Şimdi Ara

Az yakan araba kalmadı gerçeği (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
5
Favori
13.854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
127 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    dostum senin caren bisiklet bi alisirsan her gun bisikletle gidersin eminim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Crazy Goat kullanıcısına yanıt
    Kışın sıkıntı hocam ,yoksa 3-4 defa almaya niyetlendim ama bahara doğru düşünüyorum
  • kaan0101 K kullanıcısına yanıt
    kışın bisikletle ise gidenler var bisikletforum a bir bak.kar-yagmur olmadigi surece termal icliklerle kati kiyafetlerle gayet sürülüyor hocam siz isteyin sadece

• Zam geliyor sürekli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İse motorla bisikletle gitmek sayet isin evin arasi otoyola cikmiyorsan gecerli.

Yoksa gecen baska bir yazida da belirtmistim turkiyede bu iki tasitla yola cikmak yari yariya olumu goze almak demek. Aci ama gercek bu.

Ben arabada trafikte dangalak makascinin biri veya canavar sari kamyonlardan biri carpacak diye gozum aynada gidiyorum, motor veya bisiklette direkt oluyorsun zaten kacarin yok.

Hayirli gunler

• Kışın hele bide benzinli araba ise... LPG ye geçinceye kadar gideceğim yere gidiyorum. Benzin 5.60 lari geçti. Evladiyelik 5.40ı yerinden oynatmiyorum artık.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Crazy Goat kullanıcısına yanıt
    İllaki vardır saygı duyarım hocam ama mesele sadece soğuk değil , Adana gibi bir yerde kışın pek fazla soğukta olmuyor mesele yağmur, yağmurda bisiklet kullanıp işe gitmek sıkıntı olur hadi yağmurluk filan vs. giyip gitsek yada yedek kıyafet alsak bunları iş yerinde değiştirmek daha büyük sıkıntı, ama bahar yaz aylarında gayet güzel olur benim içinde çok iyi olur zorsunma durumu yok. Yaz kış sabah 6 da kalkar haftanın 3-4 günü çok abartmamak kaydı ile koşu ,yürüyüş yapıyorum
  • Bulunduğum yer ısparta. Günlük halk otobüsü kullansam aracın yakıtına verdiğim paranın en az iki katını harcıyorum bu kadar zamma rağmen. Memlekete bal . l birini vur ötekine.

• kaan0101 K kullanıcısına yanıt
    onu da yapan var😀 ulke olarak tropikal bir kusakta degiliz zaten yagmur yagdigi günler çıkmazsın bisikletle olur biter yilda kac defa yagmur yagiyor ki?

arka bagaj ile kiyafet de tasiyabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: :ArHaus:

quote:

Orijinalden alıntı: Spunch1212

quote:

Orijinalden alıntı: :ArHaus:

arabanın tükettiği yakıt miktarını kuruş ile ölçenler hiç kusura bakmasın ama en fazla ilkokul, lise vs mezunu tiplerdir. onun için ne dediklerinin hiçbir önemi yok. bir türlü azalarak bitmedi şu kuruşçular.

Nasıl hesaplamamız gerekiyor sayın bilim adamı bey önlisans mezunu olarak soruyorum?

sen hep 50 liralık alıp zamdan etkilenmeyen kütledensin sanırım?

50 liralık almaya devam o zaman.

Yok ben sizin kadar iktisat yapamayanlardanım bi baltaya sap olamadım.

• Araba Cruze. Son zamlarla birlikte 50 kuruşa denk geldi benzinli yakıt tüketimi. Lpg ile kurtarıyorduk iyi kötü, son zamlardan sonra benzinli-lpg fark etmiyor.
  • km de tüketilen yakıt litre vs,, km de hesaplanan yakıt maliyeti kuruştur,, adam maliyetini hesaplayıp kuruş yaktım der, hakkıdır,, adam geçen ay 4 liradan deposunu doldurdu,, bugünkü pompa fiyatı 5 oldu diyelim,, km 5 litre yaktı,, bu adam km de 20 kuruş maliyet oluşturdu,, ama litre olarak hesap edenler güncel kurla çarptıklarında 25 kuruş yaktığını sanabilirler,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redferrari -- 15 Kasım 2017; 14:29:5 >
  • 20-25 kurus arasi yakiyor

Dizel otomatik

• Arabalar çok yakmıyor arkadaşlar. Şöyle düşünelim ortalama bir dizel aracın şehir içinde 100 KM'de 6 Litre yaktığını düşünelim. İddia ediyorum bu 100 km'yi insan olarak yürüyerek gidelim 6 litreden fazla su içeriz. Dolayısıyla özellikle yeni nesil araçlar gerçekten az yakıyor. Ama maalesef ülkece araç alırken bir tane kendimize bir tane devletimize alıyor, yakıtıda doldururken yarım depo kendimize 1,5 depo devletimize aldığımız için bize araçlar çok yakıyormuş gibi geliyor.

Bu ülke insanına bunları reva görenlere yazıklar olsun.
  • Elektrikli aracım var 400kmde sadece 2tl elektrik tüketimim var :)
  • Bu iş öyle gitmez, petrol ithal eden ülkelerin el ele verip elektrikli araçların kullanımını yaygınlaştırması lazım.
  • 5.15 TL de 35 kuruş yakıyor ise
    5.64 TL de 45-50 kuruş yakmaması lazım.

%10 luk artışla max 40 kuruş yakması gerekiyor.

%10 luk artışı siz %40 a çekmişsiniz.

ülkemiz gibi kurların ve enflasyonun çok değişken olduğu bir ülkede kuruş hesabı ile yakıt tüketimi belirtmek sağlıksızdır.

Litre/km olarak belirtmek en ideal yöntemdir

bu durumda sizin kuruş hesabınız gibi orantısız veriler ortadan kalkmış olur
  • LPG'de karışık 25 krş yakıyorum.
  • istanbul şehir içinde 407 SW 1.6lt dizel manuel kullanıyorum 8.5-9 lt dizel yakıyor
    daha evvel 5-6 farklı marka dizel araç kullandım hiç bu kadar yakanı görmedim genedel 6.5 ltydi tabi bu motorun kabahati değil
    110 hp lik motor 1.5 tonluk arabayı götürmek için yakması normal.
    yakıt tüketiminde beygir gücü / araç kilosu oranı çok çok öenmlidir.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.