Şimdi Ara

Ay ortasında abonelik iptaline yanlış fatura kesimi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
10.463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, kendimi bildim bileli kampanyasız sınırsız 1Mb TTNet ADSL kullanıyordum. Ancak Şubat ayında SmileADSL'e geçmek üzere TTNet'i iptal ettirdim.

Şubat'ın 15'inde iptal için başvurdum, ve yine aynı gün internetim kesildi. Faturalar zaten otomatik ödemede, şimdiye kadar sorunsuz ödenmiştir hepsi. Aboneliği iptal ettirirken, borcu yoktur yazısı da aldım, yalnız iptal eden görevli:"Bir adet fatura daha gelecek, ancak yarı fiyatında olacak" dedi, ayın yarısından iptal ettirdiğimden dolayı.

İptalden sonra bir adet daha fatura geldi ancak tam ücretlendirme yapılmış, yani sınırsız 1Mb ücreti olan 45.25TL. Faturadaki;
    -Fatura tarihi:01/02/2010
    -Dönem:Şubat-2010
    -Son ödeme tarihi:25/02/2010
    -Kotayı aşan kullanım miktarı Ocak-2010 0MB

önemli bilgiler bunlar. Ben bu faturayı görünce TTNet'i aradım telefonla görüştüm, maille soru sordum, ancak ordaki "kazmalar" bir türlü bana açıklayıcı bir bilgi veremediler, müdürlüğe gitsem olay kolayca çözülecek ancak yol olarak ters bir yerde. Bir dediler ki bu fatura Ocak'ın faturasıymış, bir adet daha fatura gelecekmiş(başka hiç fatura gelmedi, yarı ücretli hiç fatura da gelmedi), bir de diyorlar ki o Şubat'ın tam faturasıymış.

Arkadaşlar, TTNet'in fatura kesim zamanlaması nasıl? Benim durumumda ben mi TTNet'e, yoksa onlar mı bana dokundurmuş oluyor? Eski faturaları bulsam anlayacağım da durumu, hiçbiri yok.

• Tamam, sorun ne anlamadım.

Şubat ayının faturası, Şubatın ilk günü kesilir. Ve son ödeme tarihi 25/02 olan bu fatura ay içerisinde size geliyor. Bunun nesini anlamadığınızı anlamadım ben de? Adamlar müneccim mi ki sizin ayın 15'inde iptal ettireceğinizi bilsinler de size yarım aylık fatura kessinler?

Mart ayında fatura kesilirse sorun var demektir, geldi mi Mart ayı için fatura?
  • sözleşmeyi okumak lazım. üyelik iptalinin yapıldığı an itibariyle belki son dönem faturasının tamamını ödemek gerekiyor olabilir. bunun detayı da sözleşmede mutlaka yer alıyordur. dolayısıyla burada ince hesap yaparak üyelik haklarını son kuruşuna kadar kullanmak isteyen sözleşmeyi okumalı. bu arada aklıma bu dediğime benzer bir konu geldi. saat neredeyse 22:00 olmuş, adam tezgah vitrinine perde çekmeye çalışan kıza direktif veriyor alışveriş esnasında kasadan. diyor ki kızım daha beş dakika var. yani diyor ki kızım 5 dakika erken paydos ediyorsun. tam bir iş veren mantığı. bu davranışta bulunana da aynı muameleyi yapacaksın. ama sözleşme var tabi..
  • Şimdi ortada sözleşme falan yok, kaç senedir devam eden bir aboneliğim var, hiç bir bağımlılığım yok yani TTNet'e, düz normal abonelik ve fatura.

Adamların müneccim olmaları gerekmiyor, ancak işlerini doğru düzgün yapmaları gerekiyor. İptal ettirirken barcu yoktur kağıdı alıyorum, yani geçmişten bir borcum yok demek bu, kesilmiş bir faturam yok, ve adam bana bir adet yarım fatura gelecek diyor. Bu olaylar olurken tarih Şubat'ın 15'i.

