mobil olduğum için daha fazla devam edemeyeceğim. Zamanla ekleyebilirim bu listeye.
Özürlü devamsızlık 35 özürlü 5 gözüküyor. 35'in hepsi dilekçe, rapor kullanmadım. Sınıfta kalıyor muyum? Gelin bi tartışalım:D
Arkadaşlar Odtü Hacettepe gibi üniversitelerin tanıtım günlerine bakıyorum hepsi 10-14 temmuz arası, birbiriyle çakışıyor. Ee ben 3 tane şehir 7 tane üniversite gezeceğim ama bunun mümkünatı yok.

Sorum şu, üniversiteye 30 Haziran'da gidip gezmek görmek istesem, kabul etmezler mi? İlla o verdikleri tarihlerde 45 dakikalığına mı gezeceğiz?
Arkadaşlar merhaba. Ben bu sene YGS 4'te 8 bin YGS 5'te 17 bin; Lys 1'de ise 27.25 net matematik ve tahminimce 5.5 net geometri yaptım. Hedefim Ankara Hukuk kazanabilecek puana ulaşmak. Tahminim ise Hacettepe Hukuk seviyelerinde bir yerde yer alacağım. Bunu önümüzdeki edebiyat sınavının zorluğu belirleyecek.

Bu ufak bilgilendirmeden gördüğünüz üzere ben ortalama bir TM öğrencisinin hedeflerini tutturdum sayılır. Zaten yazım da ortalama öğrenciler için. Türkiye derecesi hedefleyen arkadaşlara benim verebilecek pek bir şeyim yoktur galiba.

Öncelikle ben sene başında 25-30 bin sıralama ile tam burslu İngilizce işletme okumak istiyordum. Ancak işler beklenmedik şekilde gelişti. Ben sene başında "Zarf neydi ya?" diyen öğrenciydim. Yazın tek yaptığım Karekök Sıfır adlı kitabı bitirmek oldu. Sene başladı ilk denemelerim 75-80 net arası geliyor. Okuduğunu anlayan genel kültürü hallice birisi olduğum için Türkçe sosyal ve felsefeden netler çıkarabiliyorum. Ancak dil ve anlatım kısmı sıfır, geometri sıfır. Karekök Sıfır detaylı bir kitap değil, köklü üslü sayılar fonksiyon falan vasat.

Şimdi gelelim nasıl düzelttik: İlk olarak kitaplarımı zorluklarına göre ayırdım. Kolay orta ve zor olmak üzere üçer kitap edindim. Tabi dershanenin verdiği dahil bunlara. Pergel yayıncılık kolay ve dandik idi önce onu kendim tek başıma yanlış çıkarta çıkarta çözdüm. Okyanus yayıncılık ise dersten derse değişmek üzere -soru bankaları, dershane verdi- orta ve orta zor idi. Onları da dershane ile aynı anda ödev yapar gibi çöze çöze gittim. Bir de Türkçe'den Birey matematikten ise Final çözdüm. Bunlar zor dediğim kaynaklar. Güzel soru tipleri var.

Bu arada sene boyu hiçbir sorumu öğretmene götürmedim. Arkadaşlarıma sordum, çalışkan olanlara. Hocalara ise aklıma takılan her şeyi sordum. Hocam bu neden böyle gibisinden. Ama gidip de bu hangi şık olacak diye hiçbir soru sormadım çünkü üşendim. Siz isterseniz gidip sorun, zararı olmaz.

Denemelerde hiç geometri veya fen çözemedim. Zaten artık ilgim TM3'e kaymıştı. YGS Matematik için konuşacak olursak çözemeyeceğim problem sorusu neredeyse yok. Bütün sene tıp isteyen adamlar bile bana getirip çözdürdü problem sorularını.

Şimdi yazımın amacı olan bölüme geliyorum, vaktinizi aldığım için özür dilerim. Büyük harfler de asıl kısmı vurgulamak için olacak kusura bakmayın.

