Şimdi Ara

araba alırken aracın ödemesi nasıl yapılır ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
141
Cevap
6
Favori
112.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • diğer konuda bununla ilgili çok soru sorulmuş. benim de kafama takılan bir mevzuydu. komplo teorileriyle birlikte sorularımı sırayla sormak istiyorum...

1) satıcı çok titiz: "önce banka havalesi, sonra noterde araç devri" diyor. bu durumda banka havale notuna ne yazılmalı. araç marka modeli, şase no, plaka no yazmak uygun mudur. ya da ekstradan noter devir işlemi şu vakte kadar yapılması kaydıyla gibi bir ek not düşülse; yasal bir etkisi olur mu tüm bu yazılanların?

2) noterin önünde evraklar hazırlandıktan sonra bankaya havale talimatı verdirebilir miyiz. birebir banka memuruna talimat şeklinde? veya internet şubesi. diyelim bu 2 opsiyondan biriyle ödemeyi yaptık. alıcının hesabına para yattı. fakat alıcı "para yatmamış!" diyerek, noterin ofisinden çıkıp, tuvalete vs bir yere çıkıp gitse ne olur?

3) aracı alırken ödemeyi nakit yapmak güvenli mi? bankadan parayı aldım. torbayla getirip, noterin önüne koysam; araç sahibi paralar sahte mi değil mi diye kontrol ettirmek isteyebilir mi? bu durumda noterin önünde işi gücü bırakıp paranın orijinalliğine mi bakılıyor?

4) nakit ödeme formülünde satıcıya güven telkin etmek için parayı bankadan birlikte çekmek bir çözüm olabilir mi? bu durumda yanımızda bir kişi daha getirerek paranın güvenliğini sağlamamız gerekir mi?

not: 1-2 no lu sorularda bold ile belirttiğim hususlar konusunda hiçbir bilgim yok.

• Arkadaşlarım, kardeşlerim, 41 yaşında bir abiniz olarak kısaca özetliyeyim:

- İlişkilerde güven esastır ve karşılıklı güven iyi bir şeydir fakat tebdirli olmak her zaman daha iyidir.
    Özellikle tanımadığınız insanlarla parasal ilişkilerde son derece ihtiyatlı olun.

- Bu tür büyük meblağlı alışverişlere mümkünse tek başınıza gitmeyin. Ve mümkünse bu sizden büyük ve tecrübeli biri olsun
    Bunun 2 açıdan faydası vardır:
    1- iki çift göz herzaman bir çift gözden daha iyidir. Sizin göremediğinizi o görebilir veya sizin aklınıza gelmeyeni o düşünebilir.
    2- alışveriş bitip parayı aldığınızda uğrayabileceğiniz muhtemel soygun-kapkaça karşı da iyidir.

- Heyecan ve acele yapmayın. Gaza gelmeyin. Size bir şey önerildiğinde hemen cevap vermeyin. Önce bir düşünün. Tereddütte kaldığınızda muhakkak müsade isteyin ve biraz uzaklaşarak telefonla bir tanıdığınızı veya yakınınızı arayıp danışın. Size o anda iyi niyetli ve mantıklı gelen öneri bir tuzak olabilir.

- Bankada hesabı olan herkesin şubesinde bir müşteri temsilcisi vardır. Bu temsilciler sizin için ve size yardım etmek için oradalar. Para işlemleri ve transeferlerinin, alışverişlerin nasıl olması gerektiği konusunda size yardımcı olacaklardır, sizi garantiye almak için gerekli herşeyi yapacaklardır. Bu çek olur, bloke olur veya başka birşey olur.

-Sadece bu konularda değil, diğer her alanda da büyüklerinizin nasihatlarına, önerilerine kulak verin, ciddiye alın. Tecrübe kolay kazanılmıyor ve çoğu zaman bedeli ağır oluyor. O bedeli ödemiş insanlar varken bir de siz ödemeyin.
    quote:

Orijinalden alıntı: Ugur851

Satarken: Parayı hesabımda görür aracı devrederim, bana güvenmiyorsa gider başka araç alır, tek araç benimki değil.
    Alırken: Satıcı benim gibi düşünüyorsa saygı duyarım başka bir araca yönelirim. Hayır düşünmüyorsa aracın devirini alır bankaya giderim.

