Şimdi Ara

Amerikada mı yoksa Türkiyede mi okumak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
1.761
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ygs-Lys hazırlanıyorum. Fakat Community College olayını araştırdım mantıklı geldi. Zaten Amerika'da okumak çok istiyorum.

Sizce Amerika'da community college okuyup 2 seneyide normal üniversitede tamamlamak mı mantıklı yoksa Türkiye'de bir devlet üniversitesinde okumak mı mantıklı?

Bilgisayar mühendisliği düşünüyorum bu arada.

• kardeş dalga mı geçiyorsun? ABD ile TR yi mi karşılaştırıyorsun. Böyle bir soruyu yaşının küçük olmasına veriyorum. Tabiki de ABD. Türkiye'de aldığın üniversite diplolaması ABD'de geçmiyor tanımyorlar adam yerine koymazlar. ama ABD'den aldığın diploma tüm dünyada geçerli. bu bile tercihinin neden ABD olması gerektiği için yeterli bence.
  • kardeş dalga mı geçiyorsun? ABD ile TR yi mi karşılaştırıyorsun. Böyle bir soruyu yaşının küçük olmasına veriyorum. Tabiki de ABD. Türkiye'de aldığın üniversite diplolaması ABD'de geçmiyor tanımyorlar adam yerine koymazlar. ama ABD'den aldığın diploma tüm dünyada geçerli. bu bile tercihinin neden ABD olması gerektiği için yeterli bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yedi Sekiz Hasan Paşa -- 20 Eylül 2017; 14:55:31 >
  • Paran varsa Abd.
  • cevap ikisi birden genç arkadaşım ,nasıl mı olacak uolp program seçiyorsun 2 sene burada 2 sene Amerika da okuyorsun ve ikisinden de mezun olup iki diploma birden alıyorsun.Sonrası mı orası sana kalmış zaten Amerika dasın istersen master yap istersen orda işe gir para kazan veya ikisini birden yap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihan mert82

cevap ikisi birden genç arkadaşım ,nasıl mı olacak uolp program seçiyorsun 2 sene burada 2 sene Amerika da okuyorsun ve ikisinden de mezun olup iki diploma birden alıyorsun.Sonrası mı orası sana kalmış zaten Amerika dasın istersen master yap istersen orda işe gir para kazan veya ikisini birden yap.

Hocam ücretleri çok fazla onun ya
  • Şu denklik menklik yok TR den mezun olunca Amerika diplomanı tanımıyor diyenlerin yatacak yeri yok. Millet ne kadar atmasyon oldu arkadaş. Ne denkliği ne saymaması ya?

Ayrıca Amerika da okusan bile orda çalışman çok zor. Hani çalışma iznin? STEM dalında master ya da lisans bitirirsen staj programında OPT veriliyor ama o da çekiçi gelmiyor firmalara, ancak geçinecek kadar para alırsın.

Green Card yoksa elinde Amerika sadece 2 hafta tatil yapacak bir yer o kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sensaura

Şu denklik menklik yok TR den mezun olunca Amerika diplomanı tanımıyor diyenlerin yatacak yeri yok. Millet ne kadar atmasyon oldu arkadaş. Ne denkliği ne saymaması ya?

Ayrıca Amerika da okusan bile orda çalışman çok zor. Hani çalışma iznin? STEM dalında master ya da lisans bitirirsen staj programında OPT veriliyor ama o da çekiçi gelmiyor firmalara, ancak geçinecek kadar para alırsın.

Green Card yoksa elinde Amerika sadece 2 hafta tatil yapacak bir yer o kadar.