ARKADAŞLAR HEDEFINİZİ VE İHTİYACINIZI BİLİN
Bakın mesela bana en az lazım olan şeyler YGS Fen ve LYS Geometri idi. Bunlar toplam %10 etkiliyor. Eğer Türkiye derecesi yapmak isterseniz bunları da yapmalısınız. Ama benim hedeflerim bunlar olmadan da ulaşılabilir hedefler. O yüzden Ygs geometriye sadece son 2 hafta Sonuç kitaplarını bitirerek hazırlandım. YGS'de süreyi iyi kullanamadığım için geometri görmek nasip olmadı. Gördüğüm 32 matematik sorusundan ise 26'sını çözdüm. Yanlış sayım 0. Sürem olsa idi kalan 6 sorunun 4'ü çözebileceğim sorular idi. Önemli olan zaten hızlı olmak bu sınavda, yapamadık.
Fen için konuşursak, YGS'de görmedim bile. O sayfayı hiç açmadım.
Ygs sonuçlarım:
Türkçe: 35 - 3
Sosyal: 32 - 5
Matematik: 26 - 0
Sıralama: ~17 Bin.

4 senedir çalışan arkadaşlarıma rağmen okuldaki tek TM sınıfının 1.si oldum. Herkes şaşırdı. Dediğim gibi sene başında zarf sıfat bile bilmiyordum.

İkinci sınav için de geometriye hiç çalışmadım. İntegral için de aynı şeyi söyleyebilirim. Peki neden?
Çünkü matematikte süre yetmeyeceğini biliyordum. Integral ise en sonlarda yer alır.
Çünkü geometri çok az etkiliyor. Lys için 3 ay kalmış, ben gene sıfırım. Ona harcayacağım eforu matematik ve edebiyata ayırdım. Meyvelerini alıyoruz.


Görüldüğü üzere arkadaşlar, ne kadar dipte olduğunuzun önemi yok. Hayal kurun ama gerçekçi olun, size neyin lazım olduğunu bilin, umutsuzluğa kapılmayın, sakin kalın. Ben böyle yaptım, istediğimi aldım. Siz de umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.

Tercih dahil her türlü konuda bilgim yettiğince, elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Not: Mobilim, akıcı bir yazı olmadıysa veya yazım hatası varsa mazur görün lütfen. Şu an parmaklarım ağrıyor :)
İyi akşamlar. Konuyu "Konu Dışı Özel"e açtım ki trollenmesin. Sağlık konusunda şaka yapılmaz ama yapan ahlaksızlar olabiliyor. Sorum da zaten böyle bir hastalık geçirmiş/geçirmiş tanıdığı olanlara veya tıp alanında bilgi sahibi olanlara.

Şikayetim şu, elim bacağım istemsiz şekilde titriyor. Genelde sol titrerdi ama artık sağ da başladı. 2 sene önce aile hekimine(benimki tatildeydi, başka bir doktor ilgilendi ama ablamın arkadaşı idi ve ablam da yanımdaydı) bu konu hakkında danıştım(nezle için gitmiştim) o da iplememişti, mineral eksikliği sebze ye demişti. Tırnaklarımda beyaz lekeler oluyo arada, sebze tüketmeme rağmen.
Ancak aradan geçen iki senede ilerledi bu durum. Bu yazıyı yazmamın sebebi de arada 9yle titriyo ki elim telefon klavyesinde yazamıyorum. Stresli/heyecanlı anlarımda titreme çok kuvvetli oluyor. Dalıp gidince de titretmeye başlıyorum. Acaba sinir sisteminden kaynaklanabilir mi bunlar? Yardımcı olursanız sevinirim.
He bir de sınav senem ama hiç sınav stresim yok. Cidden söylüyorum, hatta şu anda çok umutluyum sınavdan. Beklediğimden iyi durumdayım. Asosyallik falan yok, çok sosyal ve sevilen bir tipim. Sıkıntı yok şu an ama lise 1-2 genel olarak -ailevi- kötü bir dönemdi. Zaten duygusal bir insanım, etkilenmiştim o dönem.
Arkadaşlar internette aradım ama bulamadım, sanki 2012 yılında Komp. üretilmemiş gibi her yer C180 Cgi 7 GTronic'i yazmış. Benim merak ettiğim 5 ileri otomatiğin türü. Çift kavramalı mı yarı otomatik mi CVT mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Evet arkadaşlar olmeca blanco silver 70 cl ve jose cuervo 70 cl fiyatları ne alemde? En son olmeca aldığımızda(6-7 ay önce) yamulmuyorsam 85 lira idi. Yılbaşı zammı sonrası kaç kuruş oldu bu meret. Bildirecek olanlara şimdiden teşekkürler.
Kaldirilabilir
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Otomobil
BMW
Mobil cihaz
LG
Operatör
Vodafone
Oyun Platformu
PC
Takım
Beşiktaş
TV
Sony
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 1.024
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.581
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 19.934 (Bu ay: 0)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 597 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.