Şimdi Ara

ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
720
Cevap
49
Favori
130.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Orijinalden alıntı: konya

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Asansörün en üst kata çıktığınızda durmayıp daha da yukarı çıkması gibi bir tehlike var mı? Yani motorun durmayıp kabinin üst kısmının tepe betonuna değmesi riski? Çok saçma bir soru evet.

Bir de her katın beton kalınlığı tam aynı değil, asansör nasıl milimetrik olarak kapının yerini hesaplıyor?

Basimdan gecen olayi anlatayim
    4 katli bir binanin asansorune bindik yanliz binerken bir kisisi
    fazla bindi sonra asansor cikmaya basladi ve en us kata cikti
    kapiyi acmadi ve hizli bir sekilde assagi ya dogru inmeye basladi
    sanirim yere vurdu sarsildik ve yine hizli bir sekilde yukariya dogru
    cikmaya basladik sanirin en ust kisma carptik inanin carpmanin etkisiyle
    beynim resmen titresim gecirdi cok korktuk asansorun kapisinin camina
    hizli hizli vurarak yardim istedik asansor tekrar assagi kisma indi ve bizi oradan
    gorevli bizi kurtarmisti inanin cok korkmustum ve o korkuyla 3 sene asansore
    binemez oldum hep merdivenleri kullaniyordum.
    sizce bu sorun neden olusmustur resmen asansor kafasina gore hareket ediyordu ve komutlari dinlemiyordu bu sorunu cok mersk ediyorum umarim cevaplarsiniz.

ve birde 1-2 sene once ankara da asansorun zemin kismi cokerek assagiya dusuyor ve hayliyle oluyor
    Not asansor dusmuyor asansorun zemin kismi yani ayaklarimizin bastigi yer
    curumus oldugu icin adam basinca asansorun zemin kismi cokerek kendini assagida buluyor ve oluyor hayliyle,

En üst kata çıkıp kapıyı açmaması, ağırlık nedeniyle kabin kata tam gelmediyse manyetikler güvenlik gerekçesiyle kapıyı açtırmamıştır, tekrar yukarı çıkıp tavana çarpmanızda frenleme sisteminin arızalanmış olmasındandır, kat sınırı devre girip makina dairesinden dışarı çıkmanızı engellemiştir :)

Bende 12-13 yaşlarındayken benzer bir olay yaşamıştık, 8 katlı bir apartmanda zemin kattan asansöre bindim 4 üncü kata bastım asansör 4 ü geçti 5 inci katın yarısında durdu ama frenlemesiz şekilde birden durdu, 6 ya bastım 6 ıncı katıda geçti 7 katın ortasında durdu, anladımki asansörün frenleri bozulmuş katları denk getiremiyor fazla fazla gidiyor, ben yusuf yusuf etmeye başladım elim ayağım titriyor tavana çarpacaz diye, o esnada 8 inci kattan bir insan evladı asansörü çağırmasın mı

Dedim şimdi yandık asansör harekete geçti hiç frenleme yapmadan makina dairesinin duvarına vurdu sonra 8 kat hizanının baya bir yukarsında durdu çok şanlıydımki kapı açıldı kendimi dışarı attım kalp krizi geçirecektim, 8 kattada bina görevlisinin oğlu vardı benden büyüktü 18 li yaşlarda, dedim binme abi hiç sakat valla, bize birşey olmaz diye bir bakış atarak asansöre bindi, biniş o biniş çocuk frensiz asansörle 25 dakika aşağı yukarı gidip gidip durdu, asansörcüler geldi asansör fren yapmıyor katı denk getiremiyorlardı zemine çağırıyorlar yarıya kadar çöküp gidiyordu neyse bir şekilde hidrolik motoru manuel çevirerek kata getirip çıkardılar, sonra freni değişmişti asansörün 1 hafta asansörsüz kalmıştık bayada pahalı bir parçaydı.

asansöre sana inanmayıp binen çocuğun inerken ki tepkisi ne oldu peki?

• quote:

Orijinalden alıntı: KekiR

quote:

quote:

quote:

Asansörün en üst kata çıktığınızda durmayıp daha da yukarı çıkması gibi bir tehlike var mı? Yani motorun durmayıp kabinin üst kısmının tepe betonuna değmesi riski? Çok saçma bir soru evet.

