Yarbay
06 Şubat 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
13 üye
Görüntülenme
Toplam: 48 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki sistemi kullanıyorum fakat yazın gelmesi ile birlikte soğutma yetersiz gelmeye başladı. Şuanki kasama sıvı soğutma takılamaması nedeniyle kasayı değiştirmek istiyorum.
Aklımda Phanteks P400S vardı fakat sonra Phanteks'in yeni çıkardığı P350X'i gördüm ve arada kaldım.
P400S sessizlik, kablolama ve özellik olarak daha önde gibi, P350X ise havalandırma (şu videoda bahsediyor:https://www.youtube.com/watch?v=Fa3tjSCJY7s ) konusunda daha iyi gibi sanki. Fiyat olarak ise P400S 500TL, P350X ise 400TL civarına gelecek sanırım. Aynı fiyat aralığında PSU covera sahip, TG, hava akışı iyi olan, toz ve ses konusunda elektrik süpürgesi gibi olmayan bir kasa tavsiyeniz varsa açığım. Phanteks kasaların gözümdeki tek sorunu üst tarafa radyatör takamamak, Pull-Push şeklinde öne radyatör taksam hava akışına çok engel olur mu?

Corsair Spec-Alpha TG olmaması dolayısıyla vazgeçip, Spec-Omega'ya baktım o da hem pahalı hem de hava akışı kötü demişler onu da eledim. Sonra Carbide 400C'ye baktım onu da sanırım hava akışından dolayı elemiştim şimdi tam hatırlamıyorum.

Sistemim;
Ryzen 5 2600X (Stock Fan)
MSI B350M Mortar Arctic
Kingston 2x8 GB 2133Mhz RAM
MSI Gaming X RX 480 8G
250+480GB SSD + 1TB HDD
Zalman Z3 Plus Kasa
Xigmatek Tauro 600W 80+ Bronze PSU

Sıvı soğutma meselesine gelirsek;
Bütçeme uygun şu ikisini buldum. 120mm soğutucuların aynı fiyattaki hava soğutmalarla aynı hatta daha kötü olabildiğini biliyorum fakat hem görüntü hem de anakarta yük olmaması açısından sıvı soğutma tercih etmek istiyorum. Kasayı bu ay sonu soğutmayı ise temmuz gibi alacağım maddi durumum uygun olursa 240mm de alabilirim.

Bu arada anakartımda 3 tane sys fan, 1 adet CPU fan portu var malesef. Sıvı soğutmayı takma konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Her türlü çoklayıcı kullanmam gerekecek gibi geliyor.
https://www.sinerji.gen.tr/silverstone-tundra-td03lite-120mm-intel-amd-uyumlu-sivi-sogutucu-pmu67681
https://www.sinerji.gen.tr/deep-cool-captain-120ex-white-120mm-intel-amd-uyumlu-sivi-sogutucu-pmu408411

Anladığınız üzere beyaz takıntım var, tavsiye edeceğiniz şeylerin beyaz rengi olursa gerçekten çok mutlu olurum.
AMD Community Konu :https://community.amd.com/message/2863936
Social Club Konu :https://support.rockstargames.com/hc/en-us/community/posts/360002791147-AMD-Processors-GTA-V-Low-Drop-FPS-at-Nights
Reddit:https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8oj9bh/amd_processors_gta_v_lowdrop_fps_at_nights/

Merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi GTA V'te özellikle geceleri FPS grafik ayarı farketmeksizin aşırı düşüyor. Bu düşüşler en çok şehir tarafına bakarken oluyor fakat haritanın diğer ucunda olsam bile kamera açısını şehir tarafına doğru çevirdiğimde yaklaşık olarak 80-90 olan FPS 40-50 civarlarına düşüyor.

