Şimdi Ara

Avrupa'da 1 Yıla Kadar ÜCRETSİZ Kalabileceğinizi Biliyor Muydunuz? (18-30 yaş aralığı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
19
Favori
2.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu anda bir sosyal sorumluluk projesi için İtalya'dayım ve buraya geleli 1.5 ay oldu. 2020 Ekim sonuna kadar da burada kalacağım. Vize, ulaşım, konaklama masraflarının karşılanmasının yanında da içinde bulunduğum projeden her ay 330 Euro gibi bir ücret alıyorum. Peki ben bunu nasıl yaptım ve İtalya'da ne yapıyorum?

Öncelikle, bir Avrupa Birliği programı olan Erasmus+ programı ile İtalya'ya geldim ancak hepimizin bildiği üniversite eğitimi için gelmedim. Aslında hepimiz Erasmus+ programını yanlış biliyoruz. Bizim bildiğimiz Avrupa'da bir dönem, iki dönem üniversite değişimi yapmak Erasmus+'ın bir alt başlığı olan 'Yükseköğretim Hareketliliği'dir. Ancak Erasmus+ programının içerisinde birçok fırsat sunan alt dal vardır. İşte bunlardan birisi de -benim şu anda yararlandığım- 'Gençlik Programları'dır. Gençlik programları da kendi içerisinde dallara ayrılıyor ama daha geniş teknik detayları meraklılarına daha sonra aktarırım.

Şu anda ben eski adı Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS), yeni adı Avrupa Dayanışma Programı (ESC) olan program kapsamında mültecilerle alakalı bir projedeyim. 16-18 yaş arası mülteci gençlerin sosyal hayata ve İtalya'ya entegrasyonlarını sağlamaya, onlara her konuda destek olmaya çalışıyoruz. Türkiye'den sadece ben varım ama projede 5 gönüllüyüz. Diğer arkadaşlarım; Portekiz, Fransa, İspanya ve Yunanistan'dan.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Türkiye'deki evimden, proje şehrine gelene kadar olan tüm yol masraflarım, vize masraflarım, oturum kartı masraflarım, ev kirası, faturalar hepsi proje bütçesinden karşılanıyor. Cep harçlığı ve yeme-içme için ise aylık olarak 330 Euro gibi bir miktar alıyoruz.

Peki, bu programa katılmak için şartlar neler?
    * Sadece 18-30 yaş aralığında olmak.*

- Dil şartı YOK! (Fransız arkadaşımızın İngilizce yok.)
    - Eğitim şartı YOK! (Ne mezunu olduğunuzun veya okuduğunuzun bile bir önemi yok.)
    - Herhangi bir meslek şartı YOK! (İşsiz de olsan, işli de olsan gel. Fark etmez

Ayrıca, mültecilerden tutun da çevreye, sosyal yardıma, yaşlılarla ilgilenmeye, çocuklarla ilgilenmeye kadar her ama her konuda proje var.

Projelere seçilmek için 'Avrupa Gençlik Portalı' üzerinden sizin ilginizi çeken ve Türkiye'den katılımcı kabul eden projeleri bulmanız ardından projeye Europass formatında özgeçmişiniz ve projeye dair motivasyonunuzu içeren motivasyon mektubunuz ile başvurmanız gerekiyor. Bunlar İngilizce olmalı ama Google Çeviri'den yardım alabilirsiniz. Dediğim gibi dil şartı yok ancak karşıdaki kişinin sizi anlaması lazım (Fransız arkadaşım Google Çeviri kullandığını söyledi, ayrıca mektubunuzda dil bilmediğinizi de belirtebilirsiniz.)