Sonra bana bir adet tam fatura geliyor, faturadan benim anladığım Şubat ayı tüm ay internetten yararlanmışım, halbuki yarısında iptal oldu.

Konuyla ilgili TTNet'i arıyorum, o fatura Ocak faturası diyor, e üstünde dönemi Şubat yazıyor, son ödeme tarihi Şubat'ın sonu. Ayrıca o zaman yarım kesilecek olan fatura nerde?
  • Sizin elinize gelen fatura, Şubat ayına ait, ve Şubat'ın 1'inde kesilmiş, postaya verilmiş. Dolayısıyla yarım değil, tam fatura. Çünkü kesimden sonra iptal ettirmişsiniz siz. Sizin yapacağınız iş, bu faturayla birlikte telekom müdürlüğüne başvurmak, ve hattınızı ayın 15'inde kapattırdığınızı söylemek. Faturanın sadece 15 günlük kısmını ödersiniz. Yarım fatura ile bu kastedilmiş.
  • Merhabalar...

Fatura ayın 1'inde çıktığı için tamamı kesilmiş size.Ödemenizi MÜDÜRLÜKTEN yaptıgınız takdırde gun bazında odeme alacaklardır.Kullanmadıgınız donemın ucretını almayacaklardır...
  • 5-ÖDEMELER
    ödemeler madde 5.1 ( 07.06.2004 tarihli sözleşme )
    abone, tarifesi karşılığı tahakkuk ettirilecek ücretleri faturada belirtilen ödeme tarihine kadar ödemekle yükümlüdür.

ödemeler madde 5.5
    faturaya yapılacak olan itirazlar ödemeyi durdurmaz.
    abonenin itirazının haklı bulunması durumunda, iade edilecek kısmı, ödeme tarihinden iade tarihine kadar hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte
    aboneye iade edilir.

ödemeler madde 5.6
    abone, kendi cihazı ve devresi üzerinden yapılan haberleşme ücretini ödemekle yükümlüdür.
    abonenin kendisine tahakkuk ettirilen haberleşme ücretleri ile kendisi tarafından hesaplanan ücretler arasında fark olduğu takdirde
    türk telekom kayıtları esas alınır.

şimdi son madde itibariyle senin faturanın tarihi eski olduğu için ödemen gerekiyor gibi.
    bunun bir de faizi olmalı. uğraşmak istemem şahsen..

• Gelen fatura posta değil, e-fatura, postayla fatura almıyorum, ve ben iptal ettirdikten herhalde 1 hafta sonra falan geldi. Ve o fatura da o zaman otomatik ödemeden ödendi, yani bir faiz durumu söz konusu değil.

Aradaki zamanda gerçekten müdürlüğe gidip de bu işe bakacak vakit bulamadım, şimdi çıktı aldığım faturayı gördüm de aklıma geldi. Gerçi şimdi gitsem büyük ihtimal kabul etmeyeceklerdir, ama yine de gider şansımı denerim bu aralar.
  • hocam ben bu olayı anlayamadım ya da atladığım bir şey var..cevap yazan arkadaşlar da iyice kafamı karıştırdı..
    ben de 17 mayıs tarihinde TTnet aboneliğimi iptal ettim. İptal formunu doldurup görevliye götürmeden önce veznede nisan ayına ait son dönem faturası olan 30lirayı ödedim. sonra da iptal işlemi gerçekleşti. benim bildiğim ve şubede de söylenen şey, elinize gelen faturanın bir önceki aya ait olduğudur. yani benim 17 mayısa kadar kullandığım 17 günlük fatura bu ay (haziran) itibariyle elimde olacak ve onu da ödeyeceğim.
    Sizin 15 şubatta kapattığınız adsl için ödemeniz gereken ocak ayı faturasının tam fatura, mart ayında elinize gelmesi gereken faturanın da 15 günlük olması gerekiyor.

