Er
12 Ocak 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 59 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar, öncelikle geçmiş olsun hepinize. 2018'de YKS'ye girdim. Özel ders verdiğim öğrenciler için kaynak kitap bakıyorum. Bu yıl sınav hangi yayın gibi geldi? 3-4-5, Acil gibi mi yine? Hangi kitaplar sınava daha yakındı? Yardımcı olursanız sevinirim.
Tercihlerde İTÜ yazmayı düşünüyordum. Biraz araştırayım dedim. Yahu hocaların çoğu lisans yüksek lisans doktora İtü. Yurtdışına hiç çıkmamışlar. Başka üniversite dahi görmemişler. İngilizce bilen hoca sayısı az olduğundan birçok bölümde İngilizce eğitime geçemiyorlar. Makina Mühendisliği gibi teknik bir bölüm bile %100 ingilizce değil.
Her yerde Yıldız Teknik aşağılanıyor kötü üniversite diye. Ama uzaktan bakan biri için Yıldız Teknik ve İtü arasında pek bir fark yok. Her haliyle Odtü Boğaziçi'nin gerisinde duruyor. Akademik kadro olarak İYTE veya Hacettepe'de bile daha genç daha dinamik hocalar var ve eğitim dili %100 ingilizce. Allah aşkına İTÜ'DE okuyan biri bana bu okulun özelliğini farklılığını anlatabilir mi? Gerçekten biryerlerde yanılıyor muyum acaba?

edit: Vaktiyle eleştirdiğim okuldayım:) İTÜ Endüstri Mühendisliği bölümüne girdim. Okul, yurt, hazırlık gibi her türlü konuda çekinmeden soru sorabilirsiniz.
Sınavsız tercih hakkınız olduğunu düşünün, istediğiniz okulda istediğiniz bölüme girebileceksiniz. İlk 100 bursuna da sahipsiniz. Hangi okulda ve hangi bölümde okurdunuz?


Ne zaman rahmetli Yavuz Çetin aklıma gelse hüzünlenirim. Bu ülkede değeri bilinemedi diye. Soruda görmek baya duygulandırdı. Kim bilir 90larda Kargo, Yavuz Çetin, Özlem Tekin dinleyen, beline kadar saçı uzatmış o kutlu nesildendi bu soruyu yazan hoca. Çözkazan'a da helal olsun bu soruyu koyma şansını tanıdığı için. Ülkede hala güzel insanların olduğunu bilmek huzur verici.
Herkes AYT'de 80 soru 180 dakika olduğundan netlerin çok yüksek olacağını yığılma olacağını düşünüyor. TÖDER, Özdebir gibi kolay denemeler havalarda uçuşuyor. ÖSYM'de akademisyenler, kafası çalışan insanlar da var. Öğrencilerin % 90'ının sadece kendi alanını çözeceğini biliyorlar. Bu yüzden bu sürenin hakkını verecek sorular elbet sorulacaktır. Zaten az soru sorulacağı için sorulan sorular daha zor en azından kaliteli olacaktır. Düşünün ki LYS Matematiğin olayı soru başına 1.5 dakika düşmesiydi buna rağmen 2013, 2017 gibi çok kaliteli sınavlar oldu. Şimdi zaman açısından elleri çok rahat. Fen dersleri de aynı şekilde. 80 soruda yaklaşık 20 tane çok çok kaliteli soru göreceğimizi düşünüyorum.
Önceden forumdaki herkes fizikte Fem, Final gibi yayınların artık iş görmediğini Nihat Bilgin, Bilgi Sarmal gibi yayınların çözülmesi gerektiğini söylüyordu ve haklılardı da. Ama ben AYT'de gelecek fizik sorularının Nihat Bilgin gibi garip sorulardan geleceğini hiç sanmıyorum. 5 tane modern fizik geleceğini falan düşünmüyorum. Ağır mekanik, ağır manyetizma sorulacak gibi geliyor. Adı üzerinde ALAN yeterlilik testi. Tutup da gökdelenin ağırlık merkezinin kütle merkezinin neresi olduğunu sormazlar. Tamam sözel soru çözün ama açın Karaağaç'a, Fem'in son testlerine bi bakın. Biyoloji'de eski tarz deney sorularına bir bakın. Matematik'te Apotemi'nin maraton testlerini hatim edin. Karekök LYS Geometri'de çözülmemiş soru bırakmayın. "Ben TÖDER'de 77 Net yaptım yuppii" diye ortalıkta dolanmayın. Adamlar bir dinamik sorusu sorar, F=m.a'yı bile unutursun.