En doğrusunun Türkiye'de lisans okuyup master için Amerika'ya gitmek olduğunu düşünüyorum artık.
  • Öyle yapma, lisans oku ve işe gir. 6-7 yıl tecrübe kazan. SOnra master'a git Amerika'ya. Orada 2-3 yıl iş tecrübesi yap. Ondan sonra Dünya'nın her yerinde çalışabilirsin. Lisanstan sonra hemen master a gidersen işe giremezsin tecrübe yoksa iş de yok unutma.
  • Kesin Amerika diyenlere hiç katılmıyorum. Türkiye'de lisans eğitimi ODTÜ Boğaziçi Bilkent gibi okullarda gayet iyi. Bilkent Elektrik-Elektronik her yıl 2 kişi yollar mesela M.I.T Stanford gibi yerlere. Doktora için git Amerika'ya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İmkanın varsa direkt ABD'ye gitmelisin.
  • Lisans tr okumak mantikli master vs için amerika vs

• Imkanin varsa liseyi bile Amerika'da oku.
  • quote:

Öyle yapma, lisans oku ve işe gir. 6-7 yıl tecrübe kazan. SOnra master'a git Amerika'ya. Orada 2-3 yıl iş tecrübesi yap. Ondan sonra Dünya'nın her yerinde çalışabilirsin. Lisanstan sonra hemen master a gidersen işe giremezsin tecrübe yoksa iş de yok unutma.

Avrupa ve Amerika'da insanlar genelde master yaparken bir yandan da çalışıyor.
  • O ülke vatandaşıysa çalışır tabiki dostum. Ama Türk Vatandaşları bunu yapamaz. Çalışma izinleri yoktur. Master da 1 yıl doldurunca sadece kendi alanındaki branşta çalışmana izin verirler. O da az bi paraya. Benim tavsiyem lisansı Türkiye'de okumanız. Milletin gazına gelmeyin. Ben 10 yıllık İnşaat Mühendisi ve çok entellektüel biri olarak veriyorum bu tavsiyeyi. Hayatında oyun oynamaktan başka iş yapmamış insanlar tavsiye veriyor dikkatli olun!

Ben aynısını kendim yaptım. Odtü İnşaat'tan 2008'de mezun oldum. Hemen işe başladım. 2016'da master'a geldim. 2 yıllık master'ı 1 yılda bitirdim. Şimdi de hala Amerika'da çalışıyorum. İş tecrübem olmasaydı iş bulamazdım. Zaten master'dan arkadaşlarım Amerikalı olmalarına rağmen iş bulamadılar. İş hayatında en önemli şey iş tecrübesi. Bunu gözardı eden kaybeder.

Bu arada master yaptığım okul Dünya'nın en iyi 19. okuluymuş. University of Michigan. Eğer bu okul 19. ise Odtü Bu Kainatın en iyi okulu olmalı o zaman. Bu sıralama listelerine güvenmiyorum artık. Ben University of Michigan'da 1 yıl da ders verdim Structural Design ve Construction Materials. Buradaki öğrenciler fahrenheit tan celcius a geçemiyor. Basınç ve Mukavement farkını bilmiyorlar daha. Yemişim onların 19.luklarını. Ben 8 yıllık meslek hayatından sonra okula dönüp polymer kimyası ve statik ile alakalı tez yazdım. Eğer lisansı Türkiye'de okuyup o engin bakış açısını kazanmasaydım Amerika'da en fazla barlara takılıp ya bu adamlar harika be demekle ömür tüketirdim ki benden oldukça alt seviyede pek çok mühendisi bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 15 Şubat 2018; 20:18:47 >

• ABD'de okuyacak paran varsa 1 dk durma
  • quote:

O ülke vatandaşıysa çalışır tabiki dostum. Ama Türk Vatandaşları bunu yapamaz. Çalışma izinleri yoktur. Master da 1 yıl doldurunca sadece kendi alanındaki branşta çalışmana izin verirler. O da az bi paraya. Benim tavsiyem lisansı Türkiye'de okumanız. Milletin gazına gelmeyin. Ben 10 yıllık İnşaat Mühendisi ve çok entellektüel biri olarak veriyorum bu tavsiyeyi. Hayatında oyun oynamaktan başka iş yapmamış insanlar tavsiye veriyor dikkatli olun!