Sistemim;
Ryzen 5 2600X (Stock Fan)
MSI B350M Mortar Arctic
Kingston 2x8 GB 2133Mhz RAM (önceki sistemden kaldığı için düşük frekanslı kasıtlı olarak öyle almadım )
MSI Gaming X RX 480 8G
250+480GB SSD
Zalman Z3 Plus Kasa
Xigmatek Tauro 600W 80+ Bronze PSU
AOC G2460VQ6 Monitör

Oyunlar ve Windows 10 Pro 1803 orijinal ve güncel. Çalışan bütün programlar SSD'lere kurulu. Ekran kartı sürücüsü güncel.

Denediklerim:
  • Oyunu en düşük ayarlara almak
  • Oyunu en yüksek ayarlara almak
  • Çözünürlüğü QHD yapmak
  • Radeon Relieve'ı kapatmak
  • Görev yöneticisinden oyunu Yüksek öncelikli olarak ayarlamak
  • Temiz kurulumun atası olan format atmak
  • Oyun dosyalarını doğrulamak
  • Afterburner'ı silip oyuna girmek
  • Discord,Steam,Origin vs. arkadaki gereksiz ne varsa kapatıp oyuna girmek
  • Ekran kartının güç limitini +%50 artırmak
  • Ekran kartını AMD'nin tasarladığı stock çekirdek hızına düşürmek (1303'ten 1266'ya)
  • Ekran kartına ufak O.C.'lar yapmak
  • Ekran kartını söküp takmak
  • Windows 10 1607-1703-1709-1803 sürümleri ile denemek
  • Eski AMD driverlarını kurmak
  • Ekran kartına gelen PCI-Express güç kablosunun ucunu değiştirmek
  • RAM'lerin yerini değiştirmek
  • Kasayı temizlemek
  • Uzun süredir bu problemle uğraştığım için şuan aklıma gelmeyen bir sürü şey daha yaptım fakat hiçbiri en ufak da olsa çözüm sunmadı.

Önceden i5 6600 ve B150 anakart (diğer parçalar yukarıda yazanlarla aynıydı) kullanıyordum. O konfügrasyonda darboğaz olmadığı sürece (şehrin içindeyken oluyordu) böyle bir FPS drop olmuyordu.
Bu arada başka hiç bir oyunda böyle bir drop sorunu yok. Oynadığım diğer oyunlar şunlar: Battlefield 1, Rainbow Six Siege, Rust, PUBG vs.

Resimlerde gödüldüğü üzere FPS'de 2 kat fark var. O tarafa bakarken düşmesi doğal tabi ki ama farkın bu kadar fazla olmaması gerek diye düşünüyorum. Online'da arkadaşlarımla aynı yerdeyken (aşağıdaki resimde arabada 2 kişi olduğumuzu düşünün) aynı yönlere bakarken bendeki FPS farkı 50'yken arkadaşlarımda 10-15'i geçmiyor.

Aynı yerlerde dolanmama rağmen gece ile gündüz arasındaki fark:

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Arkadaşlar GTA V (social club versiyon) oynarken bazen yarım saat sonra bazen 3 saat sonra oyun birden donup kapanıyor ve resimde gördüğünüz hatayı alıyorum. Başka bir hata daha alıyorum uzun uzun şeyler yazıyor onun SS'ini almayı unuttum fakat bir sürü DirectX ve RX480 yazıyor. Sorunu çözmek için denediklerim:

-Format atmak
-Oyunu baştan indirip yüklemek
-İnternet üzerinden tekrar DirectX yüklemek
-Oyunu C'den başka diske yüklemek

Bilgisayar özelliklerim:
CPU : i5 6600
GPU: RX 480 8GB
RAM: 2x8 16GB 2133mhz
SSD1: 250 GB (Windows kurulu)
SSD2: 480GB (Oyunlar kurulu)

Oyun ve diğer yazılımlar orijinal ve güncel. Driver sürümü "17.12.2" kullanıyordum. Ocak 18'de yenisi çıkmış şu an onu indiriyorum fakat ayın 18'inden çok önce de vardı bu hata. Oyun DirectX 11 de durduğu sürece alıyorum bu hatayı. DirectX 10 veya 10.1 kullanmak istemiyorum çünkü bazı grafik ayarlarını kullanamıyorum.

