Şimdi Ara

AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Sonrası Nasıl Bilgisayar Mühendisli Ünvanını Alabilirim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
2
Favori
16.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri sonrasında, yüksek lisans yaparak Bilgisayar Mühendisliğine geçebilir miyim? Bölümün bitmesine iki sene kaldı. Yada uzaktan eğitim ile bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum ama Yüksek Lisans yapmak zaman ve ders sayısı bakımından daha avantajlı, konu hakkında bilgili ve tecrübeli arkadaşların yorumlarını alabilir miyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba tesadüfen önüme çıkan bir soru, ben yazılım Müh. Aynı zamanda YL İletişim üzerinden yapıyorum. AÖF ybs bölümünü okuyup bitirdim. (akbil almak için)

Bu bölüme loser yada farklı isimler takan arkadaşlar muhtelemen bölümle alakalı kişiler değil. Bölüm bence gayet akıcı ve eğlenceli bir bölüm ki. Çalıştığım bir çok firmada Yazılım ekip liderleri AÖF mezunuydu. İnsanlar genelde bilmediği yada tecrübesini edinmediği konularda boşa sallarlar. Loser diyen arkadaşın uslubu zaten orta ergen kıvamında ki kişisel olarak da sabaha kadar onla konuşabilirim. AÖF ybs bölümünün bir kaç dersini yazayım aşağıya.

Yöneylem Araştırması (Mühendislik dersidir bu burada neden var hiç anlamadım.)
    Karar destek sistemleri (Keze Fizik ve İstatistik mühendislik dersleridir kendi bölümümde görmemiştim)
    İleri Programlama (Java dersleri verilir ki benim branşım Java, ders kitabında gayet orta seviye anlatılmış)
    Veritabanı sistemleri (loser diyen arkadaş bu dersin PDF bulup okusun)
    ve aklıma şuan gelmeyen 5-6 mühendislik dersi daha.

Bölüm yeni yada tanınmamış bir bölüm olabilir ki ülkemize 1996 yılında gelmiş, kısaca Bilgisayardan anlayan Yönetici yetiştiriyor.

Burada ki çoğu kişinin yaşı genç ve laylaylom yorumlar yapıyorlar. 2 sene yazılım ekip liderliği yaptım (Genelde bu tarz yerlerde kişilere diploma sormayız önüne bir PC koyup, basit bir algoritma senaryosu verip kodlamasını isteriz.) ve hiç bir zaman AÖF lü ayrımı yapmadık. Yapan bir teknik şirkette görmedim göremezsiniz de.

Buradaki kişiler bir şeyler yazıyor ise önce onların kim ve neler yaptığını bilmelisin. Hayatında başarılar dilerim kardeşim.
  • Tam loser bi bölüm ikisi alakasız. Burdan PC'ye geçiş bile olsa ya da yüksek lisans şansı varsa acilen kalkması lazım. Sizle ilgili konuşmuyorum kendi düşüncem ayrıca cevabı bende merak ettim bir bilgim yok.
    Takipteyim.
  • yok kardeş ne bilgisayar mühendisi bırak ordinaryüs prof ünvanı veriyoruz aöf bitirene.

cidden aöften bi bölüm bitirerek bir şeyler olacağını zanneden halen var çok ilginç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hünkar1453 -- 12 Eylül 2019; 17:45:30 >
  • Bane93 kullanıcısına yanıt
    loser bi bölüm derken biraz açar mısın? yaş kaç - üni bölüm nedir? bizi aydınlatın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hünkar1453

loser bi bölüm derken biraz açar mısın? yaş kaç - üni bölüm nedir? bizi aydınlatın
    İşletme mezunuyum ikinci üniversite olarak yazılmıştım Yönetim Bilişim Sistemlerine (son sınıfım şimdi)

Bilgisayar Mühendisliğiyle alakası yok biraz bilgisayar katalım biraz işletme katalım gibi bir bölüm ortaya karışık ortak ders saysan sayamazsın herhalde pc ile tam bir çöp.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bane93 -- 12 Eylül 2019; 18:12:10 >
  • Bane93 kullanıcısına yanıt
    yanlış düşünüyorsun aöf ybs çöp olabilir ama ing ybs örgün okumaya değer. madem o kadar değersiz görüyordun niye okuyorsun halen? mskü işletme sence nasıl bir bölüm?
  • quote:

yok kardeş ne bilgisayar mühendisi bırak ordinaryüs prof ünvanı veriyoruz aöf bitirene.

cidden aöften bi bölüm bitirerek bir şeyler olacağını zanneden halen var çok ilginç
    Torpil yoksa AÖF tek başına bir işe yaramaz da AÖF'ten sonra parası ile Yüksek Lisans yaparsan o zaman iş görme ihtimali var diplomanın
  • MILWAUKEE BUCKS kullanıcısına yanıt
    hocam lisans 4 senelik. 4 sene boyunca sen aöf'ten ne öğrenebileceksin ki sana ne katabilir açıköğretim. bunu bir binanın temeli olarak düşün. senin doğru düzgün bir temelin yok sonra 2 senelik kat(yüksek lisans) çıkıyorsun temelsiz bir binaya. kaldı ki 4 senelik aöf eğitiminden bir şey öğrenmeyeceği için -akademik anlamda- yüksek lisans parasıyla yapsa bile çok zorlanacaktır. çünkü akademik yetersizliği var.
  • quote:

hocam lisans 4 senelik. 4 sene boyunca sen aöf'ten ne öğrenebileceksin ki sana ne katabilir açıköğretim. bunu bir binanın temeli olarak düşün. senin doğru düzgün bir temelin yok sonra 2 senelik kat(yüksek lisans) çıkıyorsun temelsiz bir binaya. kaldı ki 4 senelik aöf eğitiminden bir şey öğrenmeyeceği için -akademik anlamda- yüksek lisans parasıyla yapsa bile çok zorlanacaktır. çünkü akademik yetersizliği var.
    Bazı özel üniversitelerin yüksek lisansında zorlanabilir ama bazılarını da normal bir şekilde bitirebilir