Programa dair sorularınız için yorum atabilirsiniz, müsait oldukça cevaplamaya çalışacağım. Ayrıca programı anlattığım ve Avrupa turumu paylaştığım Instagram hesabımdan da detaylara ulaşabilirsiniz. (@projegezgini)

Herkese iyi forumlar!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Irregular Truths -- 16 Aralık 2019; 20:11:53 >

• böbrek.avi
  • quote:

Orijinalden alıntı: InnocentHate

böbrek.avi
    Kesinlikle öyle Türkiye Dışişleri ve İtalya Dışişleri Bakanlıklarından aldığım resmi yazılarla böbrek.avi'ne yakalandım dostum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Irregular Truths -- 16 Aralık 2019; 20:14:33 >
  • işe bak yaw

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konaklama ?
  • Ona onur kırıcı davranış yaptığını söyle.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuyuh

konaklama ?
    O kadarını da sen hallet

• dh ölücüleri bunu beğendi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İtalyan vatandaşına 330 euroya yaptıramayacakları işleri arkadaşa kitlemişler olan bu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EienV

İtalyan vatandaşına 330 euroya yaptıramayacakları işleri arkadaşa kitlemişler olan bu
    aynen
  • Olm biz yıkık olduğumuzdan yapamıyoz bizim girişken arkadaşlar varya ohooo abd rusya ab her yeri bir yolunu bulup geziyor orda para yapıyor

malesef dhliler olarak yıkığız ve bunları yapamayız

ben yapamam şahsen burda çok işim var zaten maddi manevi
  • Maalesef yanlıs bilgilendirme agh idi Avrupa gönüllülük hareketi ile acılan projede verilen işi yaparak 6-12 yada belirtilen sürede anlasmanızdaki şartlar sağlanarak kalırsınız. Oyle herkes bulabilir gidebilir bir durum değil. Turna ve forum, Facebook gruplarında bu ilanlar cıkar uzun ve sıkıcı bir sürec sonrası kabul edilebilirsiniz. Dil şartı yok deniyor nasıl anlaşacaksınız gittiğiniz yerde bunu söylemiyor. Kurumlar size o ülkenin dilinin kursuna gonderebiliyor.
    Oyle toz pembe değil şartlar ve gitme işlemleri.

Diyeceksiniz kim bu AB genclik projeleri mentoruydum. Proje yazımı, yapımını gercekleştiriyordum. Bizim projelerde bile hersey bedava derlerdi. Ama ilk infopack bi gelirdi. Cogu sey yok ve ucak paraları bile limitli yada %70 odenirdi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şuan da başvurular Türkiyeden patlamıştır kesin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mağara sıcak mıydı?
    2013 yılında 1 yıl boyunca bende evs için Slovenyada kaldım,
    uluslarası projelerde çalışma , kaldığım ülkenin dışında bir çok ülke görme fırsatı edinmiştim
    hatta program sonunda avrupa birliği imzalı evrak alıp iş bulmuştum
  • quote:

Orijinalden alıntı: riaz

mağara sıcak mıydı?
    2013 yılında 1 yıl boyunca bende evs için Slovenyada kaldım,
    uluslarası projelerde çalışma , kaldığım ülkenin dışında bir çok ülke görme fırsatı edinmiştim
    hatta program sonunda avrupa birliği imzalı evrak alıp iş bulmuştum
    Sizin proje fikriniz neydi ki hocam ayrıca konu sahibi arkadaşa da sormuş olayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Worcestershire

Sizin proje fikriniz neydi ki hocam ayrıca konu sahibi arkadaşa da sormuş olayım.

Alıntıları Göster
    Devlete ait bir işitme engelli çocuklar okulunda part-time öğretmenlikti,
    ben ve 2 tane ispanyol arkadaş vardı
    gerçekten herkese tavsiye ederim verdikleri maaş biraz az ama iadare ediyor
  • arkadaşlar şimdi konu sahibi arkadaş gitmek de kolay diyor ve aynı şekilde slovenyada yapan arkadaş da övüyor

konunun diğer kısmı da 330 euroya amelelik yaptırıyorlar, gitmek kolay değil çok zor diyor kendisi de mentormuş

hangisine inanıcaz birbirine zıt bilgiler
  • Ben de kararsız kaldım

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.