Ayrıca faturanın 2.sayfasındaki kullanım bilgilerine bakarsanız, tarih olarak ocak ayına ait gün ve saatleri görmeniz gerekiyor..Yani özetle 1 şubatta kesilen fatura Ocak ayının faturasıdır.
    Mantıken de daha kullanmadığın ayın faturası nasıl kesilebilir ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -HKN- -- 11 Haziran 2010; 9:49:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hakmel

hocam ben bu olayı anlayamadım ya da atladığım bir şey var..cevap yazan arkadaşlar da iyice kafamı karıştırdı..
    ben de 17 mayıs tarihinde TTnet aboneliğimi iptal ettim. İptal formunu doldurup görevliye götürmeden önce veznede nisan ayına ait son dönem faturası olan 30lirayı ödedim. sonra da iptal işlemi gerçekleşti. benim bildiğim ve şubede de söylenen şey, elinize gelen faturanın bir önceki aya ait olduğudur. yani benim 17 mayısa kadar kullandığım 17 günlük fatura bu ay (haziran) itibariyle elimde olacak ve onu da ödeyeceğim.
    Sizin 15 şubatta kapattığınız adsl için ödemeniz gereken ocak ayı faturasının tam fatura, mart ayında elinize gelmesi gereken faturanın da 15 günlük olması gerekiyor.

Ayrıca faturanın 2.sayfasındaki kullanım bilgilerine bakarsanız, tarih olarak ocak ayına ait gün ve saatleri görmeniz gerekiyor..Yani özetle 1 şubatta kesilen fatura Ocak ayının faturasıdır.

Ben TTNet'e ilk arayıp sorduğumda da bana böyle dendi, ancak sonrasında başka fatura gelmedi. Sonra sorduğumda her ayın faturası o ayın başında kesilir dendi. Ya kendileri de tam bilmiyolar işi. Mail ile çok basit bir soru soruyorum, 5 satır cevap yazıyorlar ama içinde benim sorumun cevabı yok, ki sorum da; faturalama zamanlamanız/prosedürünüz nasıl? Bana bunun cevabını düzgünce veremiyorlar.

• quote:

Mayısın ilk günü, mayıs ayına ait faturanız kesilir. Ve mayıs ayının 2. haftası gibi elinizde olur bu fatura. Siz, hat iptalini, fatura kesildikten sonra yaptığınız için, bu fatura size tam fatura olarak gelir. Sizin yapacağınız iş, bu fatura elinize geldiğinde, bununla birlikte telekom müdürlüğüne gidip, 17 mayısta hattınızı iptal ettirdiğinizin kontrolünü yaptırmak, ve mayısın son 13 günü için para ödememek, bunu faturanızdan düşürtmek. Bunun haricinde, haziran ayı içinde size başka bir fatura gelmez.

Ancak, eğer ki kota aşımı yaptıysanız, evet haziranda bir fatura daha gelir. Bu faturaya da mayıs ayındaki kota aşımınız yansıtılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

quote:

Mayısın ilk günü, mayıs ayına ait faturanız kesilir. Ve mayıs ayının 2. haftası gibi elinizde olur bu fatura. Siz, hat iptalini, fatura kesildikten sonra yaptığınız için, bu fatura size tam fatura olarak gelir. Sizin yapacağınız iş, bu fatura elinize geldiğinde, bununla birlikte telekom müdürlüğüne gidip, 17 mayısta hattınızı iptal ettirdiğinizin kontrolünü yaptırmak, ve mayısın son 13 günü için para ödememek, bunu faturanızdan düşürtmek. Bunun haricinde, haziran ayı içinde size başka bir fatura gelmez.

Ancak, eğer ki kota aşımı yaptıysanız, evet haziranda bir fatura daha gelir. Bu faturaya da mayıs ayındaki kota aşımınız yansıtılır.

Beklediğim açıklayıcı cevap buydu, çok teşekkür ederim.

Benim durumumda, ben de 13 gün fazla ödeme yapmış bulunuyorum Telekom'a. Beni, iptali yapan yetkilinin sözleri, ve sonrasında konuştuğum müşteri hizmetleri yanılttı.

