Şimdi Ara

Arka camda güneş enerjisinden faydalanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
332
Cevap
35
Favori
16.415
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ******************************************************************************************
    Arac park halinde iken, yani siz aracin basinda degil iken ne olup bittigini gormek icin trafik kameralari ile
    7 gun/24 saat kayit yapmak icin ayri bir konu basligi actim; faydali olabilir:

https://forum.donanimhaber.com/arac-kamerasini-7-24-surekli-kayit-icin-kullanmak-park-halinde-bile-kayit-yapmak--103163994

******************************************************************************************

3 bölmeli 10 watt ve 4 bölmeli 14 watt güneş panellerini arka cama yerleştirdim. Toplamda 24 watt gibi bir güç
    elde etmek (teorik olarak) mümkün.

Edit: Toplam güç 24 watt.

Arka koltuk arasındaki Igloo marka elektrikli soğutu bu sisteme dahil değil. Elektriği aracın aküsünden sağlanıyor.

Güneş panellerini düşünmemin sebebi, araç park halinde iken trafik kameraları ile kayıt yapmak idi.
    Aracım park halinde iken vandalizm olayları oldu. Otoparkta acemi sürücüler garip manevralar yaparken
    aracıma çarpıyorlardı. Kamera ile tespit ettim. Neyse ki çarpmadılar ama bir olay olsa idi, benim aracın
    camına iletişim bilgilerini bırakma nezaketinde bulunup, sorumluluk alırlar mıydı, emin değilim.
    Bu sebeple aracımda trafik kameraları 7/24 görevde. Trafikte seyir halinde iken kameralar aracın
    aküsünden elektrik alıyor. Araç park halinde iken kameralar elimdeki akülü pillerden elektrik alıyor.
    Güneş panelleri de bu akülü pilleri şarj ediyor. Güneş enerjisi boşa gitmesin.

Özetle, güneş panelleri elimdeki çeşitli kapasitelerdeki akülü pilleri şarj ediyor. Yani enerjiyi depolamak mümkün oluyor.

Akülü piller ile trafik kameralarına araç park halinde iken elektrik sağlıyorum. 2 adet trafik kamerası toplamda
    1 Amper akım çektiği için, trafik kameralarını araç park halinde iken aküye bağlamak sakıncalı.

Akülü piller aynı zamanda 10.1-inch ekranlı tabletleri ve cep telefonları, dilediğim zaman, şarj edebiliyorlar.

Arka camdaki trafik kayıt kamerası 7/24 çalışıyor. Trafikte bir kaza anını kaydedebilir. Park yerinde ise ben
    aracın başında yokken neler olup bittiğini kaydediyor.

Arka camda güneş enerjisinden faydalanmakArka camda güneş enerjisinden faydalanmak

Siyah olan akülü piller 20,000 mAh kapasiteye sahip. Beyaz olan 11,000 mAh. Turuncu olan akülü pilin kendi küçük güneş paneli de mevcut.
    Fakat çok randıman sağlamıyor. Turuncu pilin akü kapasitesi 7,000 mAh.

Trafik kamerası yaklaşık olarak 0.5 Amper akım çekiyor. Teorik olarak 20,000 mAh kapasiteye sahip bir akülü pil kameraya
    40 saat enerji sağlayabilir. Benim pratikte tecrübem 30-35 saat arasında.

En son proje olarak iki adet 20,000 mAh kapasiteli pili seri bağladım. Özel bir kablo satın aldım. Toplam süreyi test ediyorum.

Iki adet 20,000 mAh akulu pili seri baglayarak elde ettigim cift pil.
    Toplam 40,000 mAh. Trafik kamerasini 2.5 gun calistiracak diye tahmin
    ediyorum.

Gunesli gunler Istanbul'a dondugu zaman bu cift pil unitesini ne kadar surede
    gunes panelleri ile sarj edebilecegimi test etmeyi planliyorum.

Arka camda güneş enerjisinden faydalanmakArka camda güneş enerjisinden faydalanmakArka camda güneş enerjisinden faydalanmakArka camda güneş enerjisinden faydalanmak

Güneş panelleri ile 20,000 mAh, 11,000 mAh ve 7,000 mAh kapasitelerindeki akülü pilleri şarj ediyorum.
    Bu şekilde enerjiyi depolamak mümkün oluyor. Kar yağışı altında bile akülü piller şarj oluyor.

Akülü piller ve arka camdaki güneş panelleri.

Arka camdaki gunes panelleri ile sarj edilebilen 20,000 mAh kapasiteli Anker Astro Pro2 akulu pil ile 10.1-inch ekranli
    Samsung Galaxy Note2 tableti sarj etme videosu:

Gunes enerjisini depola. Istedigin zaman istedigin cihaz icin kullan.

Arka camda kullanmadigim, gelende bagajda bulundurdugum; bahar ve yaz aylarinda da zaman zaman
    sirt cantama atip, bir kafede veya yuruyuste kullandigim 2-gozlu 8 watt gucunde olan Anker gunes
    paneli icin hazirladigim video:

2 adet 20,000 mAh Anker pili Y-kablo ile birbirine bağlayabiliriz. Bu sayede
    40,000 mAh gücünde akülü pil grubu meydana gelir. Yazın güneşli günlerde
    her bir Anker pili mesai saatlerinde açık otoparka aracı bırakırsam 3-4 günde
    sıfırdan yüzde 100 kapasiteye şarj edebiliyorum.

