Binbaşı
03 Ocak 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 31 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba

Amazon.de'den DJI Mavic Mini satın aldım, UPS ile gönderildi.

TR'ye giriş yaptıktan sonra UPS'e yetki belgesini yolladım, 3 gün bekledi gümrük bugün ise UPS Gümrük Müşavirliğinden eposta geldi; ürün ETGB şahsi kapsamda uygunluk görmemiştir, ithalat rejim kararına göre devam etmeniz gerekiyor dendi, UPS'e noter onaylı vekaletname vermem gerektiği söylendi.

UPS Gümrük Müşavirliği ile görüştüm(UPS ile farklı bir firma, belgeleri UPS'e geri verdiklerini söylediler), detaylı anlattım ancak çok bilgisi yoktu konuştuğum kişinin. Sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile konuşup 249gr ve DJI marka da olsa SHGM'den ithalat onay belgesi alınması gerektiğini öğrendim(ki alması basit bir belge ancak cihaz seri numarası istiyor).

Bu aşamada iki seçeneğim var gibi gözüküyor, ya cihazın seri numarasını bir şekilde öğrenip direk SHGM'den ben kendim başvurarak onay belgesi alacağım, ya da UPS'e vekaletname vereceğim ve sanırım tamamen onlar halledecekler(henüz UPS'e ulaşamadığım için sanırım diyorum).

Gönderici Amazon olduğu için bütün taşıma ve gümrükleme maliyetlerini onlar karşılayacaklar ancak noter ücretini benden çıkacak tabii ki.

Bilgisi olan, yol gösterebilecek olan varsa çok memnun olurum.
iPhone 3G'de çalışacak, akselerometre'yi kullacak bir program arıyorum. Bu program;
-Ya iPhone üstünde çalışacak, iPhone bir yönde belirlenmiş bir açıyı geçince alarm verecek. Mesela telefonu yere yatay konumda tutarken dikleştirmeye başlarsam ve yatayla açısı 15 dereceyi geçerse program alarm versin istiyorum.

-Ya da bu işi, cihazın akselerometre verisini bilgisayara gönderip, ordan bu işi yapabilecek bir bilgisayar programı arıyorum.

-Ya da telefondaki akselerometre bilgisini, bilgisayara gönderip, bunu bilgisayar mouse'u olarak kullanmaya yarayacak bir program arıyorum.

Bu tür bir programa denk gelen var mı?
Merhaba arkadaşlar, bu ayın ortasında(Haziran) SmileADSL tahahhütüm bitiyor, 2Mb Sınırsız kullanıyordum.

Artık 16Mb 50GB AKN'li pakete geçmek istiyorum. Ancak genelde ayda 50GB indirmeyi geçerim, bu yüzden adil kullanım noktasını geçtikten sonra hangi firmaların(TTNet, Smile...) hızı düşürme alışkanlıklarına dair bir bilginiz var mı? Yani TTNet'de düşme şansı daha fazla veya tam tersi vs..?
Merhabalar, 2007 model, 18.000KM'deki Volvo S40 1.6 Premium model araçla kaza yaptık. Sigorta şirketi(Fiba Sigorta), araca 32.000TL pert ücreti teklif ediyor. Ancak netteki ilanlara göre bu aracın gerçek değerinin altında.

Aracın gerçek değerini alabilmek için ne yapabilirim?
Merhabalar, kendimi bildim bileli kampanyasız sınırsız 1Mb TTNet ADSL kullanıyordum. Ancak Şubat ayında SmileADSL'e geçmek üzere TTNet'i iptal ettirdim.

Şubat'ın 15'inde iptal için başvurdum, ve yine aynı gün internetim kesildi. Faturalar zaten otomatik ödemede, şimdiye kadar sorunsuz ödenmiştir hepsi. Aboneliği iptal ettirirken, borcu yoktur yazısı da aldım, yalnız iptal eden görevli:"Bir adet fatura daha gelecek, ancak yarı fiyatında olacak" dedi, ayın yarısından iptal ettirdiğimden dolayı.