Komik...
    8-9 kez araç alıp sattım olmaz,olamaz denilecek olay başıma geldi sonuncusunda.
    Arabayı gördüm beğendim,satıcı aracın devri eşinde olduğu için eşi,minik kızları noterde noterin kapanmasına 20 dk kala satış yapıyoruz.
    Ben memur,satıcı memur.Ben devri ver sonra gidip paranı havale yapayım dedim.Yada tam tersi gel paranı ofisimden havale yapayım sonra devrini ver dediğim halde.Uşak aşırı garanticiliğe kaçtı "yok abi noterde telefondan havale yaparsın "dedi.
    iyi dedik.
    El kadar tlfdan havale yapıyoruz.İbanın sonlardan bir rakamını yanlış girmişim .
    Onay sms i de eşimin telefonuna gidiyor.O beni arayıp sms şifresini veriyor.50 bin para hooop başka birinin hesabına oturuyor.
    Tabi bilmiyoruz.Ben metni imzaladım tam eşi de imzalayacak.Çocuk dur bi kontrol edeyim hesabı dedi.Etti ahada hesapta yok diye şaşırdı.
    Sonra benim internet şubesine girip kontrol edince gerçeği öğrendik.
    Orada düştü bizimkisi yere.Ter bastı.Giden benim para.Adam panik atakmış.Üstünü başını soydu noterde.Noter kapanmak üzere.
    Neyse uzatmayayım.O saatte banka şubesine gidilir.Yanlış havale yapılan bayanın kimliği zorlukla öğrenilir.O bayan gidip evinden alınır imza attırılır.Para beyfendinin hesabına geçer.

Oooof of ne gündü.

Yani diyeceğim o ki.İstediğin kadar garantici ol.Bela bulaşacaksa bulaşıyor.
    quote:

Satarken: Parayı hesabımda görür aracı devrederim, bana güvenmiyorsa gider başka araç alır, tek araç benimki değil.
    Alırken: Satıcı benim gibi düşünüyorsa saygı duyarım başka bir araca yönelirim. Hayır düşünmüyorsa aracın devirini alır bankaya giderim.

Xd
    hocam senin sıfır araba almaktan başka bir yolun yok,yada eş dosttan alıp satarsın anca..
    geçen çokyakın bir tanıdıgımın 50 milyarlık opelini satacak parayı eft yapalım satıştan sonra ,adamlar senetde imzalıyorlar . sonra ne eft falan yok.adamlar aldıktan 15 dakka sonra başkasına ssatıyorlar. adamların üstüne birşey yokki senedi tahsil edesin. şu an çocuk rezil olmuş durumda.
    aman diyorum çok sakat bu işler. parayı almadan imza falan atmayın yalan olursunuz.
  • kim ne kadar titiz bilelem satıcının teyit ettiği özelliker kusursuz vs servis raporu alınır.

temiz kağıdı ile beraber borç harç yok ise notere gidilir.

sonra bankaya işte bu yaklaşık kardeşimle 10 a yakın aracı böyle aldık sattık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

kim ne kadar titiz bilelem satıcının teyit ettiği özelliker kusursuz vs servis raporu alınır.

temiz kağıdı ile beraber borç harç yok ise notere gidilir.

sonra bankaya işte bu yaklaşık kardeşimle 10 a yakın aracı böyle aldık sattık.
    Temiz kağıdına gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

Alıntıları Göster
    Bankadan parayı çekerim. Noterde parayı elden veririm. Başka da bir yol cazip gelmiyor.
  • quote:

Ekleme:Temiz kağıdına gerek yok denemez ama arabanın üstünde borç yoksa onsuz da satış yapılabilir.Eğer arabanın üzerinde borç varsa satış yapılamıyor.Karşılıklı güvene dayalı bir mesele yani..
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Bankadan parayı çekerim. Noterde parayı elden veririm. Başka da bir yol cazip gelmiyor.

Alıntıları Göster
  • quote:

İlginç bir yaklaşım, alıcının size güvenmesini istiyorsunuz ama siz alıcı olduğunuzda satıcıya güvenmiyorsunuz?
  • quote:

satarken haklısınız fakat alırken önce sizinde parayı yatırmanız lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ankay2

quote:

İlginç bir yaklaşım, alıcının size güvenmesini istiyorsunuz ama siz alıcı olduğunuzda satıcıya güvenmiyorsunuz?

evet ben de aynı şeyleri düşünmüştüm. eğer bu şekilde araç almaya kalkarsak işimiz hayli zor. tamamen ben merkezcil bir ticaret üslubu

• quote:

Vışşşşşşş. Oldu. Başka.
  • quote:

Komik...
  • quote:

quote:

Vışşşşşşş. Oldu. Başka.