2 adet Anker 20,000 mAh akülü pili beraber kullanıp, araç kamerasının çalışma süresini 3 güne çıkarmak:

====

1 Anker pil ile digerini sarj etmek - takviye etmek :

====

Anker pilin yuksek performansli 24 Watt sarj adaptoru:

=======
    Bu konu başlığında araç içerisinde (veya dışarısında) güneş enerjisinden faydalanma hususu ile ilgili paylaşımların toplanmasını umit ediyorum.
    İyi forumlar.

Saygılarımla,
    sk67a

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 28 Haziran 2020; 11:57:42 >

• Aslında güneş enerjisinden üretilen elektriği araçlarda sağlıklı ve güvenli bir şekilde depolama alanı oluşturulsa, bence çok kullanışlı ve ideal bir kaynak olur.

Özellikle telefon, tablet sarj etmek ve araç kameralarını çalıştırmak için ideal olur, konuyu başlatan kişi çok güzel düşünmüş fakat pillerin patlama riski her zaman var ve sürekli bu halde çalıştıkları için riskli, sıkıntı olursa müdahale etmek çok zor...
  • Çok ilginç ve yararlı bi bilgiye benziyor hocam teorikte aydınlatsan bizi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Akülü piller aracın önünde ve arkasında bulunan trafik kayıt kameraları için yedek güç sistemini oluşturuyorlar.
    Ön ve arka kameraların senkronize kayıtları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 25 Aralık 2015; 16:33:02 >
  • soğutucu elektriği ordan mı alıyor telefon şarj edilebilir mi
  • Ben arac kamerasi başliginda sordumda kabloyla ugraşmayayim diye olmaz dediler çaliştirmaz falan.

Cam tavan var zaten kulanmiyorum hic o bölmeye koysam olurmu arac hareket edince alirim.

Kameranin bataryasini doldursa yeter.

• Teori dersen zehir gibi
    pratik dersen sallanmakta :)

• Guzel bir konu peki maliyeti nedir hocam piller disinda? Pilleri 75-100 liraya 10000 mahlik bulabiliriz rahat.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Igloo elektrikli soğutucu enerjiyi aracın aküsünden alıyor. Yüksek akım çektiği için akülü pillerden beslemiyorum.
    Igloo soğutucuyu sadece araç çalışırken, aracın aküsünden elektrik sağlayarak kullanıyorum.

Güneş panellerinin amacı: akülü pillerimi şarj etmek ve enerjiyi depolamak.

Akülü pillerin kullanım amaçları:

a. Trafik kameralarına araç park halinde iken elektrik sağlamak. Kameraların her biri 0.5 Amper akım
    çektiği için, aküye direkt bağlanmaları halinde kısa sürede aracın aküsünün canına okurlar.

b. Cep telefonu ve/veya tablet gibi ürünleri şarj etmek. Özellikle 20,000 mAh kapasiteli akülü pil
    iPad2 ve Samsung Galaxy Note 10.1-inch tabletlerimi rahatça şarj edebiliyor. iPhone4 telefonumu
    şarj edebiliyor.
  • Konunun ilgi çekmesine sevindim. Vakit buldukça gerek teorik, gerekse pratik bilgileri ekleyeceğim.
    Kendi aracında güneş paneli uygulaması yapmış olan forumdaşları bu forum başlığına davet ediyorum.
  • emeğinize sağlık.
    çok severim böyle işlerle uğraşanları.
    çok faydalı olur.
  • Hocam merhaba gerçekten güzel bir çalışma . Ana konu yapıp güzel bir rehber hazırlayıp bizlerinde faydalanması güzel olur .
  • güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler, sistemin minimum maliyeti nedir ?
  • Faydalı paylaşım olmuş, takip...

• quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Yağmur sensörü vs... gibi gereksiz özellikler koyana kadar, güneş enerjisi opsiyonu koyabilir firmalar aslında araçlara.

+ tavanada karbon kaplama inceliğinde olsa solar kaplama olabilir aslında
  • Konu takip. Çok başarılı ve mantıklı çözüm.
  • Otomobil genel de görmek istediğimiz konulardan.

öncelikle teşekkür ederim.

Dünya üzerinde yenilenebilir enerjiler bu sektörün geleceği olacaktır. Almanya'nın kırdığı güneş enerjisinden elektrik üretme rekorundan sonra güneş enerjisine çok sıcak bakıyorum. Otomobil için kullanımda aracın tavan kısmına çok geniş paneller yerleştirilebilir ve bir cam tavan ile aynı ağırlıkta olduğundan kullanımında sıkıntı çıkmaz.

bu tip projelerde maliyet ön plana çıkmakta.

maliyet nedir sizin sisteminizde ?
  • Hocam panelleri nereden temin ettiniz ve araç kamerasına nasıl bağlantı yaptınız bunları ana konuya yazarsanız ileride uygulamak isteyen arkadaşlar için çok yararlı olur mesela yazın imkanım olursa ben bizim araçta denemek isterim.

Aracı çalıştırdım kameralar aküden beslensin fakat kontağı kapattığımda güneş panellerine bağlı pillerden beslensin istiyorum mesela bu nasıl yapılabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bnym97
    Aracı çalıştırdım kameralar aküden beslensin fakat kontağı kapattığımda güneş panellerine bağlı pillerden beslensin istiyorum mesela bu nasıl yapılabilir?

"Y" seklinde bir kablo ile bu mumkun. Hem ondeki trafik kamerami, hem de arkadaki trafik kamerami bu sekilde calistiriyorum.
    Detaylarini paylasacagim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.big
    maliyet nedir sizin sisteminizde ?

Urun linklerini ilk mesaja ekledim. Ilginiz icin tesekkurler.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.