• körü körüne inatlaşmak istemiyorum ancak bana türk telekom bayisindeki görevlinin açıklaması böyle değildi. 1 mayısta kesilen fatura nisan ayına ait kullanımın faturasıdır ve zaten yüklediğim resimde de göreceğiniz üzere faturanın 3. sayfasındaki kullanım bilgileri nisan ayına aittir.
    özetle çalıştığın ayın maaşını almak gibi düşüne bilirsiniz olayı...

EDIT: iş yerime yakın olduğundan biraz önce telekom müdürlüğüne gittim ve teyid ettirdim..dedim gibi her ayın 1.günü kesilen fatura bir önceki ayın kullanımına aittir. Eğer ay ortası abonelik iptali yaptırıyorsanız, örneğin 17 mayıs ta iptal ediyorsanız 17 günlük fatura 1 haziranda kesiliyor ve mail ile ulaşması gerekiyor. eğer bu mail gelmez ise sizin takip edip borcunuzu bayiden ödemeniz gerekiyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -HKN- -- 11 Haziran 2010; 13:59:18 >

• quote:

körü körüne inatlaşmak istemiyorum ancak bana türk telekom bayisindeki görevlinin açıklaması böyle değildi. 1 mayısta kesilen fatura nisan ayına ait kullanımın faturasıdır ve zaten yüklediğim resimde de göreceğiniz üzere faturanın 3. sayfasındaki kullanım bilgileri nisan ayına aittir.

EDIT: iş yerime yakın olduğundan biraz önce telekom müdürlüğüne gittim ve teyid ettirdim..dedim gibi her ayın 1.günü kesilen fatura bir önceki ayın kullanımına aittir. Eğer ay ortası abonelik iptali yaptırıyorsanız, örneğin 17 mayıs ta iptal ediyorsanız 17 günlük fatura 1 haziranda kesiliyor ve mail ile ulaşması gerekiyor. eğer bu mail gelmez ise sizin takip edip borcunuzu bayiden ödemeniz gerekiyor...

Bu çok daha açıklayıcı bir cevap olmuş, çok teşekkür ediyorum hem fatura örneği koymuşsun hem de gitmiş müdürlüğe sormuşsun. Bu durumda benim şu anda TT'ye borcum var 15 günlük?
    Ayrıca son ödeme tarihi 25 Şubat, fatura 1'inde kesildiyse çok uzun bir tarih değil mi 25 gün?

• quote:

körü körüne inatlaşmak istemiyorum ancak bana türk telekom bayisindeki görevlinin açıklaması böyle değildi. 1 mayısta kesilen fatura nisan ayına ait kullanımın faturasıdır ve zaten yüklediğim resimde de göreceğiniz üzere faturanın 3. sayfasındaki kullanım bilgileri nisan ayına aittir.

Gidin o görevliye, ve aynen şunu söyleyin: "ADSL ön ödemeli bir hizmetmiş. Ne demek bu, açıklar mısınız lütfen?" Bakalım ne anlıyormuş bu sözden.

Parayı veren düdüğü çalar, arkadaşlar, TTNET'te de işler bu şekilde yürür. Öncelikle önünüzdeki 1 ayın parasını, verirsiniz, ardından kullanırsınız.

Sizin bu hesabınıza göre, ben 15 Mayıs'ta abone olursam, bana haziran 1 'de 15 günlük fatura kesilir, ilk faturamı böyle 15 günlük öderim.

Ama yanlış, böyle olmuyor ilk fatura;

ilk fatura = (abone olunan günden ay sonuna kadar olan günlerin, kampanyasız fiyat üzerinden ücreti) + (aylık sabit ücret) + (Bağlantı ücreti) + (Modem ücreti)

Hiç kimseden "ilk faturam çok düşük geldi yahu" gibi bir söz duyamazsınız, çünkü iş sizin ya da o görevlinin söylediği gibi değil,

herkes "ulan ilk faturam boru gibi geldi" der, çünkü ay sonuna kadar olan günleri verdiği gibi, yeni giren ayın da ücreti eklenir faturaya, yani 0,5 fatura değil, 1,5 fatura ödemek durumunda kalır.