Alıntıları Göster
    Yetkili bayiden (resmi satıcıdan) sıfır araç alırken zaten korkacak birşey, EFT yaparım, kısmen nakit öderim, kısmen vadeli çek veririm.

Kullanılmış araç alırken parayı noterde öderim/alırım, sayarım, imzayı sonra atarım. Para çoksa yanıma bir tanıdık alırım, koruma olarak. Kaparo, ön ödeme, kısmi ödeme, peşinat gibi şeylere karşıyım. Şimdiye kadar yüzlerce otomobil alıp satmış amcam bu konuda katı, sert ve keskin kurallara sahip.

Al gülüm, ver gülüm.

Notere nasıl girmişsem, öyle çıkmak isterim, dertsiz, tasasız ve sorunsuz.

• quote:

quote:

Komik...

Alıntıları Göster
    bence en garanti yol parayı noter huzurunda elden vermek. parayı araç sahibine verdikten sonra arzu ederse paranın sahte olup olmadığını anlaması için bir bankaya beraber gidilebilir..

yanlız şu da var ne kadar kasarsak kasalım bizim milletin kafası şeytanlığa çalıştığı için bir yerden bir puş..luk yapan olacaktır muhakkak. acı gerçek bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Michael Wittmann -- 3 Eylül 2011; 13:03:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Michael Wittmann

bence en garanti yol parayı noter huzurunda elden vermek. parayı araç sahibine verdikten sonra arzu ederse paranın sahte olup olmadığını anlaması için bir bankaya beraber gidilebilir..

yanlız şu da var ne kadar kasarsak kasalım bizim milletin kafası şeytanlığa çalıştığı için bir yerden bir **** yapan olacaktır muhakkak. acı gerçek bu.

bu aracımı elden parayı sayıp aldım. şimdi postları okuyorum.

-elden nakitle araç sattık. yarısı sahte çıktı
    -aracı noterde verdik, ödemeyi alamadık
    -vs vs

gibi şeyleri okuyunca ben de kıllandım. bu postu açıp detaylı bilgi almaya çalışıyorum. yoksa nakit. al parayı ver arabayı modeli; en temizidir kesinlikle.

not: mesajı editle istersen yok yere ceza puanı alma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atmosphere -- 3 Eylül 2011; 13:30:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Michael Wittmann

yanlız şu da var ne kadar kasarsak kasalım bizim milletin kafası şeytanlığa çalıştığı için bir yerden bir puş..luk yapan olacaktır muhakkak. acı gerçek bu.

Alıntıları Göster
    beraber bankasından parayı saydırarak alın,notere gidin orada imzaları atın aracı devretsin sende parayı al. en güzeli bu yoksa ya o önce noterde devretcek sonra bankadan parayı yada önce parayı sen verceksin sonra notere gidip araç alıcaksın her iki durumda da birisinin diğerine daha çok güvenmesi demek, bu devirdede zor. En güzeli parayı bankada beraber alın çantaya koyun sayılırken diğeride görsün diye sonra notere gidip orada imza para ver yada al....

• quote:

Orijinalden alıntı: enforacle

beraber bankasından parayı saydırarak alın,notere gidin orada imzaları atın aracı devretsin sende parayı al. en güzeli bu yoksa ya o önce noterde devretcek sonra bankadan parayı yada önce parayı sen verceksin sonra notere gidip araç alıcaksın her iki durumda da birisinin diğerine daha çok güvenmesi demek, bu devirdede zor. En güzeli parayı bankada beraber alın çantaya koyun sayılırken diğeride görsün diye sonra notere gidip orada imza para ver yada al....

üstad en temizi seninki.. doğru diyorsun önce bankaya gidip parayı adama göstermek lazım ahanda paran sahte de değil diye.
  • quote:

10.000 liralık araba alıp satarken o dediğin oluyorda diğer türlü dediğin şey çok riskli.
  • quote:

quote:

Kesinlikle haklısın, ben kendimden eminim ama karşımdakinden emin olamam. Söylediğmim gibi güvenmiyorsa başka araçlara yönelebilir.

@AIainPROST
    haklı olabilirsiniz sonuçta kabul ederse alışveriş gerçekleşir, yok etmezse saygı duyarım.