Yüksek lisansta önemli olan araştırma işi. Araştırır ve tezini yazar ama lisansta daha çok bilmesi lazım
  • Bilgisayar mühendisliği yüksek lisansı yaparsanız mühendis olamazsanız.Ünvan lisans eğitimi ile kazanılır.Mühendis olmak istiyorsanız mühendislik lisans eğitimi almak zorundasınız.
  • Hünkar1453 H kullanıcısına yanıt
    Lisans seviyesinde okurken bir hocamız vardı. 70’li yıllarda siyasi yasaklar nedeniyle üniversiteden uzaklaştırılmış. Daha sonra aöf okumuş. Oradan yüksek lisans ve sonrasında da doktora yapmış. Şu an doçent ünvanı var. Aöf’lü olup doçent olan sanırım tek kişidir kendisi.

Hıı şu da var, dediğinize katılıyorum. Aöf’ün öğrenciyi yüksek lisansa hazırlayabilecek bir müfredatı yok, o motivasyonu sağlayabilecek ortamı da zaten yok. Zaten çevrenize bakın, aöf’lülerin alayı loser.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCKiE_BrOwN -- 12 Eylül 2019; 22:39:18 >
  • AÖF'te İktisat bitirmiş, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde üçüncü sınıfta olan birine ne önerirsiniz? Tekrar lisans bölümünden Endüstri mühendisliği veya Bilgisayar Mühendisliği okumak vakit alacak bir iş. Lisans veya Yüksek lisans ile mühendislik bölümünde bulunan ve benim almamış olduğum derslerden ders alıp (yani eksik olan dersleri tamamlamaktan bahsediyorum) bir şekilde mühendisliğe denk bir bölüm okunamaz mı? Endüstri yada Bilgisayar mühendisliği gibi. Mühendislik okumamaış, MBA bölümü okumuş birine proje sorumluluğu verirler mi?

• coderMX C kullanıcısına yanıt
    konu sahibi forumdakilere şaka yapıyor herhalde çok güzeldi teşekkürler
  • quote:

yanlış düşünüyorsun aöf ybs çöp olabilir ama ing ybs örgün okumaya değer. madem o kadar değersiz görüyordun niye okuyorsun halen? mskü işletme sence nasıl bir bölüm?
    Örgüne değil lafım zaten aöf ybs için dedim. Başlamışken bitireyim dedim reyiz 3 sene öylesine okudum bari bitirelim hesabı

Mskü de okudum ben aynen hazır işim var baba mesleği ayda 7 bin gömüyorum şu an
  • quote:

yok kardeş ne bilgisayar mühendisi bırak ordinaryüs prof ünvanı veriyoruz aöf bitirene.

Kamu kurumunda çalışıyorum lise mezunu olarak aöf de web tasarımı kodlama okuyorum son dönemdeyim buradan aldığım diploma bana direk sınavsız sorgusuz tekniker ünvanı olarak dönecek..
    daha sonra Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne geçip 4 yıllığı tamamlayacağım direk mühendis kadrosu

• 1- kamuda diploma eşittir diplomadır hakkari ile boğaziçi arasında kamu için bi fark yoktur. KAMU İÇİN!!!. özel sektör için hiçbir şey ifade etmez AÖF

ayrıca aöf ybs bölümünü bitirerek mühendis kadrosu alamazsınız şuan için teknik kadro olarak bile değerlendirilmiyor bu da 2 önce araştır sonra gel mühendis kadrosu alacam de daha ne olup olamayacağını bile bilmiyorsun ben kamuda çalışmadıgım halde biliyorum olamayacağını aöf eğitimiyle bir şeyler öğrenebileceğini sananlara tatlı rüyalar iyi uykular

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hünkar1453 -- 6 Ekim 2019; 19:26:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41A94D448

Kamu kurumunda çalışıyorum lise mezunu olarak aöf de web tasarımı kodlama okuyorum son dönemdeyim buradan aldığım diploma bana direk sınavsız sorgusuz tekniker ünvanı olarak dönecek..
    daha sonra Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne geçip 4 yıllığı tamamlayacağım direk mühendis kadrosu

Alıntıları Göster
    mühendis olacakmış

• Neden bilgisayar mühendisi ünvanını almak istiyorsun?
    Mühendis olmak için herhangi bir üniversitede eğitim almaya gerek yok, internetde bu konuyla ilgili bir sürü kurs ve kitap bulabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blindfallen

Neden bilgisayar mühendisi ünvanını almak istiyorsun?
    Mühendis olmak için herhangi bir üniversitede eğitim almaya gerek yok, internetde bu konuyla ilgili bir sürü kurs ve kitap bulabilirsin.
    Sen bunu ilkokul terk mühendis alımı yapan şirket veya işyeri sahibi yapan adamlara söyle.

Adama gidip ne dicek okumadım ama kendimi geliştirdim

Edit: Udemy kurs sertifikam var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bane93 -- 7 Ekim 2019; 22:9:45 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.