Mayıs 1'de, nisan ayının kullanımı kontrol edilir evet, çünkü kota aşımı var mı yok mu bunun bilinmesi, eğer kota aşımı var ise buun mayıs 1'de kesilecek olan mayıs faturasına eklenmesi gerekir.. Resmini koyduğunuz o resimlerde, kullanım miktarının gün gün satır satır yazılmasının sebebi de budur zaten.

• hocam telekom bayisine gittim ve orada son ödeme tarihi 29 haziran olan 17 liralık faturam çıktı..bu fatura da 1 Haziranda kesilmiş. Bu 17 lirayı ödedim ve mevzu kapandı.

bu da demek oluyor ki (hala iddia etmeye çalışmıyorum dikkat ederseniz) sizin bildiğiniz durum değişmiş ya da ilk abonelik durumu ile abone sonlandırma işlemleri için faturalandırma farklı oluyor..
    zaten kendiniz demişiniz; 15 mayısta abone olursanız 15-30 mayıs için 15 günlük ve 1-30 haziran için 30 günlük borç 1 temmuzda kesilir ve 45 günlük fatura gelir...
  • İşte aynı yola çıktık aslında. Son ödeme tarihi 29 haziran olan bir faturanızın çıkması için, temmuz 1'de bu faturanın kesilmesi gerekiyor sizin daha önceki mesajınızdaki hesabınıza göre.

1 haziranda kesilmiş fatura mayısa değil, hazirana ait işte, kendiniz söylemişsiniz. Demek ki her ayın 1'inde kesilen fatura, o aya aittir, daha önceki aya değil.

Son örnekte, benim dediğim, 15-31 mayıs ve 1-30 haziran faturası, 1 haziranda kesilir. Ve bu faturada da açıkça aylık kullanım ücreti (15-31 mayıs) + sabit ücret (1-30 haziran) açıkça yazar.

Şu faturadaki işaretlediğim yerlere bakalım lütfen:

Fatura tarihi - 1 şubat
    son ödeme tarihi - 26 şubat
    faturama dönemi - şubat

Yani Şubat ayı faturası, şubatın 1'inde kesilmiş, son ödeme tarihi şubat sonu, ve fatura şubat dönemine ait.

Özetle, siz 17 mayısta hattınızı iptal ettirdiğinizde, belki elinize ulaşmamış, ama 1 mayısta kesilmiş ve 1 aylık bir mayıs ayı faturası vardır zaten, belki postadadır henüz. Hat iptali sırasında, veya posta elinize ulaştığında bu faturayla birlikte telekoma gidip, bu faturanın sadece 17 günlüğünü ödersiniz, geri kalan 14 günü ödemezsiniz.

Belki şöyle olmuş olabilir. Siz ilk abone olduğunuz zaman, dediğim şekilde yarım aylık bir fatura ödemişsinizdri. Yani normalde hep "al paranı, ver bu aylık internetimi" şeklinde olan ön ödeme sistemi, sizde "al internetini, ay sonunda ver paranı" şeklinde yürümüştür, yani hep bir ay kullandıktan sonra paranızı vermişsinizdir. Aslında böyle olması çok düşük bir ihtimal ama, olmuş da olabilir. Sonuç aynı kapıya çıkıyor. Son dönem için 17 günlük veriyorsunuz öyle de böyle de.