İptalden sonra bir adet daha fatura geldi ancak tam ücretlendirme yapılmış, yani sınırsız 1Mb ücreti olan 45.25TL. Faturadaki;
-Fatura tarihi:01/02/2010
-Dönem:Şubat-2010
-Son ödeme tarihi:25/02/2010
-Kotayı aşan kullanım miktarı Ocak-2010 0MB

önemli bilgiler bunlar. Ben bu faturayı görünce TTNet'i aradım telefonla görüştüm, maille soru sordum, ancak ordaki "kazmalar" bir türlü bana açıklayıcı bir bilgi veremediler, müdürlüğe gitsem olay kolayca çözülecek ancak yol olarak ters bir yerde. Bir dediler ki bu fatura Ocak'ın faturasıymış, bir adet daha fatura gelecekmiş(başka hiç fatura gelmedi, yarı ücretli hiç fatura da gelmedi), bir de diyorlar ki o Şubat'ın tam faturasıymış.

Arkadaşlar, TTNet'in fatura kesim zamanlaması nasıl? Benim durumumda ben mi TTNet'e, yoksa onlar mı bana dokundurmuş oluyor? Eski faturaları bulsam anlayacağım da durumu, hiçbiri yok.
Merhabalar arkadaşlar, küçücük bi lehim işim vardı da, laptop'umun güç soketini değiştirecektim, yeni soket de var elimde. Ancak havyam güçsüz olduğundan eski soketin lehimini eritmiyor istediğim sürede, ucu da kötü durumda zaten. Kendim yapamayacağım belli oldu yani.

5 adet ayak sökülecek, yenisi lehimlenecek. Ankara'da, tercihen Kızılay'da, bu küçük işi yaptırabileceğim tanıdık yer bilen var mı? Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar arkadaşlar, Fujitsu Siemens Amilo Pi 1505 laptopum var. Bunun normalde wireless kartı Intel 3945ABG, mini PCIe formunda. Ben yine mini PCIe formunda BCM4322 wireless-n wireless kartı aldım, taktım. Windows 7 gördü kartı sürücüsünü yükledi normal olarak, hiç bir sorun yok buraya kadar. Ancak wireless kart "power off" durumunda sürekli, yani laptoptaki wireless açma/kapama tuşundan kapalı konuma almış gibi. Troubleshoot yapınca da aynı şeyi söylüyor Windows:"Wireless butonunuz kapalı durumda, lütfen açık hale getiriniz", zaten wireless LED'i de hiç yanmıyor. Halbuki wireless butonu açık durumda, kapalı durumu da denedim, hiç bir şey değişmiyor.

Tekrar Intel 3945'i taktım, daha BIOS ekranında wireless ledi yanıyor, ancak BCM4322 takılı iken hiç bir zaman yanmıyor LED. Sanki laptopun chipsetinde veya BIOS'unda 3945'den başka bir karta karşı koruma varmış gibi, çalıştırmıyor kartı.

Bu işin çözümünü bilen var mı?
Merhabalar arkadaşlar, Fujitsu Siemens Amilo Pi 1505 laptopum var. Bunun normalde wireless kartı Intel 3945ABG, mini PCIe formunda. Ben yine mini PCIe formunda BCM4322 wireless-n wireless kartı aldım, taktım. Windows 7 gördü kartı sürücüsünü yükledi normal olarak, hiç bir sorun yok buraya kadar. Ancak wireless kart "power off" durumunda sürekli, yani laptoptaki wireless açma/kapama tuşundan kapalı konuma almış gibi. Troubleshoot yapınca da aynı şeyi söylüyor Windows:"Wireless butonunuz kapalı durumda, lütfen açık hale getiriniz", zaten wireless LED'i de hiç yanmıyor. Halbuki wireless butonu açık durumda, kapalı durumu da denedim, hiç bir şey değişmiyor.

Tekrar Intel 3945'i taktım, daha BIOS ekranında wireless ledi yanıyor, ancak BCM4322 takılı iken hiç bir zaman yanmıyor LED. Sanki laptopun chipsetinde veya BIOS'unda 3945'den başka bir karta karşı koruma varmış gibi, çalıştırmıyor kartı.