Bir de her katın beton kalınlığı tam aynı değil, asansör nasıl milimetrik olarak kapının yerini hesaplıyor?

hizli hizli vurarak yardim istedik asansor tekrar assagi kisma indi ve bizi oradan
    sizce bu sorun neden olusmustur resmen asansor kafasina gore hareket ediyordu ve komutlari dinlemiyordu bu sorunu cok mersk ediyorum umarim cevaplarsiniz.

ve birde 1-2 sene once ankara da asansorun zemin kismi cokerek assagiya dusuyor ve hayliyle oluyor
    curumus oldugu icin adam basinca asansorun zemin kismi cokerek kendini assagida buluyor ve oluyor hayliyle,

En üst kata çıkıp kapıyı açmaması, ağırlık nedeniyle kabin kata tam gelmediyse manyetikler güvenlik gerekçesiyle kapıyı açtırmamıştır, tekrar yukarı çıkıp tavana çarpmanızda frenleme sisteminin arızalanmış olmasındandır, kat sınırı devre girip makina dairesinden dışarı çıkmanızı engellemiştir :)

Bende 12-13 yaşlarındayken benzer bir olay yaşamıştık, 8 katlı bir apartmanda zemin kattan asansöre bindim 4 üncü kata bastım asansör 4 ü geçti 5 inci katın yarısında durdu ama frenlemesiz şekilde birden durdu, 6 ya bastım 6 ıncı katıda geçti 7 katın ortasında durdu, anladımki asansörün frenleri bozulmuş katları denk getiremiyor fazla fazla gidiyor, ben yusuf yusuf etmeye başladım elim ayağım titriyor tavana çarpacaz diye, o esnada 8 inci kattan bir insan evladı asansörü çağırmasın mı

Dedim şimdi yandık asansör harekete geçti hiç frenleme yapmadan makina dairesinin duvarına vurdu sonra 8 kat hizanının baya bir yukarsında durdu çok şanlıydımki kapı açıldı kendimi dışarı attım kalp krizi geçirecektim, 8 kattada bina görevlisinin oğlu vardı benden büyüktü 18 li yaşlarda, dedim binme abi hiç sakat valla, bize birşey olmaz diye bir bakış atarak asansöre bindi, biniş o biniş çocuk frensiz asansörle 25 dakika aşağı yukarı gidip gidip durdu, asansörcüler geldi asansör fren yapmıyor katı denk getiremiyorlardı zemine çağırıyorlar yarıya kadar çöküp gidiyordu neyse bir şekilde hidrolik motoru manuel çevirerek kata getirip çıkardılar, sonra freni değişmişti asansörün 1 hafta asansörsüz kalmıştık bayada pahalı bir parçaydı.

Sakin ama dumur olmuş bir hali vardı

• Bizim asansörde STOP tuşu yok. Nedeni ne olabilir?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KekiR

quote:

quote:

quote:

Sakin ama dumur olmuş bir hali vardı

çok güzel bir anı olmuş

• Asansörde kalmak için napmak lazım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: LillemaN

quote:

Orijinalden alıntı: VIPERBOLD

yaklaşık 15 yıllık bir binadayız eski max 3-4 kişilik 1.90 boy 80 kilo 4 kişi felan bınemez yanı daracık bır asansor bu asansor düşse altta herhangi bir önlem varmı zarar görmemesi için yoksa söylediğiniz sadece yeni yapılan binalardaki asansörlerdemi mevcut

hemen hemen hepsinde oluyor artık bunlar zorunlu koşuluyor eski osla bile asansör.

belki bazılarımız görmüştür bazı asansölerde kırmızı etiket bulunur böyle güvenlik önlemlerinin olmadıgı asansörler mühendisler tarafından kırmızı etiketler yapıştırlır
     ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

bizim asansör kırmızı kart yedi hocam :D düzeltmemiz için süre vermişler birde birsürü para toplancakmış neyse düzelsinde para önemli değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReflexAction -- 30 Mayıs 2013; 10:28:16 >