Ama şunu söyleyeyim, benim bilgilerimin güncel olduğuna dair şüpheniz olmasın

• hocam madde madde yazayım ve konuyu kendi adıma kapatayım...zaten benim açımdan sorun çözülmüş durumda, maksat bilmeyenler bir fikir edinsin diye yazıyorum:

1- Ben 17 mayısta iptal için telekoma müdürlüğüne gittim ve veznede 30 lira borç çıktı. (bu borç 1 mayısta kesilen mayıs ayı faturasıdır ama kullanım dönemi nisan ayıdır. Fatura dönemi ile kullanım ayını karıştırıyoruz gibi geldi bana)

2- 30 liralık borcu ödedim ve iptal formunu ilgili şahısa verdim. 5 dakkalık sistem girişi ile iptal işlemi gerçekleşti. Son kez sorayım sonra sorun olmasın dedim ve 17 günlük fatura ne olacak dedim; görevli de bir sonraki ayki faturanızı takip edin dedi.

3- Arkadaşın açtığı bu konuyu görünce ben de aynı durumu yaşadığımdan konuya müdahil oldum ve baktım ki farkı görüşler hakim; öğlen aynı telekom müdürlüğüne tekrar sordum. Kapattığım adsl hesabına ait sadece 17 günlük borcum olduğunu ve son ödeme tarihinin 29 haziran olduğunu belirtti veznedeki görevli. Ben de gelmişken ödeyeyim dedim.

Özetle hep aynı şeyi anlatıyorum ama olay gayet açık aslında...kesilen faturanın dönemi mayıs yazar evet ama kullanım ayı nisandır. bu da demektir ki fatura aslında kullandığınız aya aittir. Burada karmaşa yaratan konu Türk telekomun kırmızı yuvarlak içine aldığınız Dönem: Şubat yazması..oraya ocak yazsa bu karmaşa olmayacak..
    Saygılar...

• quote:

...kesilen faturanın dönemi mayıs yazar evet ama kullanım ayı nisandır. bu da demektir ki fatura aslında kullandığınız aya aittir. Burada karmaşa yaratan konu Türk telekomun kırmızı yuvarlak içine aldığınız Dönem: Şubat yazması..oraya ocak yazsa bu karmaşa olmayacak..
    Saygılar...

Oraya ocak yazmaz, çünkü şubat ayı kullanımını içeren faturadır bu, şubat 1'de kesilir, şubat ayını içerir, son ödeme tarihi de şubat sonudur. Fatura Dönemi ile kastedilen, zaten hangi aydaki kullanımı kapsadığıdır. Şubat ayında kota aşımı olduğu takdirde, bu mart ayı faturasına yansır.

Size çıkan 30 TL borç, Nisan ayındaki kullanımınıza ait olan, ve Nisan 1'de kesilmiş olan faturadır. Son ödeme tarihi, büyük olasılıkla 28 Nisan'dı, fatura elinizdeyse, veya email ile geldiyse, kontrol edebilirsiniz.

Bir de mayıs 1'de kesilen, ve son ödeme tarihi 28 mayıs olan fatura var. Sizin son faturanız bu. 17 mayısta iptal ettirdiyseniz, başka bir fatura gelmemesi gerekiyor, mayıs ayında kota aşımı olmadıysa eğer.

Tekrar söylüyorum, ADSL ön ödemeli bir hizmettir. Önce faturan kesilir, sonra o ay internet kullanma hakkın olur. Sizin bu hesabınız, veya telekomdaki o görevlinin hesabı, ilk abone olunan ayı nasıl açıklıyor, anlamış değilim.

Dediğinize göre, aynı örnekten gidecek olsak, Mayıs 15'te abone olan müşteriye, 1 haziranda 15 günlük fatura kesilir sadece, sonra 1 temmuzda 1-30 haziran ücreti kesilir, ve bu şekilde önce kullanır sonra öder... Ancak ben size diyorum ki, ilk ay faturası 1,5 faturadır, abone olunan gün yani 15 mayıstan 31 mayısa kadarki ödeme ek olarak 1-30 haziran dönemi de eklenir faturaya, böylece temmuz 1'de kesilen faturayla sadece 1-31 temmuz dönemi alınır.

İlk abone olunan dönemi düşündüğünüz zaman zaten herşey açığa çıkıyor, hesaplamanın benim anlatmaya çalıştığım şekilde olduğu ortada.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.