Bu arada DX11 ile oynadığım diğer oyunlar BF1, Rainbow Six Siege, PUBG vs diğer oyunlarda böyle bir hata almıyorum.
Yanlış bölüme açtıysam affola başka açacak yer bulamadım.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Edit: Güncel driver kurdum sorun hala devam ediyor.
Merhaba arkadaşlar ailemin oturduğu evde şuan Türk Telekom alt yapısı ile 16Mbit 100GB AKK internet kullanılıyor. Tahaaüt mevcut, ayı bilmiyorum ama 500 küsür TL tutarı var. Türknet'ten adresi sorgulattığımda 35 Mbit AKK'siz VDSL görünüyor. Belirttiğim adreste 35 Mbit VDSL kullanmanın bir yolu var mıdır? Türk Telekom'dan tahaaütsüz kurtulma (daha iyi hizmet olduğu gerekçesiyle) veya Türk Telekom üzerinden 35mbit alma gibi bir durum olabilir mi?

Aynı adresi TT sitesinden sorguladığımda bilgi bulunamadı diye saçma bir hata veriyor.

Teşekkürler, iyi forumlar.
Merhabalar,
3 senedir D-Smart Netin vermiş olduğu TP-Link TD-W8951ND modemi kullanıyorum. Fakat artık modem sıkıntı çıkarmaya başladı. Akşam 8-12 arası aşırı ping sorunu oluyordu oyunlarda, D-smart'ı aradığımda ise bina içi tesisatınızı kontrol ettirin deyip duruyorlardı. Ben de modemden şüphelendiğim için 2 günlüğüne arkadaşım ile modemleri değiştirdim (arkadaşın modemi: Air5650TT). Şu an için ping sorunum çözülmüş gibi duruyor. O nedenden dolayı yeni bir modem almaya karar verdim.

1+1 dubleks dairede oturuyorum. TP-Link TD-W8951ND yi alt katta dolabın üstüne koymadan üst katta çekmiyordu. Şu an Airties modem yerde duruyor ve üst katta rahatça kullanabiliyorum. Yeni alacağım modemin de en azından Airties kadar çekmesini isterim.

Asus N12 ve N16 modemlere baktım fakat N16 için çekim gücünü beğenmeyenler olmuş yine TP-Link gibi olsun istemiyorum. Ayrıca N16 için TTNET dışındaki servis sağlayıcılarını kullananlar kurulumda sıkıntı yaşamışlar o yüzden tereddütte kaldım.

802.11 AC desteğine çok ihtiyacım yok bilgisayarımı kablo ile bağlıyorum zaten ama olursa hayır demem.

100-200 TL aralığında mümkünse fiber destekli ve TP-Link olmayan bir modem tavsiyenizi bekliyorum.(Şuan kullandığım W8951ND ve öncesinde modelini hatırlamadığım modelden pek memnun kalmadım ama Archer D50 yine kafamı karıştırıyor.)

N12/14/16 kullanan arkadaşlar yorum yapabilirse sevinirim
Arkadaşlar son 2 haftada 2-3 kere bu hatayı aldım. Genelde BF1 veya GTA V oynarken oluyor ve bilgisayar mavi ekran verip yeniden başlıyor. Sistemim;
i5 6600 (Stock fan)
MSI B150 Gaming M3
MSI RX 480 8GB GAMING X
Kingston 8GB x2 DDR4 2133mhz ram
Samsung 750 Evo (Oyunların ikisi de SSD'de yüklü)
Xigmatek Tauro 600W 80+ Bronz PSU
Zalman Z3 Plus kasa

Oyun oynarken aynı zamanda MSI Afterburner kullanıyorum. Sıcaklık değerleri işlemci için 65-70 C, Ekran kartı içinse 70-75 C arasında seyrediyor. Kasanın 3 tane egzoz 2 tane de önde fanı var. Yani gözle görülen bir ısınma yok. Zaten odada da sürekli klima çalışıyor. Ekran kartını MSI in Gaming app'indeki OC mode'da kullanıyorum. Oyunlar ve Windows 10 orijinal ve güncel.
Sürücü olarak 17.6.1 kullanıyorum çünkü 17.6.2'ye ilk güncellediğimde yine aynı hatayı alıp sürücüdendir diye DDU ile silip eskisini yüklemiştim.