Ben aynısını kendim yaptım. Odtü İnşaat'tan 2008'de mezun oldum. Hemen işe başladım. 2016'da master'a geldim. 2 yıllık master'ı 1 yılda bitirdim. Şimdi de hala Amerika'da çalışıyorum. İş tecrübem olmasaydı iş bulamazdım. Zaten master'dan arkadaşlarım Amerikalı olmalarına rağmen iş bulamadılar. İş hayatında en önemli şey iş tecrübesi. Bunu gözardı eden kaybeder.

Bu arada master yaptığım okul Dünya'nın en iyi 19. okuluymuş. University of Michigan. Eğer bu okul 19. ise Odtü Bu Kainatın en iyi okulu olmalı o zaman. Bu sıralama listelerine güvenmiyorum artık. Ben University of Michigan'da 1 yıl da ders verdim Structural Design ve Construction Materials. Buradaki öğrenciler fahrenheit tan celcius a geçemiyor. Basınç ve Mukavement farkını bilmiyorlar daha. Yemişim onların 19.luklarını. Ben 8 yıllık meslek hayatından sonra okula dönüp polymer kimyası ve statik ile alakalı tez yazdım. Eğer lisansı Türkiye'de okuyup o engin bakış açısını kazanmasaydım Amerika'da en fazla barlara takılıp ya bu adamlar harika be demekle ömür tüketirdim ki benden oldukça alt seviyede pek çok mühendisi bile.

Türkiye'de okuyacağımız üniversitenin bir önemi var mı hocam?

• Turkiye'de okuyacagin universtienin bir onemi yok hocam. Ancak master'a Kabul olmak acisindan notunu yuksek tutmalisin. CGPA minimum 3.00 olmali ki master basvurularina olumlu yanit alabilesin. Eger Turkiye'deki okullarin onemi olsaydi o zaman Odtu'den 2.97 CGPA ile mezun olmus adami alirlardi ki arkadasimi almadilar. Yalova Universitesi'nden 3.05 yapan adayi Kabul ettiler daha basarili diyerek :) bu yuzden ortalamanin yuksek olabilecegi okullar daha uygun Amerika'da master icin. O Yalova'dan mezun polymer muhendisi arkadas da suanda Chicago'da ise basladi yillik 75.000 dolara. Zaten alabilecegi en cok para da bu. Haaa sakinha atlamayin ohaaa be 75 bin woooow iste Amerika diye. Eline onun yarisi gececek vergilendirme ve kesintiler yuzunden. Yani ayda 3500 dolar eline gecerse iyidir. O da zaten Chicago'da 1 aylik gecim parasi. Turkiye'nin 3500 lirasi gibi hesap et iste. Chicago'da tek oda kirasi 1000-1200 dolar!

Neyse iste yani Turkiye'deki universitelerin denkligi yok hocam Amerika saymiyor bile diyenler muhtemelen lig maclarini izleyen, kahvehane sohbetlerine katilip abi yabancilar ulkemizin gelismesine izin vermiyon diyen cahil insanlardir. Dunya'dan bi haberdirler. Sakin tavsiye alma o tur insanlardan :)

Ancak ortalamami yuksek tutabilecegim dersen Turkiye'de Odtu, ITU, Bilkent ya da Koc Universitesi'nde okumani tavsiye ederim. Bogazici'ni tavsiye etmem, teknik yonu epey zayifladi. Universite sana bakis acisi kazandirmali, o bakis acisini kazanamazsan, vizyonunu bulamazsan gerisi zaten bos. Unutma ki okudugun okullardan aldiklarinla Amerika'da rekabet gucun olacak. Rekabet icin de bu saydigim okullarda okumak daha iyidir.

• Amerika'da üniversite okursak yüksek lisans için ortalama ne durumda olmalı? Gene 3 üzeri mi yoksa Amerika'da lisans okuyunca biraz daha mı az oluyor bu durum?