@Atmosphere
    Haklı olabilirsiniz ama ben bunu doğru buluyorum.

@topaz42
    işinize gelirse, gelmiyorsa söylediğim gibi araç çok

@derin mavi
    hep beraber gülelim.

Ben kendimi garantiye alırım, işine geliyorsa alır/satar benden başka müşteri de var araç da. Almak/satmak zorunda değil. Para kolay kazanılmıyor, bugün yarın 70binliraya scirocco alırken önce parayı asla vermem kabul ederse devirden sonra bankaya gideriz. Asla yüksek miktar nakitle dolaşmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ugur851 -- 3 Eylül 2011; 13:25:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Atmosphere

2) noterin önünde evraklar hazırlandıktan sonra bankaya havale talimatı verdirebilir miyiz. birebir banka memuruna talimat şeklinde? veya internet şubesi. diyelim bu 2 opsiyondan biriyle ödemeyi yaptık. alıcının hesabına para yattı. fakat alıcı "para yatmamış!" diyerek, noterin ofisinden çıkıp, tuvalete vs bir yere çıkıp gitse ne olur?

Hem alıcıyı hem satıcıyı koruyacak (alıcının ve satıcının ayrı ayrı olaylarda kötü niyetli oldukları durumlarda) yegane yol bankadır.

Alım-satım için kesin anlaşmaya varıldığında sırasıyla şu işlemler yapılmalıdır:

-Alıcı, ödeyeceği miktarı satıcının hesabına BLOKELİ olarak yatırır.
    -Notere gidilir ve gerekli işlme yapılır.
    -Satıcı otomobili alıcıya teslim eder.
    -Satıcı bankaya gider ve blokeyi kaldırır, parasını alır

Bu şekilde herkes kendini garantiye almış olur.

(Satıcı açısından)
    Bir defa işlem banka üzerinden olduğunda sahte-eksik para ile kandırılma riski yoktur.
    Alacağını garantiye almıştır. Sözünü tutup satışı resmi olarak gerçekleştirdiği anda parasına kavuşur

(Alıcı açısından)
    -Satıcının hesabına yatırdığı para bankada blokelidir. Malı alamadığı taktirde, satıcı sözünden cayar ve gerekli resmi işlemi yapmaz ise ve aracı teslim etmez ise, blokeli yatırdığı parasını geri çeker. Satıcı isterse tuvalete gitsdin isterse Fizan'a. Blokeli hesaptaki parayı asla çekemez.

Bu işlemleri yapmak için muhakkak kendi bankanızla çalışmanıza da gerek yok.
    Noterlerin yakınında mutkala herhangi bir banka şubasi vardır.
    Çoğu banka ücretsiz vadesiz hesap açmaktadır veya 15-20 lira gibi çok cüzi bir rakam alır.

Noter'in yanındaki bankaya gider, vadesiz hesabı açarsınız. Alıcı parayı bu hesaba blokeli olarak yatırır.
    Blokeyi kaldırma ve parayı geri çekme şartları şöyle konulur:
    "Satıcı noterden satış evrağını getirdiği anda blokeyi kaldırabilir. "
    "Satıcı 24 saat içinde noter satış evrağını getşiremz ise alıcı yatırdığı parayı geri çeker"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 3 Eylül 2011; 13:32:53 >

• quote:

quote:

quote:

Kesinlikle haklısın, ben kendimden eminim ama karşımdakinden emin olamam. Söylediğmim gibi güvenmiyorsa başka araçlara yönelebilir.

Çelişkide orada zaten, size yapılmasını istemediğinizi başkalarına yapıyorsunuz. Ama tabi sizin kararınız saygı duyarım:)

Bir malı almadan parayı kimse vermek istemez, o nedenle genelde imza atıldıktan sonra para noterde el değiştirir. Günümüzde dolandırıcı sayısı arttığı için güven ortamı kalmadı, noterde para değişimi ise araba değerleri arttığı için tehlikeli hale geldi. (Sahte para, çalınma riski.)

O nedenle bence en güzeli bankaya gidip önce para hesaba yatırılır. Açıklama kısmına plaka/şaşe numarası araç bedeli yazılır. (Alıcı için elinde yazılı bir belge olur böylece) Sonra gidip noter'de alım-satım yapılır.

Aslında noterlerde bununla ilgili bir düzenleme yapılarak bir çözüm bulanabilir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.