Haa yok böyle olmaz AYT kolay olursa? O zaman ortalaması yüksek olmayan, ÖSYM'ye söve söve bir yıl daha çalışır.
Yazın hakikaten baya ders çalıştım. Çok azimliydim. 9,10 dersleri, Türev,İntegral hepsini iyi bir şekilde hallettim. Yazın sonuna doğru YGS'de 135 net civarına geldim. Hedefim direk ilk 100'dü. Daha sonra yaşadığım psikolojik problemler,dinsel-felsefi sorgulamalar, ailevi sıkıntılar, ne istediğimi bilememem, uzun süren bir ilişkinin artık tamamen bitmesi, bi de üstüne sınav sistemi değişikliği ile hayatım rezil oldu. Hani iki gün canı sıkılan insan depresyondayım der ya, depresyonun gerçekten ne olduğunu gördüm. Bırak ders çalışmayı yataktan çıkacak gücü bulamadım kendimde. Öyle bir yorgunluk. Alkol,sigara. En az 3-4 ayım böyle geçti.

Hani herkes net yükseltir ya şu sınavda, ben her geçen gün netlerimin düşüşünü izledim. İnsanların teker teker beni geçmesini. Okulda hocalardan dinlediklerim ve sıra arkadaşıma çözdüğüm sorular da olmasa ne halde olurdum bilmiyorum. Düşmek sıkıntı değil herkes düşer de ayağa kalkmak çok ağır bir olguymuş bunu gördüm. Sonuç şu, öyle ya da böyle bu zaman geçiyor. Tüm dertlerinizi bir kenara bırakın ölüm var. Ölene kadar yaşadığın zamanda kendine ve sevdiklerine ne kattın her şey bundan ibaret. Toparlanmaktan başka bir şans yok yoksa bataklık gibi daha da içine çekiyor bu meret. 2 haftadır hafif hafif çalışmaya başladım. Son 4 ay kaldı artık yapmam gereken tonla iş var. Hani çalışma motivasyonu bulamayan insanlar var aranızda, başkasına muhtaç olmamak için çalışın, o başkası kendi aileniz olsa bile.

4 ay ders çalışıcam, hadi artık canım sıkıldı biraz ara vereyim, gezeyim tozayım diye değil ciddi ciddi. Çünkü başka bir yolu yok. Çünkü hala yeterince zaman var.
Her şey gönlünüzce olsun
Meslek seçimi konusunda bayadır kararsızım. Yabancı kaynaklardan biraz araştırma yapayım dedim. İnternette en değerli,en aranan meslekler gibi listeler var U.S News, Forbes gibi prestijli yerlerde. Baktığım her yerde ilk sıralarda sürekli Biyomedikal Mühendisliği, Cevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri gibi bölümler almış. Türkiye'de yüzüne bakılmayan Fizik ve Matematik yurtdışında en zeki öğrencilerin tercih ettiği bölümler.

Ve evet Türkiye'de en zeki öğrencilerin tercih ettiği Elektrik-Elektronik, Bilgisayar gibi mühendisliklerin değeri her geçen gün azalıyor. Şu linkte dereceye girip Elektrik-Elektronik seçmiş insanlar durumu çok iyi anlatmış.https://eksisozluk.com/turkiyedeki-elektronik-muhendisligi-kandirmacasi--5354307

Yine ilgimi çeken başka bir şey Elektrik-Elektronik Fizik çift anadal yapan insanların çok büyük bir kısmının kariyerine Fizik'ten devam etmesi.
Yani demem o ki sıralamaya göre tercih yapmak çok saçma yeni dünyanın gerçeklerine göre tercih yapmalıyız. Bu sıralamalar belki son 15 yıldır aynı Türkiye'de ama dünya son 15 yılda çok değişti.
Forumdaki çoğu insan bu konularda zorluk çekiyor galiba. Yapmanız gereken ilk iş YGS LYS kitaplarından uzak durmak. Konunun ana mantığını öğreten bir tane bile YGS kitabı yok. Eğer 15k ve ileriyi hedefliyorsanız Refail Alizade'nin sonlu matematik kitabını alın. Olimpiyat seviyesidir ama BRY C gibi kasıntı değildir, çözümlü olması da diğer artısı. Ya da Ertan Kaya'nın Kombinatorik kitabını alın, konu anlatımı ufuk açıcıdır ve öğrenciye uygun yazılmıştır. Gerçekten konuyu anlamak için başka bir yol yok. Konu ilgi alanıma girdiği için bakıyorum bayadır ama bir tane bile düzgün fasiküle denk gelmedim.
Hakkında
Konum: Ankara, Altındağ
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 8 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 13
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 150
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 3.301 (Bu ay: 62)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 190 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.