• Hocam Afganistan'da da okusan, Japonya'da ya da Amerika'nin gobeginde de okusan master icin 3.00 olacak minimum. Bazi okullar 2.50 ile de alabiliyor ama ya minimum 6 yil is tecrubesi istiyorlar ya da kalitesi daha dusuk okullar oluyor. Amerika'da okudun diye herhangi bir avantajin yok yani master'a kabul edilirken. Dedigim gibi notu senden yuksek diye Amerika disindan Hintli bir adami alirlar hicbirsey bilmemesine ragmen okul ici sistemlerinden dolayi 3.90 ortalama yaptigi icin. Benim okulumda en dusuk not benimdi master kabulunde. Ama ben master'i 3.76 ile birincilikle bitirdim buna ragmen. 4.00 lisans ortalamasiyla Kabul edilen Akash adli Hintli arkadasimiz basit 4 islem matematigini bile yapamazdi!

Bu yuzden ortalama cok onemli, ne yap et minimum 3.00'da tut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensaura -- 28 Haziran 2020; 8:38:39 >
  • Merhaba Ben 17 yasindayim (nisanda 18 e giricegm) alman vatandasiyim almanyaya dogup büyüdüm 2 yil önce adanaya geldim ailemle (onlar 1 yil dayanabildiler geri döndüler) bende son senemdeyim suan yöse giricektim sonra amerikadaki bi arkadasim oda adanadan arkadasim gecen sene raleigh gitti North Carolinanin baskenti seneye Community college gidicegm falan Beraber gidelim sonra university of North Carolina (chapell Hill) gecis yapalim dedi üniversitenin dünya siralamasi 52.suan times ve u.s rankingse göre gidicegmiz community college(Wakes Community college) ile anlasmalari var tek sart gpa 3.0 üzerinde olucak bende zaten yaparim diye dusunuyorum londra da var secenekler arasinda ab vatandasi oldugm icin vize ile ugrasmam diye Ama amerikaya hep gitmek istemisimdir tr de ve avrupada cogu yere gittim Bu arada.cok arastirdim hocam Bu isleri ayda 900-1000 dolardan uninin yaninda student apartman deniyor özel yurt gibi dusun daha buyuk sadece fitnessli havuzlu falan iste ilk yil outstate oldugn icin nomalden 2-3 kati fiyat ödicegn college Ama eger orda 1 yil kalirsan instate oluyorsun ve normal fiyatlari öduyorsun Ben ilk yil 5 bin dolar 2.yil 1 dolar sonra unc gectigmde yilda 8 bin dolar ödicegm (outstate olursan 25 bin dolar yillik!) anlicagn Bu cc olayi imkani olana cok iyi hem entegre oluyorsun hem dilin gelisiyor hem de oustate meselesinden dolayi uniyi instate ücretine okuyorsun yada financial aid(burs) aliyorsun ailenin yillik gelirine göre benim dilim cok iyi (almancam ve ingilizcem türkcemden daha iyi zaten) eger paran varsa ve dilin iyiyse git derim kacirma ayrica bi kac arkadas bogazici bilkent falan demis de onlara girebilicegn mi? Ki girsen bile koc üniversitesi dünya siralamsinda 190-200 arasindaydi tr nin en yüksek siralamai Bu arada bazilari iste napiyim siralamasini falan demis tecrübe önemlidir katiliyorum Ama cogu sirket Mezun oldugu üniversitenin prestijine büyük önem veriyor ve öncelik taniyor ister türkiyede ister amerikada ve ayrica ingilizce seviyen eger basarili bir kariyer hedefliyorsan yüksek olmali ve kurlardan ogrenemesin akadamik ing de ister Bu nedenlerden dolayi amerika daha iyidir kariyer bakimindan hertürlü baska seyler söyleyini de aldiris etme derim kendileri gidemiyor diye seni de engellemeye calisiyorlar !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wesker0005 -- 25 Şubat 2018; 22:52:46 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.