Bu sorunu yaşayan arkadaşlar donanımsal bir sorun olduğunu söyleyip ekran kartlarını garantiye göndermişler. Bazıları değişim almış bazılarına sorun yok demişler. MSI Türkiye'ye önceden bir kez garanti konusunda işim düşmüştü ve gayet iyi ve hızlı bir şekilde ürün değişimi almıştım sonra ürün değişimi yapmadıkları için aldığım site para iadesi vermişti. Yine öyle bir şeyin başıma gelmesini istemiyorum açıkçası çünkü piyasada adam gibi ekran kartı yok olanlar ise çok pahalı.

İlgili Minidump dosyası; https://drive.google.com/file/d/0B3cChSZPrtKBdWZ0bExRdHhfQk0/view

Cevap yazan herkese teşekkür ederim. İyi akşamlar dilerim.
CPU: i5 6600 (stok fan)
ANAKART: MSI B150 GAMING M3
GPU: MSI RX 480 GAMING X 8GB
RAM: 2x 8GB Kingston Hyper X Fury 2133mhz
SSD: Samsung 750 Evo 250GB
PSU: Xigmatek Tauro 600W
Kasa: Zalman Z3 Plus
Monitör: AOC G2460V (Freesync)

Arkadaşlar sistemim bu şekilde kabaca.

GTA V online ve BF 1 online oynarken en son ayarlara aldığımda(ultra) 1080p çözünürlükte bazı yerlerde özellikle GTA V'de şehir içinde işlemci kullanımı %90-95 in üstünde seyrediyor genelde %98-100 oluyor ve ekran kartı kullanımı aralarda saniyelik olarak %70-80lere düşüyor. Fakat o da genelde %100 oluyor. Özellikle CPU kullanımının %100 olarak kaldığı durumlar arkada Spotify, Discord vs açıkken biraz daha fazla oluyor. MSAA x2, çözünürlük ölçeklendirmesi açarsam veya Radeon ayarlarından FPS'yi 74'e sabitlediğimde CPU kullanımı bir nebze düşüyor. Fakat sabitleme yaptığımda oyunda sanırım 74 fps çizerken zorlanmadığı için ekran kartı kullanımı da düşüyor.(Normal sanırım?) Ama bunlar da tamamen çözüm olmuyor.

Ekran kartına OC'da yaptım fakat pek bir şey değişmedi (zaten değişmesini beklemiyordum ama bir umut). Sistemde ısınma olmuyor GPU genelde 68-73 C, CPU da 65-70 C civarı seyrediyor.

Windows 10 1703 kullanıyorum. Oyunlar ve Windows orijinal. Oyunlar ve Windows SSD de kurulu.

Bu verileri izlerken MSI afterburner kullanıyorum. Onun da son sürümü yüklü.
Arkadaşlar şuan hali hazırda D-smart ISS ve onların verdikleri TP-LINK TD-W8951ND modemi 3 senedir kullanıyorum fakat modem ömrünü doldurmaya başladı sanırım. En son geçen virüs girmiş(?) sanırım modeme hepsiburada, n11 gibi siteler de herhangi bir yere tıkladığımda pop up reklam çıkıyordu. Onun yüzünden PC ye format attım Sonra modemi resetledim vs düzeldi fakat şöyle bir sorunum var. Modemi resetleyip (hard) kullanmaya başlıyorum bir süre sonra (genelde 8-12 saat) 192.168.1.1 yazdığımda modem arayüzüne girmemeye başlıyor Bu olaydan bir süre sonra bazı sitelere de girmemeye başlıyor. (Ör: Googleadservices.com) Daha sonra Facebook ve Twitter a girmemeye başlıyor. Fakat tüm bunlar olurken Steam'de, Origin'de Çevrimdışı olmuyorum internet var gözüküyor ve Spotify üzerinden sıkıntısız bir şekilde şarkı dinleyebiliyorum. Sonra tekrar başa dönüp modeme hard reset atınca düzeliyor bunlar.