• annem asonsöre binerken korkuyor biraz. napabilirim
  • 4 kisi asansore bindik. yukari basmamiza ragmen zemin kata indirdi. kapi acilmadi ve isklar sondu. bagirdik cagirdik biri geldi kapiyi acip cikardi. hayatimin en zor 15 dakikasiydi. neden oyle bisey yapmis olabilir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asansörde yiyişen dayılar hakkında ne düşünüyorsun?

ilgili link alttadır.

http://www.youtube.com/watch?v=v1XM530ucTo
  • quote:

Orijinalden alıntı: karasimsek06

asansör işinde para varmı. Birde o kocaman motorları en üst kata nasıl çıkarıyorsunuz.

Aynştayn mod on:

Asansörle

Aynştayn mod off

• Bir tanıdığımın anlattığına göre 30.kata asansörle çok kısa sürede çıkmışlar(7-8 sn) bunların çalışma prensibi ne ?
  • 52 dairelik bir apartmanda oturuyorum ve sadece 2 tane asansör var kat saysı 12 sabhları 10 dk asansör bekliyorum gelsin diye gelince genelde dolu oluyor ....

sabahları asansöre küfretmek caizmidir???
  • bunun asmayanı varmı?
  • Bu videodaki olayın sebebi nedir? Asansör kapıyı bile kapatmadan kadını öldürüyor

•  ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Bizim asansörde bundan var

• Asansörlerle ilgili kimsenin bilmediği bir bilgi paylaşayım...
    Genelde çok katlı avmlerde ve hastane tarzı yerlerde asansörlerde acil çıkış programı vardır..Gitmek istediğiniz kata basıp elinizi çekmeden basılı tutarsanız o kata hiç bir katt adurmadan çıakrsınız..Buda acil durumlarda tüm katlarda durmamak içidir..Hastanelerin hepsinde vardır bu sistem
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ~Chuckie~

Içeride biri kaldığında nasıl kurtarıyorsunuz? Mesala iki kat arasında kaldı?

genelde en çok merak edilen şeydir genedel :D

yeni sistem asansötlerde kurtarcılar var mesela elektrik gitti seni en yakın kata bırakıyor ve kapıyı açıyor

eski sistemlerde ise çoğunuz dikakt etmişsinizdir asansör kapısının üstünde bir anahtar deliği vardır. oradan kapıyı açarak kurtarırız

ve çoğunuzda elektirk gelince arada kalırım diye korkup içinde kalmayı tercih ederseniz ama o kapı açıkken imkanı yok o asansör harekete geçmez.

O halde bu nasıl olmuş olabilir, imkanı yok hareket etmeyen asansör kadının kafasını kopartıyor, asansörler endişe edilmesi gereken aletlerdir bence, hiçbir zaman o kadar rahat olamıyorum nedense. dikkat +18http://www.sabah.com.tr/webtv/dunya/asansore-sikisan-kadin-boyle-can-verdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terranfan -- 30 Mayıs 2013; 13:16:52 >

• quote:

quote:

Teşekkür ederim hocam. Bir kaç sorum daha var:

Çok yüksek gökdelenlerde bina tabanından en tepeye kadar mı asansör var yoksa belli kata kadar bir asansör, belli kattan sonra 1 asansör şeklinde mi? Malum 150-200 metrelik binaların asansörlerindeki taşıma kabloları çok ağır olur

evet belli bir mesafeye kadar bir asansör daha sonra bir asansör olur nedeni ise sizinde dediğiniz gibi kabloalr ve halat boyları çok çok uzayacağı için çekeceği yukte çok olur kendisinden başka bir yükü çekemez sonra :D

Konyadaki kulede tek asansör var 30 küsür kat çıkıyor

• 5 katlı bir binaya asansör yapılması ne kadara mal olur? her kata 1 kapı, birde girişe bir kapı toplam 6 kapılı bir sistem, sağolsun apartmanı yapanlar asansör için yer ayırmış ama yapmamışlar :) sonradan ayırdıkları yeri de daireye eklemişler
  • Bazen atraksiyon olsun diye durdur tuşuna basıp iki kat arasında durduruyorum asasörü. Sıkıntı çıkar mı?

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.