Bu işin çözümünü bilen var mı?
Merhaba arkadaşlar, bugün süresi dolmadan şu Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni ödeyeyim dedim de internetten. Bi Mayıs-1999 tescilli 1600(1598) bi de Temmuz-2007 tescilli 1600(1596) iki aracım var. GİB'in sitesindeki MTV hesaplayıcısından hesapladığımda eski araba için 141,5 yeni araba için de 324 çıkıyor yılına göre. Ancak Kredi kartı ile ödemeye girdiğimde eski araba için 100TL, yenisi için de 243TL ödedim, sistem böyle verdi. Bu miktarlar bir yıl olarak bir kademe aşağıdaki fiyatlar, sebebini bilen var mı bu olayın? Eğer bi yanlışlık varsa 2. dönemi de şimdiden ödeyelim.

Şöyle bir yazıya denk geldim, alakası var mıdır bilmiyorum:http://www.zaman.com.tr/yazar.do;jsessionid=F2E6F704207DC6D3E99C44BC3596F333?yazino=938592

Bu arada Google'dan aratıp buldum, kaynağın sahibiyle ilgilenmeyin lütfen, sadece yazıda yazan önemli.
Merhabalar, evimde nerdeyse her odada telefon için duvar soketi mevcut, ayrıca şu anda takılı olan 5 adet telefon var, bunların hepsi paralel. Ayrıca üst katta telefonları biri ve ADSL modem yine tek sokete bağlı. Bütün telefonlardan önce ve modemden önce ayrı splitterlar takılı hatta, ve bu sistemle 4-5 yıldır tamamen sorunsuz olarak kullanıyordum.

Ancak 1-2 hafta önce telefonlarda acayip bi hışırtı başladı, bütün telefonlarda var bu hışırtı ve konuşulmayacak düzeyde. Modemi kapayınca bu hışırtı gidiyor ve ses tertemiz oluyor, ancak modemi açınca sanki splitter hiç yokmuş gibi modem bağlanma sesi derinden geliyor, sonrasında ise çok yüksek hışırtı. ADSL bağlantısı normalde veya telefon açıkken kopmuyor, hızda düşme olmuyor.

Farklı modem ve farklı soketlerde denedim, sonuç aynı, modeme farklı splitterlar ile denedim, yine sonuç aynı.

1-2 hafta önce arıza çıktığında, Telekom'a bildirmiştim, gelmişler bişey yapmışlar, arıza halloldu, modem çalışırken bile ses çok temizdi, ne yaptılar bilmiyorum.

Ancak 2 gün önce aynı sorun yine çıktı, yine bildirdim geldiler arızadan, bu sefer ben de evdeydim ve indim kendileriyle konuştum. Evdeki sistemi anlattım ancak o sistemde sorun olacağını, direk evdeki dağılım noktasına splitter bağlayıp bi çıkışı tüm paralellere, diğer çıkışı sadece modem soketine göndermemi söyledi, ancak böyle bir imkanım yok, çünkü modemin durduğu yerde telefonun da olması gerekiyor. Ayrıca evde dağılım noktası var mıdır emin değilim. Neden 4-5 seneden sonra böyle bir sorun çıktığını sorunca, kablo sizin kullandığınız sistem yüzünden hasar görmüştür, kısa zamanda değiştirin daha fazla hasar görürse tüm tesisatı değiştirmek zorunda kalırsınız dedi. Peki geçen sefer geldiğinizde bişi yapmışsınız düzelmişti, şimdi yine çıktı neden dediğimde, ne yaptıklarını söylemediler, normaldir, sizin kullandığınız sistemde bir süre sonra çıkar böyle dediler.

Benim kullandığım sistem bana gayet mantıklı gelmişti, hala da öyle geliyor, sonuçta hepsi parallel bir hatta bütün cihazlar splitter ile bağlı, ve ana dağılım noktasına splitter ile bağlamaktan farkı yok benim elektrik bilgime göre. Tavsiyesi, deneyimi, çözümü olan arkadaşları bekliyorum.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.359
İkinci El Bölümü Mesajları: 50
Konularının görüntülenme sayısı: 53.848 (Bu ay: 223)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 105 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.