Evde Modemi kullanan 2 cihaz var biri telefonum diğeri de masaüstü bilgisayarım. Masaüstü bilgisayar hem wifi(TL-WN722N) hem kablo(cat6) ile bağlı oluyor hatta bazen onda da kablo ile interneti göremediği için wifi üzerinden bağlanıyor. Garip garip durumlar yani bir şey anlamadım.

Sizden modem tavsiyesi istiyorum arkadaşlar çok pahalı bir şey olmazsa iyi olur. Çünkü öğrenciyim + 16 mbit olan tarifeyi teknik sorunlardan dolayı zorla 12 mbit kullanıyorum.

Şu şekilde 3 senedir bu şekilde kullanıyorum. Aynı apartmanda oturan farklı ISS kullanan diğer 2 arkadaşım da bu şekilde kullanıyor onlarda sorun yok yani SNR düşük olsa bile kopma olmuyor onlarda. Eskiden bende de olmuyordu.

Modemleri biraz araştırdım genelde TP-Link ile Zyxel marka pek önerilmemiş. Zaten bunca şeyden sonra TP-Link'i ben de düşünmüyorum.
http://www.hepsiburada.com/asus-dsl-n12e-300mbps-ewan-fiber-destekli-adsl2-modem-router-p-BD303042
http://www.hepsiburada.com/asus-dsl-n16-300mbps-ewan-vpn-ebeveyn-kontrolu-destekli-vdsl-adsl-fiber-modem-router-p-BD804525

Kendimce şunları buldum fakat aralarındaki fark ne tam olarak anlamadım. 200m ilerdeki caddede fiber hat olduğu için fiber desteklemesi benim için güzel bir şey sonuçta umut fakirin ekmeği Oturduğum ev 1+1 olduğu için kablosuz çekim sıkıntısı da pek olmuyor o yüzden antenler çok önemli değil modem 2 metre ilerde duruyor zaten
Merhaba arkadaşlar bugün bilgisayarıma Windows 10 Pro N sürümü yükledim.

Sürücüler vs. herşeyi kurduktan sonra şu konudaki gibihttps://www.technopat.net/sosyal/konu/rehber-gta-5-yedekleme.183806/ GTA V yedeğimi geri yükledim. GTA V Launcher 'a bastığımdahttps://support.rockstargames.com/hc/en-us/articles/204933118-How-to-Resolve-Dependency-MFREADWRITE-DLL-is-missing-Please-reinstall-the-game-errors-on-GTAV-for-PC şu konudaki hatayı alıyorum. Verdikleri linkdeki "Media Solution Pack" in hem x64 hem x86 versiyonunu yüklememe rağmen hata hala düzelmedi.

Steam forumlarına baktım fakat pek aydınlatıcı bir bilgi bulamadım. Bazıları Windows Update yaptıktan sonra oldu onu kaldırın falan demiş ama ben direk Windows 10 1703 iso'sundan yükleme yaptım öyle bir şansım da yok.

Yeni bir Windows 10 keyi almak dışında çözüm var mıdır?

Sistem özelliklerim;
intel i5 6600 (stock fan)
MSI B150 GAMING M3
MSI RX480 GAMING X 8G
2X8GB Kingston HyperX 2133mhz DDR4 RAM
Samsung 750 EVO 250GB
1TB HDD
Xigmatek Tauro 600W 80+ PSU

Edit: Oyun C diski olan SSD'de yüklü.
Arkadaşlar merhaba temmuz ayının başında MSI Ge72-6QD dizüstü bilgisayar almıştım. Eylül ayının ortası gibi bilgisayarın GPU fanından gelen ses dolayısıyla servise yolladım ve değişim onayı aldım. Fakat aldığım site bana para iadesi verdi (4500TL). Ben de artık bilgisayarı taşıma ihtiyacım azaldığından masaüstü bilgisayar toplamaya karar verdim. Şimdilik evdeki LG monitör-TV yi kullanacağım ilerleyen aylarda Freesync bir monitör alabilirim.

Çeşitli sitelerden benzer sistemleri topladım ve çok fiyat farkı oluşmadığını gördüm. Bu yüzden Vatan Bilgisayardan kendim gidip görerek almaya karar verdim. (Bu arada seçtiğim parçaların hepsi olduğum ildeki şubede var görünüyor)

Şu şekilde bir sistem topladım. Sizlere buradaki birkaç parça hakkında sorum olacak;

1. Asus Strix RX 480 8GB 1163TL gözüküyorhttp://www.vatanbilgisayar.com/asus-rx480-strix-gaming-8gb-gddr5-256bit-amd-radeon-ekran-karti.html
MSI RX 480 GAMING X 8GB ise 1208TLhttp://www.vatanbilgisayar.com/msi-rx480-8gb-gddr5-256bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti.html
Asus'un 3 yıl garantisi olması (bazı yerlerde 3 bazı yerlerde 2 diyor?) ve ucuz olması beni cezbediyor fakat yukarıda bahsettiğim MSI dizüstü bilgisayarımdaki servis olayında MSI servisinden gerçekten memnun kaldım ve anakartın da MSI olması beni biraz daha düşündürüyor açıkçası karar veremedim.

2. Anakartı MSI B150 GAMING M3 seçtim fakat anakartlara pek aşina değilim önerebileceğiniz daha iyi bir anakart varsa önerilerinize açığım.

3. PSU olarak Corsair VS 650W 80+ Bronz seçtim. Zamanında PSU vs bilgisizlik yüzünden çok parça yaktım bu konuda tedbirli olmak istiyorum. Hesaplamalarda 400W gibi bir değer çıkıyor ama riske girmek istemiyorum.

4. İşlemci için i5 6500 seçtim yeterli geleceğini düşünüyorum, ama i5 6500'ün kutusundan stock bir fan çıkıyor mu? Çıkıyorsa yeterli olur mu? Veya çok pahalı olmamak üzere önerebileceğiniz bir soğutucu var mı?

5. Diğer parçalar arasında şunu alma onun yerine şunu al diyeceğiniz bir şey var mıdır? (Önereceğiniz parçalar Vatan Bilgisayardan olursa sevinirim.)

Birazcık uzun oldu kusura bakmayın. Sürç-i lisan ettiysem affola. Herkese iyi akşamlar, iyi forumlar.
Hakkında
Meslek: Doktor
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Otomobil
Renault
Otomobil
Opel
Mobil cihaz
Xiaomi
Operatör
Turkcell
ISS
Smile
Oyun Platformu
PC
Takım
Galatasaray
Steam
iade331
TV
LG
Klima
Mitsubishi Electric
Ses Sistemi
MaxxAudio
Tablet
Asus ZenPad 10
Notebook
Dell
Notebook
MSI
LOL
XinZhao
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Kulaklık - Amfi
Asus Strix 2.0
İşlemci
Intel
Anakart
MSI B150 GAMING M3
Sabit Disk
Samsung
Ekran Kartı
MSI RX480 GAMING X 8GB
Kombi
Baymak
Modem
TP-Link
Beyaz Eşya
Arçelik
Beyaz Eşya
Beko
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.499
İkinci El Bölümü Mesajları: 14
Konularının görüntülenme sayısı: 42.867 (Bu ay: 365)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.182 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.